Új Szó, 1990. március (43. évfolyam, 51-77. szám)

1990-03-12 / 60. szám, hétfő

I. LABDARÚGÓLIGA, 19. FORDULÓ A Slovan öt gólt kapott a bajnoktól (del) - Az I. labdarúgóliga vasárnapi fordulójában a csapatok többsége ki tudta használni a hazai pálya előnyét. Csupán a prágai Dukla szerzett két pontot idegenben a Trnava ellen és a brnói Zbrojovka harcolt ki egy értékes pontot a Bohemians pályáján. A bajnokcsapat Sparta gólzáporos győzelmet aratott a Slovan ellen, amely a negyedikről a hatodik helyre esett vissza a táblázatban. Mindhárom élcsapat, a Sparta, az Ostrava és az inter is győzni tudott, így az élen nem változott a helyzet. A 20. fordulóban kerül sor a Slavia-Sparta örökranga­dóra. A további párosítás: Slovan - Olomouc, DAC - B. Bystrica, Cheb - Ostrava, Vítkovice - Nitra, Pov. Bystrica - Bohemians, Brno - Trnava, Dukla - Inter. 2:1 (0:0) Inter Slávia Pozsony, 60Q0 néző. Játékvezető: Christov. Góllövők: Luhový 2, ill. Ur­ban. INTER: Molnár - Jonis, Bagín, Juraško, Stranianek - Weiss (90. p. Laurinčík), Lancz, Obšitník - Moravec, Sztojka (89. p. Richter), Luhový. SLA­VIA: Jánoš - Ondrejčík, Šimúnek, Klu­sáček, Šilhavý, Macháček - Susko, Frýda (70. p. Mysliveček), Zálesák - Kuka (79. p. Vandas), Urban. Tartott a négy nappal ezelőtt sziporká­zó (Trnava 7:0) ellenfelétől a prágai csa­pat, melynek taktikája a védekezésen és a szoros emberfogáson alakult. A sárga­-feketék hívei a szerdai gólzáport követő­en ismét nagyarányú győzelemben re­ménykedtek. Az Inter, annak ellenére, hogy nem futballozott teljes erőbedobás­sal, tartós fölényt harcolt ki. Jánoš kapujá­ra azonban nem sok veszélyt jelentett. Támadásai lassúak, könnyen kiismerhe­tők voltak, a szélsők is középen próbál­koztak. Mindössze négy esemény érde­mel említést az első 45 percben: három a szabálytalanság és egy kapu közepébe tartó lövés. A 15. percben Urban az Inter 16-osánál teljesen feleslegesen leterítette Juraškót. A Slávia balszélsője örülhetett, hogy Christovtól csak „sárgát" kapott. Hét perccel később Susko Sztojkát vágta fel a 16-oson belül, de a bíró sípja néma maradt. A 31. percben Weiss 13 m-es kapáslövése Jánoš ölében halt el. A félidő hajrájában is csak a sárga lap vitt némi színt a játékba: Macháček belépője után Christov ismét a zsebébe nyúlt. Lancz-helyzettel kezdődött a 2. játék­rész, de a házigazdák csatára lövés he­lyett „hazaadta" a labdát, majd Sztojka •hosszan szöktette magát az ötösön. El­képzelés nélkül egykapuzott a pozsonyi együttes, az idő múlásával egyre több hibát vétett. A 70. percben váratlanul vezetést szerzett a Slavia: egy bal oldali szabadrúgást követően a kapufáról kipat­tanó labda Urbanról a bal sarokba vágó­dott. Nem sokáig örülhettek a vendégek, négy perccel a vezető góljuk után Luhový egyenlített. A 86. percben az Inter leg­jobbja, Luhový ismét a hálóba lőtt. A ha­zaiak, ha nehezen is, de megszerezték a győzelmet. (zsi) 2:1 (1:1) ÚJ szú 7 1990.111.12. B. Bystrica Cheb Besztercebánya, 1600 néző, játékve­zető: Bohunék. Góllövők: Klucký (ön­gól), Diňa, illetve Hirko. Sárga lap: Bažik, Praženica, illetve