Tolnai Népújság, 1991. október (2. évfolyam, 230-255. szám)

1991-10-21 / 247. szám

1991. október 21. PÚJSÁG 5 Kosárlabda NB I Az ASE elszenvedte első vereségét, a KSC megszerezte hatodik győzelmét KSC Szekszárd-MÁV Nagykanizsai TE 80-64 (31-35). Nagykanizsa, 200 néző. V: Péter, Bendli. KSC: Pott (29), Kranyecz (12), Ba- dics (18), Várkonyi (14), Petrik (7). Csere: Zerényi (-).Edző: Németh József. MÁV NTE: Pe­tényi (8), Simonné (23), Gyar­mati (6), Ivanova (13), Bogyai (4). Csere: Keresztényi (4), Po- koritova (6). Edző: Lázár Béla. Igen lendületesen, s jól kezdett a hazai csapat. Szinte az első nyolc kosárradobásuk eredmé­nyesnek bizonyult, míg a KSC- nek elsősorban az igen hideg, fütetlen terem okozta a legna­gyobb gondot. Nehezen lendül­tek játékba, sok volt az eladott labda, és pontatlanul végrehaj­tott dobás. így történhetett meg, hogy a hazaiak egy maroknyi szurkolótábor biztatása mellett elkövették azt a bátorságot, hogy az eddig veretlen KSC el­lenében a 10. percben már 13- 24-re vezettek. Ekkor Németh edző időt kért, amely úgy lát­szott, megtette a hatását, mert ezután öt perc alatt 27-27-re módosult az eredmény. Sajnos, ismét egy háromperces vendég rövidzárlat következett, így négypontos szekszárdi hát­ránnyal tértek, pihenőre a csa­patok. A második játékrészben már egy másik KSC lépett a pá­lyára ... Na, de menjünk sorjá­ban. A 24. percben 36-39-re, majd 36-41 -re vezetett a hazai gárda - igaz utoljára. Belelen­dültek a szekszárdiak és mintha másik sebességre kap­csoltak volna, először 44-41-re, majd a 30. percben már 56-47-re vezettek. Az utolsó tíz perc látványos játékot, szelle­mes megoldások sorát hozta, Petrik a két kanizsai idegenlé­giós ellen is remekül szedte le a labdákat, míg Pott szinte nem tudott hibázni. Várkonyi és Kra­nyecz szinte tömte jobbnál jobb labdákkal a társakat, Badics pedig fáradhatatlannak bizo­nyult. A gyenge első félidei játék után a második játékrészben 180 fokos fordulat történt a KSC Szekszárdnál, és ekkortól kezdve már csak egy csapat volt a pályán. Bizony, az elkö­vetkező mérkőzéseken szük­ség is lesz a jó formára, hiszen az erősebb ellenfelek követ­keznek. Kitűnt: Pott, Badics, Várkonyi, Petrik, Kranyecz, il­letve Simonné, Ivanova, Gyar­mati. Csepel SC-Atomerőmű SE 89-84 (51-39). Csepel, 200 néző. V: Král, Smied. Csepel: Székely (2), Somogyi (16), Mi- halko (17), Kovács Z. (20), Jass (20). Csere: Radovics (11), Tóth (5), Varga (-). Edző: Or­bán Márton. ASE: Mokos (14), Munteán (11), Pyszniak (11), Morgen (2), Stankiewicz (11). Csere: Kovács G. (18), Pálkerti (9), Nagy Zs. (8)..Edző: Juhász Sándor. A paksiaknál Rátvay sérülése miatt nem vállalta a já­tékot. Kezdés után felváltva es­tek a kosarak, kiegyenlített volt a játék. A 6.percben 12-10-re vezetett a Csepel. A folytatás­ban Pyszniak 9 találatával át­vették a vezetést az atomosok, de nem sokáig, hiszen Mihalko és Jass révén a fővárosiak egyenlítettek, majd a vezetést is megszerezték. A 13. percben 33-29 a javukra. Ezután rákap­csolt a pályaválasztó, s a gyenge, elképzelés nélkül ját­szó ASE-val szemben öt pont­tal elhúzott. A 16. percben Pyszniak begyűjtötte negyedik személyi hibáját is. Szünetig tovább növelte előnyét a Cse­pel, a sokat szabálytalankodó vendégekkel szemben. A pak­siaknál Munteán is négy sze­mélyi hibával zárta az első fél­időt. Fordulás után tartotta előnyét a fővárosi gárda, miközben Pyszniak kipontozódott. Cserél­tek a paksiak, Kovács és Pál­kerti lépett pályára, és jó játék­kal