Tolna Megyei Népújság, 1960. június (5. évfolyam, 128-153. szám)

1960-06-14 / 139. szám

1960. június 14. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG 5 Már csak 3 bajnokjelölt, de még 7 kiesőjelölt van az NB lll-ban Az NB III. vasárnapi forduló­ja fekete vasárnap volt a baj­nokjelöltek egy része számára. Az öt bajnokjelölt közül a Kaposvá­ri Kinizsi szabadnapos volt, így csak négy olyan mérkőzésre ke­rült sor, amely fontos volt a baj­nokság szempontjából. A négy bajnokjelölt közül kettő elvérzett és így most már csak a Kapos­vári Kinizsi, a Csepel Autó és a Pécsi BTC van versenyben. A Bajai Építők Dombóvárott szen­vedett vereséget az idény végére feljavult Szpartakusztól, míg a Kiskunhalasi Dózsa bajnoki re­ményeit a Székesfehérvári MÁV temette el és ezzel a győzelmé­vel a három héttel ezelőtt még reménytelenül álló Székesfehér­vár megmenekült a kieséstől. A Pécsi Bányász is búcsút mondott a kiesőjelöltek mezőnyének. Múlt vasárnapi szekszárdi pontszerzé­se után kétszámjegyű győzelmet aratott Komló fölött. A Bajai Bácska is elkerült a veszélyes zónából Szekszárd elleni egyetlen gólos győzelmével. Súlyos vere­séget szenvedett a bonyhádi NB III-as csapat, szerencsére azon­ban csak a Pécsi Dózsa ellenében, amely vereség a feljutás és ki­esés szempontjából nem számít. A Pécsi BTC és a Csepel Autó egyelőre még továbbra is esélyes a bajnoki címre, mert mindkét csapat győzött. Közülük különö­sen a Csepel aratott imponáló arányú győzelmet. A fordulóban egyetlen találkozó végződött dön­tetlenül: a Halasi MEDOSZ—Pé­csi Vasas találkozó, amely után még bonyolultabb lett a kiesés kérdése. Komlón és Dombóváron kívül még Bonyhád, a Kaposvári Dózsa, Szekszárd, a Pécsi Vasas, a Halasi MEDOSZ és a Bácsal­más vív elkeseredett harcot a ki­esés elkerüléséért. Bácsalmás helyzete rossz gólaránya miatt már reménytelen, a többiek azon­ban még reménykedhetnek. Köny- nyen lehet, hogy még 29 ponttal is ki lehet esni az idei bajnokság­ból. A forduló mérkőzéseiről rész­letesen az alábbiakban számolunk be. Dombóvári Szpartakusz — Bajai Építők 3:2 (2:0) Dombóvár, 500 néző. Vezette: Nikolényi. Dombóvár: Csutorás — Tamás II., Tamás I., Both — Tallósi, Korpádi — Mérei, Kar­dos, Koller, Horváth II., Gálosi. Bajai Építők: Disztl — Obert, Páncsics, Major — Varga, Posz- lencsek — Kreisz, Újlaki, Czeglé- di, Papp, Ézsi. Tapogatódzó mezőnyjáték jel­lemzi az első perceket. A negye­dik percben Tallósi lövése jut a kapu mellé. A következő perc­ben Koller éles lövését kapu fö­lé öklözi a bajai kapus, majd Kardos ugrik ki, de lövése mellé megy. Beszorulnak a bajaiak. Gól azonban csak nem akar születni. Igaz viszont, hogy a hazai csatá­rok közül csak Koller a veszé­lyes. A 16. percben Czeglédi ug­rik ki a félpályáról, de Tallósi beéri és szereli a csatárt. Ugyan­ebben a percben Csutorás szépen véd egy szabadrúgást. A 40. perc­ben járunk, amikor Tallósi szé­Totó-eredmények 1. Bp. Honvéd—Vasas 0:1 2 2. Ferencváros— Szombathely 2:0 1 3. Tatabánya—Csepel 2:1 1 4. Diósgyőr—U. Dózsa 0:0 X 5. Dorog—BVSC 2:2 X 6. Pécs—Salgótarján 3:1 1 7. Budai Spart.—Győr 2:1 1 8. EVTK—Szállítók 0:0 X 9. Sztálinváros—Vác 3:3 X 10. Nagybátony—Debrecen 2:2 X 11. Egyetértés— Borsodi Bányász 1:0 1 12. Özd—Bp. Előre 2:1 1 pen ugratja ki Horváth Il.