Kokoáka, Kou­kal. B. BYSTRICA: Juračka - Kotulek, Pauk, Suchánek, Praženica - Sivý, Val­kučák (Cvacho), Bažik - Majoros (Stre­lec), Diňa, Nemec. CHEB: Vencel - Li­toš, Klucký (Kolouch), Jeslínek, Ko­koäka (Sopko) - Pénička, Hirko, Kabyl, Koukal - Siegl, Fiala. A hazai csapat végig jobb volt ellenfe­lénél és megérdemelten szerezte meg a két pon(ot. A felázott talaj nem tette lehetővé a gyors támadásokat, ennek ellenére bőven akadt helyzet; például a 36. percben Diňa 4 méterről hibázott! Egy perccel a félidő előtt Hirko három védőjátékost is kicselezett és bombájával szemben Juračka tehetetlen volt. Klucký öngóljának köszönhetően a Dukla még a szünetig egyenlíteni tudott, a 2. félidő 21. percében Praženica pontosan adott középre és Diňa ezúttal nem hibázott. A Cheb megpróbálkozott az egyenlítés­sel, de játékából hiányzott az ötlet. Trnava Dukla Trnava, 3200 néző, játékvezető: Va­leá. Góllövők: Hutta (11-esből), illetve Karoch, Luhový, Bittengel és Foldyna. Sárga lap: Hutta, illetve Suchopárek. TRNAVA: Michalička (Kleijch), - Huc­ko, Hutta, Fašiang - Klinovský, Gab­riel, Solár - Lechnert, Brezina, Mala­tinský (Počúch). DUKLA: Novák - Pi­vám ík, Rada, Suchopárek, Kopča, Ka­roch, Némec, Foldyna, Látal - Bitten­gel (J. Kosteiník), M. Luhový. A nagyszombatiak az Intertől elszen­vedett súlyos vereség után hazai pályán is alulmaradtak a prágai katonacsapattal szemben, s ezzel kétségessé vált benn­maradásuk a ligában. Szünetig a hazai csapat nem játszott rosszul. Némi me­zőnyfölényt harcolt ki és gólhelyzetei is voltak, amelyeket azonban Lehnert és Klinovský elhibázott. A Dukla a védeke­zés után ellentámadásba ment át és Ka­roch révén vezetést szerzett. A Trnava 11 -esből egyenlített. Szünet után felülke­rekedett a Dukla; először Luhový remek bombával szerezte meg a vezetést, majd a vendégcsatárok még további két góllal terhelték az erősen visszaesett Trnava hálóját. Ostrava Vítkovice Ostrava, 9100 néző, játékvezető: Gregr. Góllövők: Hýravý és Chýlek. Sárga lap: Basta, illetve Staričny, Kad­lec, Dostál. OSTRAVA: Srníček - Ška­rabela, Staš, Sialini, Basta (Kula), Hýravý, Nečas, Vrtó - Chýlek, Horváth (Kazjar), Haluška. VÍTKOVICE; Kubek - Dostál, Kraut, Kadlec, Staŕičný - Ha­razin, Grussmann, Keler, Rusňák-Ko­váčik (Molnár), Trval (Bartl). A vendéglátók gyors támadásokkal in­dították a mérkőzést és már a 7. percben a vítkovicei védők a büntetőterületen belül felvágták Nečast. A megítélt 11-est Hýravý értékesítette. Ezután a vendégek is gyors tempót diktáltak, így a nézők érdekes, változatos játékot láthattak. A félidő végén Chýlek egy gördülékeny támadást fejezett be góllal. A szünet után sem esett a játék színvonala, mindkét kapu előtt számos veszélyes helyzet adó­dott. A két kitűnő kapusnak köszönhető, hogy az eredmény nem változott. Sparta Slovan Prága, 8700 néző, játékvezető: Stiegler. Góllövők: Skuhravý (2), Po­daný, Bílek (11-esből) és Hašek. Sárga lap: Némeček, ill. Tittel. SPARTA: Stejskal - Bielik, Mlejnek, Novotný, Bílek - Némeček, Hašek, Čabala, Kuk­leta - Skuhravý, Černý (Podaný). SLO­VAN: Schmucker - Stúpala, Kinier (Re­páčik), Tittel, Glonek - Chvíla (Krišto­fík), Juriga, Varga, Schulcz - Pecko, Timko. Skuhravý már a 12. percben kicselezte az ugyancsak válogatott Kiniert és a rette­gett Slovan-védelem először kapitulált. A hazaiak továbbra is támadtak, főleg a szárnyakon és keresztlabdákkal igye­keztek zavarba hozni a vendégek szikla­szilárdnak kikiáltott védelmét. Az első féli­dő eseményeihez tartozik míg Bílek két bombaszabadrúgása. Az elsőt Schmuc­ker, a másodikat a kapufa hárította. A gyorsan bekapott gól után a Slovan­nak nem volt más választása, mint kitá­madni. Azonban Pecko ezúttal lassúnak bizonyult és társai részéről sem kapott megfelelő támogatást. A kérdésre, ki az úr a Letnán, a 63. perc adta meg a" vá­laszt. A nagy kedvvel játszó Skuhravý - nyilván használt neki az" egyhetes pihe­nés - Bielik átadását értékesítette. Tíz perccel a találkozó vége előtt feliratkozott a góllövőlistára Podaný és a bajnokcsa­pat új embere asszisztált a 4. gól születé­sénél is. Repáčik ellene követett el sza­bálytalanságot és a büntetőt Bílek belőtte. Olomouc DAC Olomouc - 6300 néző, játékvezető: Maurer. Góllövő: Vad'ura. Sárga lap: Machala, ill. Kašpar, Škarecký. OLO­MOUC: Richter - Hanus, Mrázek, Kal­@ LABDARÚGÁS @ • A 24. fordulóval folytatódott a nyugatnémet bajnokság. Karls­ruhe - Werder Bremen 2:1, Frank­furt - Kaiserslautern 1:1, Hambur­ger SV - Bayern München 0:3, Bochum - Bayer Uerdingen 2:1, Stuttgart - Fortuna Düsseldorf 4:0, FC Köln - St. Pauli 1:0, Wald­hof - Mannheim 1:1, Borussia Mönchengladbach - Nürnberg 3:0, Homburg - Borussia Dort­mund 3:3. - Az élcsoport állása: 1. Bayern München 34, 2. Eintracht Frankfurt 32, 3. Köln 32 p. Sportfogadás A Športka 10. játékhete 1. húzásá­nak nyerőszámai: I 15 34 37 42 44 Pótszám: 28 A 2. húzás nyerőszámai: II 18 24 29 35 44 Pótszám: 2 A Mates nyerőszámai: 3 13 20 22 29 1. Inter-Slavia 2:1 1 2. Trnava-Dukla 1:4 2 3. Bohemians-Brno 2:2 0 4. Ostrava-Vítkovice " 2:0 1 5. B. Bystrica-Cheb 2:1 1 6. Olomouc-DAC 1:0 1 7. Sparta-Slovan 5:0 1 8. Ascoli-Cesena 0:0 0 9. Bergamo-Lazio 4:0 1 10. Juventus-AG Milan 3:0 1 11. AS Roma-Sampdoria 1:1 0 12. Bologna-Fiorentina 1:0 1 13. Genova-Bari 0:0 0 voda, Vad'ura - Muchka, Machala, Ma­roši, Ďuriš (Slabý) - Kouŕil (Drulák), Sedláček. DAC: Vahala - Kašpar, Kap­ko, Škarecký, Szaban Fieber - Pavlík, Súkeník (Simon), Takáč (Chaloupka) - Valach, Piszár. Az első negyedóra végén esett balsze­rencsés gól (Maroši szabadrúgása Vad'u­ra lábán irányt változtatva jutott a vendé­gek kapujába) erősen rányomta bélyegét a mérkőzés további alakulására. Az Olo­mouc lassítani igyekezett a játékot, több­nyire védekezett, ám ezt a vendégek nem tudták kihasználni. Játékukból hiányzott a rámenősség, a bátorság. Valachon kí­vül senki sem próbálkozott kapura lövés­sel. Ezért csak neki akadt egy jó helyzete, de a 31. percben néhány centiméterrel a kapu mellé bombázott. Később a ven­déglátók feljavultak, különösen Maroši és Machala, valamint Sedláček szélről indí­tott támadásai jelentettek veszélyt Vahala kapujára. Ennek