Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

2000 / 10.

13 TRIBUN got. A nézők termé­szetesen tombolva ünne­pelték a kedvenceket, de egy természeti jelenség is „köszöntötte” a Ferenc­várost. A II. félidő vége felé elállt a szakadó esőt hozó zivatar, és a Horto­bágy felől szivárvány ívelt a pálya fölé... Babérkoszorú a 100. gól emlékére Ferencváros-lll. kér. - a 11. percben félbeszakadt! A találkozót a játékve­zető kénytelen volt félbe­szakítani, mivel felhősza­kadás zúdult a pályára. A szurkolók behúzódtak a fedett lelátó alá, s a vihar megszűntével a 100. gól tiszteletére kihozott zöld­fehér léggömböket ere­gették a magasba. A „mélyben” a pályán, vi­szont csak összefüggő víztükör volt látható. Ha­marosan egy szócsöves ember járta körül a pályát és tudtul adta: a mérkő­zést két nap múlva újra­játsszék! Ferencváros-lll. kér. 3-1 „Fröccsen a víz, cup­pog a talaj, amint a játé­kosok rohannak a labdá­val, és újra teljes erővel zeng: Hajrá, Fradi! Az ég lassan tisztul, bár az eső nem szünetel. Turay Tán­cost szökteti, a bíró azon­ban Takácsot lesen csípi. A rúgás nem messzi viszi a labdát, újra a Ferencvá­ros jobbszárnya támad. Táncos Takács elé ad, aki lefut a kornervonalig, s onnan íveli befelé a lab­dát, mely átszáll balra. Toldi és Beretvás ugrik fel érte, a csatár feje maga­sabbra nyúlik, s róla csúsztatottan megy a lab­da, de mégis elég erősen a kapu jobb alsó sarkába. A nézőtér hatalmas ün­nepléssel fogadja a gólt, amely a Ferencváros szá­zadik gólja a bajnokság­ban. Ropog a taps, har­sog az éljen, s most tűnik csak fel, hogy a kegyet­len esőben is mennyi né­ző van.” A nézők nem csak a mérkőzésen, utána is ün­nepeltek. Érthető volt ez a nagy öröm, hiszen a klub történetében először for­dult elő, hogy a zöld-fe­hérek a bajnokságban el­érték a 100. gólt. Wein- ber, az FTC régi játékosa már hetekkel ezelőtt érté­kes plakettet ajánlott fel a 100. gól szerzőjének, sőt még az előkészítőjének is. A gólt Toldi fejelte, és Takács II. adta be a lab­dát, így a szép ajándékot ez a két játékos kapta azon a klubvacsorán, amelyet a nevezetes ese­mény tiszteletére rendez­tek. A szurkolók a csapat­nak a 100. gól emlékére egy babérkoszorút küld­tek... A doni kozákok miatt maradt el a Fradi meccs...- A Ferencváros-Ri- pensia (3-1) mérkőzés Temesvárott nagy érdek­lődés mellett zajlott le. Meglepetésre a hazaiak szereztek vezetést. Igaz, csak 18 percig örülhettek ennek. „Sárosi-Lyka összjátékból Bodnárhoz kerül a labda, aki Táncos­hoz küldi át a jobbszélre. Innen Toldi kapja lábra és védhetetlenül belövi, 1-1. (Az egyenlítés után a nagy izgalomban egy 66 éves férfi szívszélhűdést kapott és meghalt.) Ez­után nagy ferencvárosi fölény alakult ki, amely a 36. percben a budapesti csapatnak a vezető gólt eredményezi. Ezúttal is Toldi volt a gólszerző.”- Miért maradt el a Fe­rencváros kolozsvári ven­dégjátéka? A nem mindennapos okot a Sporthírlap közölte: „A Ferencváros kolozs­vári mérkőzései az utolsó órában létrejöttek, de az­tán mégis meghiúsultak. Az történt ugyanis, hogy hét közben a nagy bizonytalanság miatt a kolozsvári pálya gondno­ka bérbeadta a pályát a szintén ott túrázó doni ko­zák kórusnak, akik éppen vasárnap délutánra hir­dették műsorukat.” 1 percen múlt a kupagyőzelem... A Ferencváros-Hungá- ria Magyar Kupa döntő­ből már csak percek vol­tak hátra - a Fradi 1-0-ra vezetett. Az MLSZ vezetői már készülődtek a kupa átadásához, a salakpá­lyán álltak az oda kihelye­zett kupa és érmek aszta­lánál. Nézgették a kupát s várták, hogy a bíró meccs-záró sípja felhar­sanjon, amely azt jelenti, hogy a Ferencváros az 1931-32. évi Magyar Ku­pa győztes. Ekkor azon­ban, amikor már egy perc is alig hiányzott a játék végéhez, Titkos, a Hun­gária csatára belőtte az egyenlítő gólt. A kupaátadás elmaradt - a döntőt megismételték. A