Új Szó, 1967. november ( 20. évfolyam, 301-330. szám)

1967-11-05 / 305. szám, vasárnap

DIVAT Küszöbön a tél, és sokan még pem ls vizsgálták felül tavalyi ruhaárukat. A javításra, átala­kításra szoruló kabátokat, ru­Jiákat bizony még az ősz ele­jén kellett volna kikészítenünk, s megcsinálnunk. Téli ruhatá­runkat Jól kiegészíthetjük di­vatos kötött holmikkal is. A pu­lóveren, szvetteren kívül ké­szíthetünk divatos kötött ha­risnyát, kesztyűt, sálat és sap­kát. Jól felhasználhatjuk a ré­gi szőrmeholmikat vagy — ma­radékokat is. Gallért, kézelőt vagy sapkára bojtot, esetleg ka­bátdíszt készíthetünk belőle. A régi, kopott szőrmegallérból a csizmánkba? (cipőbe, papucs­ba) jó meleg betétet vágha­tunk ki. A hosszú szárú csizma az Idén is divatos. Hogy ez a cél­szerű (és egészségi szempont­ból eléggé nem dicsérhető) vi­selet olyan kedvelt lett, nagy részben a józan gondolkozású divattervezők érdeme. Végre eltűntek télen a pókhálóvé­kony szilonliarisnyák, a kivá­gott körömcipők, s helyüket a Jó meleg (sok esetben prém­mel bélelt) csizma vagy mar­gas bokacipő váltotta fel. Hogy a csizma kifogástala­nul megfeleljen rendeltetésé­nek a nedves időben is, szak­szerűen kell kezelnünk. Nem elég a lábbeliről letörölni a port. A bőrnek megfelelő mennyiségű zsiradékot is kell kapnia, hogy ne szívja magába a vizet. A bőrből készült cipőt, csizmát a hagyományos cipő­krémmel kezeljük, a műbőrhol­mit pedig az ún. „kordován" krémmel. A műbőr csizmáról először nedves ruhával letöröl­jük a sarat, s ha megszáradt, bekrémezzük, majd kifényesít­jük. Ha azt akarjuk, hogy a lábbeli bőrtalpa át ne ázzon, egy kevés olajjal vékonyan kenjük be. A gumitalpad nem kell bekennil A szépség tízparancsolata Szépségünket, üdeségünket nemcsak a kozmetikai szerek használatával őrizhetjük meg, hanem mindenekelőtt a meg­felelő életrenddel és egészsé­günk ápolásával. 1 Aludjunk legalább 8—9 ' • órát, kinyújtott testtel, kényelmes helyzetben. Nem mindegy az, hogy valaki este 11-től reggel 7 óráig, vagy éj­Jel 2-től délelőtt 10 óráig al­szik egyfolytában, mert a nap­pali alvás nem pótolja telje­sen az éjszakai pihenés nyu­galmát. 2 Fürödjünk lehetőleg min­• den nap. Aki ezt nem teheti, lefekvés előtt tetőtől talpig mossa le állott vízben a testét. Az ilyen lemosdás után a bőr üde, rugalmas lesz. O Reggel éhgyomorra tor­názzunk rendszeresen 10 —20 percet. Fontos, hogy a tor­nában a test minden részét foglalkoztassuk. A gyakorlato­kat mindig nyitott ablaknál vé­gezzük, sohase elhasznált leve­gőjű szobában. /I Táplálkozzunk ésszerűen. Fogyasszunk vitamindús ételeket. Étlapunk legyen vál­tozatos, de ne tartalmazzon sok szénhidrátos ételt. Inkább többször, de keveset együnk napközben. Vacsoránk legyen könnyű, éjszakára ne terheljük túl a gyomrunkat. Az emésztő­szerveink működésére fordít­sunk nagy gondot, mert a reny­he bélműködés, az anyagcsere és emésztési zavarok okozzák legtöbbször a bőr tisztátalansá­gát, (zsírosság, pattanás, sö­mör stb.). 