-őt, aki a jobb sarokba lő. 1:0. Újrakez­dés után Mérei szélsebesen megy el a szélen, kicselez két védőt, ügyesen bead és Gálosi a kitűnő labdát gólba gurítja. 2:0. A második félidő negyedik per­cében 40 méteres szabadrúgás sü­vít el Csutorás kapuja mellett. A túloldalon Horváth II. nagy­szerűen fejeli Koller elé a lab­dát, aki elől szögletre tisztáznak a bajai védők. A 6. percben egy pillanatra megzavarodik a Szpar­takusz védelme, a vendégek ezt ki is használják és máris 2:1. El­lentámadás után ugyanabban a percben Horváth II. lő és máris 3:1. A vendégek nem adják fel a harcot, de láthatólag idegessé válnak. A 22. percben Páncsics majdnem öngólt vét. Utána Tal­lósi kígyózik el a jobbszélen, de gólhelyzetben hibáz. A 22. perc­ben a vendégek vitatott gólt lő­nek. Előtte kézzel érintik a lab­dát. A játékvezető a partjelző megkérdezése után ismételten középre mutat. 3:2. A 30. percben Obert hátulról belerúg Horváth II-be, amiért a játékvezető kiál­lítja a bajai játékost. ■ Bírálat: Esedékes volt már ez a győzelem, hiszen a legutóbbi hazai mérkőzésein csak balsze­rencsével vesztett a Szpartakusz. Kitűntek: Tallósi, Tamás, Kol­ler, Korpádi, illetve Páncsics, Kreisz és Ézsi. Reseterits István Bajai Bácska—Szekszárd 1:0 (0:0) Baja, 1000 néző, vezette: Feny­vesi. Bácska: Körmendi — Boh­ner, Ihos, Bisztrovics — Borsodi, Csanyik — Gorjonác, Sípos, Duj- mov II., Weiling, Gugán. Edző: Önódi Béla. — Szekszárd: Grei- lich — Schloszár, Cser, Rohi — Simon, Bosnyák — Hóman, Zöré- nyi, Ulrich, Cziráki, Török. Edző: dr. Ábrahám László. Alacsony színvonalú mérkőzésen győzött a hazai csapat. A mérkőzés fő jel­lemzője a rengeteg lesállás volt, mert mindkét védelem lestakti­kával játszott. A gól a második félidő 21. percében esett, mikor is Dujmov II. remek cselsorozat után a hálóba lőtt. Jók: Dujmov II., Körmendi, Borsodi, illetve Greilich, Cser és Török. Pécsi BTC— Kaposvári Dózsa 4:2 (2:1) BTC-pálya, 1500 néző, vezette: Hegyes. BTC: Sarbak — Berta, Siklósi, Szőke — Szalai, Horváth — Szigeti, Győrfi, Dara, Hauschl, Oskó. Edző: Krivanek Vilmos. Kaposvári Dózsa: Molnár II. — Güht, Illés, Kovács — Szvat, Kutasi — Veverán, Kecskeméti, Nagyréti, Kiss, Molnár III. Edző: Záborszky Emil. Jóiramú, válto­zatos mérkőzésen, a helyzeteit jobban kihasználó bőrgyáriak megérdemelten nyertek, ezáltal jelentős lépést tettek a bajnoki cím felé. Góllövő: Oskó, Győrfi, Szigeti, Dara, illetve Nagyréti és Veverán. Jók: Horváth, Győrfi, Hauschl, Oskó, illetve Molnár II., Illés, Veverán és Nagyréti. Pécsi Dózsa II — Bonyhádi Vasas 8:0 (3:0) Bonyhád, 800 néző. Vezette: Kleiber. Bonyhád: Kromer — Pá­los, Molnár, Borsodi — Pataki, Szabó — Krum, Fláding, Endrő- di, Réder, Szegedi. — Pécs: Vass — Bernát, Pleck, Bendes — Lo- vig, Győri-Kiss — Szabó, Schwa- ra, Garami, Freppán, Szűcs. A mérkőzés úgy kezdődött a bony­hádiak részéről, mintha teljesen érdektelen lenne a mérkőzés eredménye a bonyhádiak számá-' ra. Ennek hamarosan megmutat- < kozott az eredménye. A pécsi csa­pat már a 10. percben megszerez­te a vezetést. 