Tolna Megyei Népújság, 1979. március (29. évfolyam, 50-76. szám)

1979-03-20 / 66. szám

1979. március 20. ■népújság 5 Az olimpiai láng útja Mindenütt örömmel fogad­ják, gondosan adják majd kézről kézre. Népes díszkísé­rettel halad előre útján. Tisz­telettel fogják köszönteni a határőrök. Mennyi remény­séget és izgalmat visz az olimpiai láng a sportolók ez­reinek, a szurkolóik milliói­nak! 1980. június 19-én, csütör­tökön 12 órakor indul útjára az olimpiai láng az ókori Olümpiából. Csaknem ötezer kilométer hosszú utat tesz meg Moszkváig. Ezen a szu­permaratoni távon nem lesz­nek rekordok, nem lesznek bajnokok. Napra, órára, perc­re minden ki van már szá­mítva. Mindegyik fáklyában (összesen ötezer fáklyát visz­nek) tíz percre elegendő üzemanyag lesz, a fáklya sú­lya nem haladja meg az egy kilogrammot. Óránkénti 12 kilométeres sebességgel 1156 görög leány és fiú adja majd kézről kézre az olimpiai lán­got és viszi az olimpiai játé­kok hazájának útvonalán, Athénen, Korinthoszon, Sza- lonikin keresztül. Noha azt a tüzet szent lángnak nevezik, mégis, mint minden termé­szetes tűz, könnyen megéget­heti a kezet. Éppen ezért a szakemberek biztonságosan működő fáklyákat szerkesz­tettek. Július 1-én Kulata határál­lomáson Bulgária képviselői veszik át a fáklyát. 865 neves bolgár sportoló viszi tovább a tüzet Szófián, Plovdivon, Sipkán és Plevenen keresz­tül. Ezekben a városokban a fáklya megérkezése alkalmá­ból fesztiválokat, ünnepsége­ket rendeznek. Július 12-én éri el a láng a román határt. 560 román sportoló a legrövidebb úton juttatja el a fáklyát a Szov­jetunióba, a XXII. olimpiát rendező ország határáig. A legkiválóbb szovjet spor­tolók, olimpiai bajnokok, or­szágos bajnokok, GTO-arany- jelvényesek, a munkában is kimagasló teljesítményt nyúj­tó sportolók részesülnek ab­ban a megtiszteltetésben, hogy tagjai lehetnek az olim­piai lángot vivő váltónak, amely három köztársaság — Moldávia, Ukrajna, OSZSZSZK — területén ha­lad át. Az Olümpiából Miszkvába vezető úton autóoszlop kíséri a lángot. Az egyik autóbusz­ban, amelyet a rigai RAF- gyár speciális berendezéssel szerelt föl, a tűz őrzői tarta­lék lángot szállítanak. A Szovjetunió útvonalain a leg­kiválóbb fiatal munkások, főiskolások, iskolai tanulók, ifjúsági versenyek többszörös résztvevői alkotják a díszkí­séretet. Kisinyov, Zsitomir, Kijev és más városok lakosai díszelőadásokkal, hangverse­nyekkel, műsoros előadások­kal, sportbemutatókkal, kiál­lításokkal, népünnepélyekkel fogadják az olimpiai láng ér­kezését. És következik Moszkva. A láng a szovjet főváros utcáin ünnepélyes keretek között fe­jezi be útját. 