Új Szó, 1984. június (37. évfolyam, 128-153. szám)

1984-06-25 / 148. szám, hétfő

ÚJ szú 7 1984. VI. 25. (tv) - Tegnap Franciaországban lejátszották a labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjének mérkőzéseit. Marseille-ben került sor a Franciaor- szág-Portugália találkozóra, amelyet a nagy esé­lyes franciák csak a hosszabbítás 120. percében tudtak a maguk javára fordítani. A fordulatokban bővelkedő, drámai mérkőzés győztes gólját Piati­ni 30 másodperccel a befejezés előtt lőtte. A ven­déglátók tehát - ha a vártnál nehezebben és keservesebben is - bekerültek a szerdai döntőbe. Mindkét csapat óvatosan kez­dett. A portugáloktól ez várható volt. Ám a hazaiak ilyen jellegű felfogása „ellenkezett“ a koráb­ban látott játékukkal. Ennek ered­ményeképpen gyenge iramú és színvonalú labdarúgást hozott az első félidő. A csapatok a vég­telenségig lassították a játékot, igyekeztek kicsalogatni egymást védőállásukból, hogy aztán gyors ellentámadást vezetve próbálja­nak gólt szerezni. Ez a taktika az alacsony, vékony dongájú, techni­kás portugálok részéről volt sike­resebb, mivel Hidalgo edző csa­pata hazai közönség előtt mégis­csak kénytelen volt többet támadni s ezzel teret nyitott ellenfelének a kontraakciókra. A portugálok azonban csak a mezőnyben csillogtak, kapura nem voltak veszélyesek. Kevés szép megol­dást láthattak a nézők, s a helyen­ként unalmas játék is bosszantotta őket A 24. percben szabályta­lankodtak a gyengébb napot ki­fogó, olcsó színészi alakításo­kat is produkáló Platinival szemben (kétszer 11-esért is „könyörgött“), s a megítélt sza­badrúgást mintegy 18 méterről a hátvéd Domergue küldte a jobb kapufa mellett a hálóba. Szünet után javult a játék színvonala, nagyobb lett az iram, számtalan érdekes momentum adódott. „Felébredt“ a franciák középpályás sora, amely állandó veszélyt jelentett Bento kapujára.. A 36 éves portugál „portás“ azonban mindig a helyén volt. Jól időzített kifutásokkal, nagysze­rű védésekkel mentette meg ka­puját a góltól. A portugálok csak szórványosan jutottak eredmény­nyel kecsegtető ellentámadáshoz. Ennek ellenére Gomes kétszer is egyenlíthetett volna. A 75. perc­ben a francia védelem megfeled­kezett Jordaoról, aki fejjel értéke­sítette Chalana pontos beadását. Utána rákapcsoltak a hazaiak, de Piatini és Six lövéseit nagyszerű reflexszel védte Bento. A rendes játékidőben tehát 1:1 maradt az eredmény. Rövid pihenő után következett a 2x15 perces hosszabbítás. A 98. percben Jordao lövése után a labda a földről pattanva jutott Ők mondták Michel Hidalgo (Franciaor­szág): „Ma éjszaka visszatér­tünk a pokolból. Amikor a hosszabbításban Jordao be­lőtte a vezető gólt, meg voltam győződve róla, hogy ez az utol­só mérkőzés, amelyet a kispa- don töltök. Kilencven perces igyekezetünk eredménye egyetlen gól volt és a továbbju­táshoz a hátralevő időben még kettőt kellett rúgni. El sem tud­tam képzelni, hogy ez egy ilyen erős ellenfél ellen sikerülni fog, melynek ráadásul ragyogó ka- puvédője volt. Azonban a játé­kosok önmagukat múlták felül, lankadatlanul küzdöttek és győzelemmel koronázták küz­delmüket.“ Fernando Cabrita (Portu­gália): „A mérkőzés előtt titok­ban reménykedtem a döntő­ben és Jordao gólja után már valóban nagyon kevés hiány­zott ehhez. A vereség ellenére büszke vagyok tanítványaimra az általuk nyújtott teljesítmény­re. Egyidejűleg gratulálok Hi­dalgo edzőnek remek csapatá­hoz. Franciaország lesz a baj­nok, ez nem is vitás. Remélem, hogy a döntő kitűnő labdarú­gást hoz.