Új Szó, 1989. szeptember (42. évfolyam, 206-231. szám)

1989-09-04 / 208. szám, hétfő

ÚJ szú 7 ■ 1989. IX. 4. Az utolsó torna dönt az I. vízilabdaligában Összeszedte magát a bajnok k£ ' / <<• V v' i' . (Munkatársunktól) - Elmaradt a várva várt trónfosztás és a bajnokavatás a pasienkyi fedett uszodában. A ŐH Koáice ugyanis váratlanul legyőzte az I. vízilabdaliga harmadik körmérkőzéses tornáján a hazai medencé­ben játszó listavezető Slávia UK Bratislavát. A huszon­hatszoros bajnok ledolgozta kétpontos hátrányát, és így az elsőség sorsa vasárnap délelőtt Kassán (Koái­ce) dől majd el a bajnokság zárótornáján. A címvédő tehát három nagy gólarányú vereséget követően riválisa otthonában, abban a bizonyos szalmaszálban kapaszkodott meg... Szombaton délben mindkét esé­lyes, (UK, CH) amolyan könnyebb tréningmeccset játszott, ugyanis a Piest’any és a Nováky nem tanúsí­tott különösebb ellenállást. Este az­tán kettejük idei ötödik összecsapá­sa igazi pólócsemegét hozott. Telt ház, több mint ezer néző látta az örökrangadót, melynek irama az el­ső perctől az utolsóig nagy volt. A színvonalra sem lehetett panasz, Jackerson játékvezető egyes fur­csa, elnéző ítéleteire (sorozatos szabálytalanságok Hornákra) vi­szont igen. A házigazdák centerét szinte mozdulni sem engedték, ál­landóan „harapófogóban" tartották SPORTHÍRADÓ • Budapesten a váltóversennyel folytatódott az öttusa-világbajnokság. Két szám (lövészet, vívás) után Bulgária vezetett 1969 ponttal Olaszország (1940), Magyarország (1938), NSZK (1920), Franciaország (1985), Szovjetunió (1870) és Csehszlovákia (1820) előtt. Az utolsó tegnapi számot, az úszást lapzárta után bonyolították le. • Pieát’anyban befejeződött a ju­nior jégkorongozók négyes tornája. Az utolsó mérkőzésen Csehszlovákia 5:0 arányban győzött Finnország ellen. A tor­nát jobb gólaránnyal a Szovjetunió nyerte, 2. Csehszlovákia, 3. Svédország, 4. Finn­ország. • A női I. kézilabdaliga 2. fordulójá­nak tegnapi eredményei: Partizánske - Slavia Praha 16:15 (10:6), őal’a - Pre­© LABDARÚGÁS ■ SETUBALBAN a Portugália- Románia barátságos nemzetközi mérkőzés gól nélküli döntetlennel ért véget. A találkozó nagy részében a hazaiak mezőnyfölényben játszot­tak, de a románok körültekintően védekeztek, és gyors ellentámadá­sokkal kísérleteztek. ■ KEDDEN a Plastika Nitra sta­dionjában kerül sor a Csehszlovákia- Románia mérkőzésre. A 16.30 órakor kezdődő találkozót osztrák játékvezetői hármas vezeti, a főbíró Heinz Holzmann lesz. A csehszlo­vák válogatott keret tegnap edzést tartott a stadion esőáztatta zöld gyepén. ■ HÁROM EREDMÉNY az NSZK bajnokságának 7. fordulójá­ból: Bayern München - Hamburger SV 4:0, Werder Bremen - Karlsru- her SC 4:0, Bayer Uerdingen - Bo- chum 3:1. ■ SAN DIEGÓBAN 41 éves ko­rában autóbaleset következtében el­hunyt Kazimierz Deyna, az egykori lengyel válogatott labdarúgó. A len­gyel nemzeti színekben 102 mérkő­zésen lépett pályára. 