5 Sportoljunk minél többet • és minden évszakban. A rendszeresen végzett sport fris­sítő hatásán kívül nagymér­tékben fokozza a test rugal­masságát, és fiatalossá teszi külsőnket. A sportolást 40 éven felül se hagyjuk abba, csak mérsékeljük. Ebben a korban ls fontos szerepe van. A Ha valamely oknál fog­Pfi va rendszeresen nem 'TU sportolhatunk, tartózkodjunk minél többet a friss levegőn, s lg ß_ mindennap szenteljünk időt a ' hosszabb sétának. A friss le­XI. 5. vegőn való járás élénkíti a vér­keringést, oxigéndússá teszi a 7 vért, s ez nagyon jó hatással van bőrünk egészségi állapotá­ra is. 7 Öltözködjünk kényelme­• sen és ésszerűen. Ne vi­seljünk feszes fűzőt, harisnya tartót, szoros melltartót, mert ez gátolja a vérkeringést. Télen se burkoljuk testünket túlságo­san vastag holmikba. Inkább réteges legyen öltözködésünk. Ez azt jelenti, hogy vékonyabb holmit viseljünk, pl. blúzt vagy pulóvert, s erre egy ugyancsak vékony szvettert. Ne viseljünk olyan ruhaneműt, amely gátol­ja a bőr természetes légzését, s a test szellőzését. p A szépség egyik legfon­tosabb alapfeltétele arc­bőrünk helyes ápolása. A koz­metikai szerek megválasztása bőrünk minőségétől függ. Más krémet, arctejet stb. haszná lünk a zsíros, a félzsíros és mást a száraz arcbőrre. Ha nem tudjuk eldönteni, milyen kozmetikai szer a legmegfele­lőbb arcbőrünknek, forduljunk kozmetikushoz. Az arcápolás egyik legfontosabb mozzanata a bőr rendszeres masszírozása, ütögetése. Ugyanis ezzel bizto­sítjuk az arcbőr helyes vérel­látását, s így megakadályozhat­juk a bőr idő előtti ráncosodá­sát. Különösen a szem, az orr és a száj körüli részt masszí­rozzuk rendszeresen. A masszí­rozást mindig tápláló krémmel végezzük, és sohase szárazon, mert így kinyújthatjuk az arc­bőrt. Q A szépség megőrzésében ' • nagy szerepet játszik fo­gunk épsége ls. A csúnya, sár­ga, rossz fogak vagy a foghí­jas állkapocs bizony csöppet sem illúziókeltő látvány. Tehát ne mulasszuk el a rendszeres fogápolást. Különösen az esti fogmosásnak van nagy jelentő­sége egészségi szempontból. Ha rossz fogunk van, forduljunk azonnal fogorvoshoz, mert az elhanyagolt fogat sokszor már nem lehet megmenteni. 1 Lehetőleg tartózkodjunk 1 minden indulattól, ha­ragtól, mérgelődéstől, sírástól, lelki felindulástól, mert mind­ez árt szépségünknek. KARAMELLATORTA. 8 tojásból piskótalapot sütünk a szokásos módon, s ha kihűlt, 3 lapra vág­juk. A KARAMELLKRÉMET a kö­vetkezőképpen készítjük: 25 dkg cukrot világosbarnára pirítunk, 2 dl tejjel vagy tejszínnel felönt­jük, és sűrűre főzzük. A tűzről le­véve hozzákeverünk 20 dkg friss vajat, s 1 csomag vaniliás cukor­ral habosra keverjük. Megkenjük vele a tortalapokat, a torta tete­jét pedig karamellel ízesített fon­danttal vonjuk be. A Jihlava legyőzte a Spartát s ezzel a Brno vette át a vezetést a bajnokságban (k) — Tegnap Játszották a jégkorong-bajnokság 11. fordulójá­nak 3t mérkőzését, melyek közül a Jiblavai és a bratislavai hozta a legdrámaibb küzdelmet. A téglamezei télistadionban megszüle­tett a forduló legnagyobb meglepetése, tekintettel arra, hogy a Slovan saját pályáján szenvedett vereséget a Pardubice együttesé­től. A tegnapi eredmények több változást hoztak a bajnoki táb­lázatban. A Brno vette át a vezetést a Jihlava előtt és a Sparta visszaesett a harmadik helyre. A Pardnbice győzelmének köszönve felzárkózott a negyedik helyre. SLOVAN— PARDUBICE 5:7 (0:1, 1:1, 4:5) Gólok: Bogdan 3, Cernicky, Kor­diák, Illetve Dolana 3, Andit 2, Pryl és Koki. Az első húsz perc eltelte után senki sem hitte volna, hogy a Slovan vesztesként hagyja el a pályát. A hazai csapat hatalmas lendülettel kezdett, az első har­madban végig nyomasztó fölény­ben volt, de Lauky, a vendégek kapusa áthidalhatatlan akadályt jelentett a Slovan csatárai