“ Sepp Piontek (Dánia): „Fantasztikus volt! Szünet után a mérkőzés a labdarúgás legszebb hírverése volt. A por­tugálok megmutatták, hogy le lehet győzni Franciaországot is. Ha nem követik el a taktikai hibát a hajrában...“ a meglepett Bats hálójába. A franciákat hajtotta, űzte a kö­zönség - egy ideig hiába. Bento nagyokat védett, a hazaiak játé­ka pedig egyre görcsösebbé vált. Ennek ellenére a 114. perc­ben Domergue ismét eredmé­nyes tudott lenhi és a 120. perc­ben Piatini egy kapu előtti kavaro­dás után megszerezte a győzel­mes gólt. Izgalmas, érdekes összecsa­pást hozott a találkozó. Még ak­kor is, ha a színvonal nem min­denkit elégített ki. A portugálok azt játszották, amit vártak tőlük, a franciák viszont gyengébben fut­Lyonban került sor 50 ezer né­ző előtt az elődöntő második mér­kőzésére. Az első helyzet a spa­nyolok előtt adódott, de szögletrú­gás után a kapu mellé fejelték a labdát. Nem úgy a dánok a 7. percben: Elkjaer jobb felső sa­rokba tartó fejesét Arconada csak kiütni tudta és Lerby kö­zelről a hálóba rúgta a labdát. Dánia csapata lendületesebben, erőteljesebben futbalozott ellenfe­lénél, játékosai bátran vállalkoztak egyéni megmozdulásokra, a spa­nyolok nem tudták őket szabályo­san elválasztani a labdától. Kap­tak is néhány percen belül három sárga lapot szándékos szabály- sértésért, durvaságért. Nem volt túlságosan magas színvonalú a játék, inkább csak küzdelem, harc volt a pályán. A gyors, hatá­rozott, fizikailag erős dánok kez­deményeztek többet, s megérde­melten vezettek az első 45 perc balloztak, mint az előző mecsse- ken. Ha a portugál csapat taktiku- sabban játszik a hajrában (1:2-es állásnál), akkor megszülethetett volna a szenzáció. Bergamo olasz játékvezető időnként „be­állt“ a franciák csapatába. Pél­dául, amikor Piatini nyilvánvalóan szabálytalanul elakasztotta ellen­felét és úgy tört egyedül kapura a középpályáról. Az olasz bírónak nem volt szive őt megállítani. Ha nem fut ki időben Bento kapus... A sárga lapokat is bőkezűen osz­togatta a portugáloknak. FRANCIAORSZÁG: Bats- Battiston, Bossis, Le Roux, Do­mergue - Fernandez, Piatini, Ti­gana, Giresse - Lacombe (Ferre- ri), Six (Bellone). PORTUGÁLIA: Bento - Pinto, Pereira, Eurico, Alvaro - Sousa (Nene), Frasco, Pacheco, Chalana - Diamantino (Gomes), Jordao. A találkozót 56 000 néző előtt játszották. Sár­ga lap: Lacombe, ill. Pereira, Eu­rico, Gome$. után. A spanyolok csak a hajrában jöttek fel, de szertelen, össze­vissza játékukkal újra megkérdő­jelezték: hogyan is juthatott ez a csapat a legjobb négy közé? Szünet után Arnesen előtt adó­dott nagy helyzet: több lövőcsel után tisztára játszotta magát a spanyol 16-oson belül, majd a jobb kapufát találta el. Később Lerbynek, Elkjaernek volt gól­szerzési alkalma. A spanyolok ak­tívabban futballoztak, mint az első 45 percben, s néhány kapu elé ívelt labdával meleg helyzeteket teremtettek Qvist kapuja előtt. A 65. percben Maceda egyenlí­tett. A gól felhozta a spanyolokat, a dánok viszont nem találták saját játékuk ritmusát. Alkjear még így is belőhette volna a második gólt, de kapu fölé rúgta a labdát. Ma­radt tehát az 1:1, jöhetett a hosszabbítás. • A salakpályás csapatver­seny interkontinentális döntőjé­ben az Egyesült Államok bizonyult a legjobbnak Dánia, Anglia és Svédország előtt. • Az Olaszországban folyó nemzetközi férfi kosárlabda-tor­na első fordulójának eredményei: Olaszország - Jugoszlávia 97:91 (58:53), Szovjetunió - Spanyolor­szág 87:81 (39:41). • Ostraván vasárnap befeje­ződött az ifjúsági női kézilabda- csapatok országos bajnoksága. A zárónap eredményei: Zora Olomouc - ZVL Prešov 17:15, Slávia Praha - ZMDŽ Bratislava 15:16. A végső sorrend: 1. Zora Olomouc 6, 2. Prešov 3, 3. ZMDŽ Bratislava 