Új Kelet, 1995. szeptember (2. évfolyam, 205-230. szám)

1995-09-20 / 221. szám

14 1995. szeptember 20., szerda Kézilabda NB I Sport UJ KELET Labdarúgó Magyar Kupa Hort SE—Kárpát-Hús-Nyíregyházi KC A héten nagyüzem lesz a ké­zilabda NB I férfi mezőnyében. A csapatok hét közben is pályá­ra lépnek. így ma 17 órától a nyíregyháziak a Hort SE ottho­nában próbálnak szerencsét, míg hétvégén hazai pályán fo­gadják a Debreceni Dózsát. A legutóbbi fájó hazai vereség után nem sok idő maradt a csa­patnak, hogy elfeledje az Elekt­romos okozta rossz emléket. Az edzések hangulatán látszott az elvesztett pont, de ezen túl kellett lépni, és a következő fordulókra kell koncentrálni. A Hort gárdája — hasonlóan Nyíregyházához — még nem szerzett pontot az eddigi két forduló során. Az első forduló­ban hazai pályán kiakaptak Győrtől nyolc góllal, míg a második fordulóban Szegeden meglepték a hazai csapatot, akik csak keservesen tudtak nyerni ellenük öt góllal. A bu­dapesti csapat a nyár folyamán erősített. Az Elektromosból le­igazolták Forgácsot. Gólerős játékos még Kökény és Himer. Mindent elkövetnek, hogy a nyírségieket két vállra fektes­sék. A nyíregyháziak vezető­edzője, Rácz Sándor a találko­zó előtt elmondta, hogy oda- vissza kiértékelték a legutóbbi vereséget. A tanulságokat min­denképpen levonták belőle. — Megnyugtató — állapítot­ta meg —, hogy a védekezés már magasabb szinten volt, de még ettől is tovább kell lépni. A mai találkozón először kilépő hatos falat fogunk védekezni, de felkészültünk más védeke­zési taktikára is. Bízok benne, hogy a kapusok is jobb teljesít­ményt fognak nyújtani. Számí­tok a lövőkre, és a gyors kont­ra játékra is, mert anélkül nem lehet pontot szerezni. Az esélyeket latolgatva úgy vélekedett az edző, hogy min­denképpen számít a két pont megszerzésére. NB I-es férfi ifjúsági ered­mény: Nyíregyháza Sportiskola— Elektromos 21-19 (12-7) Góllövők: Kaplonyi 8, Koz­ma 5, Papp, Juhász 3-3, Braun, Lovász 1-1. Edző: Bartha Dé­nes. Szikrázóan kemény össze­csapáson megérdemelten nyer­tek a nyírségi fiatalok. —yi#//— Elbúcsúztak. A Nyíregyháza—Elektromos NB I-es férfi kézilabda-mérkőzés ked­ves és egyben szomorú ünnepség volt. Elbúcsúzott a közösségtől és volt fiaitól Szőke István vezetőedző, aki közel három évet töltött a csapatnál. A nyíregyházi gárda az ő edzősködése alatt érte el eddigi legjobb eredményét az NB I-ben. Mint ismert, két alkalommal is hato­dik helyre vezényelte az együttest. Rajta kívül kétjátékos is búcsút intett a publikumnak. Bozzák József volt csapatkapitány, és a szintén népszerű Jankovics Rudolf vett búcsút a Nyíregyházától. Ok ezentúl Tiszavasvári NB I-es csapatát erősítik. Szőke István haza­ment Jugoszláviába, és szülővárosában, Adán edzősködik tovább a város első osztályú női csapatánál. — fu — Időkérés A legutóbbi NB I-es férfi kézi labda-mérkőzésen szokat­lan jelenségnek lehettünk ta­núi. Az izgalamas összecsapás forró perceiben időt kértek a csapatok. Ezzel a lehetőséggel az Elektromos mindkét fél­időben élt, míg a hazai csapat a találkozó utolsó percében próbálkozott ezzel az új sza­bály adta taktikával. A nemzetközi kézilabda­szövetség munkacsoportja kezdeményezésére az 19951 96-os évadban valamennyi NB-s osztályban kipróbálás céljából bevezették a „holt­idő” kérésének lehetőségét. Ennek értelmében a mérkő­zés mindkét félidejében bár­mikor kérhetnek a csapatok egyperces szünetet, amikor a labda nincs játékban. Az egy perc leteltekor a mérkőzés a játékhelyzetnek megfelelő do­bással folytatódik. Amint láttuk, az új szabályt meg kell szokni a csapat- vezetőknek. Rá kell érezni arra, hogy a lélegzetvételnyi idő mikor válhat a csapat előnyére, illetve mikor lehet megtörni vele az ellenfél len­dületét. —-fuli— Kiesett a Bayern A verekedős kapus A rendőrség közbelépé­sének köszönhető, hogy nem alakult ki tömegvere­kedés a Zimbabwéban zaj­ló Afrikai Játékokon meg­rendezett Algéria—Guinea labdarúgó-mérkőzésen. A két csapat játékosai akkor csaptak össze, ami­kor a találkozó hajrájában az egyik