1:0. Ezután öt per­cenként szereztek újabb két gólt és a félidőben 3:0-ás vezetéssel fordultak. Szünet után sem változott a já­ték képe. Bonyhád ugyan némi mezőnyfölényt harcolt ki, de már az 5. percben Garami révén meg­indult a gólzápor, amely végül is a hazai csapat majdnem kétszám­jegyű vereségével végződött. Ki­tűntek a hazai csapatból Szegedi, Molnár és a sok gól ellenére is Kromer. A pécsiek közül Garami, Schwara és Szűcs játéka tetszett. Szabó Árpád Pécsi Bányász—Komlói Béta-akna 10:0 (4:0) Pécsbányatelep, 300 néző, ve­zette: Schlarb. Pécsbányatelep: Kovács — Ulrich, Vámos, Baczur — Varga, Weit, — Selymes, Pin­tér, Kása, Müller, Varjas. Edző: Keszler Mátyás. — Komló: Bo- hus — Takács, Trischler, Érsek — Göncz, Bocsor — Tóth, Hamvas, Deák, Farkas, Sör. Edző: Farkas József. Az ötletesen és jól játszó Bányászok ellen a gyenge napot kifogó komlóiak nem sokáig tud­tak ellenállni. A nagyarányú győ­zelemben nagy része van a gyen­gén védő komlói kapusnak. Gól­lövők: Kása 4, Müller 3, Var­jas, Varga, Selymes. Jók: Vámos Varga, Weit, Selymes, Kása, il­letve Hamvas. Székesfehérvári MÁV Előre—Kiskunhalasi Dózsa 4:0 (0:0) Székesfehérvár, 2500 néző, ve­zette: Fenyvesi. MÁV Előre: Kiss — Pál, Tihanyi, Szilasi — Bog­nár, Horváth III. — Markovics, Győri, Homolya, Neubauer, Sza­lai. Edző: Bódi Ferenc. Kiskunha­lasi Dózsa: Nagy — Répási, Mol­nár, Szedeli — Szabó, Csóti — Ne- daluha, Hrubos, Ulbrich, Papp, Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. Az első félidőben tapogató játék folyt, váltakozó támadásokkal. A II. félidőben a hazai csapat ha­talmas iramot diktált, s ekkor va­lósággal lehengerelte a bajnokje­löltet: Jók: az egész hazai csapat, illetve Papp, Puskás, Szedeli. — Góllövők: Homolya, Szalai, Mar­kovics, Horváth III. Kitűnő játék- vezetés. Kiskunhalasi MEDOSZ— Pécsi Vasas 1:1 (1:0) Kiskunhalas, 900 néző, vezette: Boldizsár. Kiskunhalasi MEDOSZ: Bakos — Hődör, Várhegyi, Tóth I. — Schwela, Hirth — Tóth II., Csányi, Vass II., Fenyvesi, Jáger. Edző: Virágh István. — Pécsi Vasas: Szili — Egervári, Becsei, Berki — Rákóczi, Somogyvári — Turbéki, Szopka, Stelzammer, Angyal, Danajka. Edző: Bárdosi László. A Vasasnak a sorsdöntő mérkőzésen egy pontot sikerült megszereznie. A hazai csapat óriási fölényben játszott, főleg a játékidő második felében, ami­kor nem kevesebb, mint hat ka­pufát rúgtak a MEDOSZ csatá­rok és egy 11-est is kihagytak. A hazaiak nagy fölényére jellemző, hogy a Vasas csak egyszer lőtt ka­pura és ezzel lett döntetlen az eredmény. Góllövők: Csányi, il­letve Stelzammer. Jók: Csányi, Vass II., Fenyvesi, illetve Szili, Becsei, Stelzammer. Csepel Autó—Bácsalmás 5:1 A sportszerűség díja... Mint ismeretes, a Tolna megyei Népújság szerkesztő bizottsága ez év tavaszán — a bajnokság meg­indulása előtt — a legsportsze­rűbb csapatnak serleget ajánlott fel. A megyebajnokságban és az NB Ill-ban — a megyei csapatok közül — a Mázai Bányász bizo­nyult legsportszerűbbnek és ezzel elnyerte a kupát. Petrits Ferenc, a Tolna megyei Népújság felelős szerkesztője vasárnap este, rövid ünnepség keretében adta át a ku­pát Radó Istvánnak, a mázai csa­pat kapitányának és további ered­ményes szereplést kívánt nekik; A mázai játékosok nevében Radó István köszönte meg a kupát és ígéretet tett, hogy a jövőben is lelkesedéssel küzdenek a sport­kör színeiért, ugyanolyan sport- szerűség mellett, mint eddig; Megyei labdarúgó-bajnokság Máza vereséget szenvedett Simontornyától, Gyönk győzött Nagymányokon A megyei labdarúgó-bajnokság utolsó fordulójában csak