Tolna Megyei Népújság, 1988. április (38. évfolyam, 78-102. szám)

1988-04-18 / 91. szám

1988. április 18. rtÉPÜJSÁG 5 Feledtetve a kanizsai kudarc Dunaföldvári Spartacus-Budapesti Spartacus 21-20 (12-12). Dunaföldvár, 500 néző: V.: Buváry, Pusztai. Dunaföld­vár: Kácsor - Hegedűs I., Szauter (6), Ko- lics (1), Orova (3), V. Kovács (7), Györkő (2). Csere: Németh (2), György, Hegedűs P., Sarvajcz, Herczeg. Edző: Kolics Já­nos. Az első félidő 10. percéig dunaföld­vári fölénynek tapsolhatott a közönség. A jó védekezés és Kácsor védései 3-0-ás vezetést hozott. Ezen a mérkőzésen is a kihagyott hétméteresek hátráltatták a to­vábbi előny szerzését, a budapesti gárda ezt kihasználva elsősorban beállóból szerzett góljaival kiegyenlített és 12-12- es eredménnyel zárult a félidő. A második félidő elején az átlövő játék erősítése érdekében Németh jutott szó­hoz. Kácsornak az első félidőben sok dolga volt, ezért cserét kért, az újonnan igazolt Herczeg állt a helyére. Ez a változ­tatás sajnos nem hozta a várt sikert, és a budapestiek 16-13-as előnyre tettek szert. Ekkor a szokásos kezdőcsapat állt vissza, akik elsősorban jó védekezésük­kel a háromgólos hátrányt behozták, és 20-19-es vezetést szereztek. Ekkor az el­lenfél hétmétereshez jutott, 20-20-ra ki­egyenlített. A földváriak a befejezés előtt 1 perccel Szautert hozták helyzetbe, aki légidobásával megszerezte a győztes gólt. A hátralévő másodperceket taktiku­san kijátszották. A földvári csapat szoros küzdelemben megérdemelt győzelmet aratott a baj­nokságra törő Budapesti Spartacus el­len. Elsősorban Kácsor és Szauter teljesít­ménye dicsérhető. Csaknem kétezren a Gerecse 50-en Évek óta a Gerecse 50 teljesítménytú­ra a legnépszerűbb az országban. A ren­dező Komárom Megyei Ifjúsági és Sport- osztály Természetbarát Bizottsága re­kordnevezésre számított az idén, és való­ban: az eddigi legtöbb túrázó, 1811 „pró- bázó„ vágott neki a Tatabányáról rajtolt 50 kilométeres távnak. Az ország minden részéből érkeztek túrázók, általános is­kolás csoportok és nyugdíjasok egy­aránt kipróbálták erejüket. A jó felkészülést bizonyítja, hogy az in­dulók több mint 90 százaléka a szintidőn, 12 órán belül érkezett a célba, és átve­hette a jól megérdemelt jelvényt, az ötöd­ször teljesítők pedig az emblémás trikót is. Két kimagasló eredmény: a 77 éves al- másneszmélyi Kóbor Jenő jóval szint­időn belül érkezett célba, csakúgy, mint tavaly és tavalyelőtt. A 33 éves oroszlányi amatőr futó, Rónai Ferenc, aki eddig mind a hét Gerecse 50-en indult, négy óra 10 perc alatt teljesítette a távot. Jones és Mota az esélyes Egy nappal a vasárnapi, londoni mara­toni után hétfőn Bostonban is 42195 mé­teres futóversenyt rendeztek. A viadal a legnagyobb hagyományokra visszate­kintő maratoniverseny. Az idei már a 92. kiírás. Az erőpróbának különös jelentő­séget tulajdonít az a tény, hogy számos nemzet olimpiai válogatónak is tekinti az eseményt. A férfiaknál a legnagyobb esélyes a brit Steve Jones, aki tavaly a japán Tosi- hiko Seko mögött a második helyen ért célba. Seko