felhozták csapatukat. A 29. percben 61-61 volt a találkozó állása. A következőkben mind­két együttes sokat hibázott, óri­ási ziccerek maradtak ki. A csepeliek Kovács Z. és Somo­gyi révén ismét átvették a veze­tést: a 35. percben 74-69. A hajrában is megőrizte ezt az előnyét a Csepel. Megérdemelten nyert a hazai gárda, az enervált játékot nyújtó, sok büntetőt elhibázó ASE ellen. Kitűnt: Mihalko, Ko­vács Z., Jass, illetve Mokos, Kovács G., Pálkerti. Videoton SC-Dombóvári VMSE 102-87 (49-42). Dom­bóvár, 400 néző. V: Váradi, dr. Páli. Videoton: Pekorek (25), Matus (8), Monok(8), Milivojsa (22), Rajkó (14). Csere: Hege­dűs (4), Szigetvári (10), dr. Bencze (11). Edző: Szilassy László, Tóth Attila. DVMSE: Ács (34), Bosznai (6), Góczán (2), Molnár (10), Marijanovics (9). Csere: Czimbalek (2), Káldi (5), Takács (19), Kerényi (-), Horváth Cs. (-). Edző: Horváth Károly. Több eredményes dombóvári kísérlet után a 2. percben Ács triplájával átvette a DVMSE a vezetést, de három perccel később 15-7-re fordított a fehérvári csapat. A félidő de­rekán azonban még tartották magukat a vasutasok és feljöt­tek 25-21-re, sőt, a 13. percben 31-32-re vezettek. A folytatás­ban a két idegenlégiós, Peka- rek és Milivojsa szinte nem tu­dott hibázni, ugyanez viszont nem mondható el a hazaiakról, akik szünetig 18 esetben ered­ménytelenül célozták meg a gyűrűt. Szünet után gyorsan elszállt a kevéske remény is, hogy fel tudnak zárkózni a dombóváriak. A 23. percben 57-43-ra, majd három perccel később 69-54-re vezetett a Vidi. A vendégeket még Rajkó kipontozódása sem zökkentete ki a ritmusból: hat perccel a mérkőzés lefújása előtt 20 pontra növelték előnyü­ket. Ezzel el is dőlt a találkozó sorsa. A hajrában gyakran cse­rélt Horváth edző, ez csupán a hátrány csökkentéséhez volt elegendő. A kevesebbet hibázó, jól vé­dekező Videoton rászolgált győzelmére. Kitűnt: Pekorek, Milivojsa, Rajkó, Szigetvári, il­letve Ács, Bosznai, Takács. Kézilabda NB l/B A gyenge kezdés ismét megbosszulta magát Dunai Köolaj-Högyészi HSC 26-21 (18-7). Százha­lombatta, 170 néző. V: Géczi, Pál. Hőgyész: Spoljár - Bara­bás (1), Kerekes (5), Teimel L. (3), Teimel J. (5), Drüszler (4), Máyer (2). Csere: Póti, Törő, Nándor (1). Edző: Tei­mel Lajos.-Kezdéskor úgy né­zett ki, hogy a hőgyésziek megismétlik a legutóbbi, TFSE elleni mérkőzés lehan­goló első félidei teljesítmé­nyét. Mire a vendégek bekö­szöntek, már 10-2-re elhúz­tak a százhalombattaiak. Ez­után egy lélegzetvétel erejéig magukra találtak a hőgyé­sziek, majd a folytatásban is­mét hibák tömkelegét vétet­ték. Se támadásban, se véde­kezésben nem találták a százhalombattai rohamok el­lenszerét. A szünetben Teimel edző­nek sikerült felrázni csapatát. A második játékrészben Spol­jár nagyszerű védésekkel hívta fel magára a figyelmet, Teimel J. és Drüszler pedig szórta a gólokat. Ennek kö­szönhetően a hőgyésziek már 20-18-ra megközelítették a Duna-partiakat. Már-már úgy tűnt, hogy Teimelék szinte a sírból hozzák vissza a mérkő­zést. Ám ismét egy pillanatnyi rövidzárlat bénította a ven­dégcsapatot, hisz három tá­madást is eredménytelenül fe­jeztek be, így az egyenlítés helyett újra nőtt a hazaiak előnye. Sajnos, csak húsz percig játszottak jól a vendégek, de ez kevés volt a pontszerzés­hez. Jók: Teimel J., Drüszler és Spoljár. Tájfutás Paksi sikerek a Gemenc-kupán A Tolna Megyei Tájfutó Szövetség vasárnap Váralján rendezte a Gemenc Kupa területi tájfutóversenyt. Az erősen felázott tala­jon, hideg zuhogó esőben, erős szélben 41-en álltak rajthoz. Eredmények: N-13. 