Tolna Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-17 / 115. szám

I960, május 17 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG s* Szekszárd győzött, Bonyhád és Dombóvár vereséget szenvedett az NB lll-ban , Az NB III tizenegyedik fordulójában a kiesés szempontjából sorsdöntő mérkőzést vívott Szék szárd. Az ellenfél a Kiskunhalasi MEDOSZ volt, amely a tavasz folyamán eddig csak egyetlen ve­reséget szenvedett. A mérkőzésen állandóan a hazai csapat táma­dott lényegesen többet, de helyzeteit ezúttal sem tudta kihasznál­ni. A kiskunhalasiak nem igazolták eddigi jó szereplésüket és egyáltalán nem rajtuk múlott, hogy csak minimális arányú vere­séggel tértek haza. Most pe dig ezzel a győzelmével Szekszárd bentmaradási esélyei valamivel nőttek, azonban nem szabad, hogy a csapat jelenlegi hetedik helyezése bárkit is elva­kítson. A helyzet ugyanis az, hogy számításaink szerint 30 ponttal meg lehet majd szerezni a bajno kság hetedik helyét, de 28 pont már nem lesz elég a kiesés elkerülésére. A másik két Tolna me­gyei együttes — sajnos — vereséget szenvedett. A Kaposvári Dó­zsa Dombóvári, a Kaposvári Kinizsi Bonyhádot győzte le impo­náló arányban. Bonyhádnak is nagyon kell igyekeznie a kiesés el­kerüléséért. De tragédiával végződött a forduló a listavezető Csepel szem­pontjából is, amely az utolsó előtti Komlótól 3:1 arányú vereséget szenvedett. A hosszú hónapokon keresztül vezető csepeliek ezzel a vereséggel alighanem kiestek az első helyért folytatott küzdelem­ből, ha pillanatnyilag még az élen maradtak is. A forduló többi mérkőzése különben a várt eredményeket hozta. Szekszárdi Petőfi— Kiskunhalasi MEDOSZ 2:1 (1:0) Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Papp (Pécs). Szekszárd: Greilich — Szloszár, Cser, Rochi — Si­mon, Bosnyák — Hómann, Tere- besi, Benács, Zörényi, Török. Ed­ző: Ábrahám László dr. Kiskun halas: Bakos — Hődör, Várhegyi Tóth — Hornyák, Hirt — Schver- la, Csányi, Vass, Fenyvesi, Jáger. Edző: Virág István. A vendégcsa­patban a tolnai származású Hir- tet, valamint Hődört, aki annak idején majdnem az NB Il-es szek­szárdi csapathoz került, ismerős­ként üdvözöltük. Közben szóba került az is, hogy Kiskunhalas adta a magyar labdarúgó sport számára Bundzsák Dezsőt és Fenyvesi Mátét, a Vasas, illetve a Ferencváros válogatott játékosát. Az első nagy helyzet a 13. perc­ben adódik. Partdobás után Te- rebesi jól ad be, de Zörényi ki­hagyja a gólszerzési alkalmat. Nem sokkal később ugyanő há romszor is emberbe lő a 16-oson. Negyedóra után a vendégcsapat két szögletet ér el egymás után. A második alkalommal Greilich kiejti a labdát és Szloszárnak a gólvonalról kell mentenie. A 21. percben Benács beadását Török fejeli kapura a kapu torkából, de Várhegyi az utolsó pillanatban kivágja a labdát. A 22. percben azonban már vezet Szekszárd. Benács kerül gólhelyzetbe és lövése a balhátvéd Tóthon irányt változtat és a megle­pett Bakos hálójába kerül. 