Új Ifjúság, 1954. július-december (3. évfolyam, 52-103. szám)

1954-09-22 / 75. szám

*6 ÚI IFJÚSÁG 1954. szeptember 22. A szófiai nemzetközi ökölvívó-tornán Magyarország 12:8-ra győzött Cseh­szlovákia ellen. Bulgária fővárosában csütörtökön ünnepélyesen megkezdődött a nagy nemzetközi ökölvívó-torna, amelyen a Szovjetunió, Lengyelország, Magyaror­szág, a Német Demokratikus Köztár­saság, Csehszlovákia és Bulgária válo­gatott ökölvívói mérik össze erejüket. Az ünnepélyes megnyitás után az eiső két mérkőzésre került sor. Csehszlo­vákia ökölvívói Magyarország váloga­tottjaival és Bulgária ökölvívói a len­gyel válogatótokkal küzdöttek. Pénte­ken került sor a Szovjetunió—Magyar- ország és a Csehszlovákia—Német De­mokratikus Köztársaság csapatainak mérkőzésére. Szombaton a Szovjetunió —Lengyelország és a Német Demokra­tikus Köztársaság—Bulgária találkozók­kal folytatták a tornát. Vasárnap a Szovjetunió—Csehszlovákia és a Ma­gyarország—Bulgária, hétfőn Csehszlo­váké—Bulgária és Lengyelország—Né­met Demokratikus Köztársaság, ked­den a Szovjetunió—Német Demokrati­kus Köztársaság és Magyarország—Len­gyelország mérkőzéseket bonyolították ie. A torna a Vaszilevszkij-stadionban 6.000 néző előtt kezdődött meg, a Ma­gyarország—Csehszlovákia találkozójá­val, amelyen Magyarország 12:8-ra győzött. Részletes eredmények: Szabó B.—Simkó 2:0. Az első menet­ben mindkét versenyző nagyon óvato­san küzdött. A másodikban kidomboro­dott Szabó fölénye és a harmadik me­netben fölényét még fokozni tudta. Vé­gül is simán kipontozta a csehszlovák versenyzőt. Wagner—Majdloch 2:2. Az első me­netben Wágner volt a kezdeményező. A második menetben Majdloch felja­vult, támadásba lendült át és a har­madik menetben határozott fölényt har­colt ki. Nagy pontaránnyal győzött, mi­után a döntőbíró Wagnert kénytelen v.olt figyelmeztetni. Varga—Dubovszky 4:2. A magyar vá­logatott nyugodtan küzdött és meg­fontoltságával megszerezte a további két pontot. Kellner—Zachara 4:4. A kezdet a csehszlovák versenyzőé volt, és annak ellenére, hogy a második menetben Kellner volt fölényben, mégsem tudta veszélyeztetni Zachare pontozásos győ­zelmét. Budai—Ivanus 4:6. Ebben a küzde­lemben a fiatal csehszlovák válogatott nagy eikert aratott. Nem ijedt meg a tapasztalt magyar ökölvívótól s meg­szerezte a vezetést Csehszlovákiának. Pontozásos győzelme megérdemelt volt. Dőri—Kasai 6:6. Kasai a közelharcra törekedett, Dóri azonban szabatosab­ban, keményebb ütésekkel dolgozott és pontozással győzött. Ráduly—Jansta 8:6. Az eleijén Jen- sta támadott erősebben, azonban a kez­deményezést nemsokára a magyar ököl­vívó vette át, 6 a második menetben már olyan fölényben volt,hogy Jenstát csak a gongütés mentette meg. A cseh­szlovák ökölvívó a harmadik menetre már nem állt ki, feladta a küzdelmet. Plachy—Koutny 10:6. A magyar vá­logatott többet támadott és megérde­melten szerezte meg a pontozásos győ­zelmet. Szilvási—Torma 8:10. A tapasztaltabb és minden tekintetben jobb csehszlo­vák válogatott biztosan győzött. Szil­vási ugyan törekedett helytállni, azon­ban Torma támadásával szemben nem boldogult és a csehszlovák 6portmester biztosan győzött. Szabó L.