Új Szó, 1978. október (31. évfolyam, 272-301. szám)

1978-10-23 / 293. szám, hétfő

lüKtU 1978 X. 23. 7 LABDARUGÓ SZNL Nitra-ČH párharc A BAJNOK LEGYŐZTE AZ EXBAJNOKOT A liiüudtu^o Di..ijVuk Nemzeti Liga 12. fordulójában lolytató- tíott az élen álló Nitra és a CH párharca. Mindkét együttes biztosan vette a kővetkező akadályt, a Nitra a Senica el­len, a CH pedig a Hlohovec fölött diadalmaskodott. Érde­kesség, hogy n ÜH gólzáporos győzelmével javított gólara n van és jelenleg azonos pont- száni mellett azonos gólaránya van a Nitrával. Mitra — Senica 3:1 (0:0), góllövök: Ťažký, Rapan, tev­éik, ill. Malárik. A Plastika végig támadó szellemben játszott, helyzetei alapján nagyobb arányban is győzhetett volna. ÚH — Hlohovec 5:0 (3:0), góllövők: Ján Capkovié és Ta- ratia |2—2), Harvánek. A bratislavai együttes nagy fölényben játszóit. A vendégek sok hibát követtek el. A játék l&pe alapján az eredmény nem túlzott. Žilina — Trebišov 4:0 (3:0), gól lövők: Toinánek és Chobot 12-2). Színvonalas első télidő után h második játékrészben félgőz zel játszoltak a hazaiak. Dubnica — Púchov 1:1 (1:0), gól lövök: Kopačka ill. Kripec. Mindkét' csapat csalódást okozott. Sp. Nová Ves — Humenné 2:1 (0:0), góllövök: Horodník | öngól), Komán (öngól), ill. Moika. Balszerencsés mérkőzést ját­szottak a vendégek, két öngól­lal kaptak ki. Marlin — Pov. Bystrica 3:1 (1:0), góllövök: Chalrnuch, Diabelko (tizenegyesből), Ani- na ill. Starých. A hazaiak végig jobbak vol­tak, több gólhelyzetet dolgoz­tak ki, győzelmük nem volt vi lás. Kys. Nové Mesto — Micha­lovce 1:1 (1:0), góllövök: Zá­lek. ill. Vela*. A jól játszó vendégek megér­demelték az egv pontot. Ružomberok — Delva 0:0 A hazaiak nem tudták gólok­ban kilejezni fölényüket. A táblázol állasa: Ismét érdekes fordulói bonyolítottak le az I. labdarúgó-ligában. A szombati VSS—Teplice mér­kőzés lilán hal mérkőzés vasárnap került sorra és mára a Slávia—Jednota Trenčín találkozó maradt. A forduló nagy eseménye a brnói niér~t knzés volt, amelyen a bajnoki címet védő Zbro­jovku meglepően biztosan győzött az exbajnok Dukla Praha ellen. Azt is kevesen várták, hogy » Dukla Banská Bystrica érzékeny arányú vere­ségei mér a Prešov csapatára. A Sparta eddig idegenben enyhén szólva mérsékelten szerepelt, ezért meglepő a Trnavában elért l:l-es döntet* lenje. A Lokomotíva idegenben nem tud kilá* balni a hullámvölgyből, Plzeüben szenvedett ve­reséget. A Slovan—Ostrava erőpróba gólt nem hozott, legnagyobb érdekessége az volt, hogy a játékvezető megsérült és partjelzőként folytatta. 1:0 (0:0) 3­-2. Nitra 12 » 2 2 23:8 18 ČH 128 2 2 23:8 18 3. Žilina 12 8 J 3 27:13 17 A. Humenné 12 h 3 3 18:13 15 5. Trebišov 12 5 3 4 10:15 13 ö. Pov. Bvst. 12 4 4 4 14:14 12 7. Rúžom bor. 12 4 4 4 10:10 12 ». Púchov 12 2 7 3 12:10 11 9. Senica 12 4 3 5 18:18 11 10. Dubnica 12 2 7 3 10:13 11 1 1. Detva 12 2 tí 4 9:13:10 12. bp. N. Ves 12 3 4 5 13:18 10 13. 11 Inhover 12 4 2 tí 12:21 10 14. Michalov. 12 25 5 7:15 9 15. Kvs. N. Mest. 12 3 2 7 11:20 8 16. Martin 12 2 3 7 70:ltí 7 VSS Teplice Košice. 