Tolna Megyei Népújság, 1960. október (5. évfolyam, 232-257. szám)

1960-10-06 / 236. szám

1960. október 6. TOLNA MEGYEI NEPÜJSAG s SPORT Érdekességek az NB lll-ról Négy pontra nőtt a Kinizsi előnye A Kaposvári Kinizsi Pécsbá- nyatelepen, a Pécsi Bányász el­leni győzelmével már négy pont előnyre tett szert az NB Ill-ban. A Kinizsi nehéz, de mindvégig színvonalas küzdelmet vívott a jó képességű pécsi csapattal. Ér­dekesség, hogy az első gólt a Pécsi Bányász szerezte meg — a kaposváriak szerint — vitatható 11-esből. A kaposváriakat nem törte le a gól és még ugyanebben a percben Szili révén egyenlí­tettek. Szünet után már Kaposvár uralta a mezőnyt és a 3:l-es győ­zelme megérdemelt. A mérkőzés második félideje túlfűtött lég­körben zajlott le. A félidő köze­pén tíz percen át állt a játék, köz­ben a játékvezető a pécsi csapat­ból Kását leküldte a pályáról. Bonyhád védekezésre rendezkedett be Kaposvárott, 2000 néző előtt a Bonyhádi Vasas 2:0-ás félidő után 4:0 arányú vereséget szenve­dett a KMTE csapatától. A mér­kőzés kimenetele nem volt vitás, mivel a bonyhádi csapat védeke­zésre rendezkedett be és ezzel ele­ve feladta azt, hogy támadjon. A mérkőzés idejének nagy része alatt a bonyhádi 16-oson belül folyt a játék. Hogy nem született még több kaposvári gól, abban ré­sze volt a mély talajnak és a jól védekező bonyhádiaknak. A bony­hádi csapatból Endrődi és Péter játéka emelkedett ki. Fehérvár Kaposvárról vitt el pontot A Székesfehérvári MÁV Előre vasárnapi szereplése némi megle­petést keltett, mivel Kaposvár­ról a Dózsa csapatától az egyik bájhoki pontot hazavitte. A szé­kesfehérvári csapat — Bonyhád- hoz hasonlóan — védekezésre ren­dezkedett be és a jól tömörülő KÉPES TOTÓ A totó 41. számú szelvényén szereplő mérkőzésekre Bihari György, labdarúgó játékvezető tippel. 1. Magyarország—Jugoszlávia 1 1 2. Jugoszlávia B.—Magyaror­védelemmel szemben a Kaposvá­ri Dózsa csatárok tehetetlenek voltak. A Kaposvári csapat elkö­vette azt a hibát, hogy minden támadást középen — a nagy sár­ban — erőltetett, ugyanakkor a széleken, ahol jó volt a talaj, nem vezetett támadást. A kaposvári csapat a második félidő 30. percé­ben megszerezhette volna a győ­zelmet, amikor 11-est ítélt a já­tékvezető javukra, azonban Nagy­réti lövését Kiss, a fehérvári ka­pus kivédte. A kihagyott 11-es fellelkesítette a fehérváriakat és néhány támadást vezettek, mely- lyel több veszélyes helyzetet te­remtettek a kaposvári, kapunál. A mérkőzés végül is gól nélküli döntetlennel ért véget. Máza ragyogóan játszott A mázai csapatnak rosszul kez­dődött az NB III. Az első mérkő­zésén balszerencsés küzdelem után saját pályáján vereséget szenvedett egy nálánál semmivel sem jobb csapattól. Ez elvette a csapat önbizalmát és bizony meg­látszott eddigi játékukon. Szek- szárdon is balszerencsés körül­mények között szenvedtek vere­séget a Petőfitől, de úgy látszik, a Bonyhád elleni győzelem némi­leg meghozta önbizalmukat. Va­sárnap a Csepel Autó ellen már jól játszott a csapat, amit az ered­mény is bizonyít. A 4:l-es mázai győzelem a csepeliekre nézve még hízelgő, ha azt vesszük, hogy a mázai csatárok még több nagy gólhelyzetet ki is hagytak. Sajná­latos, hogy ezen a durvasággal tarkított mérkőzésen három ki­állítás történt, s ebből az egyik a mázai Mező volt. Hiába, az NB III-hoz jobb idegek kellenek, mint a megyebajnoksághoz, de reméljük a Bányász-csapat idegi­leg is rendbe jön és megkapasz­kodik az NB Ill-ban. A Bácska otthonában pontot vesztett A Bajai Bácska otthonában pontot vesztett az újonc Kapos­vári Honvéddal szemben. A ba- jaiak az első félidő 17. percében szerezték meg a vezető gólt, mely