1980. július 19­én, az olimpia megnyitásának napján lobban föl majd az olimpiai láns? a Központi Le­nin Stadion keleti tribünjén egy hatalmas, harminc méter magasan elhelyezett kandelá­berben. A szent lángot még ezen a napon repülőgépen viszik el Leningrádba, Kijevbe és Minszkbe a labdarúgó-cso­portmérkőzések városaiba, valamint Tallinba. Labdarúgó NB II Sabaria SE-Sz. Dózsa 1:0 (1:0) Szombathely, 1500 néző. Vezette: Bauer. Saibaria: Pá­linkás — Sümeghy, Varga, Szőnye, Bencsics — Kratoch- will, Horváth L., Németh a 60. percben), Tóth — Derdák, Holdosi (Bogáti a 80. perc­ben), Horváth Z. Edző: Sza­bó Imre. Szekszárdi Dózsa: Pólyák — Szlovák, Szőllósi, Somodi, Weint er II., — Zrí­nyi (Mezei a 67. percben), Szőcs, Walter (Tóth a szü­netben) — Házi, Bonnyai, Szekeres. Edző: Magasházi József. Korán vezetést szer­zett a hazai csapat. Az 5. percben Derdák. húzott el a jobb oldalon, majd az alap­vonalról kapu elé lőtte a lab­dát, melyet a Dózsa-védők el­vétettek és az egyedül ha­gyott Németh Z. közelről nem hibázott. 1:0. A 9. perc­ben Szlovák szabadrúgása után Szőcs Walter elé perdí- tette a labdát, aki 16 méter­ről alig llőtt kapu mellé. Egy perccel később Szőllósi ívelt előre egy szabadrúgást, Bonnyai fejjel megcsúsztatta a labdát, de Pálinkás remek érzékkel szögletre men^tt. A 22. percben Derdák—Né­meth Z. akció után Derdák tízméteres lövése kerülte el Pólyák kapuját. A 28. perc­ben betömörült a Saibaria saját kapuja elé, az ide-oda pattogó labdát Walter a 16- osról a léc fölé lőtte. A 33. percben Derdák beadását Tóth csúsztatta kapura, Pó­lyák biztosan hárított. Vál­tozatos mezőnyjátékkal ért véget az első félidő. Szünet után az első ne­gyedórában hullámzó me­zőnyjáték folyt a két 16-os között. A kapuk nem kerül­tek veszélybe. A 65. percben Szőcs ívelt kapu elé egy sza­badrúgást, Bonnyai a 16-os- nál lekezelte a labdát, nagy lövése azonban elkerülte a kaput. A 75. percben Kira- toohwill kapott jó átadást Holdositól, de nyolc méter­ről leadott lövését Pólyák szögletre ütötte. Két perc múva Szőcs remek cselsoro- Zatrtaí vezette fel a labdát, majd Bonnyai elé játszott, akiinek 16 méteres lövését Pálinkás biztosan védte. A 80. percben Szőnye ívelt sza­badrúgást a kapu elé, Bogáti öt méterről lőtt, Somodi fej­jel szögletre mentett. A be­ívelt labdát Tóth lőtte ka­pura Pólyák ezúttal is jó ér­zékkel’ hárított. A 84. perc­ben Mezei ívelte be a labdát jobb oldalról, Pálinkás a ll­es ponton kiejtette és Bony- nyai a hálóba továbbította. A játékvezető azonban nagy meglepetésre szabadrúgást ítélt a hazaiak javára a ka­pus akadályoztatása címén. A korán kapott gól nem sokkalta a lila-fehér