számá­ra. Röviddel az első harmad vé­ge előtt meglepetésre Andit ré­vén a Pardubice szerezte meg a vezetést. A második harmadban már nein volt ilyen nagy a Slovan fölénye, a vendégek ls veszélyesen támad­Botaiaiii-Sparta 0:1 (0:0) A labdarúgó-liga 12., utolsó­előtti fordulójának előrehozott mérkőzése gyenge, néhol unalmas Játékot hozott. Az első félidőben csak Tichy és Kramerius bizony­talankodása okozott némi izgal­mat a pályán és a nézőtéren, de szerencséjükre nera lett belőle gól. Állandóan a két tizenhatos között folyt a játék, lassú kom­binációk, pontatlan átadások jel­lemezték ezt a játékrészt. A ke­vés lövés közül a legszebbet Ho rák küldte szabadrúgásból kapu­ra, de Kramerius, a Sparta kapu­sa ügyesen ütötte szögletre a lab­dát. Szünet után a 47. percben Jur­kanin szerezte a mérkőzés egyet­len gó1|át. A gól után valameny­nyire felgyorsult a játék, főleg a Sparta játékosai révén. A Bo­hemiansnak viszont kedvét szeg­te a félidő elején bekapott gól, a Sparta többet kezdeményezett, fő­leg Jurkanln és B. Veseiy okozott gondot a Bohemians védelmének. Negyedórával a mérkőzés előtt rákapcsolt a Bohemians, Izgalma­sabb lett a játék. Mindkét fái egy­egy gyors támadást vezetett. Az utolsó percben szép akció után Redlna nagyszerűen védte Vrána nagyerejű lövését. A játék képe alapján a Sparta megérdemelte a győzelmet, de teljesítménye nem volt meggyő­ző. A Bohemians technikás csa­pat, játékosai a mezőnyben Jól kezelik a labdát, de kapura nem veszélyesek. A Spartából B. Ve­seiy és )urkanln, a vendéglátók csapatából ftedina nyújtott átla­gon felülit. A mérkőzést 10 000 néző előtt, szinte hibátlanul ve­zette a bratislavai Rehák. (t) tak és a hazai védelem „jóvoltá­ból" Jónéhány veszélyes helyzetet teremtettek Dzurllla kapuja előtt. A 33. percben ugyan Bogdan egyenlített, de a hazaiak öröme nem tartott sokáig, mert két perc­cel később Dolana Ismét meg­szerezte a vezetést. Az utolsó harmadban azután a közönség kilenc gólt láthatott. A Slovannak azonban csupán a szé­pítésre tellett erejéből, és ami­kor a 18. percben a vendégek 6:3­ra növelték előnyüket, végleg megpecsételődött a Slovan sorsa. Bogdan ugyan egy perc leforgása alatt kétszer talált a vendégek hálójába, de az utolsó percben KokS volt eredményes és beállí­totta a végeredményt. IIHLAVA— SPARTA B:5 (0:1, 4:3, 2:1) Gólok: JIM Holik 3, Kochta 2, Augusta, illetve Volek 2, Havel, Adamec és Hejtmánek. Mindkét csapat játékosai na­gyon idegesen kezdtek, és ezt a második harmad végéig sem tud­ták levetkőzni. Különösen a hazai játékosok mozogtak ólomlábakon. A Sparta szerezte meg a vezetést és a Jlhlava csak 4:2 után „éb­redt" és sikerült egyenlítenie. Hosszú perceken át ádáz küz­delem folyt a pályán, egyik csa­pat sem birt a másikkal. Az utol­só harmad 7. percében Kochta ré­vén első ízben szerezte meg a Jihlava a vezetést. Nagy iramban folytatódott a mérkőzés. A Jihla­va játékosai önmagukat felül múl­va, meg-megújuló rohamokat ve­zettek a kitűnően Játszó Sparta ellen és ez döntötte el a mérkő­zés végső kimenetelét. BRNO—LITVÍNOV 8:2 (5:0, 1:1, 2:1) Gólok: Jifík 3, Skopal 2, Wink­ler, Scheuer, Sevőík, Illetve Ull­rich 2. A Brno remekül kezdett és az első harmadban hatalmas fölényt harcolt kl. Ennek megfelelően S góllal terhelte meg már az első harmadban a vendégek kontóját. A közönség végig sportszerű já­tékot láthatott, a második és az utolsó