1981-ben a San Diego Sockers tagja lett, és ennek a színeiben futballozott 1987- ig (sr) az igen kemény kassai védők. Gól- veszélyesebben, taktikusabban és főleg higgadtabban játszott a bajnok az első két negyedben, három alka­lommal is kétgólos előnyre tett szert' (2:0, 4:2, 5:3). A második szünet után feljavultak a házigazdák, há­romszor egyenlíteni tudtak, sőt há­rom perccel a befejezés előtt Hor- nák parádés svédcsavaréval elő­ször és utoljára megszerezték a ve­zetést (8:7). Vidor Borsig feltehet- te volna az i-re a pontot, ám távol­ról könnyelműen mellébombázott. Eschwig Szabolcs vezérletével a CH fordítani tudott! A győztes gól hét másodperccel a befejezés sov 24:16 (9:8), Bohemians - Inter 23:21 (11:8). • Ben Johnsonnak nem kell visz- szaadnia a római világbajnokságon szerzett aranyérmét és a 100 m-es síkfutás világcsúcsa (9,83) is az ő ne­véhez fűződik. Ezt San Jüanban a NOB ülésén a jugoszláv Artúr Takács, a Nem­zetközi Atlétikai Föderáció végrehajtó bi­zottságának tagja közölte. Hozzátette, hogy az IAAF nem tervez Johnsonnal szemben semmilyen további szankciókat. • A svájci Martignyban befejező­dött a szabadfogású birkózó-világbaj- nokság. A 100 kg-os súlycsoportban Cérnák hetedik lett. Váltakozó sikerrel szerepelt Lohyna a 82 kg-osoknál. A 3. fordulóban pontozással kikapott az ameri­kai Douglastől, majd győzött a nyugatné­met Trick és a bolgár Markov ellen. Teg­nap a 6. fordulóban kikapott a török Gen- galptól, és így nem tudott beleszólni az érmekért folyó küzdelembe. • LEGÚJABB. Második mérkőzését már megnyerte a csehszlovák női röplab­da-válogatott a Karlsruhéban folyó Euró- pa-bajnokságon: Csehszlovákia - Len­gyelország 3:1. SAKK (ÖSTK) - Skellefteában a sakkozók Világ Kupájának zárótornáján Kaszparov és Karpov osztozott az első helyen. A 15. forduló eredményei: Karpov - győzött Andersson, Hübner Short, Sax Korcsnoj, Nunn Vaganjan ellen. Döntetlennel vég­ződött a Kaszparov - Nikolics, Seirawan - Portisch, Elveszt - Tál és Szalov - Ribli találkozó. A sorrend: 1-2. Karpov, Kasz­parov 9,5, 3-5. Portisch, Seirawan, Short 8,5, 6-7. Szalov és Sax 8 ponttal. A VK-t is a világbajnok Kaszparov nyerte. Sportfogadás A ŐPORTKA 36. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 5 8 12 14 22 44 Pótszám: 33 A II. húzás nyerőszámai: 20 25 29 35 40 47 Pótszám: 49 A SAZKA TELITALÁLATOS SZELVÉNYE: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 0101111120 1 1 2 (ŐSTK) Példamutató szurkolók Szombaton kétszer is meglepetést okoztak Bratislavában a kassai (Kosi­ce) sportolók. Délután a Spoje-stadion- ban a Lokomotíva labdarúgói, három órával később a pasienkyi fedett uszo­dában pedig a CH vízilabdázói. Talán az eredményeknél még váratlanabb volt, hogy Kelet-Szlovákia központjából is érkeztek szurkolók a fővárosba. Le­hettek mintegy harmincan. És ami a legfontosabb, mindvégig sportszerű­en, szűnni nem akaró hangerővel buz­dították kedvenceiket. A kék-fehérbe öltözött Loki-drukke- rek fél órával a Spoje - Lokomotíva SZNL l-es mérkőzés kezdete előtt nyu­godtan ücsörögtek a pozsonypüspöki (Pod. Biskupice) labdarúgópálya egyik szögletében, nem randalíroztak, s a fia­talok közül senkin sem látszott az alko­hol hatása. Az első sípszótól az utolsóig csak szurkoltak, nem zúdítottak szitko­kat az ellenfélre és a játékvezetőkre. Amikor a vasutasok belőtték az utolsó percekben a győztes gólt, örömmámor­ban úsztak, énekelve hagyták el a sta­diont. A postások egyik törzsszurkolója meg is jegyezte: „Ez igen. Ilyet már régen láttam...!' Egy óra múlva ismét megjelentek a Loki-szurkolók, ezúttal a pasienkyi uszodában, ahol újra jelesre vizsgáz­tak. Fáradhatatlanul buzdították a ŐH pólósait, akik az UK elleni örökrang­adón aratott váratlan győzelmet követő­en igen