1:0. Az utolsó negyedórában egymás után hagyja ki a jobbnál jobb helyzeteket a Petőfi. Szünet után már a második percben szép Hómann elfutást láthatunk, de a szép Benács fe­jes a kapu fölé megy. A 8. perc­ben viszont súlyos játékvezetői hiba juttatja a vendégcsapatot egyenlítéshez. Vass a legalább 3 méteres lesen lévő lágerhez játszik, a partjelző lemarad és a kis­kunhalasi játékos a kifutó Greilich kapujába küldi a labdát. 1:1. A gól után ideges lesz a hangulat a pályán és a nézőtéren is. A gól a vendégeknek ad szárnyakat. Mégis a 18. percben újabb nagy Petőfi gólhelyzet marad kihasz­nálatlanul. Terebesi kisodródik a balszélre. Beadását Török meg­toldja és Benács az ötösről mel­lé pofozza a labdát. (Ordító gól­helyzet volt.) A 21. percben mégis Szekszárd javára dől el a mérkőzés sorsa. Benács kerül helyzetbe a 16-oson, lövése elkerüli a kaput, de elesik a csatár, mi­re a játékvezető előbbi hibá­ja kiegyenlítésére szigorúan 11-est ítél. Terebesi fut neki a labdának és lövése a kapust érintve a kapu közepén jut a hálóba. 2:1. A gól a hazaiaknak ad szárnyakat és Török alakításai többször tapsra ragadtatják a nézőket. Idegesen, sok hibával játszott mind a két c^aoat. A vendégek *em igazolták tavaszi eredmé­nyeiket, de a Petőfi sem játszott meggyőzően. Még így is nagyará­nyú győzelmet arathattak volna, ha helyzeteiket csak 50 százalé­kosan kihasználják. (Kíváncsian várjuk, mikor hagyják már ki a csapatból azokat a játékosokat, akiket még ilyen sorsdöntő eset­ben sem fog el a küzdelem he­ve.) Kitűntek: Török, Cser, Szlo­szár. Rochi, Simon és Hómann, illetve Hirt, Csányi és Várhegyi. T. L. Kaposvári Dózsa— Dombóvári Szpartakusz 2:1 (2:0) Kaposvár, 800 néző. Vezette: Solymosi. Kaposvári Dózsa: Mol­nár II. — Güth, Illés, Deák — Szvat, Kutas — Veverán, Bene, Nagyréti, Kecskeméti, Molnár III. Edző: Záborszki Jenő. Dom­bóvár: Csutorás — Korpádi, Ta­mási I,, Both — Tallósi, Gálosi, — Mérei, Kardos, Koller, Hor­váth, Mácsik. Edző: Galambos István. Csak az első félidőben volt kielégítő a hazai csapat já­téka. Szühet után jó játékával — annak ellenére, hogy a hazaiak két 11-est hibáztak — legalább az egyik pontot megérdemelte volna a vendégcsapat. Góllövő: Veverán 2, illetve Koller. Jók: Illés, Deák, Szvat, Kutasi, illetve Tamás I., Koller, Tallósi (a me­zőny legjobbja). Kaposvári Kinizsi— Bonyhádi Vasas 5:0 (2:0) Kaposvár, 4000 néző. Vezette: Boros. Kaposvári Kinizsi: Mezőfi Sütő, Szigeti, Gergely — Ács, Márkus — Talián, Szentgróti, Stadler, Herbei, Horváth. Edző. Kiss István. Bonyhád: Szlavicsek — Pálos, Wagner, Borsodi — Pa­taki, Molnár — Kreisz, Fláding, Endrődi, Szabó, Szegedi. Edző: Csordás Sándor. A bajnokságra törő hazai csapat második félide- ji nagyszerű játékával ily arány­ban is megérdemelten nyert. A kitűnően játszó hazai csatársor ellen a