harmad azonban az elsőnél lényegesen kevesebb gólt hozott, de a hazai együttes Így ls fölé­nyes győzelmet aratott. GOTTWALDOV—KOSICE 1:3 (0:1, 0:0, 1:2) Gólok: Trtílek, illetve Rys 2, Stránsky. A vendégek meglepő, de meg­érdemelt győzelmet arattak. A ha­zalak ugyan enyhe fölényt har­coltak ki, de ezt nem tudták gó­lokban kifejezésre juttatni, mert a támadások befejezéséből hiány­zott a kellő erő. A koSlceiek rit­kábban támadtak, de annál veszé­lyesebben s ez döntött. CHOMUTOV—KLADNO 3:1 (2:0, 0:0, 1:1) Gólok: Urbanec 2, Ouredník, il­letve Nedvetf. A chomutovi csapat, bár az éd­'digl mérkőzéseken Jó teljesít­ményt nyújtott, rendre vereséget szenvedett. Tegnap végre kihar­colta első idei győzelmét. Ellen­felénél Jobban Játszott, és megér­demelten szerezte meg mindkét bajnoki pontot. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. Brno 11 10 0 1 59:27 20 2. Jihlava 11 B 1 1 60:26 19 3. Sparta 11 9 0 2 66:34 18 4. Pardubice 11 4 2 5 45:41 10 5. Slovan 11 5 0 8 40:40 10 6. Litvínov 11 4 1 8 36:60 9 7. Kolice 11 4 0 7 30:49 8 8. Kladno 11 3 1 7 28:41 7 9. Gottwaldov 11 3 0 8 23:51 8 10. Chomutov 11 1 1 9 29:49 3 Az esélyesek győzelmével folytatódott a röplabda EB Isztambulban és Izmirben folytatódtak a VII. röplabda Enrőpa­bajnokság küzdelmei. Az esélyes csapatok továbbra is legyőzték ellenfeleiket és így meglepetésre nem került sor. Mindkét cseh­szlovák és szovjet válogatott simán fektette két vállra ellenfelét. A férfiak csoportjában a cseh­szlovák együttes az Európa-baj­noki cím védője a román válo­gatott ellen lépett pályára és aránylag kiegyensúlyozott küzde­lemben megérdemelt győzelmet aratott. A románok kemény le­ütésekkel akarták a maguk javá­ra fordítani a mérkőzés kimene­telét, de a kitűnően védekező csehszlovák együttes nem enged­te ki a kezéből a győzelmet. A Szovjetunió a vártnál simábban verte a nagyon lelkesen játszó lengyeleket. Kiküldött munkatársunk Tänzer Iván Megkezdődtek szófia i telefonjelentése s vízilabda BEK küzdelmei A Nagy Októberi Szocialista Forradalom 50. évfordulójának ün­nepségére készülő bulgár főváros szurkolói a hétvégén Jelentős sportesemény szemtanúi lesznek. A zászlódíszbe öltözött Szófiában bonyolítják le a vízilabda bajnokcsapatok Európa Kupájának cso­port-küzdelmeit, a labdarúgás hívei pedig alighanem ostrom alá veszik a legnagyobb szófiai stadion pénztárait, miután a Lewszki —Szpartak „örökrangadót" hatalmas érdeklődés előzi meg. Ennek a mérkőzésnek a vonzóerejét különösképpen emeli az a tény, hogy éppen a svédek elleni mérkőzés előtt Aszparuhov „Gundi" a bolgárok világhírű középcsatára és egyben legnépszerűbb sporto­lója újból megtalálta góllövő cipőjét és hatalmas formába len­dült ... A sajtő részletesen foglalkozik az Izgalmasnak ígérkező vlziiab­da-tornával, melyet első ízben rendeznek Szófiában. Az Európa Kupa dél-európai csoportjában öt együttes: Partizán Belgrád, Dina­mó Bukarest, Septemvrl Szófia, Arkonia Sczeczin és az ötszörös csehszlovák bajnok CH KoSice nyert beosztást. A Nemzetközi Ví­zilabda Szövetség döntése szerint a szófiai csoportból, miután eb­ben játszik az EK tavalyi győzte­se, a Partizán Belgrád — a három első helyen végzett csapat jut a későbbi időpontban sorra kerülő döntőbe. Ez a körülmény még jobban emeli a torna érdekessé­gét és bizonyos mértékben a CH esélyeit ls ... „Sajnos, Fortuna nem vett ke­gyeibe