Új Szó, 1976. március (29. évfolyam, 51-77. szám)

1976-03-22 / 69. szám, hétfő

A LOKOMOTÍVA kétszámjegyű győzelme az 1. labdarúgó-liga 21. fordulójában váratla­nul kétszámjegyű győzelem született, amelyet a kivételes lövőformában lévő Lokomotíva ért el a kiesés egyik jelöltje, a LIAZ Jablonec el­len. Meglepetés a javából az Inter idehaza el­szenvedett veresége a Spartak Trnavától. A baj­noki címet védő Slovan Plzenből egy pontot ho­zott el. Válságossá lett a Trenčín helyzete, amely otthonában maradt alul, ezúttal a Brno ellen. A VSS üres kézzel tér haza Teplicéről is. A 22. fordulót április 1-én a következő páro­sításban rendezik meg: Slovan — Lokomotíva, Brno — Inter, Trnava — Ostrava, Dukla — Ži­lina, Tŕinec — Plzeň, Jablonec — Teplice, VSS ►— Bohemians, Slávia — Trenčín. 0:0 PLZEŇ SLOVAN Plzeň, 2000 néző, játékvezető: Havlasa. A plzeni szurkolók csapatuk győzelmiét várták, hiszen a Slovan négy élvonalbeli játéko­sát nélkülözte: Masnýt, Medví- det, Jozef Capkovičot és a ka­pus Vencelt, de a vendégek jó iramban kezdtek, ügyesen mo­zogta a sáros pályán. Az első félórában két gólhelyzetük is adódott. Csupán a szünet előtti percekben vették át a kezde­ményezést a vendéglátók. A második félidőben fokozódott a Plzeň nyomása — az 57. perc­ben Ondruš a kapuvonalról rúgta ki a labdát. Egy perccel később Süss közvetlen közelről fölélőtt. A Slovannak is voltak nagy helyzetei, így a 62. perc­ben Novotný a vetődő kapus­ba lőtte a labdát. Végül is a vendégek értékes pontot sze­reztek. “c 3:0 (1:0) Žilina, 2000 néző, játékveze­tő: Klačanský. Góllövők: Rus- nák, Tománek, Chobot. A csúszós pályán mindkét csapat idegesen játszott, a ki­esés ellen küzdő Zilina fontos két pontot szerzett a táblázat utolsó helyezettje ellen. Fontos mozzanat volt a 36. percben, Lišaníkot a játékvezető sport­szerűtlen viselkedésért kiállí­totta, miután előzőleg sárga la­pot is kapott. A Zilina még na­gyobb arányban is győzött vol­na, ha nem a kitűnő Mrozek védi a vendégek kapuját. A győztes csapat mindenképpen lelkesebben és technikásabban játszott, de csak részben tudta kihasználni az ellenfél által nyújtott sok lehetőséget. 0:2 (0:1) TRENČÍN BRNO Trenčín, 2000 néző, játékve­zető: Kopal. Góllövők: Kroupa és Václavíček. A nagyon fontos mérkőzésen a Jednota további pontokat veszített saját pályáján. A ven­dégek teljesen megérdemelték a győzelmet, mert végig fölény­ben voltak, jobban kombinál­tak ellenfelüknél. A trenčíniek- nek semmi sem sikerült és kü­lönösen a védelem bizonytalan­kodott sokat. A második gól után a vendéglátók látszólag beletörődtek sorsukba és ekkor Kroupa, Kotásek, Hajský lövései csak hajszálnyira kerülték el Machač kapuját. A vendégcsa­patban a védelemben kitűnő volt Minarik és Klimeš, a kö­zéppályásoknál Kroupa, a csa­társorban Hajský. Ezzel szem­ben a Tnenčínben jóformán senki sem érdemel dicséretet. LOKOMOTÍVA JABLONEC 10:1 (2:0) Košice, 3000 néző, játékveze­tő: Jelinek. Góllövők: Józsa (4), Újhely (3), Jacko (2), Fec- ko, ill. Dozorec. Már emlékezet óta nem szü­letett két számjegyű győzelem az I. ligában. Ez főleg Józsa és Űjhely érdeme, akiknek minden megmozdulása gólve­szélyt jelentett az ellenfél szá­mára. Pedig a vendégek bátran kezdtek és már az első perc­ben Helešic öt méterre megkö­zelítette a košiceiek kapuját, de mellé lőtt. Ettől kezdve azon­ban végig a Lokomotíva volt úr a pályán. A mérkőzés vége- felé a Jablonec már nem tanú­sított ellenállást, csak úgy zú­dultak a lövések Cholenský kapujára. Végül is a gólzáporos győzelem hű képet adott a mu­tatott játékról, a két csapat erőviszonyáról. 2:0 (2:0) TEPLICE VSS Teplice, 4000 néző, játékve­zető: Horbas. Góllövők: Vejvo- da és Veigent. A Teplice jól használta ki a hazai pálya előnyét az idegen­ben többnyire mérsékelten sze­replő košicei csapattal szem­ben. 1:2 (0:0) INTER TRNAVA Bratislava, 5000 nézőz, játék­vezető: Fausek. Góllövők: Lnp- rlch, ill. Masrna és Kvasna. A fagyos talajon mindkét csapat nagy igyekezettel ját­szott, az Inter mezőnyfölény­ben volt, de végül is az ellen­fél örülhetett a két pontnak. A bratislavai csapat ráfizetett a hosszadalmas és lassú kom­binációkra, melyek következté­ben támadásai többnyire el­akadtak az ellenfél tizenhato­sán. A legnagyobb veszélyt a Trnava számára a szabadrúgá­sok jelentették, melyeket Jur- kemik végzett. Huszonöt méte­res bombáit Kéketi csak ügy- gyel-bajjal védte. De a trna- vaiak gyors és veszélyes ellen­támadásokkal válaszoltak, külö­nösen Masrna és Kvasna volt mindenütt ott. A mérkőzést a hazai védelem hibái döntötték el. Az Internek néhány perccel a befejezés előtt még volt egy lehetősége az egyenlítésre, amikor Levický elcsípte Jurke- mik szabadrúgását és élesen a kapura lőtt, ám a labdát Ké­keti a léc fölé tolta. A vendég­csapat sportszerű és lelkes já­tékával megérdemelte a ponto­kat. INNEN—ONNAN A jégkorong VB B-csoportjá- nak eredményei: Románia — Norvégia 2:1, Japán — Hollan­dia 4:0. Az élcsoport állása: Svájc és Románia 4—4, Jugosz­lávia, Japán, Olaszország, Hol­landia 2—2 ponttal. Nagoyában nemzetek közötti női röplabda-találkozón Japán 3:0-ra győzött a Szovjetunió el­len. Koriyamában a szovjet fér­fi válogatott 3:1 arányban bizo­nyult jobbnak Japánnál. Magyarország úszóbajnoksá­gán Kecskeméten az 1500 mé­teres férfi gyorsúszást Vladár 15:56,34 perces új országos csúccsal nyerte. 4 New Yorkban a tőrvívók Martini Kupáját az olasz Mon­tano nyerte meg. Csehszlová­kia képviselője, Jurka a selej­tezőben „elvérzett“. Az amerikai Carlsbadban ren­dezett nemzetközi tenisztorna döntőjében a román Nastase 4:6, 6:0, 6:1 arányban legyőzte az amerikai Connorst. Nastase tíz játékot nyert zsinórban.