elismerően nyilatkoztak a szinte hazai környezetet biztosító kassai sportbarátokról. A Lokomotíva (és a CH) szurkolói bebizonyították: kultu­ráltan, emberhez méltóan is lehet a kedvenceket biztatni. Valamennyien, akik szombaton Bratislavába látogat­tak, dicséretet érdemelnek. A hazai né­zők (a váratlan vereségek ellenére) elismerően nyilatkoztak a sportszerű szurkolásról. (zsi) előtt esett, de hogy hogyan, azt mindenki másként magyarázta. Egy vaktában kapu elé dobott labdába valaki(k) beleért(ek), és az a gólvo­nal mögé pottyant. Állítólag Vesze- lits Péter volt a szerencsés gól­szerző. Tehát mindössze hét másodperc­re volt a Stoffan-legénység a bajnoki címtől. A kassaiak fegyelmezetten, hallatlan elszántsággal pólóztak, és Fortuna is kegyeibe fogadta őket. Különösen a csapatkapitány Eschwig és Bodiá kapus reme­kelt. Vasárnap délben aztán megis­métlődött az egy nappal korábbi unalom: az UK a Novákyt.a ÖH pedig a Piestanyt győzte le nagy gólkülönbséggel. Mivel a Kúpele zsi­nórban harmadszor is két vállra fek­tette a Novákyt, így már megszerez­te a bronzérmet. EREDMÉNYEK - SZOMBAT: Slávia UK - Pieát’any 16:7 (6:1, 2:2, 2:3, 6:1), legeredményesebbek: Peciar 4, Richter és Pleéko 3-3, ill. Tichov 3. ŐH Koáice - Nováky 17:9 (4:1, 5:3, 5:3, 3:2), Eschwig és Kra- már 4-4, ill. Stejskal 3. ÖH Koáice- Slávia UK 9:8 (2:1, 2:1, 2:3, 3:3), Eschwig 5, ill. Peciar, V. Borsig és Richter 2-2. Pieát’any - Nováky 7:5 (1:3, 2:1, 3:1, 1:0), Tichov és Chytil 2-2, ill. Svitok 3. VASÁRNAP: Slávia UK - No­váky 15:9 (3:1, 5:3, 4:4, 3:1), Hor- nák 5, ill. Stejskal 3. ÓH Koáice- Pieát’any 15:8 (3:0, 6:3, 4:1, 2:4), Eschwig 5, ill. Mravík és Chytil-2-2. 1. Slávia UK 23 19 1 3 342:156 39 2. CH Koáice 23 19 1 3 294:186 39 3. Pieéfany 23 11 0 12 211:251 22 4. Nováky 23 8 0 15 216:255 16 Az 5-8. helyért a brnói fedett uszodában rendeztek tornát: Topol - öany - Vő Praha 6:5, Topol'cany- Presov 8:7, Vő Praha - Preáov 8:8, RH Brno - Topolóany 9:8, RH Brno - VŐ Praha 14:9, RH Brno Preáov 16:13. A sorrend az utolsó torna előtt: 5. Topolöany 24, 6. RH Brno 21, 7. Vő Praha 13, 8. Preáov 10p. ZSIGÁRDI LÁSZLÓ Bundschuh Tamás (3-as sapkában) teljesen semlegesítette a ŐH-UK vízi­labda-rangadón a házigazdák legveszélyesebb csatárát, Peter Horftákot. Fel­vételünkön a kassaiak hátvédje szerzi meg a labdát. (Duéan Koutny felvétele) Mecír befejezte (ÖSTK) - Flu­shing Meadow-ban, az Egyesült Államok nemzetközi tenisz- bajnokságán a férfi egyesben a 3. fordu­ló mérkőzéseit ját­szották. A csehszlovák Meőír háromórás szoros küzdelemben 4:6, 6:3, 4:6, 3:6 arányban kikapott a nyugatnémet Bec- kertól. A szakemberek szerint Mecír ve­resége ellenére jó benyomást keltett, időnként legjobb napjaira emlékeztető formában játszott. A mérkőzés után Meőír elmondta, hogy már nem érzi hátsérülé­sét, de tudat alatt fél a teljes erőbedobás­tól. Az esélyesek közül Lendl simán vette az újabb akadályt: 6:1, 6:2, 6:3-ra diadal­maskodott az amerikai Courier ellen. A torna legidősebb résztvevője a 38 esz­tendős Jimmy Connors, aki huszadszor rajtol. Alaposan megizzadt A. Gomez el­len, a nagy hőségben többször is ápolás­ra szorult, de végül 6:1, 4:6, 6:2, 6:0-ra győzött. Az eredményekből - FÉRFIAK, 3. forduló: Chang (7.) - Aldrich 6:0, 7:6, 6:4, Csesznokov - Tarango 6:4, 6:4, 6:2, Pernfors - Steeb (15.) 