—Nemec 12:8. Az első és harmadik menetben a magyar verseny­ző volt jobb és ezzel megszerezte a pontozásos győzelmet. Csehszlovákia—Német Demokratikus Köztársaság 1U:10. Ökölvívó válogatot­tunk második találkozóján a Német Demokratikus Köztársaság versenyzői­vel mérte össze erejét s 10:10 arányú döntetlent ért el. Cermen Mielecktől, Majdloch Sehulcztól, Muzslai pedig Schmidtől szenvedett vereséget. Ro- govsky Schrőtert, Ivanus pedig Caroli III-at győzte le. Strake kikapott Ka- czerovskitól, Kazal viszont legyőzte Schulczet. Koutny Merr ellen, Torma II pedig Robeck ellen győzött, Nemecz kikapott Nietschketöl. Dinden mérkő­zés pontozással végződött. Meglepetés Schulcz győzelme Majdloch felett. A tornán a legnagyobb meglepetést a lengyel ökölvívók okozták, akik 16:4 arányban fölényesen győzték le a torna legesélyesebbjét, a Szovjetunió válo­gatottját. Magyarország 16:4 arányú vereséget szenvedet a Szovjetuniótól. Lengyelország fölényesen győzött Eul- gária ellen 18:2 arányban. Vasárnap került sor a Szovjetunió —Csehszlovákia ökölvívó mérkőzésre. A Szovjetunió csapata fölényesen 14:6 arányban győzte le válogatottunkat. TESTNEVELÉS NEIWEIVEDELEM i* mp . mmmm A Spartak Prága Sokolovo—Zsolnai Iskra mérkőzése kitűnő teljesítményt nyújtott Houska. Képünkön védés közben láthatjuk. * * * A köztársasági bajnokság ötödik fordulóiénak eredményei Vasárnap csak három mérkőzés szerepelt a műsoron, amelyen a bajnok­ságiban való maradásért küzdöttek a csapatok. A legnagyobb meglepetést az osztravai Bányász veresége okozta Eperjesen. Prágában a.Spartak Sztálingrád feljavuló teljesítményt nyújtott, de erejéből még pem futotta a győzelemre. A Krídla Vlesti Olomoucban hagyta mind a két bajnoki pontot, ahol a tavalyi bajnokcsapattól szenvedett vereséget. Eperjesi Tátrán—Osztravai Bányász 3:1 (3:1). Eperjesen 5.000 néző előtt került sorra a mérkőzés. A hazai együttes különösen az első félidőben nyújtott jó teljesítményt. A fölényét három góllal sikerült kifejeznie. A csatárok több szerencsével még legalább négy gólt lőhettek volna. A vendégcsapat, amely legutóbb a bratislevai Slovanban döntetlent ért el, csak az utolsó 35 percben játszott jól. A hazai csapatban Tibensky jó! őrizte kapuját, a védelemben Karel II. és Csiták nyújtott jó teljesítményt. A csatársorban pedig Karel I. volt a legjobb. Spartak Praha Sztálingrád—Cervená Hviezda 2:3 (1:1). Igen érdekes le­folyása volt a mérkőzésnek. A hazai csapat gyors -ramban lepte meg a Cer­vená Hviezdát. Támadásait főleg hosszú leadásokkal vezették. A vezetést már a második percben Novák révén e prágai csapat szerezte meg. de 5 percre rá Novak éles lövéssel kiegyenlített. Az első félidőben a hazai csapat játszott jobban, fölényben is volt, de a csatárakat nem kísérte a szerencse a góllövés­ben. A második félidőben mindkét csapat változtatott felállításán. Ekkor a vendégcsapat feljavult és az első 20 percben nyomasztó fölényben volt. Ennek ellenére Tomas szerzi meg a vezetést a Sparteknak. A 29. percben Hlavety egyenlít. Majd a 37. percben Belázsi beállítja a vég­eredményt. A vendégcsapat rászolgált a győzelemre. Krídla Vlasti—ÜDA 0:2 (0:2). Olomoucban nagyon gyönge teljesítményt nyújtott a tabella utolsó helyezettje. A bajnokcsapat sem nyújtott jó telje­sítményt, de közepes játéka is elég volt erre, hogy a Krid'a Vlasti csapatát le­győzze. Az ötödik forduló után a Köztársasági Bajnokság állása a következő: Spartak Prága Sokolovo 15 10 3 2 36:12 23 seggel ültek a páholyban, miután 4:0­Slovan Bratislava 16 8 5 3 25:16 21 ra verték