bennünket, sorsolásunk igen kedvezőtlen — jelentette kl Rudolf Stoffan, a CH és egyben a csehszlovák válogatott edzője. —. Az első, számunkra döntő fontos­ságú mérkőzést, melyen aligha­nem eldől a harmadik hely és a továbbjutás kérdése a keménysé­géről közismert bolgár bajnokcsa­pattal vívjuk, ami nagy hátrány számunkra. A Partizán ellen, mely Jelenleg a világ legerősebb klubcsapatának számít, Jóformán nincsen esélyünk, a Bukaresti Di­namó pedig ugyancsak felér az egyre komolyabb játékerőt képvi­selő román válogatottal. Csapa­tunktól, melyben 4 csehszlovák válogatott, Kladek, Csop I., Sokol és Bottllk szerepel, Jobb teljesít­ményt várok, mint az EK eddigi évfolyamain. Stoffan edzőnek igaza lett — 'de csak részben — mert a CH ugyan vereséget szenvedett a bol­gár bajnoktól, de ugyanígy dön­tetlent is elérhetett volna. A csehszlovák bajnokcsapat megille­tődötten kezdett, meglepte a bol­gárok kezdeti, hatalmas lendü­lete, s bér a második negyedtől kezdve egyenrangú ellenfele volt a bolgároknak, már nem tudta hátrányát ledolgozni és a találko­zó végső kimenetelét megfordíta­ni. Az eredményt erősen befolyá­solta Dragan román Játékvezető működése, aki éppen a sorsdön­tő pillanatokban tévedett a CH kárára. A torna eredményei: Septemvri Szófia—CH KoSice 10:8 (5:2, 1:1, 2:2, 2:3). Gólok: Goliszlavkov 2, Bonyev 3, Szoterov 3, Tomov 2, 111. Rlnovsky 3, Sokol 2, Csop I., Csop II. és KropáC, Arkonia Scze­czin—Partizán Beograd 4:9 (1:3, 2:4, 1:1, 0:1), Septemvri Szófia— Dinamó Bukarest 4:0 (0:1, 2:2, 1:2. 1:3). Eredmények: Csehszlovákia— Románia 3:1 (17:15, 12:15, 15:3, 15:9), Szovjetunió—Lengyelország 3:1 (15:8, 15:8, 5:15, 15:11), Ma­gyarország—Olaszország 3:1 (16:14, 13:15, 15:8, 15:11), NDK— Jugoszlávia 3:1 (9:15, 15:13, 15:11, 15:10). A nők csoportjában a csehszlo­vák csapat remekelt az Izraeli együttes ellen. Kitűnő játékkal biztos győzelmet aratott. A szov­jet válogatott ellenfele a magyar csapat volt. A kivételes képessé­gű szovjet együttes olyan fölényt harcolt ki, hogy a második és harmadik játszmában a magyarok alig Jutottak adogatáshoz és egyetlen pontot sem szereztek. Eredmények: Csehszlovákia—Iz­rael 3:0 (15:4, 15:1, 15:2), Szov­jetunió—Magyarország 3:0 (15:2, 15:0, 15:0), Lengyelország—Hollan­dia 3:0 (15:3, 15:10, 15:3), NDK—. Bulgária 3:0 (15:10, 15:13, 15:11). Lapzártakor érkezett A röplabda Európa-bajnokság férfi mezőnyének tegnapi mérkő­zései során Magyarország megle­petésre 3:2 arányú győzelmet aratott az NDK együttese ellen. tatai nyerte a lovaglást Immár másodszor kerül sor az „öreg fiúk" nemzetközi öttusa­versenyére. Az első számot a lo­vaglást Mosonmagyaróváron ren­dezték és a győzelmet Visontaí István szerezte meg. A versenyen 19 — magyar, osztrák, svéd, olasz és csehszlovák — veterán öttusázó vesz részt, köztük né­hány volt olimpiai és világbaj­nok. A nemzetközi verseny továb­bi négy számát Bratlslavában tartják meg. A lovaglás végeredménye: 1. Visontal (magyar) 1100 pont, 2. Grut (svéd) 1100, 3. Szabó (ma­gyar) 1100, 4. Nilsson (svéd) 1100, 5. Racugno (olasz) 1100, 8. PutI (olasz) 1100 pont. A csehszlová­kok közül Jursík szerepelt a leg­jobban és a 13. helyen végzett. A sportfogadás hírei A SAZKA 44. Játékhetének nye­reményelosztása a következő: I. dl): nincs nyertes, II. díj: 9 nyer­tes á 15 000 korona, III. díj: 43 nyertes á 3945 korona, IV. díj: 227 nyertes á 1640 korona.