Tolna Megyei Népújság, 1980. december (30. évfolyam, 282-305. szám)

1980-12-16 / 294. szám

1980. december 16. NÉPÚJSÁG 5 Sport, korosztályok szerint A sporton, rosszul beideg- ződött szokás szerint, általá­ban a versenysportot ért­jük... Már sok szó érte emiatt a „ház elejét”: a sport- újságírók, a sportvezetők el­fogultak az úgynevezett mi­nőségi sport irányában, nem sokat törődnek a tömegek testedzésével... Nos, önkri­tikusan meg kell állapítani: van némi igazság ebben az el­marasztalásban. Mentségünkre legyen mondva: elsősorban a fiata­labb korosztályok sportjával foglalkozunk a lapok hasáb­jain és akikről írunk, azok számára — ennek is van há­tulütője! — főleg a verseny- sport a létező fogalom. Akad azo mba n o lyiam szakember, aki ugyan ízig-vérig sportszerető, mégis óva init attól, hogy a gyerekeket túlságosan egyol­dalúan képezzék az edzők. Paizs Györgyné, a budapesti Számáré utcád Általános Isko­la testnevelő tanára harciasán hirdeti nézeteit. Valahogy így: — Képtelen vagyok meg­értetni azokkal az edzőkkel, akikhez tanítványaim úszni járnak, hogy az úszás nem minden. Ideje lenne, ha vég­re észrevennék, hogy nevelt­jeik ügyetlenek, nem tudnak egy labdát tisztességesen megfogni vagy elrúgni, túlsá­gosan úszáscentrikus a képzé­sük és ez semmiképpen nem vezethet jóra! Elvégre nem lehet mindegyikükből egy újabb Hargitay vagy Wladár! Egyeztetni kellene az állás­pontokat és sokirányú kép­zésben részesíteni a mai nyolc-tizenkét éveseket, hogy amikor majd kikerülnek az uszodából, meg az általános iskolából, ne legyen számuk­ra idegen a többi sportág sem... A harcias testnevelő tanár­nak — mellesleg úszó szak­edzői diplomája van, tehát megalapozott a véleménye ilyen szempontból is — fenn­tartás nélkül igazat kell ad­nunk. Elsősorban azért, mert lépten-nyomon találkozunk olyan emberekkel, akik vala­hol a lelkűk mélyén érzik a sportolás, a rendszeres test­mozgás szükségszerűségét, de éppen azért nem merik rá­szánni magukat a kezdésre, mert semmiféle előképzettsé­gük nincs, félnek a „leégés­től”, esetleg éppen saját gye­rekük neveti ki őket ügyet­lenségükért. Igény pedig lenne a test­edzésre ... Hogy mekkora, azt kitűnően példázzák a zsúfolt testépítő-, karate-, vagy éppenséggel úgyneve­zett „szépség”-szalonok. Eze­ket a „létesítményeket” gya­korlatilag a tizenéves éppúgy igénybe veheti, mint —• mondjuk — egy negyven-, öt- venesztendős. Vagy beszél­hetnénk a másik divatos irányzatról: a nők számára rendezett tomatanfolyamo- kon jó néhány esetben csak protekciósok vehetnek részt annyi a jelentkező... Nos, mindennek elejét le­het venni: a kényszerűnek ér­zett testmozgásnak éppúgy, mint az infarktusnak. A re­cept adott: minden korban sportolás... SERÉNYI PÉTER Labdarúgó NB II Az első félidőben nagy nyomás nehezedett a DMSC védel­mére — Szekszárd, 1000 néző, V: DötmJény. Szekszárdi Dózsa: Pólyák — Szabó, Orosz, So- modi, Vargia — Tóth, Bonnyai (Dienes a 66. perében):, Weit- ner — Pölöskei (Pásztor a 66. percben), Koroknai, Lauer. Edző: Mágasházi József. Dom. bóvári MSC: Foki — Lairnm, Horváth, Szíjártó, Porcsa — Herbst, Magyar, Vörös (Lakos a szünetben) — Banai i(Nagy a szünetben)1, Iván, Landek. Edző: Herbei József. A hótól teljesen letisztított ifüves pá­lyán, napsütésben kezdődött a megyei rangadó. A 3. perc­ben Orosz 25 méteres sza­badrúgásból ívelte kapu elé a labdát, Bonnyai rácsapott, egy csel után a lövés pillana­tálban átesett az egyik védő lábán, a 16-oson belül. Me­zőnyjáték folyt a dombóvá­riak térfelén, a vendégek csak Foki tértöMő kirúgásai után jutottak át a felezővonalon. A 13. perében kapkodott a DMSC védelme, ide-oda pat­togott a labda az ötösön, vé­gül Weitner 18 méteres lapos lövése elsuhant a jobb oldali léc mellett. Rákapcsolt a Dó­zsa, sorozatban vezette táma­dásait és láthatóan gyors döntésre törekedett. A 20. percben Laüer elől Foki elő­revetődve kaparintotta meg a labdát. A 22, percben aztán góllá érett a hazaiak fölénye. Lauér bal oldali szabadrúgá­sa leperdült a védőkről, Pö­löskei ügyesen középre ját­szotta a labdát és Bonnyai az elmozduló Foki mellett a jobb sarokba lőtte. 1-0. Teljesen beszorult a vendégcsapat, nagy nyomás nehezedett vé­delmükre. A 25. percben Tóth—Solmodi volt a labda útja, Somodi több csel után kapura húzott, az ötösről azonban gyengén Foki kezé­be pörgette a labdát. A 29. percben tovább növelte elő­nyét a Dózsa. Koroknai— Lauer akció végén a balszél­ső négy csel után 11 méterről a léc alá vágta a labdát. 2-0. Az egyetlen veszélyes ellentá­madást a 30. percben vezette a DMSC. Herbst nagy lendü­lettel húzott el a jobb olda­lon, kapura tört, erős lövésé­be a kifutó Pólyák belevető­dött', rólá kiperdült a labda, Banai ismételhetett, de Pó­lyák biztosan védett. A 34. percben Szabó vagy i26 méte­ren keresztül vezette fel a labdát, az alapvonal közelé­ből egy jó csel után remekül ívelt köziépre és Koroknai az ötösről a kapu közepébe fe­jelte a labdát. 3-0. A 42. perc­ben Pölöskei iramodott meg a jobb oldalon, Banai hátul­ról csúnyán felvágta, a DMSC játékosa szerencsével egy sár­ga lappal megúszta. Pölöskei ápolásra szorult, félidőben bicegve sán,tikált az öltözőbe. Szünet után a 49. percben bal oldali rövid-szöglet után Pölöskei beadását Bonnyai jó helyzetből kapu fölé féjelte. Az 56. percben Lauer rava­szul benyesett szögletére Fo­ki rosszul indult ki kapujá­ból, ujjheggyel a lll-es pon­ton két szekszárdi csatár elé tolta a labdát, akik egymást zavarták a lövésben. Ezután egy nagyszerű Orosz „szólót” tapsolt meg a közönség: több csel után már a 16-oson belül járt, amikor önzetlenül oldal­ra gurította a labdát és Hor- váthnak sikerült felszabadíta­ni. A 63. percben Landek la­pos szögleténél levágódott a labda a védőkről, Porcsa kö­zeli lövését Pólyák előreve­tődve hárította. Kettős cserét hajtott végre Magasházi ed­ző: a lábát fájlaló Pölöskei helyére Pásztort küldte pá­lyára, Bonnyait pedig Dienes váltotta fel. A 69. percben Lauer sokádik szögleténél ne­hezen szabadult fel a DMSC kapuja. Mezőnyben feljavult a vendégcsapat játéka, a kö­zéppályán jól szűrték meg a Dózsa akcióit. A 811. percben Solmodi került gólhelyzetbe, a lövés pillanatában Nagynak sikerült mentenie előle. A 86. percben a vendégek bal oldali támadásánál Pólyák a me­zőnybe öklözte a kapu elé ívelt labdát. A mély talajú pályán egy félidőn át hatalmas iramot diktált a