algériai játékos üt­között az ellenfél kapusá­val. A guineai hálóőr ma­gához szorította a labdát, mire az algériai megtámad­ta, a kapus válaszképp le­fejelte a csatárt. Amikor a játékvezető lefújta a mér­kőzést, a verekedés folyta­tódott, a guineai kapust több algériai labdarúgó kergette a játéktéren. A rendőrök végül gumiboto- zással vetettek véget a . ..küzdelemnek”. A mérkőzést a guineai válogatott nyerte 2-0-ra, ezzel bejutott az elő­döntőbe. A német labdarúgó kupa 2. fordulójában óriási meglepe­tésre kiesett a Bayern Mün­chen. A bajnokságban százszá­zalékos teljesítménnyel éllovas bajorok a pontvadászaton nye­retlen Fortuna Düsseldorf ott­honában szenvedtek 3-1-es ve­reséget. A 45 ezer néző előtt leját­szott találkozón Pancev (20. perc) juttatta vezetéshez a ha­zaiakat, a második félidőben Helmer (74.) még egyenlített. Cyron (79.) és Seeliger (90.) góljaira azonban már nem tu­dott válaszolni Otto Rehhagel együttese. A Bayern nem hi­vatkozhat arra sem, hogy tar­talékos volt, hiszen szóhoz ju­tott Sforza. Herzog, Papin és Klinsmann is. (dpa) Baktán a Csepel! Sötét viharfelhők gyülekez­nek mostanában a bajnokság­ban a Baktalórántháza csapata felett. Szerdán viszont nem baj­noki küzdelem, hanem kupa- mérkőzés várFecskuékra. Mint ismeretes, megyénkben a bak- taiak kerültek ki győztesen a kupasorozatból, így az ország legjobb 32 csapata közé jutot­tak. Itt már (két mérkőzés alap­ján) egyenes kieséses rendszer­ben folyik a játék, a szerdai el­lenfél az NB I-es Csepel együt­tese lesz (a mérkőzést 16 órai kezdettel rendezik). A „sziget- országiak” meglepően jól sze­repelnek a bajnokságban, hét forduló után veretlenek, és az első helyen állnak. Legutóbb éppen Székesfehérvárról hoz­ták el a három bajnoki pontot. Ezzel szemben a/Vagy-legény- ség hátramenetbe kapcsolt, szombaton a tiszafürediek tá­voztak pontokkal a zsebükben baktáról. De Kormány Béla ügyvezető elnök szerint akár jól is jöhet ez a kupamérkőzés. — Szeretnénk folytatni jó kupahagyományainkat. Persze, a Csepel nagyon jó csapat, és csakúgy, mint az FTC, remek formában van. Mi ettől mé­lyebbre már nem süllyedhe­tünk, ha most sikerül egy jó eredményt kicsikarnunk, az a bajnokságban is lendületet ad­hatna nekünk. A hazai pályán elszenvedett kudarcok után itt­hon szeretnénk végre bizonyí­tani, ha kell, a Csepel ellen is! Visszavágó két hét múlva, a két meccs alapján majdnem biztos, hogy kiesünk. Azt mindeneset­re leszögezhetjük: az ered­ménytől függetlenül büszkék vagyunk arra, hogy a megyé­ből egyedül mi jutottunk a 32 közé. Három sérültünk van: Geda, Javoriv és Barnucz, ők biztos, hogy kimaradnak. . sfc Ma, szerdán nemcsak kupa­meccsekre, hanem megyei első osztályú bajnoki összecsapás­ra is sor kerül. Még a harmadik fordulóban maradt el az 1b- rány—Tiszaszalka találkozó (15 órakor kezdenek), mivel a szalkaiak egy ukrajnai túrán vettek részt. A mérkőzés esé­lyese a hazai együttes, amely eddig igen magabiztosan sze­repel. Mint Szakács László, az ibrányi tréner elmondta, három pontra vágyik, de ehhez javíta­ni kell az előző fordulóban mutatott játékon. Főleg a kö­zéppálya gyengélkedik, és egy­két emberrel elszaladt a ló. Ez­úttal „közönségengesztelő” produkcióval akarnak előállni. A vendégeket némileg megle­pő vereség érte vasárnap, ami­kor is otthon kikaptak a karászi­aktól. Ezúttal minden bizony­nyal egy pontra fáj a foguk. Ehhez nem ártana stabilizálni védelmüket. * * * Szerdán 16 órától előkészü­leti mérkőzésen találkozik egy­mással a Kisléta és az NYFC csapata. Az összecsapást Herczku János, a hazaiak kö­zéppályása ünnepélyes búcsúz­tatása alkalmából rendezik. cs. n. A játékvezetők megbeszélésén hallottuk A tartalék kapus sárgát érő vetődése Sok hűhó semmiért. A szín­hely Záhony, a helyi ifik ellen­fele a csengeri sereg. A hazai­ak hatos számú játékosa vicces kedvében lehetett, de úgy is fogalmazhatnánk, hogy már alig várta csapata gólját. Tör­tént, hogy Dudás játékvezető tizenegyest ítélt a záhonyiak javára. A tizenegyes számú le­gény vállalta magára az ítélet