1000 néző, játékveze­tő: Kosár. Góllövő: Andrejko. A fi. forduló szombati nyitó mérkőzésén helyenként állagon aluli színvonalú játékot láthat­lak a lelátókon jelenlevők és a Ív-nézők. A labda többnyire a két tizenhatos között mozgott, a kapyk előtt kevés izgalom adódott. Mindkét oldalon rend­kívül sok volt a pontatlanság. A VSS többet kezdeményezett- mint ellenfele, de csatársora ezáltal csődöt mondott. A tepli- ceiek gyakran jutottak a VSS térféllé, a hazai kapu előtt azonban nem sok vizet zavar­tak. A két pont sorsát végül is egy nem mindennapi gól dön­tötte el. Három perccel a ta­lálkozó befejezése előtt Andrej­ko lapos beadását mindenki el­vétette, még Sedláček kapus is és a labda a Teplice hálójában kötött ki. Plzeň Lokomotíva 3:1 (2:1) A Nyitra melletti Cabaj-Cá- porban szombaton immár ha todszor került sor a nemzet­közi mezei futóversenyre, me­lyen 160 versenyző rajtolt. A küzdelmeket megtekintette prof. Vladimír Čertiu&ák, a CSSZTSZ Szlovákiai Központi Bizottságának elnöke is. A ver­senyeket kilenc osztályban bo­• A vízilabda KEK negyed­döntőjében u szófiai csoport­ban a következő eredmények születtek: Cannottieri—Chel­tenham 8:1, Lokomotíva Szó fia—Kolding 15:5, Cannottieri— Koldtng 12:3, Lokomotíva Szó fia—Cheltenham 15:3. nyoiították le. A lő számban, a 1U kilométeres futásban részt veti a maratoni hitás olimpiai bajnoka, az NDK-beli Cierpin- ski is, aki azonban csak a má­sodik helyet szerezte meg a Zweifelhofer mögött. Eredmények — léríiak — (iOOO -m: 1. Slovák 17:48,8. 2, Schmidt I mindkettő Dukla B. liystňca) 17:53,8, 3. Sýkora (Baník Stŕíbro) 18:03,5. 10 000 m: 1. Zwiefelhofer IRH Praha) 28:45,8, 2. Cierpin- ski (NDK) 29:12.4. 3. Schröder (NDK) 29:48,8. Nők — 3000 m: 1. Ludwi­howska (lengyel) 10 06,5. 2. Rabecová | Ružomberok ) 10:13,6, 3. Újhelyi (magyar) 10:24.8 p. Plzeň, 1136 néző. játékveze­tő: Pouftek. Gőllövők: P. Korej- Cík |2), Šilhavý, ill. jacko. Az első húsz perc unalmas iólékof hozott, a két támadó­sornak a tizenhatos táján elfo­gyott a tudománya. Változást eredményezett Jacko gólja. Eb­ben ludas volt a hazai Forman és a rosszul helyezkedő Čaloun is. A hazaiak tudatosították, hogy hazai pályán vereséget szenvedhetnek és nagyobb se­bességre kapcsoltak. A vendé­gek nem egész két percig örül­hettek csuk a vezetésnek, ami­kor Üilhavy a Lokomotíva vé­dőinek tanácstalanságát kihasz­nálva egyenlített. Nyolc perc­cel később Korejfcík fejese ve­zetéshez juttatta. A második 45 percben is ha­zai fölény jellemezte a játó- kot, a vendégek csak ritkán Etetette wetienségét és elsi helyet a; FTC A magyar labdarúgó bajnok ság 9. fordulója ntán nincs már veretlen csapat a mezőnyben. A nagy érdeklődéssel várt Honvéd—Ferencváros találkozón Weimperék biztosan győz­tek és jobb gólkülönbséggel a láblázat élére ugrottak. Ügy tűnt, hogy a Ferencvárosból túl sokat kivett a magdeburgi kupamérkőzés. Szerencsés győzelmet aratott az Újpesti Dó­zsa, és két ponttal megközelítette a két éllovast. Két együt­tes, a Videoton és a Csepel csak döntetlent ért el hazai pályán, míg a Vasas Izzó vereséget szenvedőit a vendégcsa­pattól. Október 25-én, szerdán Magyarország—Románia utánpótlás EB-mérkőzésre kerül sor, majd október 29-én, vasárnap Gö­rögország—Magyarország „Átválogatott EB-mérközés lesz. Ezért az NB 1. 