gárdát. Helyzeteket teremtettek, de a góllövés nem sikerült. A hazaiak vezetésük tudatá­ban ügyesen tartották a lab­dát, de ritkán kerültek hely­zetbe. Szünet után a Dózsa tovább támadott, de nem si­került a döntetlent kihar­colni. Közepes színvonalú találkozón a látottak alap­ján a szekszárdi együttes döntetlent érdemelt volna. Jók: Szőcs, Szlovák, Szőllósi. A megyei labdarúgó-bajnokságért A Bátaszék nyerte a Dombóvár elleni rangadót A tavaszi idény első rangadóját a Bátaszéki SZVSE—Dombóvári MSC mérkőzést a hazai­ak nyerték 2-1 arány­ban. Ugyanekkor a táb­lázat élén álló paksi gár­da Tevelen a 90. perc­ben tudott csak egyenlí­teni (1-1) Majsai látvá­nyos góljával. Ezzel a paksiak egy pont előnyt szereztek a DMSC-vel szemben. Mint az várható volt, a Bogyiszló 2:0 arányban le­győzte a Nagydorogot, míg a Nagymányok 5:l-re a Pince­hely csapatát. Ami viszont meglepetés: a tengeliciek Faddon 2:l-es győzelem után hazavitték a két bajnoki pon­tot. Gerjenben a hazaiak két gólt lőttek, de ebből az egyik öngól volt, így döntetlennel (1:1) fejeződött be a Kisdorog elleni mérkőzés. Szekszárdon a TÁÉV SK nagy küzdelem­ben minimális, 2:l-es győzel­met tudott szerezni az egy héttel korábban 10:0-ás vere­séggel levonuló Tolna ellen. Bonyhádon az Aparhant elle­ni mérkőzés pontosztozkodás­sal (2:2) fejeződött be. Az ifjúsági bajnokságban is akadt meglepetés. A dombó­váriak Bátaszéken 1:0 arány­ban alulmaradtak, a tolnaiak Szekszárdon a Sportiskola csapatától szenvedtek 3:1-es vereséget, ugyanakkor a pak­siak Tevelen 2:0 arányban nyertek. A felnőtteknél a Paksnak 27, Dombóvárnak 26, a Báta- széknek 25, a Kisdorognak és Tevelnek 23—23 pontja van. Az ifjúságiaknál a Dombó­vár változatlanul a táblázat élén áll, viszont a Paks he­lyet cserélt a Tolnával. Bátaszéki SZVSE—Dombó­vári MSC 2:1 (1:0). Bátaszék, 600 néző. V: Köő. Bátaszék: Mucska — Révész, Béres, Fiath, Tóth I., Szeleczki, Zá- gonyi, Poór, Tóth II., Hola- csek, Pál. Csere: Pankovics. Edző: Palatinusz János. Dom­bóvár: Dobos — Magyar, Vi­da, Szíjártó, Csatári, Tóth- bagi, Nagy, Banai, G. Kiss, Németh, Karászi. Csere: Vég­vári. Edző: Bancsi Ferenc. A hazaiak nyomasztó fölénye a 21. percben góllá érett: Pál bal oldali beadását Tóth II. 18 méterről, kapásból a jobb felső sarokba lőtte. 1:0. A 38. percben a sérült Nagy helyett Végvári lépett pályá­Szabó II. Ferenc (Tevel) ra. Az 57. percben Révész be­adását Dobos elvétette, Tóth II. közelről a jobb alsó sa­rokba vágta a labdát. 2:0. Az 58. percben Banai beadását Németh az ötösről a bal sa­rokba gurította. 