- PRÉMIUMOK Gyűjtőhely: sorozat és szám: sorszám: összeg Pošta Podébrady, nymburki járás Es 866084 332 60 000 TJ Praga Praha Pošta Zilina 4 ja 679620 616 60 000 gn 697773 46 60 000 TJ Hviezda Trnovany Fb 235692 517 60 000 Pošta Sládkovičova, galantai járás go 747458 715 60 000 Pošta Brno 3 Fh 951069 33 60 000 Pošta Horní Jiŕetin, mosti járás Ep 231796 91 60 000 Pošta Praha 616 gx 715094 265 60 000 .TJ Baník Most hb 775839 10841 60 000 Pošta Libčice nad Vlt., Praha-Západ járás Pf 918458 144 60 000 OSTRAVA DUKLA 3:0 (2:0) Ostrava, 6000 néző, játékveze­tő: ing. Christov. Góllövők: Knapp (2) és Slaný. Bár a télies időjárás befolyá­solta mindkét csapat teljesít­ményét, a nézők érdekes, vál­tozatos küzdelmet láthattak. A tavasszal legjobban szereplő Ostrava nélkülözni tudta az influenzában megbetegedett Vo- jáčeket és Kvasnicát is. Az első félidőben a széltől támogatott bányászcsapat uralta a pályát, míg az ellenfél elég nehézke­sen mozgott. Nagyon jó volt Tondra, akinek sokat segített Knapp, a csatársorban Sionko és a két szélső jelentett állan­dó veszélyt. Az Ostrava az ilyen arányú győzelmet is tel­jesen megérdemelte, bár a Dukla némileg balszerencsével is játszott. Győzelemmel kezdtek a fiatalok Opaván és Koprivnicén va­sárnap délután ünnepélyesen megnyitották a IX. junior jég­korong Európa-bajnokságot. A résztvevők két csoportban küz­denek a döntőbe jutásért. Az opavai A-csoport résztvevői: a Szovjetunió, Finnország és Len­gyelország, s Bulgária helyett, amely lemondta a részvételt, Csehszlovákia 18 éves játéko­sokból álló együttese szerepel. A koprivnicei B-csoportban Csehszlovákia, Svédország, Svájc és az NSZK rajtol. A bajnoki cím védője, a Szovjet­unió, amely legutóbb Grenoble- ban bizonyult a legjobbnak. Ekkor Csehszlovákia nyerte az ezüst- és Svédország a bronz­érmet. Az első mérkőzésen CSEH­SZLOVÁKIA 8:1 (2:0, 3:1, 3.0) arányban fölényesen győzött Svájc ellen. A csehszlovák fia­talok minden tekintetben felül­múlták ellenfelüket és ha job­ban kihasználják helyzeteiket, sokkal nagyobb arányú győze­lemmel vonulhattak volna le a jégről. Petráš szívós őrzőt kapott Benöo személyében, akivel ebben az esetben együtt ugrottak fel a labdáért. Balról Kuna és Adamec, a közelmúlt nagy hazai játékosegyéniségei figyelik a jelenetet. (Vojtíšek fölv.J SZOVJETUNIÓ — ARGENTINA 0:1 (0:1) Argentína labdarúgó-válogatottja Kijevben győzelemmol kezdte meg európai portyáját. Harmincnyolcezer néző előtt Mario Kempesnek a 41. percben lőtt góljával győzött. A Szov­jetunió változtatott košicei összeállításán és a következő ti­zenegy lépett pályára: Prohorov — Lovcsev, Abramov, Lesuh, Mahovikov (Troskin) — Minajev, Konykov (Fomenko), Szaha- rov — Veremejev, Nazarenko (Onyiscsenko), Fedorov (Bto- hin). Szünet után, amikor Troskin, Fomenko, Onyiscsenko és Blohin játszott, feljavult és felgyorsult a Szovjetunió együtte­se, azonban csatárai képtelenek voltak áttörni a kitűnően zé<- ró argentin védelmet és bevenni a nagyszerűen védő Gattl kapuját. A havas és fagyos pályán játszott mérkőzésen