10. fordulóját csak november 4-én, szomba­ton bonyolítják le a következő párosításban: Rába ETO—Bp. Honvéd, Ferencváros—Békéscsaba, Tatabánya—MTK VM, Za­laegerszeg—Vasas, Pécs—Videoton, Újpesti Dózsa — Dunaújvá­ros, Diósgyőr—Szombathely, Salgótarján—Csepel. MÁV Előre —Vasas Izzó. vendégek erejét. A MÁV Előre 2:0-ás állásnál kihagyott egy tizenegyest. VASAS 11:1) 1ZZÚ —D1ÚSGYOR 1:3 BP. HONVÉD — FERENCVÁROS 5:2 (2:0) Góllüvök: Weimper |2), Gyi­mesi, Nagy, Póczik, ill. Pogány (2 — egyet tizenegyesből). A Honvéd már a 7. percben 2:0-ra vezetett, majd a máso­dik félidő elején azonnal nö­velte előnyét. A Ferencváros még fellángolt, de kapushibák miatt még csak meg sem tud­ta közelíteni ellenfelét. A Hon­véd minden tekintetben jobb volt. ÜJPESTI DÖZSA—MTK VM 2:1 11:1) Góllövők: Törőcsik, Fazekas, ill. Borsó. Az MTK egy tucatnyi helyze­tet kihagyott és hiába szerzett vezetést, végül a lila-fehér együttes az utolsó percben lőtt góljával a maga javára tudta fordítani a mékőzést. VIDEOTON—SZOMBATHELY 1:1 (1:1) Góllövők: Tieber (tizenegyes­ből), ill. Sebestyén. A Videoton a Fáy-utcaí győ­zelem után meglepetésre pon­tot vesztett hazai pályán az eddig sereghajtó Szombathel­lyel szemben. A Videotonnak az idén nem megy a játék ott­honában. CSEPEL—RÁBA ETO 1:1 (0:1) Góllövők: Pardavi (öngól), ill. Glázer. Hiába támadott végig a Cse­pel, a végén még örülnie kel­lett a szervezetten és jól vé­dekező Rábával szemben az egy pontnak. BÉKÉSCSABA — VASAS 1:0 (0:0) Góllövő: Pogács. A Békéscsaba végig táma­dott, a Vasas feltűnően defen­zíven játszott. PÉCS—ZALAEGERSZEG 2:0 (0:0) Góllövők: Lutz és Kardos. Már az első félidőben is fö­lényben volt a Pécs, de ekkor csak kapufákat rúgott. Fordu­lás után már a hálóba is be­találtak a pécsi csatárok. Meg­érdemelt győzelem. SALGÓTARJÁN — MÁV ELŐRE 3:0 |0:0) Góllövők: Földi (2) és Bíró. Unalmas első félidő után a tarjániak erőteljes rohamok­kal őrölték fel a védekező Góllövök: Szücs, ill. Oláh (2) és Tatár. Az Izzó hiába támadott töb­bet, a rutinosabb vendégek a második félidőben kihasznál­ták a hátszelet és két távoli gólt lőttek. DUNAÚJVÁROS—TATABÁNYA 1:0 (1:0) Gól lövő: Szepesi. A hazaiak végigtámadták a mérkőzést, seregnyi helyzetet ügyetlenkedtek el és mégsem kellett félniük, mert a Tatabá­nya semmi veszélyt nem je­lentett. Az NB I. állása: 1. Bp. Honvéd 9 6 2 1 24:7 14 2. FTC 9 tí 2 1 24:11 14 3. Ű. Dózsa 9 4 4 1 15:12 12 4. Dunaújváros 94 3 2 14:9 11 5. Videoton 9 3 5 1 11:8 11 tí. Pécs 9 4 3 2 8:7 1 1 7. Salgótarján 9 4 2 3 16:10 10 8. Rába ETO 9 4 2 3 9:8 10 9. Diósgyőr 9423 11:16 10 10. Csepel 9 2 5 2 14:8 9 11. Tatabánya 9 333 17:14 9 12. Békéscsaba 9 3 2 4 7:10 8 13. Vasas 93 15 12:17 7 14. MTK-VM 9 3 06 12:14 6 15. Zalaegerszeg 9 2 2 5 5:11 6 16. Szombathely 9 2 16 4:14 5 17. MÁV Előre 9 2 16 3:19 5 18. Vasas Izzó 9 12 6 8:10 4 A góllövőlistát a csepeli Somogyi vezeti 7 góllal. 