bonyhádiaknak nem volt ellenszerük. Góllövők: Horváth 3, Talián, Herbei. Jók: Sütő, Szige­ti, Márkus, Szentgróti, Ács (a mezőny legjobbja), illetv - Wág- ner, Pataki. Komlói Béta-akna— Csepel Autó 3:1 (1:0) Komló, 600 néző. Vezette: Ma­joros. Béta-akna: Magyar — Tóth G., Trischler, Takács — Göncz, Bocsor — Deák, Király, Sör, Farkas, Tóth Gy. Edző: Farkas József. Csepel Autó: Blá- boli — Vigh, Kulcsár, Kárpáti — Kiss, Tajti — Paluzin, Kreisz, Boros, Kerekes, Bakó. Edző: Sza­bó Géza. A bétái együttes való­sággal lelépte a bajnokjelölt cse­peli csapatot. A három szép gó­lon kívül rengeteg helyzetet ha­gyott ki a győztes együttes. A 3:1- es eredmény hízelgő a dunaha- rasztiakra nézve. Góllövők: Ki­rály, Deák, Bocsor, illetve Kiss. Jó az egész bétái csapat, illetve Kulcsár és Kiss. Kiskunhalasi Dózsa— Bácsalmási Petőfi 4:1 (2:0) Kiskunhalas, 200 néző. Vezette: Rolléder. Kiskunhalas: Nagy — Répási, Molnár, Szebeni — Szabó. Csóti — Szekeres, Kucsera, Un- gi, Rubos, Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. Bácsalmás: Nincsevics — Jágity, Petri, Wachtier — Pólyák Böröcz — Borcsik, Simity, Süke, Mezei, Severácz. Edző: Fnrczi József. Csak 20 percig volt egyen­lő ellenfele a bácsalmási csapat a halasiaknak. A hazaiak már 4:0-ra vezettek, amikor a mérkő zés utolsó percében 11-esből szé­pítettek a vendégek. Góllövő: Ru­bos 2, Kucsera, Puskás, illetve Mezei 11-esből. Jók: Molnár, Csóti, Puskás, illetve Nincsevics, Wachtler, Süke. Bajai Bácska—Pécsi Bányász 2:1 (0:1) Baja, 1000 néző. Vezette: Gyar­mati. Bácska: Körmendi — Bohner, Ihos II., Bisztrovics — Horváth, Csanyik — Weiling, Gugán, Ónodi, Dujmov II., Sipos. Edző: Ónodi Béla. Pécsi Bányász: Erdősi — Ulrich, Vámos, Ba- ezur — Varga, Weit — Pintér, Müller, Kása, Gyurkó, Selymes. Edző: Keszler Mátyás. Változatos játék után kavarodásból Gyurkó a Bányásznak szerezte meg a ve­zetést. A gól után a hazaiak nagy fölénybe kerültek, azonban Bányász-védelem jól rombolt. A II. félidő sorozatos hazai tá­madásai megfordították a mér­kőzés eredményét és nagy küz­delemben alul maradt a Bányász. Góllövő: Dujmov II., Vámos ön­gól, illetve Gyurkó. Jók: Weiling, Dujmov II., Csanyik (a mezőny legjobbja), illetve Erdősi, Vá­mos, Gyurkó. Az NB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel 26 15 3 8 57:36 33 2. Kaposvári Kinizsi 25 14 4 7 51:28 32 3. Halasi Dózsa 24 14 2 8 50:30 30 4. Pécsi BTC 25 11 8 6 56:36 30 5. Bajai Bácska 24 13 4 7 35:25 30 6. Bajai Építők 24 H 7 6 44:30 29 7. Szekszárd 24 10 6 8 37:38 26 8. Pécsi Bányász 25 11 3 11 49:41 25 9. Kaposvári Dózsa 25 10 5 10 40:41 25 10. Pécsi Vasas 25 9 7 9 40:42 25 11. Bonyhád 25 12 1 12 35:39 25 12. Halasi MEDOSZ 25 11 2 12 51:41 24 13. Székesfehérvár 25 11 2 12 45:42 24 14. Bácsalmás 25 9 5 11 37:51 23 15. Komló 24 3 4 17 24:59 10 16. Dombóvár 25 1 3 21 19:91 5 Táblázatunkban az első vonali felett lévő csapatok a