végrehajtását. Szegény kapus éppen azon kezdett morfondí­rozni, hova is megy majd a lö­vés, amikor a „lelkes” hatos számú titán hirtelen nekiiramo­dott és — általános meglepetés­re — mindenkit kicselezve el­végezte a büntetőrúgást. A spori ezért sárgával figyelmez­tette, és az eredetileg kijelölt já­tékossal. a 1 l-essel megismé­teltette a büntetőrúgást. Aki aztán kihagyta... Páros kiállítást láthattak a megyei első osztályú Leve­lek—Demecser összecsapás szemlélői. A hazai Takács A. csak tíz percre volt „hitelesít­ve”, ugyanis — mivel a deme- cseri Hegyessel szóban és tett­ben is „megmérkőzött” — be­cserélése után tíz perccel az öl­töző felé vehette az irányt. Ter­mészetesen Hegyes is hasonló sorsra jutott. Pechük volt, így ugyanis az öltözőbe is együtt mehettek... Furcsa esettel találkozott a megyei másodosztályú Nyír­meggyes—Vaja találkozón bí­ráskodó Labancz sípmester. A színvonalas, jó hangulatú mér­kőzésen a szurkolótáboruktól erősen támogatott vendégek szerezték meg a vezetést. Örö­müket a meggyesi egyenlítő gól némileg elhalványította, majd balszerencséjükre óriási helyzetben kapufát rúgtak. Aztán elérkezett a 90. perc — és még egy kapufa. Ezt azon­ban a változatosság kedvéért a hazaiak érték el, nekik viszont már — persze, a hazai pálya előnye... — befelé pattant a játékszer. A meggyesiek bol­dogsága nem ismert határokat, annak rendje és módja szerint örömgúlába tömörültek a pá­lyán. Ezt a kispadon ülő tar­talék kapus olyannyira meg­irigyelte, hogy berohant a já­téktérre — ...csak úgy... — és örömében az embertömeg te­tejére vetődött. A kapus vetődése — máskor bizonyá­ra dicséretet érdemel — ez­úttal sárga lapot ért. Végül a Nagyhalász—Ibrány szomszédvári rangadóról. Már az első percekben jól belehúz­tak a küzdő felek, aztán Lőrincz játékvezető is — a lapokba. Tizenöt perc elteltével ugyanis már négy labdarúgó neve mel­lett díszelgett a sárga lapos fi­gyelmeztetés. Aztán „jobb be­látásra tértek” a játékosok, a kedélyek megnyugodtak, ami­ben — ahogy hallottuk — a sporinak is nagy szerepe volt. Csiky Nándor A világ sportja — sorokban Nőellenes vezetőség? Nő vagy férfi? Különös és fölöttébb szo­katlan gonddal kerültek szembe a zimbabwei Hara- réban zajló Afrikai Játékok szervezői. Hanan Eid, az egyiptomi női kézilabda-vá­logatott játékosának nem­vizsgálat alá kell vetnie ma­gát: sokak szerint ugyanis nem más, mint egy nőnek öl­tözött férfi. — Amikor pályára lépett, mindenkit megdöbbentett. Úgy nézett ki, akár egy fér­fi. Ez az első eset. hogy ilyen gonddal kell megbirkóz­nunk —jegyezte meg Zor- rino Katsadi, az Afrikai Ké­zilabda Szövetség főtitkára. Ha Hanan Eidről kiderül, hogy férfi, akkor Egyiptomot kizárják a küzdelmekből. Beperelték az észak-amerikai profi jégkorong ligában (NHL) szereplő New York Rangerst. Az 1994-es bajnokcsapat ellen Stephanie Glazer tett panaszt. A 25 esztendős rajongó szerint a klub rendezői idén májusban csakis azért utasították ki a le­látóról, mert nő. A New York Rangers— Québec Nordiques play-off-ta- lálkozón, akárcsak az összes többi néző, Glazer is hangosan buzdította a Rangerst; a néző­térről természetesen el-elhang- zottak illetlen szavak is. A fi­atal szurkolónő sérelmezi, hogy a rendezőség egyik tagja ezért egyedül őt utasította ki a csarnokból. A BMW visszatér a Forma—1-be? Bár még nagy titokzatosság övezi, de egyes szakemberek tud­ni vélik, hogy a BMW vissza kíván térni a Forma-—1-es gyorsa­sági autós világbajnokság küzdelmeihez; méghozzá saját csapat­tal — adta hírül a Focus című hetilap. A német autógyár, amely 1983-ban a Brabham csapattal közö­sen világbajnoki címhez segítette a brazil Nelson Piquet-t, állító­lag már el is készítette új, tízhengeres motorját. Sőt, egyesek azt is tudni vélik, hogy a Benetton-versenyistállóval közösen már ki is próbálták az „erőforrást”. A teljes BMW-csapat azonban leg­korábban 1997 elejére készülhet el Friedbert Holz, a BMW szóvivője egyelőre cáfolta a Focus értesüléseit: — A híresztelés teljesen hamis, de jólesik, hogy fog­lalkoznak velünk.