hat mérkőzést játszottak a csapatok, mivel a szövetség hozzájárulásá­val elmaradt a Nagydorog—Fadd és az Iregszemcse—Dombóvár mérkőzés. A bajnokság kérdése már az elmúlt vasárnap eldőlt, az ütolsó fordulóra csak az a kérdés maradt, hogy Máza veretlenül nyeri-e a bajnokságot. A mérkő­zés előtt Ludas edző szép játékot kért a játékosoktól és nem a min­denáron való győzelmet. A játé­kosok élve az edző engedélyével, engedtek az eddigi iramból és játékukon meglátszott, hogy az NB Ill-ra gyűjtik már az erőt. Simontornya megfiatalított csa­pata szépen, ötletesen játszott és mezőnyben fölényben volt, így az 1:0-ás győzelme megérdemelt. Akadt egy vaskos meglepetés is. Gyönk győzött Nagymányokon és ezzel megmenekül majd a ki­eséstől. A Paks—Bátaszék talál­kozón nem várt arányban nyertek a hazaiak és a tetejében még a bátaszéki Zeier is a kiállítás sor­sára jutott. Simán nyert a jól játszó tamási együttes is Duna- földvár ellenében és az eredmény még nem is fejezi ki hűen a lá­tottakat, mert a négy. gólon kívül még négy kapufa is fűszerezte a találkozót. Csak az a baj, hogy későn hajrázott a tamási csapat. De még mindig reménykednek Tamásiban, mert a zöldasztal mel­lett is remélnek még- pontot sze­rezni. Tolnán különösen szünet Után volt nagy a hazai fölény és végül is nagyarányú hazai győze­lem született a Tolna—Hőgyész találkozón. A forduló részletes eredményei a következők: Paks—Bátaszék 5:0 (3:0), Tamási—Dunaföldvár 4:0 (2:0), Szekszárdi Dózsa—Döb- rököz 8:0 (4:0), Tolna—Hőgyész 7:0 (1:0), Nagymányok—Gyönk 1:2 (0:1), Máza—Simontornya 0:1 (0:0). A kiesés kérdését az utolsó bajnoki forduló sem tisztázta. Tamási, Döbrököz és Hőgyész kö­zül kerül ki majd a megyei baj­nokság idei két kiesője. Erre a kérdésre majd csak a következő hetek adják meg a feleletet. (A bajnokság állásáról készült táblázatot anyagtorlódás platt csak szerdai számunkban tudjuk közölni.) Az NB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel Autó 29 2. Kaposvári Kinizsi 28 3. Pécsi BTC 28 4. Halasi Dózsa 28 5. Bajai Építők 28 6. Pécsi Bányász 29 7. Székesfehérvár 29 8. Bajai Bácska 28 9. Bonyhádi Vasas 28 10. Kaposvári Dózsa 29 11. Szekszárdi Petőfi 28 12. Pécsi Vasas 28 13. Halasi MEDOSZ 28 14. Bácsalmási Petőfi 28 15. Komlói Béta-akna 28 16. Dombóvári Szpart. 28 17 4 8 67:38 38 16 4 8 55:30 36 14 8 6 64:39 36 15 4 9 57:39 34 13 7 8 52:38 33 13 4 12 63:45 30 14 2 13 55:46 30 13 4 11 34:31 30 14 2 12 38:43 30 12 5 12 50:49 29 11 7 10 42:42 29 9 9 10 42:46 27 11 4 13 54:46 26 10 5 13 50:49 25 3 4 21 26:74 10 3 3 22 25:99 9 A két hátralévő forduló páro­sítása: Július 3. Bácsalmás—Halasi MEDOSZ, Pécsi Vasas—Dombó­vár, Bajai Építők—Bonyhád, Pé­csi Dózsa II,—Székesfehérvár, Kiskunhalasi Dózsa—Pécsi Bá­nyász, Komló—Bajai Bácska, Szekszárd—Pécsi BTC, Kaposvá­ri Dózsa—Kaposvári Kihizsi. Sza bad: Csepel Autó, Július 10: Kaposvári Kinizsi— Szekszárd, Pécsi BTC—Komló, Bajai Bácska—Kiskunhalasi Dó­zsa, Pécsi Bányász—Pécsi Dózsa II., Székesfehérvár—Bajai Építőle, Bonyhád—Pécsi Vasas, Dombóvár —Bácsalmási Petőfi. Kiskunhala­si MEDOSZ—Csepel Autó. Sza­badnapos: Kaposvári Dózsa. Takács László a Mázai Bányász volt játékosa, majd később intézője 26 éves ko­rában tragikus körülmények kö­zött elhunyt. Temetése tegnap dél után 4 órakor volt Váraijáa,