minden csapatrészé­ben jobb szekszárdi együttes és már ekkor bebiztosította győzelmét.. Szünet után felja­vult a DMSC mezőnyjátéka, kiegyenlítettebbé vált a küz­delem, de kapura továbbra is csak a hazaiak jelentettek ve- szlélyt, akik helyzeteik alap­ján növelhették volna elő­nyüket a megyei rangadón. Jók: Szabó (a mezőny leg- jobbjá), Tóth, Pölöskei, Weit­ner, illetve Horváth, Landek. Magasházi József: „Az első félidő nagy irama sokat kivett játékosainkból; Ügy érzem, egy pillanatig se volt kétséges csapatunk győzelme.” Herbei József: „Az első fél­idei ímegiltetődö.ttség rányom­ta bélyegét együttesünk játé­kára.! Maradéktalanul csak Horváth teljesítményével és Landek igyekezetével vágyók elégedett./’ — Fekete — Eredmények NB II. Nyugati csoport: Nagykanizsai Olajbányász— Keszthely 3-1, Mohács-Vé- ménd—MÁV DAC 0-0, Sop­ron—Sellye 4-2, Tapolcai Ba­uxitbányász—H. Rákóczi 1-0, Pécsi VSK—Haladás VSE 0-0, Fűzfő—Pét 3-1, Várpalota— Bakony Vegyész 2-2, Bábolna —Ajka 1-1, Sabaria—Komlói Bányász 2-0. Bajnoki táblázatok NB I.: 1. FTC 19 11 6 2 43-18 23 2. Videoton 19 12 4 3 35-19 28 3. Vasas 19 10 6 3 40-21 26 4. Bp. Honvéd 19 11 3 5 34-19 25 5. B.-csaba 19 9 4 6 25-21 22 6. NYVSSC 19 8 6 5 16-12 22 7. Tatabánya 19 7 7 5 23-18 21 8. Ü. Dózsái 19 7 7 5 35-31 21 9. PMSC 19 6 6 7 21-23 18 10. ZTE 19 7 3 0 30-36 17 11. Volán SC 19 6 5 8 25-31 17 12. Debrecen 19 6 4 9 18-22 16 13. Csepel 19 5 5 9 22-23 15 14. Rába ETO 19 4 7 8 20-23 15 15. DVTK 19 4 6 9 15-28 14 16. D.-újváros 19 4 5 10 24-44 13 17. MTK-VM 19 3 6 10 14-30 12 18. Kaposvár 19 4 4 11 21-42 12 NB Nyugati csoport: 1. Hada d ás 20 8 11 1 32-15 27 2. Komló 19 11 5 3 27-12 27 3. IN.-kanizsa 20 11 5 4 41-27 27 4. Sabaria' 20 10 6 4 26-17 26 5. MÁV DAC 20 9 6 5 41-25 24 6. Keszthely 20 8 7 5 35-31 23 7. Bábolna 19 7 9 3 21-18 23 8. Tapolca 19 10 3 6 28-26 23 9. PVSK 19 3 6 5 26-18 22 lfl. Ajka 20 8 5 7 31-30 21 11. Mohács V. 20 6 9 5 15-15 21 12. Sopron 20 7 5 8 32-29 19 13. Szekszárd 20 7 5 8 20-19 19 14. Baikony V. 20 5 8 7 28-30 18 15. Fűzfő 20 5 5 10 26-32 15 16. Rákóczi SE 20 5 4 11 15-21 14 17. Várpalota 20 3 8 9 22-91 14 18. Sellye 20 5 4 11 23-38 14 19. Dombóvár 20 3 6 11 19-43 12 20. Pét 20 2 3 15 22-53 7 iskolás röplabdakupa Átütő bonyhádi siker a megyei döntőn Sz. Dózsa-Csepel 95-71 (41-36) Szombaton délután a bony­hádi sportcsarnokban három női csapat részvételével kez­dődött a megyei röplabda­döntő. Már a bemelegítésnél kitűnt a Dombóvári Gőgös versenyzőinek technikai kép­zettsége. Várnai Pálné testne­velő az elmúlt évekhez ha­sonlóan az idén is sok mun­kával felkészített, remek együttest hozott össze. Akkor még senki sem gondolta, hogy csapata nem tudj'a megvéde­ni az elmúlt évben szerzett bajnoki címet: Az első mérkőzésen játsz­mavesztés nélkül győzték le a bonyhádi gimnazistákat. A bonyhádi szakközépiskolások már keményen megdolgoztak a győzelemért. Egy játszma­vesztéssel sikerült legyőzniük a Bonyhádi Petőfit. Ekkor következett a két győztes nagy csatája. A hosszú beteg­ségből most felépült Domán Gábor testnevelő mesterien tudta lelkesíteni lányait. Vé­gig izgalmas mérkőzésen be­következett a bravúr — a bonyhádi szakközépiskolások elhódították a bajnoki címet. Eredmények: Dombóvári Gőgös—Bonyhádi Petőfi 3:0-, Bonyhádi Közgazd.