egyben az 1. félidő bajai fölényét is igazolja. A második félidőben a a Honvéd volt a kezdeményező és a 25. percben a kaposvári csa­pat egyenlített. Az érdekes, iz­galmas, változatos mérkőzésen a Honvéd kevesebbet, de veszélye­sebben támadott. A kaposvári csapat nemcsak lelkesedésének, hanem a helyesen alkalmazott taktikájának is köszönheti az ér­tékes egy pont megszerzését. Értékes pontszerzés Szekszárdon, de ... A Szekszárdi Petőfi PVSK elle­ni pontszerzése értékes fegyver­tény, ha azonban a mérkőzés le­folyását nézzük, meg kell állapí­tani, hogy a Petőfi akár mind a két pontot is megszerezhette vol­na. A jobb és technikásabb, szeb­ben játszó csapat a Pécsi VSK volt, azonban a labdarúgás gólok­ra megy és a Petőfi a második félidő 35. percében 3:l-re veze­tett. Ekkor már mindenki bízott a győzelemben, de egy váratlanul kapott gól megzavarta a Petőfi- védelmet és ezt jól kihasználták a rutinos pécsiek, így sikerült a kiegyenlítő gólt is megszerezniük. A szekszárdiaknak fáj az egy pont elvesztése — ami érthető is 3:l-es vezetés után —, azonban a Petőfi vezetők tárgyilagosan elismerték, hogy a PVSK megérdemelten vit­te el az egyik pontot. Sok gólhelyzet maradt ki A Bajai Építők—Pécsi Vasas találkozón gyenge színvonalú, unalmas mérkőzést vívott a két csapat. Mivel mindkét csatársor több biztos gólnak látszó helyze­tet hagyott ki, az eredmény igaz­ságosnak mondható. A mérkő­zést a gyenge csatársorok és a jól romboló védelmek jellemezték. Madocsa vezet a paksi járási bajnokságban Szeptember 11-én kezdődött a Paksi Járási Labdarúgó Szövet­ség által rendezett bajnokság, ahol az eddig lejátszott mérkő­zéseken a következő eredmények születtek: Bölcskei KSK—Német­kéri Tsz SK 11:2, Dunakömlődi— Tsz SK—Dunaföldvári Kender­gyári SK 0:13, Madocsai KSK— Kajdacsi KSK 2:1, Németkéri Tsz SK—Madocsai KSK 2:3, Du­naföldvári Kendergyári SK—Du- naszentgyörgyi KSK 5:2, Puszta­hencsei Tsz SK—Bölcskei KSK 3:7, Madocsai KSK—Pusztahen- csei Ts? SK 3:i. A Dunakömlő­di Tsz SK—Kajdacsi KSK. to­vábbá a Dunaszentgyörgyi KSK— Németkéri Tsz SK mérkőzések elmaradtak. A kivizsgálástól füg­gően ezek a mérkőzések későbbi időpontban kerülnek lejátszásra, esetleg a pályaválasztó egyesüle­tek kapják a két pontot. A baj­nokság állása az eddig lejátszott mérkőzések alapján: 1. Madocsai KSK 3 3 — — 8:4 6 2. Dunaföldvári Kendergyár 2 2 — — 18:2 4 3. Bölcskei KSK 2 2 — — 18:5 4 4. Kajdacsi KSK 1 — — i 1:2 — 5. Dunaszentgyörgyi KSK 1 — — i 2:5 — 6. Pusztahencsei Tsz SK 2 — — 2 4:10 — 7. Németkéri Tsz SK 2 — — 2 4:14 — 8. Dunakömlődi Tsz SK 1 — — 1 0:13 — Elutasították a Bátaszéki VSK óvását A megyei Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottsága október 3-án, hétfőn tárgyalta a Bátaszéki VSK óvását, melyet a Szekszárdi Dó­zsa ellen nyújtott be. Az óvás szerint a Szekszárdi Dózsa jogo­sulatlanul szerepeltette a Honvéd játékosokat. A tárgyaláson beiga- zolást nyert, hogy a megyei Lab­darúgó Szövetség igazoló bizott­sága a rendelkezésnek megfele­lően ellátva küldte fel az átiga­zoló írásokat az MLSZ igazoló bi­zottságához és így a játékosok jo­gosultan szerepeltek a Dózsa csa­patában. A Bátaszéki VSK kép­viselője a fegyelmi bizottság ha­tározatát, illetve elutasítását fi­gyelembevette. ■ _____________ T öbb országos bajnok, elsőosztályú versenyző a vasárnapi atlétikai versenyen Október 9-én, vasárnap délelőtt 11 órakor az Újpesti Dózsa—Ba­jai Építők—Szekszárdi Dózsa if­júsági csapatai között atlétikái viadal lesz a Szekszárdi Dózsa rendezésében a sporttelepen. A verseny keretében több élvonal­beli versenyző is rajthoz áll. Érdekessége lesz a versenynek, hogy mindhárom sportkör