6 gó­los: Fazekas (0. Dózsa] és Bí- •ró (Salgótarján), 5 gólos: Gass (Vasas), Arany (Tatabánya), Szepesi (Dunaújváros), Gyime­si és Weimper (Honvéd). 2:1 (1:0) Bohemians )nter Prága, 6000 néző, játékveze­tő: Hurbas. Góllövők: Dobiéi (tizenegyesből), Klouéek, ill. Petrái (tizenegyesből). Az első félidőben Dobiái büntetőből szerzett vezetést a Bohemiansnak, szünet után az 50. percben Klouéek növelte az előnyt. Az 57. percben Pet­rái tizenegyesből szépített. Zbrojovke Dukla 20(1:0) Brno, 12 000 néző, játékveze­tő: Jursa. Góllövők: Jaruiek és Kroupa. A forduló slágerét a vártnál kevesebben tekintették meg. Végig kiegyensúlyozott volt a küzdelem, a hazaiak a tőlük megszokott szívóssággal roha­moztak — ezúttal sikeresen. Az első félidőben a középpá­lyás Jarűiek szerzett vezetést a hazaiaknak, szünet után a gólkirály Kroupa állította be a végeredményt. A bajnok győ­zelme az exbajnok Dukla ellen lélektani szempontból fontos lehet a Wisla Krakkó elleni BEK-visszavágó előtt. 1:1 (0:1) Trnava Sparta Trnava, 5000 néző, játékve­zető: Junek. Góllövők: Gaipa- rík, ill. Slaný (tizenegyesből). Két ellentétes félidejű mér­kőzést láthattak a nézők. Míg az első 45 percben helyenként átlagon aluli volt a színvonal, szünet után mindkét együttes lavuló teljesítményt nyújtott. Az első felidöben a hazaiak kezdeményeztek többet és az első negyedóra után úgy tűnt, biztosan szerzik meg a két pontot. A Spartak játékosai azonban a legkecsegtetőbb gól­helyzeteket is kihasználták, és végül is a vendégek örülhet­tek a gólnak. A 27. percben a hazai Martináik a tizenhatoson belül felvágta a kapura törő Slanýt, aki a megítélt büntetőt biztosan értékesítette. A második félidőben az 53. percben Martinék átadásából Gaiparfk tíz méterről egyenlí­tett. Nem sokkal később Takács a hazaiak győztes gólját is megszerezhette volna, négv méterről azonban mellé lőtt. A 70. percben szerencséje volt a Trnavának, Stránský közeli fe­jesét Kozinka kapus csak ügy- gyel-bajjal tolta a. kapu fölé. A Trnava az új idényben ha­zai környezetben már a negye­dik puntot vesztette el. Slovan Ostrava 0:0 játék­Bratislava, 8000 néző, vezetők: Duba és Litoi. Nagy füttykoncert búcsúz­tatta a mérkőzés lefújása után a kellemetlenül hűvös időben agyonfázott nézőközönség a két csapat játékosait. Elsősor­ban is a Slovant. Mert több bosszúságot talán már nem le­het okozni a szurkolóknak el- söligás találkozón, mint azt tegnap tették a hazaiak, akik közül csak Matula, Masný és Svehlík játéka ütötte meg az I. ligás mércét. Ezen a mérkőzésen is beiga­zolódott, hogy ha a Slovan olyan csapattal találja magát szemben, amely küzdőképes­ségben felveszi vele a ver­senyt, akkor semmilyen pluszt nem tud felmutatni és még a középszerűnél is gyengébb együttes benyomását kelti. A Slovan koncepció nélkül fut­ballozott. átlátszó támadásait és a játékosok egyéni kezde­ményezését a középhátvéd Vo~ jáček szinte egyedül képes vult hárítani. Ennek következ­tében alig-alig akadt helyzete a Slovannak és az egész mér­kőzés folyamán mindössze két­szer