1. Németh Katalin, 2. Heizler (mindkettő Paksi SE), 3. Balogh (Szekszárd Garay SE). N-15.1. László Má­ria (Szekszárd), 2. Nagy, 3. Róth (mindkettő Paksi SE). N-17. 1. Mityók Barbara, 2. László (mindkettő Szekszárd), 3. Glósz (Paksi SE). F-13. 1. Győri István (Szekszárd), 2. Kárpáti (Paksi SE), 3. Balogh (Szekszárd). F-15. 1. Blézer István, 2. Csekő, 3. Nepp (mindhárom Paksi SE). F-17. 1. Mézes Tibor (Paks ESZI), 2. Ko­vács (Paksi SE), 3. Nagy (Szekszárd). Középiskolás diáksport Asztalitenisz NB I A Garay Gimnázium vezeti a rangsort Az önállóan gazdálkodó Tolna Megyei Diáksport Tanács vállalkozásokba kezdett és a nyereséget az iskolai sportban dolgozó tanulók, pedagógusok jutalmazására fordítják. A diák­sporttanács a pénzek elosztá­sánál szakított a korábbi gya­korlattal. Eddig az iskolák a sportcsoportok száma alapján kaptak támogatást, függetlenül azok eredményességétől. Bár a támogatási rendszert korábban sem az egyenlősdi jellemezte, a pénzek idei elosztásánál méginkább szem előtt tartják az eredményességet. Alapvető szempont, hogy a tanulók mi­lyen versenyeken vettek részt és hány'pontot szereztek. Az eredményesség megítélésében a városkörnyéki dsb-elnökök véleményét is figyelembe ve­szik, hisz a megyei szövetség elnökségében ők is helyet kap­tak. Az elmúlt tanév eredmé­nyei alapján a megye közel száz iskolája között 420 ezer forintot osztottak szét. Megyénk középiskolásai fi­gyelemreméltó erényeket csil­logtattak a diákolimpiákon, ösz­szesen 3 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzéremmel gazdagították iskolájuk hírnevét. Az országos döntőbe a jó egyesületi háttér­rel rendelkező iskolák kerültek. Az oktatási intézmény, az edző és a testnevelőtanár jó kapcso­lata nélkül elképzelhetetlen a jó szereplés. A legnagyobb elis­merés persze azokat a tanuló­kat illeti, akik a gimnáziumok, középiskolák fokozott tanulmá­nyi követelményei ellenére is ki­tartanak a versenysport mellett. Megyénk középiskolái az el­múlt tanévben az országos diákolimpiái döntőkön az alábbi eredményeket szerez­ték: Aranyérmesek: 100 m-es síkfutás: Geisz Mercédesz (Szekszárd Garay Gimnázium). Asztalitenisz: Herczig Judit és a Tolna Földvári Mihály Gimná­zium csapata (Herczig Judit és Herczig Gabriella). Ezüstér­mesek: 1500 m-es síkfutás: Balogh Jenő (Dombóvár Apác­zai Csere János Szakközépis­kola). Súlylökés: Tóth Attila (Tamási Béri Balogh Ádám Gimnázium). Távolugrás: Szekszárd Garay Gimnázium csapata (Móra Viktória, Csoba Andrea, Páli Judit, Gáti Renáta, Geisz Mercédesz). Bronzér­mesek: Magasugrás: Szek­szárd Garay Gimnázium csa­pata (Tárnái Katalin, Vizi Ág­nes, Páli Judit, Gáti Renáta). 4x100 m-es váltófutás: Szek­szárd Garay Gimnázium, (Ne­mes Zsuzsanna, Jenei Ágota, Tárnái Katalin, Geisz Mercé­desz). 4x1500 m-es váltófutás: Dombóvár Apáczai Csere Já­nos Szakközépiskola (Balogh Jenő, Szigeti András, Nagy Krisztián, Sipos Zsolt). 100 m-es pillangóúszás: Benkó Csaba (Szekszárd Garay Gim­názium). Az összesített középiskolai pontverseny végeredménye: 1. Szekszárd Garay Gimnázium 733, 2. Paks Energetikai Szak­képzési intézet 455, 3. Szek­szárd 505. Sz. Ipari Szakmun­kásképző Intézet 266, 4. Dom­bóvár. Apáczai Csere János Szakközépiskola 255, 5. Bony- hád Petőfi Sándor Gimnázium 222, 6. Dombóvár Illyés Gyula Gimnázium 187 ponttal. Senna harmadszor is világbajnok A Forma 1-es autók Japán Nagydíján eldőlt a világbajnoki cím sorsa. A november 3-iki. ausztráliai