indítja a magyar ifjúsági válogatottban szereplő versenyzőit. Az atlétika barátai ezenkívül több országos bajnokot és elsőosztályú verseny­zőt is láthatnak majd a szekszár­di salakpályán. Két új megyei csúcs született A Szekszárdi Dózsa atlétikai szakosztálya hétvégi versenyén Garbacz és Doszpod új megyei csúcsot állított fél. Garbacz 400 méteres gátfutásban 59,8-as ered­ményével, míg diszkoszvetésben Doszpod 43,34-es eredményével állított fel új megyei csúcsot. A fegyelmi helyzettel, óvásokkal és a játékvezető- kérdéssel foglalkozott az NB IÍI-as bizottság szag B. 3. MTE—Szombathely 4. Komló—Szállítók 5. ZTE—Székesfehérvár 6. Vác—Pécsi BTC 7. Jászberény—Ózd 8. MVSC—Bp. Szpartakusz 9. Kecskemét—Bp. Előre 10. Nyíregyháza—Diósgyőri Bányász 11. Spal—Juventus 12. Udinese—Intcrnazionale PÓTMÉRKÖZÉSEK 13. Milan—Bologna 14. Torino—Róma 15. Lazio—Napoli 16. Lanerossi—Sampdoria TOTÓZZON MAGA IS!!! 1 x 2 1 1 x 1 1 1 1 2 x 2 x 1 x 2 1 1 2 1 1 Iregszemcse nem hibás az elmaradt döbröközi mérkőzés miatt Mint ismeretes, az iregszemcsei csapat nem utazott el a kisorsolt döbröközi mérkőzés lejátszására. Az iregszemcsei sportköri ve­zetők bemutatták a megyei Lab­darúgó Szövetségnek azt a hiva­talos írást, melyben a 25. sz. AKÖV igazolja, hogy a gépkocsi elromlása miatt nem tudtak jár­művet biztosítani az iregszemcsei csapat részére. Ennek alapján a megyei Labdarúgó Szövetség úgy döntött, hogy az elmaradt mérkő­zést november 20-án, a bajnokság befejezése után kell lejátszani. A szövetség egyben felvette a kap­csolatot a 25. sz. AKÖV vezetői­vel, hogy a jövőben hasonló ese­tek ne forduljanak elő. Felhívás tudósítóinkhoz, levelezőinkhez! Lapunk hírközlésének frissesé- 0e érdekében a jövőben a vasár­nap lejátszott mérkőzésekről (le­gyen az NB 1IL, megyebajnokság, járási bajnokság, vagy bármilyen sportesemény) a tudósítást, hír­közlést csak az esetben közöljük, ha az keddig beérkezik szerkesz­tőségünkbe. Az ennél később ér­kezett tudósításokat nem vesszük figyelembe. Amennyiben tudósí­tóinknak, levelezőinknek a gyors hírközléssel kapcsolatban bármi problémájuk van, erről értesítse­nek bennünket, hogy segítségükre legyünk. Sportrovat Az NB III-as bizottság hétfőn délután tartotta a most folyó baj noiki és második ülését. Az ülé­sen a megyék küldöttei teljes számban voltak jelen, sőt megie lent az értekezleten a Csepel Autó képviselője is. Molnár Jó- z-'f főtitkár nyitotta meg az ér­tekezletet. majd Khart Ferenc titkár tájékoztatta a bizottságot az időszerű kérdésekről. Elmondotta referátumában, hogy a szövetség aggasztónak tartja a kiállítások ugrásszerű nö­vekedését. Addig ugyanis, amíg az első nyolc fordulóban csak 11 kiállításra került sor. a kilence- di * forduló egyszerre öt kiállítást hozott. Kétségkívül még így is jobb a helyzet a tavalyinál, ami­kor az őszi idényben 37 játékos került kiállításra, de ha ideiében nem vetünk gátat a fegyalmezet- lenkedéseknek, akkor ebben a rendkívül éles küzdelemben a jö­vőben még súlyosabb sportsze­rűtlenségekre kerül inaid sor. Eddig a Csepel, a Pécsi Vasas és az újonc Máza részéről 3—3. a Kaposvári MTE. a Pécsi Bányász és Szekszárd részéről 2—2 kiállí­tás történt. Közölte Khart sporttárs. hogy az MLSZ még mindig nem ho­zott döntést a Csepel fellebbezése ügyében. Ismeretes, hogy a cse­peli csapat nem volt hallandó lejátszani Pécsett délelőtt a P. Vasas elleni mérkőzését és a szö­vetség a bajnoki pontokat a P. Vasasnak adta oda. A csepeli képviselő, aki csak hat órára ér­kezett az ülésre, a későbbiek so­rán elmondotta, hogy az jgv tár­gyalására ezen a héten kerül maid sor. Élénk eszmecsere ala­kult ki a Csepelnek ama bejelen­tése körül, amely szerint anyagi okok miatt nem tudja a mérkő­zéseket délelőtt lejátszani, mert a sportkörnek nincsen nódiában az együttest előző nao elküldeni, amikor saját autóbusszal rendel­kezik. Minthogy pedig a iátéko­sokat több Budapest környéki községből kell összeszeüniök. 