—Bonyhádi Petőfi 3:1, Bonyhádi Köz­gazd .!—Dombóvári Gőgös 3:0. Végeredmény: 1. Bonyhádi Közgazdasági Szakközépisko­la, 2. Dombóvári Gőgös Gim­názium, 3. Bonyhádi Petőfi Sándor Gimnáziumi. Másnap a fiúk küzdelmével folytatódott a bajnokság, ahol négy csapat versenyzett a Végső győzelemért. Az első mérkőzésen a dombóváriak nagyon megizzadtak a győze­lemért a bonyhádi keristák ellen. Kovács László testneve­lő ki is használta maximáli­san az időkérés lehetőségét. Végiül is az esélyesebb csapat győzött. A második mérkőzé­sen végig megbízható játék­kal a bonyhádi gimnazisták nyertek a szekszárdiak ellen. Ezt követően a két vesztes iz­galmas csatáját láthattuk — bonyhádi győzelemmel. Nagy várakozás előzte meg a dom­bóvári és bonyhádi gimnazis­ták találkozóját, A szépszámú közönség igazi röplabdacse- megét láthatott. Az előzetes várakozást felülmúló magas színvonalú, fej-fej melletti küzdelemben végül is az egy­ségesebb csapat benyomását keltő bonyhádi gimnazisták nyertek. Ezt követően két gyors mérkőzésen a dombó­váriak a szekszárdiakat, a bonyhádi gimnazisták pedig a helybéli szakközépiskolásokat győzték le. Így játszmavesz­tés nélkül .védte meg bajnok­ságát a Bonyhádi Petőfi Gim­názium csápata, ezzel jogot nyert az országos döntőn való részvételre. iEredmények: Dombóvári Gőgös—Bonyhádi Kér. 2:1, Bonyhádi Petőfi—Sz. Rózsa 2:0, Bonyhádi Kér.—Sz. Ró­zsa 12:1, Bonyhádi Petőfi— Dombóvári Gőgös 2:0, Dom­bóvári Gőgös—Sz. Rózsa 2:0, Bonyhádi Petőfi—Bonyhádi Kér. 2:0. Végeredmény: 1. Bonyhádi Petőfi, 2. Dombó­vári Gőgös, 3. Bonyhádi Ke­reskedelmi Szakközépiskola, 4. Szekszárdi Rózsa F. Szak­középiskola. A bonyhádi gimnázium kö­zel azonos képességű játéko­sokból álló csapata sokat fej­lődött egy év alatt. Nagy előnyt jelentett, hogy rend­szeres versenyzési lehetőséget biztosított számukra a bony­hádi városi bajnokság. Iste­nes Lákzló hatalmas sport- szeretete tartja évek óta fenn ezt a jobb sorsra érdemes sportágat Banyhádon. A vá­rosi bajnokság szerveziése, irányítása mellett a középis­kolai bajnokság rendezésiében is oroszlánrészt vállalt. A kétnapos tornán részt vett testnevelők egyöntetű véleménye az volt, hogy szebb sorsot érdemelne me­gyénkben a röplabda sportág. Felhívás! Felhívással fordulunk: az iskolákhoz, a KISZ- és úttö- ■rőiszerVezeteklhez, a sport- egyesületéklhez, a tanácsok­hoz, az üzemekhez és az in­tézményekhez: vegyenek részt a Jégpályát a korcsolyázók­nak elnevezésű akciónkban. Különös tekintettel a téli szünetre, társadalmi összefo­gással mind több helyen lé­tesüljön az arra alkalmas ok­tatási, sport- és lakóterületi •létesítményekben jégpálya. Az üzemeltetők az önköltsé­ges pályák készítésére vonat­kozó szándékúikat december­ben írásban jelezzék a terü­letileg illetékes testnevelési és siportfelü gyei ősegeknél., To­vábbá löftl, március 115-ig kö­zöljék, hogy hány „jégnapot” teljesítettek. A meghirdető szervek ötven darab ötezer forint értékű sportszervásárlási utalványt sorsolnak ki a jégpályákat lé­tesítők között. (Ne késlekedjünk! Jégpályát a korcsolyázóknak! KISZ Központi (Bizottsága Magyar füttörők Szövetsége Állami Ifjúsági Bizottság Szakszervezetek Országos Tanácsa Művelődési Minisztérium Országos Testnevelési és Sporthivatal r így kellett volna 1. PVSK—Haladás 0-0 X 2. Sabaria—Komló 2-0 1 3. Bakony V.