az idén nem indult, így vár­hatóan Jones dolgát leginkább honfitár­sa, az 1984. és 1985. évi győztes Geoff Smith, a kenyai Ibrahim Hussein - tavaly a New York-i és a honolului maratonit nyerte - és a tanzániai Juma Ikangaa ne­hezíti meg. Számolni kell azonban két olasz atlétával is, az 1986. évi Európa- bajnokság arany- és ezüstérmesével, Gelindo Bordinnal, illetve Orlando Pizzo- latóval. Utóbbi 1984-ben és 1985-ben a New York-i maratonit nyerte. Amennyi­ben az időjárás kedvező, úgy nem elkép­zelhetetlen, hogy megdől az ausztrál Rob de Castella 1986. évi csúcsa, aki abban az évben 2:07:51 órával nyerte a bostoni viadalt. A győztes 45 ezer dollárt kap, ráadásul egy 35 ezer dollár értékű gép­kocsit is átvehet. A győzelemre ugyan nincs esélye, mégis talán az egész mezőny legneve­sebb résztvevője az amerikai Bill Rod­gers lesz. A kiváló atléta az elmúlt esztendő de­cemberében töltötte be 40. életévét, s ko­rábban Bostonban és New Yorkban is négy alkalommal tudott győzni. Boston­ban 1975-ben 2:09:55 órával futott ame­rikai csúcsot, amit ugyanitt négy évvel később 2:09:27 órára javított.- Tavaly 2:18:18 órával a 15. helyen értem célba - mondta Rodgers. - Szeret­ném idén a 40 éven felüliek kategóriájá­ban megdönteni az amerikai csúcsot, amit Barry Brown 2:15:15 órával tart. A nőknél a világbajnok Rosa Mota egyértelmű esélyesnek számít. Tavaly 2:25:21 órával győzött, több mint négy percet vert a második helyezettre. Tulaj­donképpen csak a brit Priscilla Welch akadályozhatja meg sikerét, ő tavaly New Yorkban nyerte a maratonit. Kosárlabda NB I. Miedzik formán kívül - elszálltak a dombóvári remények Az ASE-nek van még izgutnivafója.I. Csepel-Dombóvári VMSE 81-79 (35-40). Csepel, 200 néző. V.: Karner, dr. Gencsev. Csepel: Skála (24), Somogyi (21), Cuhorka (11), Bartók (8), Glötzl (7). Csere: Takács (2), Kovács (8), Bognár (-), Farkas (-). Edző: Liptai Tamás. DVMSE: Ács (15), Chudeusz (19), Mie­dzik (15), Kerényi (26), Molnár (4). Csere: Lovász (-). Edző: ifj. Szittya Imre. Mindkét együttes nagy hibaszázalékkal kezdett, a Csepel 11-6-ra elhúzott, ekkor Szittya edző az addig rendkívül pontatlanul do­bó Miedzik helyett Lovászt küldte pályá­ra. Használt a csere, az addig vezető Csepel nemcsak hogy utolérte a Dombó- várt, hanem a félidő végéig ötpontos előnyre tett szert. Szünet után rendkívül nyílt, élvezetes játék alakult ki, amelyben felváltva estek a kosarak. A vendégcsapat állta az ide­gek harcát is, és a szoros védekezésből indított akcióikat rendre kosárral fejezték be. A 29. percben 60-49 (!) volt az állás a javukra, de... Mint ahogy a bajnoki cso­portmérkőzéseken számtalanszor, a nagy lehetőség kapujában megbotlott a Dombóvár, nevezetesn az történt, hogy 3 perc leforgása alatt a riadót fújó csepe­liek 19 pontjára csak 2-vel tudtak vála­szolni Ácsék, így a 32' percben 68-62-re fordított a Csepel. Úgy tűnt, hogy a mér­kőzés további fordulatot már nem hoz, de ekkor a vendégcsapat szinte váratlanul „felállt” a padlóról, és nyílttá tudta tenni a hajrára a mérkőzést. Két