a hollandokat biztosak vol­Bánik Ostrava 15 7 5 3 30:18 19 tak győzelmükben. Márcsak az arany­Cervená Hviezda 14 8 2 4 24:12 18 érmek jártak az eszükben. De még ÜDA 16 6 6 4 27:20 18 hátra volt az utolsó mérkőzés, az Bánik Kladno 15 5 6 4 23:19 16 olasz—magyar. Dinamó Prága 16 7 1 8 23:41 15 A jugoszlávok minden magyar gól Iskra Zilina 15 5 4 6 15:24 14 után közelebb jöttek a medencéhez. Tátrán Presov 15 5 1 9 J5:32 11 7:l.nél már a medence partján feküd­Tankista Praha 15 3 4 8 19:23 10 tek hason. Spartak Sztálingrád 16 3 3 10 26:38 9 Lám. ilyen messzire jutnak azok, Krídla Vlasti 14 2 4 8 11:19 8 akik nem ismerik a magyarokat... Az úszó EB vízilabda tornájáról A vízilabda Olaszországban népsze­rű sport. Az Európa bajnokság vízi­labda tornájának mérkőzéseit — kü­lönösen az olasz és a magwr váloga­tott mérkőzéseit — zsúfolt nézőtér nézte. A vízilabda tornának három nagy esélyese volt. Magyarország. Szovjet­unió és Jugoszlávia. A győzelmet mind a szakemberek, mind a nézők elsősorban Magyarországtól várták. Az eddigi Európa bajnokságokon és _«z olimpiai játékokon is a magyar vízi­labdázók aratták a legtöbb sikert. To­rinóban 12 ország vett részt vízilabda tornán. A sorsolás igen szerencsétlen volt, mert a három esélyest. Magyar- országot, a Szovjetuniót és Jugoszlá­viát egy csoportba osztották be. így az egyik esélyes a döntőbe nem jut­hatott be- így történt, hogy a Szov­jetunió nem a második, vagy legalább a harmadik, hanem csak az ötödik he­lyen végzett. Ezzel szemben igen könnyű, dolgg volt Olaszországnak. a második csoportban és simán bejutott Hollandiával együtt a döntőbe. A dön­tőbe jutott csapatok különböző rend­szerrel játszottak. Technikailag és tak­tikailag a magyarok sokkal jobbak voltak a torna valamennyi résztvevői­nél. 'Sőt gyorsaságban és labdakezelés, ben is. A magyarok gyors támadásokat vezettek és ezeket pontos és erős lö­vésekkel fejezték be. A jugoszlávok játéka teljes ellentéte volt a magya­rok játékának. Játékuk testi erejük kihasználásán alapult. Nagyon kemé­nyen. gyakran, durván játszottak és erősen lőttek kapura. ,A szovjet váló. qatott tervszerű, átgondolt támadásai­ra építette fel játékrendszerét. A szov­jet vízilabdázók pontosan adogattak, gyorsan úsztak, s veszélyesen lőttek. A második helytő' mindössze egy gól vá­lasztotta el őket. Igen érdekes volt az utolsó mérkő­zés a magyar—olasz találkozó lefolyá­sa. A mérkőzés eredményétől függött az első hely sorsa. A magyaroknak .5:0-ra, vagy 7:l-re kellett legalább győzniök az olaszok ellen, hogy elsők legyenek. A jugoszlávok érthető elégedetlen. Széljegyzetek M. Krivonoszov új kalapácsvető világcsúcsához M. Krivonosov vasárnap a berni atlé­tikai Európa-bajnokság alkalmával új szenzációs világcsúcsot állított fel a kalapácsvetésben 63,34 méteres ered­ménnyel. Két centiméter híján 1 méter­rel javította meg a norvég S. Strandi! világcsúcsát. Ha a kalapácsvetés világcsúcsának fejlődését figyeljük, megállapíthatjuk, hogy az utolsó négy évtől eltekintve csigalassúsággal haladt előre. Az IAAF (Nemzetközi Atlétikai Szövetésg) által hivatalosan elismert első világcsúcsot a borzashajú bikaerős ír-amerikai óriás Pat Ryan 1913-ben 57.77 méteres ered­ménnyel állította fel. Abban az időben ezt az eredményt az emberi teljesítő­képesség végső határaként könyveitek el a szakemberek; joggal, mivel 25 évig