lőtt Michalík kapujára: egyet az első félidőben, egyet a második 45 percben. Az Ostrava Bratislavában is bemutatta, hogy miért áll a táblázat éllovasai között és miért szerzett már idegenben 7 pontot. Aktívan védekezik, az egész csapat mozgásban van és a technikailag jól kép­zett játékosai meglepetésszerű ellentámadásokat tudnak ve­zetni. Néhányat vasárnap is bemutattak belőlük és csak Matula jó védéseinek köszön­hető, hogy nem kapott gólt a Slovan. A vendégek a döntet­len reményében léptek pályád ra és ezt el is érték. Sőt, a 88. percben Nemec a győzel­met is megszerezhette volna, de erős lövését Matula kapus védte. Nem sok érdemleges dolog történt a pályán. A legizgal­masabb az volt, amikor a 11. percben Duba játékvezető izom húzódást szenvedett, a Slovan orvosa vette kezelésbe, visszament a pályára, de á 25. percben lesántikált és Litoi partjelző vette át posztját. Adatok a mérkőzésről: kapura tartó lövések 2:5, mellé 6:4, szabálytalanságok Í8:12, szög- letarány 11:5, (t. v.) Az I. liga táblázata: 1. Dukla 2. Ostrava 3. B. Bystrica 4. Slovan 5. Lokomotíva tí. Tmavo 7. Bohemians 8. Prešov 9. VSS 10. Zbrojovka 11. Slávia 12. Inter 13. Plzeň 14. Teplice 15. Sparta Ití. Trenčín 96 12 20:6 13 95 22 14:7 12 9513 20:17 11 93 4 2 15:10 10 9 50 413:15 10 917 1 7:6 9 93 3314:14 9252 7:10 9 4 14 14.21 93 24 15:11 8 3 2314:12 9324 8:9 93 2 4 11:15 9234 11:15 9 2 25 9:14 82 1 5 9:21 SPORTHÍRADÓ • A hét végén Budapesten két ízben mérkőzött egymással a magyar és a szovjet vízilab­da-válogatott. Az első találko­zón 4:4-es döntetlen született. A második mérkőzésen köze­pes színvonalú, de izgalmas, fordulatos küzdelemben a ma­gyarok bizonyultak jobbnak tí:5 arányban. • Az asztalitenisz BEK első fordulójában a Langenlois 5:0- ra verte az Olympiakosz Pi­reusz csapatát. A győztes csa­pat ellenfele a 2. fordulóban a Baník llavífov lesz. • Nemzetek közötti junior ökölvívó viadalon az NDK 14:8- ra győzött Anglia ellen. • A férfi kézilabda KEK el­ső fordulójának visszavágó mérkőzésén az Atletico Madrid 30:18-ra legyőzte a Belenensest és bejutott a második forduló­ba. • A hallei nemzetközi teke­tornán az egyéni összetett ver­senyt az NDK-beli Macliur nyerte 1020 ponttal. Zdenék Procházka 975 ponttal 7. lett. jutottak szóhoz. A Plzeň győzel­mét öt perccel a mérkőzés vé­ge előtt Koré jóik véglegesí­tette. “B 3:0 (2:0) Banská Bystrica, 3500 néző, játékvezető: Veverka. Gőllövők: Kolkus (2) és Kocián. A katonák feledtetni akarták a legutóbbi fordulóban Ostra­ván elszenvedett súlyos veresé­get és ez — annl az eredményt /Illeti — sikerült is. A Dukla já­téka mégis sok kívánnivalót hagyott maga után. A védelem többször hibázott, a középpá­lyások körülményesen játszot­tak. A vendégek a 76. perctől tíz főre fogyatkozva küzdöttek, Baláž sérülése miatt ment le a pályáról, előtte már két játé­kost cseréltek, így helyére nem állhalott be senki. A hazaiak legjobbja a két gólt szerző Kol­kus és a gyors Majdlík voltak,, a vendégeknél I. Novák és So­bota érdemel dicséretet. Zwiefelhofer az olimpiai bajnok CierpKfiski előtt