7:5, 4:6, 7:5, 6:4, Noah - Mansdorf 3:6, 3:6, 7:6, 7:5, 6:2, Edberg (3.) - Srejber 6:2, 1:6, 6:2, 6:1, Grabb - Sanchez (12.) 4:6, 6:3, 7:6, 6:7, 6:4, Agassi (6.) - Johnson 6:1, 7:5, 6:2, Mancini (10.) - Jaite 7:5, 3:6, 6:1, 6:4, Kickstein (14.) - Volkov 3:6, 3:6, 6:4, 6:2, 6:3. NŐK, 3. forduló: Sabatini (3.) - Me- schi 6:2, 6:0, Suková (8.) -Minter 1:6,6:2, 6:0, Fairbank - Temesvári 4:6, 6:4, 6:3, Sanchez (6.) - Wassermann 6:1,2:6,6:4, Gráf (1.) - Phelps 6:1, 6:1, Martinez (15.)- Hanika 7:5,6:1, Navrátilová (2.) - Goles 6:4, 6:0, M. Maleeva (7.) - Tauziat 6:1, 6:3, Szeles (12.) - Stafford 7:6,6:2, Faber- Mandlíková (16.) 6:3, 3:6, 6:1. Férfipáros, 2. forduló: Korda, Smíd (11.) - DeVries, Matusewski 6:4, 7:5, Leach, Pugh (1.) - Shappers, Srejber 7:6, 7:5. Női páros, 2. forduló: Novotná, Suková (1.) - Linqvist, McGregor7:6,6:2. Vegyespáros, 2. forduló: Garrison, Ste- wart - Novotná, Pugh (1.) 7:5, 6:7, 6:4. Labdarúgó SZWL I, 5. forduló A sereghajtó legyőzte az éllovast (tón) - A labdarúgó SZNL 15. fordulójában több meglepő eredmény született. Az éllovas Levice még meg sem tudott melegedni új helyén, és máris hideg zuhanyként érte a vereség, amelyet a sereghajtó Michalovcétől szenvedett el. Egyébként ez volt az első győzelme a kelet-szlovákiai csapatnak az őszi szezonban. Az újonc Lokomotíva a bratisiavai postások pályájáról térhetett haza két értékes ponttal. Eredményesen szerepelt a másik újonc, a szenei (Senec) gárda is, amely a Hurbanovót fektette két vállra. A Duslo Sala Trebiáovban vendégszerepeit, és érett játékkal mind a két pontot hazavitte. Meglepő eredmény született Prievidzán is, ahol a Jeláavának sikerült diadalmaskodnia. A két exligás nagy érdeklődéssel várt összecsapását a Preáov nyerte. A 6. forduló párosítása: Hurbanovo - Levice, Lokomotíva - Michalovce, Humenné - Spoje, Jeléava - Senica, Sal a - Prievidza, íilina - Trebiáov, öadea - Preáov, Senec - ZÍS Koáice. SPOJE - LOKOMOTÍVA 2:3 (1:2), talan lelkesedéssel küzdöttek, minden el­góllövök: Asztalos, Gajdos, ill. Po- lomsky, Kozák és őtecák. Magabiztosan, támadó felfogásban kezdett az újonc vas­utascsapat, ám mégis a nehézkes, sok hibával futballozó házigazdák szereztek vezetést a 18. percben. Gajdos szögletét Seman kapus elnézte, a labda a meglepett Asztalos fejéről a hálóba pattant. Tíz perc múlva parádés góllal egyenlített a Löki. Kozák remek indítását Polomsky lekezel­te, majd futtából a bal alsó sarokba bom­bázott. A 30. percben ismét Kozák reme­kelt, de Fedor hét méterről a kapusba lőtt. Majd Zrubec percei következtek, gyors egymás utánban háromszor is kíméletle­nül szabálytalankodott. A 46. percben egy formás ellenakcióból újabb gólt szerzett a gyorsabb és sokkal technikásabb ven­dégcsapat. Fedor lövését Mikus kapus még hárítani tudta, a kipattanó labdát azonban a mezőny kimagaslóan legjobb játékosa, a 35 esztendős Kozák a hálóba továbbította. Szünet után 25 percen át nagy fölényben játszott a Spoje, az 58. percben Asztalos beadását Gajdos nyolc méterről a bal felső sarokba fejelte. Az egyenlítő gólt követően Gramblicka (14 méterről az égbe lőtt) és Steindl (közeli fejesét Seman nagy bravúrral kifejelte!) hagyott ki egy-egy ziccert. Már mindenki elkönyvelte a döntetlent, amikor a 87. percben Fedor a mindössze öt perce pályára lépett Stecákhoz ívelt, aki az ötösről nem hibázott. Jobb, egységesebb