és 19 napig állott fenn és így a leg­hosszabb ideig fennálló klasszikus szá­mú világcsúcsnak kell tekintenünk. Hogy ma már 60 méteren felül dobnak, ez elsősorban S. Christmann, világhírű dobóedzőnek és az új magyar kalapács­vető iskolának köszönhető, elsősorban Németh Imrének és Pétiké Lajosnak, akik tovább fejlesztették a régi tech­nikát. M. Krivonoszov is ezzel az új technikával érte el nagyszerű eredmé­nyét, amivel a legutolsó olimpiai játé­kokon fölényesen — pontosan 3 méter­rel —győzött volna Csermáik előtt. M. Krivonoszov rendelkezik mind azon ké­pességekkel, amelyek szükségesek ah­hoz, hogy még ezt a csúcsát is túlszár­nyalja. Az alábibakban közöljük a világcsúcs fejlődését és mindenidők legjobb kala­pácsvetőinek ranglistáját. A „Minden­idők legjobb kalapácsvetői” című táb­lázatban csakis a szabályos körülmé­nyek között elért redményeket hozzuk nyilvánosságra, tehát olyan eredménye­ket, amelyeket csúcsként is lehetne hi­telesíteni. Szabálytalan körülmények között (könnyebb kalapács, hosszabb drót, nagyobb kör st.) elért nagy ered­ményekről nem kívánunk megemlékez­ni. Bizonyára egyeseknek fel fog tűnni, hogy P. O” Callaghan eredménye, amit a világcsúcsok között nem talál meg. Ennek oka ez, hogy a teljesen szabá­lyos körülmények között elért kiváló eredményt a Nemzetközi Atlétikai Szö­vetség világcsúcsként nem ismerte el, mert Írország abban az időben nem szerepelt tagjai sorában. Az alábibakban az érdekesség -kedvé­ért megemlítjük Németh Imrének, a híres magyar olimpiai bajnoknak és volt világcsúcstartónak az emberi telje­sítőképességek végső határára vonat­kozó tippelését a kalapácsvetésben, a- melyet a Helsinki olimpiai játékok után tett. Német szerint ez 62,50 m. Ő ezen állítását azzal támasztotta alá, hogy 1913 óta csak 2,57 méterrel (57,77 m— 60,34 m) javult a világcsúcs. A kiváló tehetségű M. Krivonosov -rövid idő alatt rácáfolt Németh tippelésére. A kalapácsvetés világcsúcsának Külföldi sporthírek ♦ A szófiai labdarúgó túrna eredményei: CDNA Szófia—Tan- kista 1:1 (1:0). Budapesti Honvéd —Augusztus l. (kínai csapat) 5:2 (4:1). A torna élén a Budapesti Honvéd áll veretlenül, második helyen a CDNA Szófia 1 pontvesz. teséggel. Nemzetközi labdarúgó mérkőzé­sek; Dánia—Svájc 1:1 (1:0), Svájc B.—Dánia B. 1:3 (1:2), Norvégia — Svédország 1:1 (0:0). ♦ Kievben pénteken befejeződ tek a Szovjetunió ezévi atlétikai bajnokságainak küzdelmei. Nvina Otkalenkov a 800 méteres nüi sík­futásban 2:06.6 mp-re javította saját 2:07,3 mp-es világcsúcsát. Az 50 km-es gyaloglás Uhov Európa- bajnok a fennálló világcsúcsnál lé. nyegesen j,obb idővel nyerte meg, de eredménye nem hitelesíthető, mivel országúton érte el. Igen szo­ros küzdelemben dőlt el a női 200 m.es bajnokság, kiváló eredmé­nyek születtek a hármasugrásban, ahol még az ötödik is 15.30-on fe­lül ugrott. A csapatbajnokságot a Dinamo nyerte meg. Második a Medik lett, a harmadik helyen a Hadsefeg végzett. fejlődése 57,77 P. Ryan, USA 1813 59,00 E.Blask, Németország 1938 59,02 I. Némety, Magyarország 1948 59,57 I. Német, Magyarország 1949 59,88 I. Német, Magyarország 1950 60,34 J. Csermák, Magyarország 1952 61,25 S. Strandli, Norvégia 1952 61,38 S. Strandli, Norvégia 1953 62,36 S. Strandli, Norvégia 1953 63,34 M. Krivonosov, SSSR 1954 Mindenidők legjobb kalapácsvetői 63,34 M. Krivonosov, SSSR 1954 62,36 S. Strandli, Norvégia 1953 61,39 J. Csermák, Magyarország 1954 61,00 M. Máca, Csehszlovákia 1953 60,77 K. Storch, Ny.