2, 4. Slávia 1 pont. A Sazka 26 játékhetének telitalála- tos szelvénye a következő: 1011100002101 jetszkij Szport szemleírója meg­jegyzi, hogy az abban emlegetett Róbert Kerr nevű amerikai orvos a maga területén komoly szakte­kintélynek számít. Kerr lelkes pro­pagálója az anabolikus szteroi- doknak. Jelenleg mintegy négyez­ren tartoznak a páciensei közé és többségük élvonalbeli sportoló, közülük nemegy bajnok és csúcs­tartó. Kerr különösen most, a Los Angeles-i olimpia előtt ígér fényes eredményeket készítményei se­gítségével, amelyek közül egyik­másik - például a Somatotropin elnevezésű újdonság - igen nehe­zen mutatható ki az emberi szer­vezetben. Kerr garantálja a sikert - arról azonban nem beszél, hogy mindez akár az illető sportoló éle­tébe is kerülhet. (ČSTK) - Bratislavában befe­jeződött a nemzetközi vízilabda­torna, amelyen Anglia, Lengyel- ország, Románia, Csehszlová­kia A és B válogatottja indult. A győzelmet a román válogatott szerezte meg pontveszteség nél­kül. A románok gyors, taktikus, erőteljes vízilabdát játszottak, megérdemelten lettek elsők. A második helyen Csehszlovákia A válogatottja végzett. Eredmények: Csehszlovákia B - Lengyelország 6:9, Románia- Anglia 17:5, Lengyelország- AngHa 15:11, Csehszlovákia A - Csehszlovákia B 12:11, Cseh­szlovákia B - Románia 6:15, Csehszlovákia A - Lengyelország 15.15, Anglia - Csehszlovákia B 8:7, Csehszlovákia A - Románia 8:13, Anglia - Csehszlovákia 7:16. Románia - Lengyelország 18:9 • A lengyelországi nemzet­közi íjászverseny harmadik napja után két kínai versenyző, Kon Ja-bin és En San áll az élen. Csehszlovákia képviselői közül František Hadaš a tizenötödik, és Anna Viktorová a 20. helyen áll. • Pekingben női kosárlabda­mérkőzésen a Szovjetunió 82:68 (50:23) arányban győzött Kína ellen. • Az olasz kerékpáros kör­versenyt a szovjet Ugriumov nyerte honfitársa, Gavrilko és az olasz Colagh előtt. Az utolsó, 10. útszakaszon a hazai Ronchiato bizonyult a leggyorsabbnak. • A jugoszláv kerékpáros kör­verseny 9. útszakaszán Kuijs ré­vén holland győzelem született. Az összetettben továbbra is a ha­zai Bulics áll az élen. • Az ausztriai nemzetközi műrepülőverseny első napja után összetettben a csehszlovák Petr Jirmuš vezet. A sportoló élete mellékes? Az amerikai sportolók között növekszik az anabolikus szteroi- dok feketepiaca. Ezzel a címmel közölte a Szovjetszkij Szport egyik legutóbbi száma a nyugatnémet Sport lllustrierte című magazinból átvett cikk kivonatát. A cikkből kiderül, hogy az ame­rikai sportolók előszeretettel vásá­rolnak Mexikóból becsempészett doppingszereket. A Tijuana - a mexikói város a tiltott gyógy­szergyártás központja - és Los Angeles közötti út három óra alatt megtehető. S miután Tijuanában orvosi recept nélkül vásárolhatók az anabolikus szteroidok, az utóbbi időben erősen fellendült a két vá­ros közötti forgalom. A nyugatnémet lapban megje­lent cikkel kapcsolatban a Szov­SPORTHÍRADÓ Prágában Csehszlovákia és az NSZK képviselői harcolták ki a részvétel jogát a salakpályás motoroscsapat-világbajnokság kontinentális döntőjében, amelyre július 8-án kerül sor a nyugat­németországi Pockingban. Ered­mények: 1. Csehszlovákia 37, 2. NSZK 27, 3. Magyarország 17, 4. Olaszország 15 ponttal. • Az amerikai atléták váloga­tó versenyének legfrissebb eredményei - férfiak - 3000 m akadály: Marsh 8:15,91, súly: Laut 21,35, diszkosz: Powell 67,14. Nők - 100 m gát: Turner 13,12, 3000 m: Decker 8:34,91, magasugrás: Ritter 192. • A román Mihaela Loghin az innsbrucki versenyen súlylökés­ben 20,65 méterrel győzött. Hármas csehszlovák siker (ČSTK) - Katowicében a