másodperccel a befejezés előtt kétpontos csepeli veze­tésnél még élt némi remény, ugyanis a jól és eredményesen játszó Kerényihez ke­rült a labda, de a volt tungsramos fiúnak hárompontos kísérlete egykori csapat­társaival szemben nem jött be. Jók: Skála, Somogyi, illetve Chudeusz, Molnár. Tungsram SC-Dombóvári VMSE 85-71 (49-36). Dombóvár, 500 néző. V.: Harsányi, Smied. Tungsram: Turcsán (27), Moss (12), Karagics (12), Zsoldos (9), Szabó (6). Csere: Donkó (-), Molnár (2), Mihály (9), Velkey (8). Edző: Tursics Sándor. DVMSE: Ács (12), Chudeusz (14), Miedzik (8), Kerényi (31), Molnár (3). Csere: dr. Halmos (-), Czimbalek (3), Lo­vász (-). Edző: ifj. Szittya Imre. A dombó­váriakból hiányzott az a frissesség, reak­ciókészség, ami a felsőházi Tungsram el­len egy jó kezdéshez feltétlenül szüksé­ges. A hazaiak pontatlanul dobtak, és ezúttal már a védekezésre sem tudtak úgy összpontosítani, mint a Csepel ellen. No meg Turcsánt egyszerűen képtele­nek voltak tartani, akinek triplái révén a 10. percben 28-21-re vezettek a főváro­siak, de 6 perccel később, amikor az eredményjelző táblára tekintettek a mos­tanra már kissé megfogyatkozott hazai szurkolók, már 40-27 volt az állás, amitől persze elkedvtelenedtek. Szünet után minden úgy folytatódott, ahogy abbamaradt, s a dombóváriak számára érzékeny vérveszteség volt, hogy Miedzik, a csapat szinte minden mérkőzésen meghatározó dobó embere továbbra is formán kívül volt, labdái rend­re célt tévesztettek. A 24. percben 58-42 Ács, a bajnokságban a dombóvá­riak egyik legjobbja most is megtet­te a magáét volt az állás, ezután még 10 pontra meg­közelítette a hazai csapat a fővárosiakat, de a továbbiakban egy pillanatig sem volt kétséges a vendégcsapat győzelme. Ez­zel a rájátszás hét végi fordulójában el­szenvedett kettős vereséggel elszálltak a dombóváriak felsőházi reményei, a hát­ralevő mérkőzések már gyakorlatilag a csapatépítést szolgálják, amelyből a ve­zetés számára annak is ki kell kristályo­sodnia, hogy majdan a következő baj­nokságban a negyedik nekirugaszko­dáskor a felsőházba jutásért kikre szá­míthatnak igazándiból a mostani játékos- állományból. Dunai Kőolaj-Atomerőmű SE 93-83 (59-44). Százhalombatta, 300 néző. V.: Horváth, dr. Páli. Dunai Kőolaj: Dani Cs. (14), Jenei (24), Márton (19), Horváth (7), Kaszás (11). Csere: Farkas (11), Dani I. (7), Kovács (-). Edző: Szűcs Béla. ASE: Tárnái (8), Nagy (4), Morgen (21), Száff- nauer (11), Antoni (11). Csere: Juhász (9), Buzási (15), Kovács (4), Kiss (-). Ed­ző: Simon Károly. Jól kezdett a hazai csa­pat, az 5. percben már 10 ponttal vezetett (16-6). Simon edző időkéréssel próbálta rendezni a sorokat, sajnos kevés siker­rel. A 10. percben 31-13-ra növelte elő­nyét az olajosgárda. Ezután a biztos ve­zetés tudatában kissé megnyugodtak, vagy talán el is fáradtak a saját maguk ál­tal diktált nagy tempótól. A 14. percben még 7 pontra felzárkózott az ASE, ekkor a jó folytatás helyett azonban érthetetlen rövidzárlat állt be náluk, és 21 pontiüffijra elhúzott a hazai gárda. A második félidő­ben