ellenére a 63. percben Szabannak volt két nagy lehetősége: elő­ször a kapufa „védte", fejesét, majd a visszapattant labdát az üres kapu mellé lőtte. Az utolsó negyedórában a vendé­gek támadtak többet, ám Chaloupka és Škarecký lövése célt tévesztett. Sztojka (jobbról) és Luhový (középen) állandó veszélyt jelentet­tek a prágai kapura az Inter - Slavia I. ligás labdarúgó-mérkőzé­sen. Bal oldalt Frýda igyekszik versenyt futni a pozsonyiakkal. (Eugen Vojtišek felvétele) Tanácskozás a testnevelés jövőjéről Új név - új feladatok 2:1 (2:0) Nitra Pov. Bystrica Nyitra, 5000 néző, játékvezető Líška. Góllövők: Blaho, Moravčík, illetve Viš­ňa. Sárga lap: Bochnovič, Lednicky, Mikuš, illetve Masár. NITRA: Palúch - Dekýš, Kostoláni, Hipp, Hovorka - Moravčík, Blaho, Bochnovič, Sovič - Mihok (Mikuš), Lednický (Mašík). POV. BYSTRICA: Jakubech - Králik, Kukučka, Zaťko, Košík - Vágner, Uhlik, Chmela, Masár - Višňa (Sýkora), Sol­dán (Sedmina). A nyitraiak újabb vérszegény győzet met arattak. Kétségtelen, hogy a találkozó kimenetelére erősen hatott Soldán sérü­lése, aki a 18. percben összefejelt Kosto­lánival és le kellett cserélni. A 24. percben Blaho kicselezte az egész vendégvédel­met és megszerezte csapatának a veze­tést. A 36. percben Kostoláni ívelt labdáját Moravčík ügyesen elcsípte és növelte a Nyitra előnyét. Egy perccel a félidő előtt a vendégeknek is nagy esélyük volt a szépítésre, Vágner már csak Palúch kapussal találta szemben magát, de eli­degeskedte a helyzetet. Szünet után lanyhult az iram, bár a vendéglátók lénye­gesen többet kezdeményeztek. A vág­beszterceiek nem adták fel a harcot és a 69. percben egy gyors ellentámadás révén Višňa szépített. Bohemians Zbrojovka Prága, 4000 néző. Játékvezető: Ma­tušík. Góllövők: Siva (40. perc), Vinš 11-esből (57), illetbe Kafka 2 - mind­kettőtt 11-esből (82, 86). Sárga lap: Tymich, Chytrá, Siva, illetve Šeďa, Chovanec, šmíd, Schneider. Piros lap: Chovanec (Brno). 1. Sparta 19 15 1 3 44:17 31 2. Ostrava 19 10 5 4 34:18 25 3. Inter 19 10 4 5 37:23 24 4.-5. Bohemians 19 9 4 6 30:25 22 4.-5. Nitra 19 10 2 7 30:25 22 6. Slovan 19 7 8 4 16:17 22 7. Dukla 19 8 5 6 26:18 21 8. Olomouc 19.7 5 7 28:24 19* 9. Slavia 19 7 5 7 27:29 19 10. Vítkovice 19 8 1 10 26:32 17 11. Brno 19 6 5 8 25:34 17 12. B. Bytrica 19 7 2 10 21:24 16 13. Cheb 19 6 2 11 20:25 14 14. DAC 19 5 4 10 21:27 14 15. Trnava 19 3 7 9 15:34 13 16. Pov. Bystrica 19 3 2 14 16:44 8 Pozsonyban a szakszervezetek székházának nagytermében tartotta vasárnap rendkívüli kongresszusát a CSSZTSZ szlovákiai szervezete. A munkabizottságok megválasztása után Štefan Gašparik, az akcióbi­zottság elnöke emelkedett szólásra. Egyebek között megállapította: „Egy modern társadalomban egyedül a testnevelési mozgalom képtelen kielégíteni a lakosság valamennyi szükségletét. Az ál­lamnak sokkal nagyobb és konk­rétabb szerepet kell betöltenie a sokoldalú feltételek megterem­tésében. Ebben a vonatkozásban a CSSZTSZ szlovákiai szervezeté­nek akcióbizottsága már tanács­kozott az állam és a törvényhozó testületek érintett