csapat benyomását keltette a Löki, győ­zelme teljesen megérdemelt. A találkozót 1000 néző előtt Sevcík vezette. Sárga lap: Zrubec, Hrotek, Asztalos ill. Kreto- vic. (zsi) PRIEVIDZA - JELŐAVA 0:1 (0:1), góllövő: Zdechovan. A vendégek határ­lentámadásuk veszélyt jelentett a hazaiak kapujára. A gól egy szabadrúgás után született. Marchevsky ívelte be a labdát, Magdolen aláfutott, és Zdechovan a háló­ba bólintotta a labdát. JEDNOTA ZtS KOŐICE - ŐADCA 3:0 (2:0), góllövők: Tomko (2), és Seldin. A szurkolók meglepetésére a hazai játé­kosok előtt nem sok góllal kecsegtető helyzet adódott. Igaz, háromszor bevették a Cadca kapuját, de a gólok nagy védelmi hibából estek. A vendégek mindössze két lövést küldtek a 90 perc alatta ZtS kapu­jára. MICHALOVCE - LEVICE 1:0 (1:0), góllövő: Vasil. A hazaiak nem ijedtek meg ellenfelüktől, végig lelkesen küzdöttek. Számos gólhelyzetet dolgoztak ki, de csak egyet használtak ki. Az éllovas csa­lódást keltett. A találkozót az első félidő­ben Chládek vezette, de felújult sérülése, és a szünet után Vnuk fújta a sípot. TREBlSOV - SALA 1:2 (1:0), góllö­vök: Tóth, ill. Kusy és Vincze. Csak közepes színvonalú mérkőzést láthatott a mintegy 800 néző. A hazaiak több gólhelyzetet hagytak kihasználatlanul - Pal'ko és Gazdag nem talált az üres kapuba. A vendégek ellentámadásai gyorsak voltak, kétszer gólt is eredmé­nyeztek. A második félidőben a vendégek taktikusabban játszottak, és teljesen megérdemelten győztek. SENICA - HUMENNÉ 0:0. A mély talajon a vendégek az egy pont megszer­zésére törekedtek, és ez sikerült is nekik. Az első 45 percben mind a két csapat óvatosan játszott, a hazaiak részéről Pet- rás és Kubica elpuskázta helyzetét, Dem- janovic lövése pedig a kapufán csattant. SENEC - HURBANOVO 3:2 (1:1), góllövők: Korbela (2 - egyet 11 -esből), Fekete, ill. Bachraty és Farkaá. Zuhogó esőben, felázott talajon mindkét csapat óvatosan kezdett. Mintegy húsz percnyi játék után a szenciek nagyobb sebesség­re kapcsoltak, azonban Nagy lövése és Fekete fejese elkerülte Mentei kapuját. Gólnak csak a 29. percben tapsolhatott a közönség, amikor Zsákovics szabályta­lanul szerelte a hazai Nagyot, és Korbela értékesítette a tizenegyest. Ahazaiakafél- idő hajrájában elbátortalanodtak, és a Hurbanovo egyenlített. A hazaiak az 52. percben Fekete révén vezetéshez jutot­tak, azonban a 65. percben Gendiar kiug­rott, átadását Farkas továbbította a háló­ba. A 77. percben Korbela bombalövése megpecsételte a vendégcsapat sorsát. PREŐOV - 2ILINA 2:1 (1:1), góllövők: Matta (2 - egyet 11-esből), ill. Valach. Az SZNL I táblázata: 1. Presov 2. ZÍS Kosice 3. Levice 4. Éilina 5. Senica 6. Senec 7. Jelsava 8. Prievidza 9. Lokomotíva 10. Humenné 11. Hurbanovo 12. Saía 13. Michalovce 14. Cadca 15.-16. Spoje Trebisov 0 1 0 1 0 1 15:6 8 9:3 8 6:2 8 8:3 6 6:3 7:5 10:9 8:5 6:8 6:7 4:6 4:8 2:7 2:9 3:9 3:9 Labdarúgó SZNL II NYUGATI CSOPORT: Matador-Trenőín 4:1, Slovan jun. - N. Mesto 1:0, Topol’cany - Doprastav 1:0, VTJ Trencín- Púchov 1:0, Dubnica - H. Sered' 1:0, Vráble - Bánovce 1:1, Inter jun. - ÖH Bratislava 4:1, N. Zámky - Zlaté Klasy 4:2. KELETI CSOPORT: Lucenec - Ru- zomberok 1:1, Martin - R. Sobota 3:0, Budkovce - Bardejov 2:0, Detva - Giral- tovee 1:1, Kys. N. Mesto - Vranov 2:1, Snina - Sp. N. Vés 0:2, Bard. N. Vés- Stropkov 4:2, Bytca - Fil'akovo 3:3. (me)