Buzási tripláival 74-68-ra felzárkóz­tak a paksiak, amire az ellenfél időkérés­sel reagált, de az újabb ötperces játék után ismét 13 pontos előnyre tettek szert. A hátralevő időben rutinos játékkal tar­tották előnyüket az esélyesebb házigaz­dák. A mérkőzésen taktikai fegyelmezet­lenségek, de még ennél is súlyosabb gyenge dobóteljesítmény jellemezte a paksiak dobójátékát, ami törvénysze­rűen vereséghez vezetett. A visszavágón a kulcsjátékosok dobóteljesítményének és a csapatmunkának is javulnia kell a győzelem érdekéén. Két győzelemmel rajtoltak A női NB l-es csapatok a Felszabadu­lási Kupáért léptek pályára, mégpedig egy, a régitől merőben más, új rendszerű küzdelemsorozaton. Az első helyszín Pécs volt, ahol a szekszárdi Kosárlabda Klub a PVSK, a Ganz-MÁVAG, a BKV Elő­re csapatával mérkőzött. A szekszárdiak sikerrel vették az akadályt a Ganz- MÁVAG és a BKV Előre ellen, de a házi­gazda felsőházi PVSK ellen is volt esé­lyük, de a végére elfáradtak. A szekszárdiak mérkőzéseiről bőveb­ben: Szekszárd-Ganz-MÁVAG 83-68 (48-41). V.: Varga, Földházi. Ld.: Chris- tián (16), Várkonyi (15), illetve Földi (15). Jó iramú, változatos játék sok kosárral, összességében magabiztos szekszárdi győzelem. Szekszárd-BKV Előre 77-68 (37-28). V.: Varga, Balázsi. Ld.: Várkonyi (23), Dóczi (20), illetve Kelemen (10). Kemény csatában, végig vezetve, sok ifjúsági já­tékost bevetve győzött a Szekszárd. Pécsi VSK-Szekszárd 79-70 (38-40). V.: Földházi, Geréb. Ld.: Horváth (23), Ki­fér (17), Pongrácz (16), illetve Várkonyi (27), Dóczi (22). Az első félidőben a ha­zaiak már 12 ponttal is vezettek, mégis fordítani tudott a Szekszárd. A második játékrészben is a Szekszárd vezetett, de a csapat fokozatosan elfáradt, és a jobb játékosokkal rendelkező pécsiek meg­szerezték a győzelmet. Esélyegyenlőség? Amit szabad Jupiternek... vagyis amit megtehet a Tungsram SC, azt még nem teheti meg a sportdiplo­máciáját még most építgető Atom­erőmű SE. Nevezetesen arról van szó, hogy még a rájátszás megkez­dése előtt a Duna-partiakhoz került a Ganz-MÁVAG-tól Halmai, akire a bentmaradásért vívott küzdelem­ben számított Simon Károly vezető edző. Az országos szakszövetség­től ígéretet is kaptak, de mégsem... Ellenben a szintén tétmérkőzése­ken pályára lépő Tungsram a könnyűszerrel megkaparintott Ka- ragitsot már most a rájátszáson szerepelteti. Az eset kapcsán felvetődik a kér­dés, a mérlegeléskor még mindig az a perdöntő, hogy nagy egyesü­letről avagy kicsiről, patinásról vagy kevésbé patinánsról van szó? A szabály az szabály kellene hogy legyen mindenki előtt, hiszen pél­dául Spanyolországban bármilyen vitás kérdésben a Real Madridra is ugyanazok a szabályok vonatkoz­nak, mint az első liga kieső csapatá­ra... BÁLINT GY. Labdarúgó NB I. Teke NB I. Foci helyett lötyögés Győrött Nincs szerencséje a szurkolóknak a tévés meccsekkel. Igencsak keresgél­ni kell az emlékek között, ha példaként fel kellene hozni a közeli és a távolabbi múltból egy olyan élvonalbeli tévés meccset amely a nézők milliós táborát lázba hozta