szo­cialista országok nemzetközi ejtő- ernyős-bajnokságán ragyogóan kezdtek a csehszlovák verseny­zők. Az egyéni célbaugrásban Tá- ňa Gajdošová győzött, Veličková és B. Málková bronzéremmel tér­het haza. A második helyet az NDK-beli Fischer szerezte meg. A férfiaknál az első helyen az NDK világbajnoka, Viesner és a bolgár Metodijev osztozott, akik pontosan a célkör közepébe ugrottak. A csehszlovák verseny­zők közül Šifránek a negyedik, Florián az ötödik, és Pavlata a nyolcadik helyen végzett. A csa­patversenyben három kísérlet után a csehszlovák női válogatott vezet 5 század pontos előnnyel a Szovjetunió előtt. A férfiaknál csapatversenyben a Szovjetunió együttese vezet, Csehszlovákia a hatodik. Szombaton a kedvezőtlen időjárás miatt csupán a nők ver­senyének három sorozatára ke­rülhetett sor. Ezek után a szovjet Jelena Burkova vezet. A sorrend három ugrás után: 1. Burkova, 2. Steinmeir (NDK-beli), 3. Koricseva (szovjet)... 8. Studená, 9. Z. Mál­ková, 10 B. Málková. Üjak>b bizonyíték Az Egyesült Nemzetek Szerve­zetének székhelyén ülést tartott az ENSZ-nek a sportban tapasztal­ható faji megkülönböztetésellenes bizottsága. A tanácskozásokon újabb bizonyítékokat hoztak nyil­vánosságra, s ezek arról tanús­kodnak, hogy aktivizálódnak azok a nyugati körök, amelyek szeret­nék megszüntetni a fajüldöző dél­afrikai rezsim elszigetelését. An­nak ellenére, hogy számos hatá­• A szovjet labdarúgó-liga 14. fordulójának szombati ered­ményei: Dinamó Kijev - Szpartak Moszkva 3:0, Dnyepropetrovszk- CSZKA 0:0, Minszk - Baku 1:1, Alma-Ata - Donyeck 2:1, Torpedo- Harkov 2:2, Vilnius - Jereván 1:1, Odessza - Taskent 0:0. - Az élcsoport állása: 1. Dnyepropet­rovszk 21, 2. Szpartak Moszkva 21. 3. Dinamó Kijev 18 pont. • A lengyel atlétikai bajnok­ságon a férfi magasugrást Wszola nyerte 228 cm-rel, hármas­ugrásban Hoffman győzött 17,28 méterrel. • Nagy-Britannia nemzetközi atlétikai bajnokságának ered­ményeiből - 100 m: Reid 10,42, 10 000 m: S. Jones (mindkettő brit) 28:09,97, hármasugrás: Be­tancourt (kubai) 16,93. • Az Innsbruckban rendezett nemzetközi toronyugró verse­nyen Hana Novotná a 7. helyen végzett. A győzelmet az NDK-beli Neubert szerezte meg a kínai Liu Wej és a magyar Kelemen előtt. Kézilabda osztályozók A Slávia és a Martin (ČSTK) - A hét végén eldőlt, hogy a férfi kézilabda-ligában to­vábbra is a ZŤS Martin szerepel­het, míg a női kézilabdaliga újonca a Slávia Praha. Az osztályozók színhelye a férfiaknál Bardejov, a nőknél Plzeň volt. A férfiak ke­resztbe verték egymást és a Mar­tin csak jobb gólarányának kö­szönheti, hogy I. ligás maradt. A nőknél a Slávia Praha 3 ponttal végzett az élen. Eredmények - férfiak: Topoľ­čany - Martin 11:10 (5:6), Ostrava- Topoľčany 18:17 (10:9), Martin- Ostrava 18:14 (9:5). A végső sorrend: 1. Martin 2 (28:25), 2. Topoľčany 2 (28:28), 3. Ostrava 2 (32:35). Nők: Trenčín - Plastika Nitra 21:17, Trenčín - Slávia Praha 10:10, Slávia Praha - Plastika Nit­ra 19:10. rozatott fogadtak el a Dél-Afrikával való sportkapcsolatok megszünte­tésére, számos nyugati ország ez­zel ellentétesen cselekedik. Az Egyesült Nemzetek Szerve­zetének bizottsága szerint az utóbbi időben, főleg Angliából, az Egyesült Államokból és más nyu­gati országokból utaztak Dél-Afri- kába sportolók, illetve fogadtak ezekben az országokban.dél-afri­kai versenyzőket. Dánia-Spanyolország 1:1 (1:0) A portugál kapus csak nézi, ahogyan a labda a francia szabadrúgás után hálójába vágódik (ČSTK-felv.) Vízilabda Duna Kupa Románia pontveszteség nélkül első Franciaország-Portugália 3:2 (1:0, 1:1) - hosszabbítás után Drámai mérkőzés a döntőbe jutásért