7—8 óra előtt képtelenek elindulni és így a tízórás kezdésre nem érnek le pl. Pécsre. Á küldöttek na gyobb részének az volt az állás­pontja. hogy a csepeliek-ek ezt a kérését figyelembe kell venni. Ugyanakkor azonban Csepel is tartozik figyelembe venni az uta­zó csapatoknak a kezoósi idő megállapítására vonatkozó igé­nyét. Felhívják azonban az érde­kelt sportörök figyelmét arra, hogy az időpont megállapítására vonatkozó tárgyalásaikat időben kezdjék meg és amennyiben nem tudnának közös nevezőre jutni, a szövetség dönt majd a vitás kér­désben. Beszámolt a titkár arról is hogy örvendetes javulás mutat­kozik meg a mérkőzései: kezdési ideje bejelentése terén. Kirívó példaként viszont megemlítette, hogy a KMTE az elmúlt héten sem közölte sem a szövetséggel, sem pedig a JT-vel a mérkőzés kezdési időpontját. Ismételten felhívja a szövetség a sportkörök vezető't a kezdési idő pontos be­jelentésére. Egy újításnak számí­tó intézkedésről is tájékoztatta Khart sporttárs a bizottság tag­jait. Nevezetesen arról van szú. hogy a sportkörök szamára, de a szövetség számára is sok többlet- munkát jelentett az. hogy az iga­zolásokkal kapcsolatban felmerült költségeket utánvéttel kellett be­szednie a szövetségnek a sport­köröktől. A jövőben minden sportkörtől 20 Ft átalány befize­tését kéri és ezért az igazoláso­kat díjmentesen bonyolftjái: le Meglepő, hogy eddig csak két óvás érkezett. Szekszárdnak a KMTE elleni óvását, elutasította a szövetség, mert a KMTE iga­zolta a Somogy megyei Labda­rúgó Szövetség igazolásával, hogy a KMTE II. barátságos mérkő­zést látszott, amelyen kól:söniá- tékosok is szerepel lei: az együt­tesben. Ezen a mérkőzésen szere­pelt Zsoldos is. akit az előző mér­kőzésen kiállítottak. A második óvást a PVSK terjesztette elő a KMTE-től otthonában elszenve­dett vereséggel kapcsolatban. Az óvás szerint a játékvezető öt perccel korábban fújta le a mér­kőzést. Az óvás tárgyalására a következő héten kerül maid sor. Igen élénk eszmecsere alakult ki a küldöttek között a játékve­zető-küldéssel és azok működé­sével kapcsolatban. A bizottság tagjai a kisebb hibákat leszámít­va elégedettek a Baranya megyei szövetség küldésével és a láték- vezeitők működésével is Még mindig hangzottak el azonban panaszok a iátékvezelö-köl tsigek- re. Kaposvár pl. többször is Győrből kap játékvezetőt. A ka­posvári küldött felszólalásában arról beszélt, hogy módo; kell adni a fiatal játékvezetők fejlő' désére. Javasolta, hogy idősebb, gyakorlott játékvezetők part.iel- zcsége mellett a tehetséges fiatal játékvezetők a megyei bajnok­ságban szerezzenek rutint. Síkra- szállt a játékvezetőhármasok összeszoktatása és működtetése mellett is. Ezután a Bács megyei küldött t +t indítványt arra vonatkozó­lag. hogy a kiállított játékos ügyét még a kiállítást követő hét végén vegyék tárgyalásra. (Ez a javaslata nem találkozott a je­lenlévők egyhangú helyeslésével!) Annál inkább az a javaslata, hogy az MLSZ gyorsabban tár­gyalja a hozzá feljutott panaszo­kat és fellebbezéseket. Több apró ügyviteli kérdés megtárgyalása után este 8 órakor fejeződött be a háromórás érte­kezlet, amelyen megállapodás jött létre arra vonatkozólag is. hogy a bizottság legközelebbi ülését már majd csak a bajnok­ság befejezését követő 10 napon belül tartja, amikor az értekez­leten a szövetség értékeli az egész őszi idényt. T. L.