volna. Talán még a nyolc­vanas évek elején az úgynevezett Rá­ba, vagy ha úgy jobban tetszik Vere­bes-korszakban egy szintén Győrben lejátszott Rába-Ferencváros mérkő­zés volt ilyen, amelyen a hazaiak 0-3- ról is meg tudták menteni az egyik pontot. A tévének persze pechje is van, mert a papírforma, a táblázaton elfoglalt he­lyezések alapján úgy gondolják, hogy a forduló legjobb (legalábbis az egyik legjobb) mérkőzését viszik be az ott­honokba, de aztán mindig „felsülnek” ezzel, mert a képernyőre vitt kilencven perc csaknem minden esetben a for­duló „legközönségbosszantóbb mér­kőzése" címre pályázhat Na de igazságtalanság lenne kaján- kodni Radnai Jánosékon, akiket való­ban a jó szándék vezet a gyakori ösz- szefoglalókkal igyekeznek egy általá­nosabb képet nyújtani. A teljes mecs- cses „melléfogásaiknak” is van egy sajnálatos haszna: ugyanis minden ilyen mérkőzés azt a bizonyos állator­vosi ló szerepét is betölti, labdarúgá­sunk minden gondja, baja felfedezhe­tő. Sovány vigasz... -bégyé­Az NB I. huszonkettedik fordulójának eredményei: Rákóczi FC-FTC 1-0, PMSC-Siófok 0-0, Békéscsaba-Vác 3-0, Debrecen-ZTE 1 -0, Haladás-Videoton 1-2, Vasas-Tatabánya 0-1, Bp. Hon- véd-MTKVM 2-0, Rába ETO-Ú. Dózsa 1 -1. Az NB I. állása: 1. Bp. Honvéd 22 12 6 4 31-16 30 2. Tatabánya 22 10 8 4 47-25 28 3. Ú. Dózsa 22 10 8 4 38-22 28 4. Rába ETO 22 11 5 6 33-28 27 5. Haladás 22 8 9 5 30-23 25 6. Pécsi MSC 22 9 7 6 24-19 25 7. MTK-VM 22 11 3 8 39-37 25 8. Vasas 22 6 9 7 24-26 21 9. Ferencváros 22 6 8 8 29-28 20 10. Siófok 22 7 6 . 9 27-32 20 11. Békéscsaba 22 5 10 7 21-32 20 12. Váci Izzó 22 6 7 9 23-26 19 13. Zalaegerszeg 22 6 7 9 21-25 19 14. Videoton 22 4 10 8 21-25 18 15. Debrecen 22 5 6 11 23-37 16 16. Rákóczi FC 22 3 5 14 18-48 11 Hét év után búcsú az élvonaltól Soproni SFAC-Dombóvári Spartacus 7:1 (5336:4867). Dombóvár: Mándli 910, Illés 786, Fülöp 724, Lukács 840, Horváth 800, Kollár 807. Edző: Szűcs István. Az elsőként pályára lépő párok első száz vegyes gurításában a ha­zaiakkal szemben biztosan tartotta magát a Dombóvár. A folytatásban elsősorban Mándli kitűnő és eredményes játéka révén igyekezett a vendégcsapat egyenrangú ellenfele lenni a hazaiak párosának. A forduló utolsó ré­szében egyre jobban a soproniak kerekedtek felül, és 77 fás előnyt szereztek. A máso­dik játékrészben Lukács eredményességben tartotta magát Tonisichcsal szemben, azonban a két ifjúsági játékos párharcából a hazai Németh 160 fával bizonyult jobb­nak. A harmadik fordulóban nem volt egy súlycsoportban a két páros. Nem is lehetett, hiszen a Spartacus kettőse csak „szemlélni” tudta ellenfelük rendkívül eredményes já­tékát. Végeredményben egy pillanatig sem volt kétséges a soproniak egyébként pálya­csúcsot beállító győzelme az enerváltan és gyengén játszó Dombóvár ellen. Mivel ebben a fordulóban a Szombathelyi Spartacus Styl az eddig otthonában ve­retlen Pápai Vasas ellen nagy meglepetésre döntetlentért el, így azonos pontszámmal, de rosszabb fakülönbséggel (-4) a Dombóvár volt kénytelen elbúcsúzni az élvonaltól. A