Fradi részére a kupa­átadás akkor is elma­radt... Az amatőrök diadala FTC-Törekvés 3-2! Az FTC győzelmével meg­nyerte a budapesti ama­tőr-bajnokságot! Ez óriási fegyvertény volt, hiszen a kis Fradiban Izsák Zsa- zsa edző fiatal gyerekek­kel érte el azt a sikert, ko­moly, vállalati csapatok­kal szemben. Hogy mennyire nehéz körülmé­nyek voltak ekkor, mutatja az, hogy már nem tudtak fizetést adni az edzőnek, a népszerű Izsák Zsázsá­nak! Azért, hogy ne kell­jen elbocsátani, a profi csapat edzője, Blum Zol­tán a fizetéséből havi 5 pengőt ajánlott fel. Példá­ját a Ferencváros vala­mennyi profi játékosa kö­vette! A nagy nap ezen a Tö­rekvés elleni találkozón virradt fel: a hőn óhajtott bajnoki cím - amatőr szinten is az Üllői útra ke­rült! „Vállukon vitték ki az FTC játékosok Izsák mes­tert! A Bihari úti amatőr­derbi megható jelenete volt, amikor a meccs vé­gén a fáradt, lihegő zöld­fehér játékosok a bírói síp elhangzása után összefu­tottak, vállukra kapták Izsák mestert, szeretett Zsazsa bácsijukat, és úgy vitték le a pályáról az öltözőbe...” „Legördül a függöny...” „Legördül a függöny...” A magyar professzionista bajnokság színjátéka be­fejeződött és az 1931-32. évi küzdelem számoszlo­pokba merevedve átadó­dik az utókornak: 1. Ferencváros 22 22 - - 105-18 44 Az utolsó mérkőzésen a Budai 11 elleni találko­zón a szurkolók már szin­te alig nézték a meccset: végig ünnepeltek. „Már a szünet után kinyitották a kapukat, hogy mindenki ott lehessen a nagy ünne­pen, a nagy család örö­mének megnyilatkozá­sán, aki ott akar lenni. S amikor a bíró a játék vé­gét jelezte, a két csapat a pálya széléhez sorako­zott, az ünnepély résztve­vői pedig körbefogták a mikrofont. Ott lobogott a B-közép zászlaja, amely minden mérkőzésen ott leng, ott zöldell az álló­hely oldalon. Usetty Béla dr. ország- gyűlési képviselő lépett elsőnek a mikrofon elé, s üdvözölte a diadalmas csapatot. Majd a Fradi-tá- bor ajándékát adta át a következő játékosoknak: Amsei, Háda, Takács I, Korányi, Lyka, Sárosi, Lá­zár, Táncos, Takács II. Turay, Toldi, Szedlacsik, Kohut. az ajándék ezüst cigarettatárca, melyben a következő felirat olvasha­tó: Az 1931-32. évi baj­nokság emlékére, 1932. június 12., a Ferencváros tábora. Amint Usetty Béla a já­tékosok nevét olvassa, a közönség dörgő éljennek üdvözli kedvenceit. Ugyancsak ezüst cigaret­tatárcát kap Blum Zoltán és Kovács János, a két edző is, akiket szintén harsányan éljenez a kö­zönség. A játékosok és edzők után a vezetőségi üdvözli Usetty Béla. Első­nek Maillinger Bélát, az­után Pataki Mihályt. Mind­egyiküknek remek plaket­tet nyújt át a Ferencváros tábora nevében. Klement Sándort, a Ferencváros pénzügyminiszterét köz- sönti még az ünnepi szó­nok, aki után Walter Jó­zsef az FTC jelvényeit ad­ja át a csapatnak. Barna Sándor a Budai 11 nevé­ben mond üdvözlést. A játékosok nevében Amsei mond köszönetét.- Önök - mondotta - valamennyien aktív ré­szesei a mi sikerünknek, győzelemsorozatunknak. Hiszen lelkesedésükkel, szeretetükkel átölelve éreztük magunkat min­den küzdelmünkben. Ezután Maillinger Béla ál! a mikrofon elé.- Tudatában vagyunk annak, hogy a siker nem egyedül és kizáróan a mi érdemünk. A csapat kva­litásai mellett a rajongók szeretete és segítése volt ebben a legfontosabb té­nyező. S a rajongók kí­vánságának továbbra is eleget kíván tenni a mi harcos csapatunk. De fi­gyelmeztet, hogy nem mindig derült az ég. De­rűre ború szokott követ­kezni, éppen ezért kéri az önzetlen támogatást, a szeretetet továbbra is, hogy ismét sikerek szület­hessenek a Ferencváros működése nyomán. Az elnöki szavak után a Himnuszt kezdte el Bu- csinszky Viktor, s a hatal­mas közönség meghatot- tan énekelte a nemzet imáját. Ezel zárta el az év sok diadalának, egy fe­ledhetetlen bajnoki dia­dalsorozatnak örök em­lékké váló utolsó napját.