képviselőivel." Beszédének további részében Štefan Gašparik hangoztatta, a ter­vezett törvényekben alapvetően meg kell oldani a testnevelés és a sport kérdéseit, beleértve a testne­velésről alkotott törvényt. Az 1990­es esztendőt átmeneti évnek minő­sítette, amelyben a sport és a test­nevelési tevékenység biztosítása mellett meg kell teremteni az új de­mokratikusabb gazdasági mecha­nizmusokat. Az 1989-es esztendő viszonylag aktív volt. Az idei év első negyedévére az akcióbizottság ide­iglenes költségvetést készített és jó­váhagyta az idei költségvetés-terve­zetet. Végezetül a szónok hangsúlyoz­ta: az akcióbizottság tevékenysége a rendkívüli kongresszussal véget ér és a stafétabotot az új szervezet veszi át. Fő feladata az lesz, hogy kiépítse a végleges struktúrát, s át­alakítsa a gazdasági és szervezési rendszert a nagyobb demokratizálás és önállóság elvei alapján. Termékeny vita után megvá­lasztották a Szlovákiai Testnevelő Társulás Végrehajtó Bizottságát. Ennek elnöke Štefan Gašparik lett. Alelnökök: Anton Ihring, Dalibor Kubala, Štefan Žák. A délutáni ta­nácskozáson jóváhagyták a társulás ideiglenes alapszabályzatának szö­vegét. Štefan Gašparik, az új elnök értékelte a vitát, majd a tízórás ülés résztvevői jóváhagyták a határoza­tot és a sajtóbizottság közleményét a rendkívüli kongresszusról. I. jégkorongliga, play off-döntő Dukla Trenčín - Sparta 2:4 Magyar labdarúgó NB I Fény a győri éjszakában (Feketéné) - A magyar labdarúgó NB I. 18. fordulójának kiesési rangadóját a Rába ETO nyerte és elkerült az utolsó helyről. Meglepetésre a 15. helyen álló Vác megszerezte a 3 pontot a múlt héten sziporkázó Ferencváros ellen... Kikapott a listavezető Dózsa, de elsősége még nem forog veszélyben. Két 11 -esből lőtt góllal bizonyult jobbnak a Bp. Honvéd a Szombathelynél. Ot csapatnak ezúttal nem sikérült a hálóba találnia. A 19. forduló párosítása: Csepel - Veszprém, Debrecen - Vác, Bp. Honvéd - Tatabánya, Békéscsaba - Rába ETO, Szombathely - Ferencváros, Videoton - Pécs, Siófok - MTK-VM, Ú. Dózsa - Vasas. játékot mutattak a vendégek. Egy perccel a befejezés előtt a Trenčín lehívta a kapu­sát, ám Doležal elcsípett egy korongot és távolról betalált az üres kapuba. Harma­dok: 2:1, 0:1, 0:2. A 3. mérkőzést szerdán játsszák Prágában. A harmadik helyért: Kladno - Litví­nov 1:3 (0:2,1:0, 0:1). Szombaton folytatódtak az osztályo­zók: Slovan - Pardubice 3:4 (2:2, 1:2, 0:0), Olomouc - Nitra 4:2 (1 :0,1 :0,2:2), Vimperk - Brno 5:3, (0:0, 3:2, 2:1). Az osztályozó állása a 4. forduló után: 1. Pardubice 4 4 0 0 24:10 8 2. Olomouc 4 3 0 1 17:6 6 3. Nitra 4 2 0 2 10:10 4 4. Vimperk 4 2 0 2 9:20 4 5. Slovan 4 1 0 3 8:12 2 6. Brno 4 0 0 4 4:17 0 VESZPRÉM - Ujp. Dózsa 1:0 (0:0). Góllövő: Kelemen. A játék összképe alapján a kezdeményezőbb, támadóbb szellemben küzdő veszprémiek rászol­gáltak a győzelemre a szembetűnően passzív, elsősorban védekező játékkal operáló újpestiek ellen. RÁBA ETO - CSEPEL 3:1 (3:0). Gól­lövök: Mörtel (2), egyet 11-esből, Far­kas, III. Korjukov. A Rába parti együttes az első félidőben lendületesen, agresszí­ven