2:1. Az 59. percben Holacsek egyedül tört kapura, Dobos a 16-oson kívülre kifutva, fellökte a csatárt. A szabadrúgásból Tóth II. a felső lécre lőtte a labdát. A nagy fölényben ját­szó bátaszéki együttes hely­zetei alapján nagyobb arány­ban is nyerhetett volna. Jók: Poór, Fiath, Tóth II., illetve Dobos. Bonyhádi Vasas—Aparhant 2:2 (1:1). Bonyhád. 350 néző. V: Szabó. Bonyhád: Presinsz- ky — Horváth II., Máté, Be- ke, Mészáros, Heidecker, Cso- both, Horváth I., Incze, Sal- lai, János. Csere: Pék, Tamás. Edző: Kozma József. Apar­hant: Szulics — Cseke, Wä­ger, Juhász I., Heidecker II., Szőcs, Gáspár, Kulcsár, Pal­kó, Minker, László. Csere: Firkos. Edző: Dormány László. A 35. percben Horváth I. csukafejese kerülte el a ka­put, de három perccel ké­sőbb Horváth I. beadását Incze 13 méterről a hálóba fejelte. 1:0. A 44. percben Gáspár szögletét Juhász I. fejelte a bal alsó sarokba. 1:1. A 68. percben János húzott el a bal oldalon, beadását Horváth I. fejelte a jobb al­só sarokba. 2:1. A 77. percben aparhanti szabadrúgás végén Cseke a felálló sorfal mellett a bal sarokba csavarta a labdát. 2:2. Közepes színvo­nalú találkozó, csapkodó já­tékkal. A látottak alapján a döntetlen igazságosnak mondható. Jók: Beke, Incze, János, illetve Wäger, Juhász I., Gáspár. ....... .. Bag ó Béla (Paksi SE) Tevel—Paksi SE 1:1 (1:0). Tevel, 700 néző. V: Varga E. Tevel: Sass — Nagy, Bíró I., Illés I., Benkő, Éppel, Szabó II., Szentes, Illés I., Kerekes, Antal. Csere: Bíró II., Szabó I. Edző: Fláding János. Paks: Féhr — Hanoi, Kovács I., Czetthoffer, Váyer, Bagó, Majsai, Szabadi, Ódor, Porga, Kovács II. Csere: Somodi, Szűcs. Edző: Márkus József. Tevel lépett fel támadólag, de igazi gólhelyzete nem volt. A 24. percben formás hazai támadást Szabadi az oldalvonalon kívülre szerelt. Illés II. bedobását egy védő hibájából Kerekes csípte el és közelről nem hibázott. 1:0. A gól után Paks többet tá­madott, a 40. percben Porga lövését Sass bravúrral hárí­totta. Szünet után a paksiak kezdtek jobban, több formás akciót vezettek. A hazaiak­nak is volt helyzete, csatá­raik azonban rendre hibáz­tak. A 90. percben partdobás­ból Majsai kapta a labdát, aki látványos góllal egyenlí­tett. 1:1. Igen jó iramú mér­kőzésen helyzetei alapján Te­vel állt közelebb a győzelem megszerzéséhez. Jók: Benkő, Szabó II., Antal, illetve Bagó. Majsai. Szabadi. Nagymányok—Pincehely 5:1 (3:0). Nagymányok, 300 néző. V: Keller. Nagymányok: Oláh — Ecker. Németh, Gungli, Lemle. Kóka, Vorgrümler, Tóth, Bíró. Barabás, Csordás. Csere: Beke, Fischer. Edző: Guth András. Pincehely: Ta­kács — Kuvik, Hegedűs, Kiss, Kántor, Végh, Juhász III., Juhász II., Petki, Katona, Né­meth. Csere: Fodor, Miklós. Edző: Bükkösi