—Várpalota * 2-2 X 4. Olajbányász—Keszthely 3-1 1 5. Péti MTE—Fűzfő 1-3 2 6. Alumínium—Bábolna 1-1 X 7. Mohács-V.—MÁV DAC 0-0 X 8. Bem SE—Pénzügyőr 3-0 1 9. B. - gy armat—Bu daf ok 2-0 1 10. MÁV Előre—SZEOL 0-5 2 11. Asztalos SE—Gyula 1-1 X 12. K.-barcika—Szó. MÁV 3-2 1 13. Özd—Eger 2-0 1 * +1 Debr. USE—Szarvas 1-0 1 Kosárlabda NB I Csepel, 100 néző. V.: Szé- csi, Farkas. Szekszárdi Dó­zsa: Harsányi (35), Varga (25), Palotás (4), Daróczi (2), Pár­tos (2). Csere: Farkas (2), Tóth (8), Támer (17). Edző: Szittya Imre. Csepel: Csernyi (20), Fekete (8), Mosonyi (7), Paris (5), Bicsák (14). Csere: Kaposvári (12), Zámbó (2), Il­lés (—), Konrád (3). Edző: Liptai István. A sereghajtó csepeli gárda otthonába láto­gatott a hét végért a Dózsa együttese. Ideges hangulat­ban, sok hibával kezdett mindkét csapat. Aztán a szekszárdiak rendezték sorai­kat és a sok hibával tarkí­tott mérkőzés 11. percében már 10 ponttaTvezettek: 28-18 volt az állás. A folytatásban alábbhagyott a lendület, a vé­dekezésbe is sok hiba csúszott és a 19. percben 40-36-ra fel­zárkózott a fővárosi csapat. Meglepő volt ebben a játék­részben, hogy a dózsások rendre kihagyták a büntető­ket, a pályaválasztó csepeli­ek viszont eredményesen fe­jezték be támadásaikat. Az első félidő utolsó percében újabb két kosárral végül is nyolc pontra növelte előnyét a szekszárdi gárda. A második félidőt egészpá­lyás letámadással kezdte csa­patunk, mindez az első há­rom percben nem hozta meg a várt eredményt: ennyi já­tékidőben ugyanis egy kosár esett. Ezt követően azonban két perc alatt a dózsások tíz, a csepeliek két pontot szerez­tek. Az 5. percben 16 pontra nőtt a szekszárdiak előnye: 54-38. A játékot betegen is vállaló Daróczit igyekezett jól helyettesíteni a két csere: Támer és Tóth. A találkozó utolsó 10 percében végre azt nyújtotta csapatunk, amit joggal várni lehet tőle. Szer­vezetté és tudatossá vált tá­madójátékuk és a befejezé­Harsányi Mária 35 pontot szerzett. sekkel sem maradtak adósak. Külön öröm volt látni Har­sányi küzdeni akarását és ponterősségét. Ifjúsági mérkőzés: Csepel— Szekszárdi Dózsa 86-66 (48­32). Szekszárd: Palotás (8), Támer (42), Csik (6), Belva- racz (—), Knorr (6). Csere: Juhász (4), Nagy (—), Szege­di (—). A szekszárdiak gyen­ge teljesítménye — Támer kimagaslóan eredményes já­téka ellenére is — kevésnek bizonyult az egységes Csepel ellen. A bajnokság állása 1. BSE 24 21 3 2036-1425 45 2. Bp. V. Izzó 24 20 4 1831-1415 44 3. KSI 24 19 5 1953-1664 43 4. MTK-VM 23 17 6 1726-1412 40 5. Diósgyőr 24 16 8 1901-1713 40 6. Bp. Spart. 22 16 6 1627-1312 38 7. BEAC 23 13 10 1696-1565 36 8. Pécs 23 11 12 1699-1712 34 9. Sz.-fehérvár 23 10 13 1701-1670 33 10. TFSE 23 10 13 1542-1593 33 11. Szeged 23 8 15 1433-1631 31 12. Szekszárd 23 8 15 1557-1687 31 13. Ganz-M. 23 8 15 1 601-1836 31 14. ZTE 24 5 19 1609-1972 29 15. MAFC 23 3 20 1183-1681 26 16. Csepel 23 1 22 1421-2228 24 Szekszárdi Dózsa-DMSC 3-0 (3-0)