játszott és annak ellenére, hogy a 2. félidőben kissé „leült" a játék, megérde­melten hagyta el győztesen a pályát. Helyenként a csepeliek is dolgoztak ki helyzeteket, de nem tudták kihasználni őket. VÁC - FERENCVÁROS 1:0 (0:0). Góllövö: Nagy. A Ferencvároson látni lehetett, hogy jobb együttes, mint ellenfe­le, de ez eredményességben nem mutat­kozott meg. A váciak óriási akarattal és nagy lelkesedéssel játszottak, s így telje­sen megérdemelten szerezték meg a há­rom pontot. MTK VM - VIDEOTON 2:0 (1:0). Gól­lövő: Balog Tibor (2). A várakozással ellentétben se jó, se izgalmas nem volt ez a mérkőzés. A Videoton rendkívül gyenge teljesítménnyel állt elő... Az MTK sem nyújtott sokat, annyit azonban igen, amennyi egy kényelmes győzelemhez feltétlenül kellett. PÉCS - DEBRECEN 1:0 (1:0). Góllö­vő: Sándor (öngól). Elemi hibákkal tarkí­tott, gyenge színvonalú mérkőzésen a ha­zaiak többet támadtak, az akciókban azonban nem volt elég a lendület. A deb­receniek sok eladott labdával és végül egy öngóllal pecsételték meg saját sor­sukat. BP. HONVÉD - SZOMBATHELY 2:1 (0:1). Góllövők: Fodor (2), mindkettő 11-esből, illetve Csertői. Alacsony szín­vonalúba labdarúgás minden szépségét nélkülöző mérkőzésen a Honvéd legfel­jebb egy, de inkább nulla pontra szolgált rá. A szerencse és Kurmai bíró azonban ezúttal melléjük szegődött. TATABÁNYA - BÉKÉSCSABA 1:0 (0:0). Góllövő: Kanyók. Közepes szín­vonalú, ám jó iramú mérkőzésen mindkét oldalon adódtak helyzetek. A bányász­csapat, a sok közül egyet értékesített. VASAS - SIÓFOK 1:2 (0:0). Góllö­vők: Duro (11-esből, ill. Zsadányi és Meksz). A vendéggárda egységesebb volt, támadójátéka szervezettebbnek bi­zonyult és így a siófoki siker teljes mér­tékben megérdemeltnek mondható. 1. Ú. Dózsa 18 13 1 4 17­-11 40 2. MTK VM 18 12 2 4 26-10 38 3. Pécs 18 10 6 2 27­-12 36 4. Ferencváros 18 8 4 6 27­-18 28 5. Siófok . 18 6 7 5 17­-15 25 6. Tatabánya 18 8 1 9 12­-18 25 7. Vasas 18 6 5 7 19­-20 23 8. Videoton 18 5 8 5 13­-17 23 9. Bp. Honvéd 18 6 4 8 20­-23 22 10. Békéscsaba 18 6 4 8 13­-21 22 11. Veszprém 18 4 9 5 13­-16 21 12. Debrecen 18 5 6 7 13-19 21 13. Vác 18 3 8 7 14­-21 17 14. Szombathely 18 4 5 9 20­-28 17 15. Rába ETO 18 3 7 8 17­-19 16 16. Csepel 18 2 9 7 18­-28 15 Az I. jégkorongliga bajnoki címéért folyó mérkőzéssorozat második talál­kozóján is a prágai csapat győzött a trencséniek ellen és most már csak egy győzelemre van szüksége - még­hozzá otthonában -, hogy a bajnoki cím birtokosa legyen. Színvonalas, drámai fordulatokban bővelkedő mérkőzésen a hazai csapat szerezte meg a vezetést Horák révén a 6. percben, majd néhány perccel később Gudas hibájából Kölnik még növelni tud­ta a Trenčín előnyét. A 15. percben egy kavarodásból Košťál szépített. A máso­dik harmadban a prágaiak rohamoztak többet, de a katonacsapat aktívan és körültekintően védekezett. Ennek ellené­re a 29. percben Gross egy gyors ellentá­madás után egyenlített. Az utolsó har­madban emberfölénybe került a Sparta és Kročák először juttatta vezetéshez csa­patát Ekkor érettebb, fegyelmezettebb