záró viadaltól függet­lenül a brazil címvédő, Ayrton Senna négy éven belül harma­dik világbajnoki címét biztosí­totta be. A suzukai 53 körös verseny ismét kettős McLarenc-sikert hozott. Senna márkatársának, az osztrák Gerhard Bergernek lengették meg a célban a koc­kás zászlót, a már világbajnok Senna előtt. A harmadik hely az olasz Riccardo Patresének ju­tott. A 31 éves brazil pilóta világ- bajnoki címét matematikailag egyedül a brit Nigel Mansel ve­szélyeztethette volnay neki a versenyben maradáshoz az első vagy második hely kellett, s mindéképpen Senna előtt. Ennek megfelelően a rajt után Mansell rögtön Senna nyomába szegődött, szinte árnyékként követve vetélytársát. A kilence­dik körben azonban a Williams élpilótája elvesztette uralmát autója felett, egy kanyarban ki­sodródott, és fel kellett adni a versenyt. Senna ezután már biztosra ment, a 24. körben át­vette a vezetést, amit a hajrá­ban - saját bevallása szerint akarattal - átengedett csapat­társának, Bergernek. A Japán Nagydíj végered­ménye (310.527 km): 1. Ger­hard Berger (osztrák, McLaren) 1:32:10.695 ó, 2. Ayrton Senna (brazil, McLaren) 0,344 mp hát­rány, 3. Riccardo Patrese (olasz Williams) 56.731 mp h., 4. Alain Prost (francia, Ferrari) 1:20.761 p h., 5. Martin Brundle (brit, Brabham) 1 kör h., 6. Ste­fano Modena (olasz, Tyrrell) 1 kör h. A világbajnoki pontver­seny állása: 1. Senna 91 pont, 2. Nigel Mansell (brit, Williams) 69, 3. Patrese 52., 4. Berger 41., Prost 34., 6. Nelson Piquet (brazil, Benetton) 25. A márkák pontversenyében is a McLa- ren-Honda vezet, 132 ponttal. Két mérkőzés - egy pont KSI-Húsipari SE Szekszárd 9-9. A Wang - Némethné páros magabiztos győzelme után a Sallai—Pilisi duónak az egy szett és a második szettben a 18-10-es vezetés sem volt elég a győzelemhez. Az egyéni mérkőzések első fordulóit szekszárdi fölény jellemezte, hiszen az első két kört 3-1-re nyerték a húsosok. Ezután egy 2-2-es forduló után az utolsó kör 4-0-ás fővárosi sikert ho­zott. Betegség, sérülés tize­delte a szekszárdiakat, hiszen Rákos autóbaleset után sérül­ten, Pilisi pedig influenzásán állt asztalhoz. Ha Némethné dr. Schäffler Zsuzsa indiszponált játékát is figyelembe vesszük, akkor a vendégcsapat még örülhet is a döntetlennek. Ugyanakkor az is elgondolkod­tató, hogy a két serdülő korosz­tályú játékossal felálló sportis­kolások ellen a szekszárdiak ezúttal biztos győzelmet enged­tek ki a kezükből. Győztesek: Lass 3, Erdős, Bózsing 2-2, Kiss és a Lass-Erdős páros 1- 1, illetve Rákos, Wang 3-3, Pi­lisi 2, a Wang-Némethné páros 1. Statisztika Metalloglobus ll.-Tolnai SE II. 16-2. Az ifiválogatottakkal felálló Marczibányi tériek ilyen arány­ban is megérdemelten nyertek a tolnai tartalékok ellen. Győ­zelmük egy pillanatig sem volt kétséges, így papír­forma-eredmény született. Győztesek: Fazekas, Molnár, Fazekas K. 4-4, Davidovics 3, a Tussinger-Harsányi páros 1, illetve Herczig G. és a Gyön- gyösi-Kertai páros 1-1. A kínai Wang (balról) egyéniben és párosban is remekeit Steig Csaba megvédte bajnoki címét Metsző hidegben Dobogókő környékén ren- 1. Steig Csaba (Szekszárd-Metalbau), 2. Valter dezték az idei kerékpáros-hegyibajnokságot. A Tibor (Jacobs-FTC), 3. Egyedi Zoltán (Szék­eim védője, Steig Csaba az utolsó 50 méteren szárd-Bici-Tour) 4. Szabó Lajos (Szolnoki Cu- biztosította be győzelmét a fradista Valter Tibor korgyár), 5. Szuromi György (Postás SE), 6. Ko- előtt. Eredmények: hegyibajnokság (20 km): vács Gábor (Tipográfia-Kontrax).