András. Gól­szerzők: Bíró 2 (egyet 11-es bői), Barabás 2, Tóth, illetve Fodor. Jók: Ecker, Csordás, Németh, illetve Fodor, Petki, Juhász III. Bogyiszló—Nagydorog 2:0 (1:0). Bogyiszló, 600 néző. V: Varga. Bogyiszló: Kéri — Liszkai, Kocsis, Bocs, Györ­gye, Bogdanovics, Kertész, Ettig, Hajdú, Kubatov, Ba­jusz. Csere: Boros. Edző: Tö­rök Bálint. Nagydorog: Ba­logh — Harsányi, Éger, Bá­nyai, Rózsa, Honti, Gutten- géber, Miklós, Kirchner, Nagy, Lückl. Csere: Venter, Kisgyörgy. Edző: Földesi Já­nos. Gólszerzők: Kubatov, Hajdú. Jók: Liszkai, Bocs, Kubatov, illetve Bányai, Honti. Gerjen—Kisdorog 1:1 (0:1). Gerjen, 250 néző. V: Rákosi. Gerjen: Soós — Sárközi, Per- csi, Dudla, Kovács, Palásti, Vajda, Kiss, Asztalos, Pesti, Hubert. Csere: Lazányi, Bán. Edző: Földesi Gyula. Kisdo­rog: Stölkler — Nier, Gencz- ler, Győrfi, Ferencz, Nagy, Bőhm, Boda, Klein, Szabó, Kniesz. Edző: Losonczi Ist­ván. A 76. percben Pesti 11- esét Stölkler kivédte. Gól­szerzők: Pesti, illetve Percsi (öngól). Jók: Soós, Kovács, Vajda, illetve Győrfi, Stölk­ler, Kniesz. TAÉV SK—Tolna 2:1 (2:1). Szekszárd, 200 néző. V: Se­bestyén. TÁÉV SK: Harsányi — Anszló, Papp, Pálfi, Flas- kár, Baki, Veress, Molnár, Micskó, Cserneczky, Agócsi. Csere: Simon, Tóth. Edző: Lubastyik István. Tolna: Var­ga — Schwébl, Fazekas, Prancz, Kövesdi, Nagy, Réhm, Gyenei, Bagdi, Bernáth, Bucher. Csere: Krekó, Wie­demann. Edző: Gálfi Dezső. Gólszerzők: Cserneczky, Ve­ress (11-esből), illetve Bagdi. Jók: Flaskár, Molnár, Cser­neczky, illetve Bernáth, Bag­di, Prancz. Tengelic—Fadd 2:1 (1:0), Fadd, 200 néző. V: Kleiber. Tengelic: Őri — Világh, Hos- nyánszki, Nagy, Óberlender, Rikkers, Kaszpari I., Hujbert, Ábrahám, Barabás, Tóth. Cse­re: Árki, Kaszpari II. Edző: Zsédelyi László. Fadd: Oláh II. — Baros, Oláh I., Aradi, Horváth, Papp, Lampek, Mi- hálovics, Takács, Vörös, H. Szabó. Csere: Józsa. Edző: Boros János. Gólszerzők: Rik­kers, Nagy, illetve Mihálo- vics. Jók: Nagy, Rikkers, Ba­rabás, illetve Mihálovics, Aradi, Horváth. / Eredmények NB II. Nyugati csoport: Olaj­bányász—Bábolna 2-0, Kaposvári Rákóczi—MÁV DAC 2-0, Dorog— Sopron 1-0, Oroszlány—Honvéd Rákóczi SE 2-0, Komló—Fűzfő 1- 0. Bauxitbányász—MÁV NTE 3-2, Bakony Vegyész—Pécsi VSK 2- 2, Répcelak—Pét 3-2. Ajka— KOMÉP 1-0, Megyei ifjúsági bajnokság: Bá­taszék—Dombóvár 1-0, Fadd— Tengelic 3-1, Tevel—Paks 0-2. Bogyiszló—Nagydorog 1-2, Gerjen —Kisdorog 1-1, Nagymányok— Pincehely 0-2, Bonyhád—Apar­hant 1-0. Sz. Sportiskola—Tolna 3- 1. Országos serdülőbajnokság: Zalaegerszegi TE—Szekszárdi Sportiskola 5-0. Országos ifjúsági bajnokság: Zalaegerszegi TE— Szekszárdi Sportiskola 2-0. Járási bajnokság: Börzsöny— Zomba 3-2, ifi: 0-2, Cikó—Izmény 4- 2, ifi: 1-0, Hőgyész—Kisvejke 1-3. ifi: 7-1, Závod—Kéty 0-2, ifi: 0- 0,, Kakasd—Bonyhádi Pannónia 1- 1, ifi: 1-5, Győré—Felsőnána 5- 0, ifi: 2-3. A bajnokság élme­zőnye: 1. Kakasd 19, 2. Zomba 18, 3. Hőgyésj 18 ponttal. Bajnoki táblázatok NB II nb n. 1. PVSK 25 16 5 4 47-20 37 2. Kaposvár 25 11 12 2 33-15 34 3. Komló 25 13 8 4 28-10 34 4. MÁV D. 25 12 7 6 36-26 31 5. Bábolna 25 10 8 7 25-24 28 6. Ajka 25 9 8 8 30-26 26 7. Olajb. 25 10 6 9 33-30 26 8. Sabaria 25 8 10 7 19-18 26 9. Tapolca 25 9 6 10 30-29 24 10. Szekszárd 25 8 7 10 21-23 23 11. Sopron 25 9 5 11 23-27 23 12. Pét 25 6 11 8 31-39 23 13. Bakony 25 7 8 10 28-32 22 14. Dorog 25 7 8 10 19-25 22 15. MÁV NTE 25 7 7 11 21-30 21 16. Répcelak 25 8 5 12 29-39 21 17. KOMÉP 25 8 4 13 25-31 20 18. Oroszlány 25 6 8 11 24-35 20 19. Fűzfő 25 6 8 11 15-30 20 20. Rákóczi 25 6 7 12 24-32 19 MEGYEBAJNOKSAG Felnőttek: 1. Paks 18 11 5 2 51-17 27 2. Dombóvár 18 12 2 4 40-12 26 3. Bátaszék 18 11 3 4 44-30 25 4. Kisdorog 18 9 5 4 41-17 23 5. Tevel 18 8 7 3 25-14 23 6. Aparhant 18 7 8 3 27-20 22 7. N.-mányok 18 8 6 4 26-19 22 8. Nagydorog 18 6 4 8 17-29 16 9. Pincehely 18 6 4 8 24-42 16 10. Bogviszló 18 2 11 5 22-26 15 11. Bonyhád 18 5 4 9 30-36 14 12. Fadd 18 6 2 10 30-41 14 13. TAÉV SK 18 4 4 10 23-26 12 14. Tengelic 18 3 6 9 15-29 12 15. Gerjen 18 4 3 11 16-46 11 16. Tolna 18 2 6 10 18-45 10 Ifjúságiak 1. Dombóvár 18 13 2 3 71-17 28 2. Paks 18 12 3 3 50-30 27 3. Tolna 18 13 5 39-27 26 4. Tevel 18 9 5 4 41-25 23 5. Nagydorog 18 10 3 5 40-34 23 6. Sz. Sí 18 8 5 5 34-19 21 7. Bonyhád 18 8 4 6 35-32 20 8. N.-mányok 18 9 2 7 29-27 20 9. Gerjen 18 7 5 6 38-35 19 10. Aparhant 18 8 2 8 25-19 18 11. Bátaszék 18 6 3 9 35-33 15 12. Fadd 18 6 2 10 27-48 14 13. Pincehely 18 4 2 12 17-53 10 14. Tengelic 18 2 5 11 14-30 9 15. Bogyiszló 18 2 2 14 14-53 6 16. Kisdorog 18 2 5 11 22-49 *3 Megjegyzés: * = büntetőpont- levonás. így kellett volna 1. Eger—SZMTE 3-0 1 2. Kisvárda—Papp J. SE 1-1 x 3. HMSE—Kazincbarcika 1-1 x 4. Leninváros—Nyíregyh. 1-1 x 5. D.-újvárosi Ép.—KSC 1-1 x 6. Pénzügyőr—Sz. Dózsa 1-1 x 7. Ascoli—Perugia 0-0 x 8. Fiorentina—Catanzaro 1-1 x 9. Internazionale—Milan 2-2 x 10. Lanerossi—Torino 2-2 x 11. Roma—Lazio 1-2 2 12. Lecce—Cagliari 2-1 1 13. Genoa—Sampdoria 0-1 2 + 1 14. Cesena—Spal 1-2 2 A lapunk mai számában megjelent tudósításokat ír­ták és az eredményeket kö­zölték: Fekete László, Mer- csényi Gyula, Tóth Gyula, Boros János, Zwick Jakab, -i Kosztolányi Lajos, Orbán Lajos, Túrós József, Lerch Béla, Szebényi Béla. A sportoldalakat összeállítot­ta: Nyakas István rovat­vezető.