-Németorsz. 1952 60,70 S. Nyenasev, SSSR 1953 60,31 I. Németh, Magyarország 1952 59,75 N. Redkin, SSSR 1954 59,56 P. O” Callaghan, Írország 1937 59,50 I. Gubijan, Jugoszlávia 1954 59,17 T. Taddia, Olaszország 1950 59,00 E. Blask, Németország 1938 Polakovic győzött a harmadik útszaka­szon. Képünkön a cél előtt az utolsó métereket teszi meg. Magyarország — Románia 5:1 (3:1) Vasárnap, szeptember 19-én játszott« a magyar válogatott első őszi nemzet­közi mérkőzését. A mérkőzésre sok szurkoló volt kíváncsi, s a Népstadion teljesen megtelt. A mérkőzés próbája volt a válogatott erejének, a Szovjet­unió—Magyarország találkozó előtt. A válogatottban két újoncot próbáltak ki, Fenyvesit és Kotászt. A két fiatal játé­kos annak ellenére, hogy nem tudta pótolni nagynevű elődjeit, beváltotta a hozzáfűzött reményeket. A második félidő közepe táján kapust is próbál­tak. Grosics helyréé Komáromi jött be. Az első félidőben különösen ennek elején hullámzó játék folyt. A ma­gyar válogatott van fölényben, de nem tud gólt elérni. Majd ez első félidő kö­zepe táján több magyar támadásból megszületik az első gól. Puskás Hideg­kútihoz továbbítja a labdát s ő az el­mozduló Torna mellett a hálóba lő. Ko­csis buzgalmában megtoldja a lövést s az ő lábáról kerül a hálóba. Továbbra is a magyarok támadnak, de újabb gólt csak az első félidő vége felé tudnak el­érni, Kocsis majd Hidegkúti révén. A román válogatott az olasz stílusú véde­kező rendszert játs-za s csak ritkán ve­zet rajtaütésszerű támadást. A második félidő elején szépen játszott a magyar válogatott. "Gyors támadásokkal köze­lítette meg a románok kapuját, s csak az igen jólvédő Tornának köszönhető, hogy góltól megmentette kapuját. E- zenkívül két kapufát is lőttek a magyar csatárok. A sok jó helyzetből azonban csak Kocsis és Budai tudott egyet-egyet kihasználni. Románia B—Magyarország B 2:1 (1:) Bukarestben a B-csapatok találkozó­ját 93.000 néző nézte végig. A lelkesen játs-zó románok nagy becsvággyal és lekesedéssel pótolták a magyarok na­gyobb technikai és taktikai tudását. A mezőnyben a magyar csapat játéka mu- tatósabb volt. Végeredményben a hazai csapat megérdemelte e győzelmet. Románia—Magyarország 1:0 (1:0) Az ifjúsági válogatott labdarugó mérkőzést a Népstadionban 10.000 né­ző előtt játszották szombaton. A ro-' manók elég korán, már a 10-ik perc­ben megszerzik a vezetést, majd a já­tékidő túlnyomó részében 8—9 ember­rel védekeztek. A fiatal magyar csatá­rok nem tudták áttörni a tömörülő ro­mán védelmet, s így ez eredmény nem változott. ÜJ 1FJÜSÁG — a CsISz Szlovákia) Központi Bizottságának lapja. Megjelenik hetenként kétszer. Kiadja a Smena a CsISz Szlovákiai Központi Bizottságának kiadóhivatala, Bratislava, Prazska "• ~ Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Főszerkesztő Szőke József. — Szerkesztőség és kiadóhivatal, Bratislava Prazska 9. Telefon 227-17, 237-01. — Nyomja Merkantil n. v. nyomdája. — Előfizetés egy évre 30.— Kős, félévre 15— Kés — SBÜS Bratislava száma 419-214-0617 — Hírlaphélveg engedélyezve Bratislava 2. Kerületi Postahivatal. Feladó ős irányító oostahivatal Bratislava 2. — Irányító szám 1400-1. — Terjeszti a Postaszolgálat. — Rendeléseket minden postahivatal és minden kézbesítő átvesz. D-51400 %