mind­két együttes sok hibát vétett, de csak egyet sikerült Kempes­nek kihasználnia. Az angol labdarúgó-liga 35. fordulója után az élcsoport sor­rendje a következő: Queens Park Rangers 49, Manchester United 48, Liverpool és Derby County 47 p. Eredmények: Ar­senal — West Ham United 6:1, Birmingham — Coventry City 1:1, Burnley — Tottenham Hots­pur 1:2, Everton — Leeds Uni­ted 1:3, Leicester City — As­ton Villa 2:2, Manchester City — Wolverhampton Wanderers 3:2, Middlesbrough — Derby County 0:2, Newcastle United — Manchester United 3:4, Nor­wich City — Liverpool 0:1, Sheffield United — Ipswich Town 1:2, Stoke City — Queens Park Rangers 0:1. A skót liga élcsoportjának sorrendje a 27. forduló után: Celtic 40, Rangers 39, Hiber­nians 34, Motherwell 33 pont. Eredmények: Dundee — Celtic 0:1, Hibernians — Dundee Uni­ted 0:1, Motherwell — Aber­deen 2:1, Rangers — Hearts 3:1, St. Johnstone — Ayr Uni­ted 1:2. A nyugatnémet liga 25. for­dulója nem hozott változást az első három helyen. Továbbra is 34 ponttal a Borussia Mön- chengladbach vezet a 32 pontos Hamburger SV, a 30 pontos Eintracht Braunschweig és a 29 pontos Bayern München előtt. Eredmények: Bayern München — Borussia Mön* chengladbach 4:0, Hertha — Kickers Offenbach 1:0, Eint­racht Frankfurt — Hannover 5:1, Eintracht Braunschweig — Schalke 4:1, Bochum — Kai­serslautern 2:0, Karsruher SC — Fortuna Düsseldorf 1:0, Rot- weiss Essen — Hamburger SV 1:1, Werder Bremen — Bayern Uerdingen 3:0, MSV Duisburg — FC Köln 0:4. Az osztrák liga 22. fordulója után így fest az élcsoport: 1. Ausztria Wien 32, 2. SW Innsb­ruck 32, 3. Rapid 27 ponttal. Eredmények: Austria — Salz­burg — Admira 1:1, Sturm Graz — Innsbruck 0:3, Austria — Graz 5:0, Klagenfurt — Voest Linz 0:0, Linz — Rapid 2:3. A francia bajnokság állása a 29. forduló után: Nantes és Sochaux 40—40, Nice és St. Etienne 38—38, Reims 36 pont­tal. Eredmények: Nantes — St. Etienne 3:0, Sochaux Monaco 4:0, Valenciennes — Metz 3:0, Lyon — Lille 3:0, Bastia — Strasbourg 3:1, Nice — Mar­seille 2:1, Bordeaux — Paris 2:1, Nimes — Avignon 1:0, Troyes — Lens 1:1, Niancy Reims 3:1. HÁROM bravúros győzelem A magyar labdarúgó-bajnokság 18. fordulójában három együt­tesnek sikerült idegenben győznie. A Videoton Budapesten lelépte a Csepelt, az MTK VM Salgótarjánban aratott imponáló győzel- ' met és a Szombathely nagy küzdelemben a Tisza-partjáról hozta el a két értékes pontot. A listavezető Ferencváros, úgy tűnik, hullámvölgybe került és Kaposvárott sem az eredmény, sem a teljesítmény nem elégíthette ki szurkolóit. Az Újpesti Dózsa a vártnál nehezebben fektette kétvállra Tatabányát. A március 31-én sorra kerülő 19. forduló párosítása: Rába ETO — Újpesti Dózsa, Szombathely — Honvéd, MTK VM Cse­pel, Tatabánya — Kaposvár, Videoton — Zalaegerszeg, Vasas — Szeged, Ferencváros — Békéscsaba, Diósgyőr — Salgótarján. KAPOSVÁR — FERENCVÁROS 1:1 (1:0) Góllövők: Kovács, ill. Mucha. Húszezer néző buzdítására fergetegesen támadott és az el­ső játékrészben megérdemelt vezetést szerzett a Kaposvár. A mérsékelt formában lévő FTC szünet után tudta csak kiegyen­líteni a játékot és hátrányát. CSEPEL — VIDEOTON 0:4 (0:1) Góllövők: Hunyadi (öngól), Szalmási, Majer, Csongrádi. A Csepel nem tudta kihasz­nálni az első félidőben a viha­ros hátszelet, sőt egy öngóllal a vendégek szereztek "vezetést. A magabiztosan, rendkívül jól, magas színvonalon játszó Vi­deoton szünet után minden te­kintetben felülmúlta ellenfelét. Győzelme ilyen arányban is megérdemelt. SALGÓTARJÁN — MTK VM 0:3 (0:0) Góllövők: Takács (2) és Bor­só. A 20. percben súlyos sérülést szenvedett Kajdi, a Salgótarján kulcsjátékosa, szárkapocs-törés- sel szállították kórházba. A sé­rülés megzavarta a hazaiakat, a második félidő első negyed­órájában eldőlt a mérkőzés sor­sa a szellemesebben, ötleteseb­ben játszó MTK VM javára. ZALAEGERSZEG — VASAS 1:1 (0:1) Góllövők: Rácz, ill. Kovács. Alacsony színvonalú, gyenge iramú mérkőzésen a vendégcsa­pat a 80. percig vezetett. BÉKÉSCSABA — DIÖSGYÖR 1:0 (0:0) Góllövő: Pásztor (tizenegyes­ből). Nagy lelkesedéssel és jól ját­szott a hazai csapat, helyzetei alapján nagyobb arányú győzel­met is érdemelt volna. ÚJPESTI DÓZSA — TATABÁNYA 3:2 (2:1) Góllövők: Dunai II., Tóth A., Fekete, ill. Hegyi és Sallói. Gyorsan szerzett kétgólos ve­zetést az Újpest, ám ezután a Tatabánya kiegyenlítette a játé­kot, 2:1 után sokáig kérdéses volt a bajnoki címet védő csa­pat győzelme. A szemfüles Fe­kete a 78. percben növelte az előnyt, a Tatabánya kilenc perccel a befejezés előtt szépí­tett, akár az egyenlítő gólt is megszerezhette volna. SZEGEDI EOL — SZOMBATHELYI HALADÁS 2:3 (2:2) Góllövők: Hangai, Nagy A., ill. Fedor, Kovács L., Szabó. A csúszós, mély talajon nem alakult ki jó játék, a Haladás játszott határozottabban, az el-* ső játékrészben kétszer is ve­zetett. A mérkőzés végén, a 86. percben a jobban hajrázó ven­dégek biztosították győzelmü­ket. BP. HONVÉD — RÁBA ETO 3:0 (2:0) Góllövők: Weimper (2), >' 1 Kocsis L. Az első félidőben sziporká­zott a Honvéd, rohamainak a győri csapat képtelen volt el-* lenállni. A második játéknésá unalmas és gyenge volt. A göllövő-lista állása: 12 gó­los: Weimper (Bp. Honvéd), 10 gólos: Kocsis L. (Bp. Honvéd)» 9. gólos: Karsai (Videoton) éá Váradi B. (Vasas). Az NB I. állása: 1. Ferencváros 18 13 4 1 38:15 30 2. Videót om 18 12 3 3 39:14 27 3. Ü. Dózsa 18 12 3 3 42:24 27 4. Bp. Honvéd 18 10 5 3 35:20 25 5. Haladás 18 8 4 6 25:24 20 6. Diósgyőr 18 6 7 5 16:19 19 7. Salgótarján 18 6 5 7 29:34 17 8. Kaposvár 18 4 8 6 27:34 10 9. Zalaegerszeg 18 5 5 8 29:27 15 10. Vasas 18 5 4 9 27:29 14 11. MTK VM 18 6 2 10 23:25 14 12. Csepel 18 4 6 8 21:30 14 13. Békéscsaba 18 4 6 8 13:25 14 14. Rába ETO 18 3 7 8 19:27 13 '15. Tatabánya 18 5 3 10 23:37 13 16. Szeol 18 3 4 11 15:37 1B