bajnoksá­gért küzdenek. A második vonal alatt lévő csapatok kiesetteknek tekintendők, míg a két vonal kö­zöttiek a kiesés elkerüléséért folytatnak késhegyig menő har­cot. A vesztett pontok tekinteté-; ben jelenleg ez a helyzet: 18 pon­tos: Kaposvári Kinizsi, Halasi Dó­zsa és Bajai Bácska, 19 pontos: Csepel és Bajai Építők, 20 pontos: Pécsi BTC, 22 pontos: Szekszárd., 25 pontos; Pécsi Bányász, Bony-, hád, Pécsi Vasas, Kaposvári Dó- \zsa, 26 pontos: Halasi MEDOSZ és Székesfehérvár, 27 pontos: Bácsalmás. A következő bajnoki forduló párosítása: Bajai Építők—Bácsal- vmás, Pécsi Dózsa II.—Csepel Autó, Kiskunhalasi Dózsa—Kis­kunhalasi MEDOSZ, Komló— Dombóvár, Szekszárd—Bonyhád, Kaposvári Dózsa—Székesfehér­vár, Kaposvári Kinizsi—Pécci Bányász, Pécsi BTC—Bajai Bács­ka. Szabad: Pécsi Vasas. Döbrököz győzött Dombóvórott, Báfaszék pedig Faddon Tolna—Máza 0:0 A megyei bajnokságban közei 6000 néző előtt kerültek sorra a huszonhatodik forduló küzdelmei. Egy hónappal a bajnokság befejezése előtt már csak a helyezésekért folyik a küz­delem. A bajnokságot aligha le­het elvenni a lelkes mázai bá­nyászcsapattól, amely ebben a for dulóban is megőrizte veretlensé­gét, ezúttal Tolnán. Máza eleve védekezésre rendezkedett be és minthogy a hazai csapat 6—8 gól­helyzetet hagyott kihasználatla­nul, a két csapat végül is megosz tozkodott a bajnoki pontokon. A forduló meglepetését Döbrököz szolgáltatta Dombóváron aratott győzelmével. A vasutas csapat erősen megfiatalítva könnyelműen játszott. A vezetés megszerzése után a vendégek lesgóllal egyen­lítettek, majd büntetőből a győ­zelmet is megszerezték. A másik nem várt eredmény Faddon szüle­tett. Az elbizakodott hazaiak lé­lek nélkül játszottak és a lelkes bátaszéki együttes megfosztotta a hazai együttest hazai veretlen­ségétől. Nem várt eredmény született a paksi járás rangadóján is. Mezőny fölényben ugyan Dunaföldvár ját­szott, de addig, amíg a hazaiak csak négy kapufát lőttek, a paksi csatárok négyszer vették be a ha­zai kaput és megérdemelt de túl­zott arányú győzelemhez jutot­tak. Szolgáltatott a forduló kelle­mes és kellemetlen meglepetéseket is. Kellemes meglepetés volt az, hogj' a 20 éves átlagot sem elérő tamási együttes majdnem két­számjegyű győzelmet aratott ki­tűnő csatárjátékkal Nagydolog el­len, míg a kellemetlen meglepe­tés az volt, hogy a megye két olyan nagy múltú együttese, mint a Simontornya és Nagymányok mennyire gyengélkedik. Nagymá­nyok ugyan győzött otthonában Iregszemcse ellen, ennek ellenére is, de. Simontornya az egyik baj­noki pontot Hőgyészen hagyta. Hőgyészen két ellentétes félidőt láthattak a nézők. Az első félidő­ben Simontornya szerzett két gó­los előnyt, de szünet után Hő- gypsz rohamozott és ki is egyen­lítette a vendégcsapat előnyét. Gyönkön a várt eredménnyel vég­ződött a Gyönk—Sz. Dózsa talál­kozó. Az első félidőben a hazaiak még lelkesedéssel ellensúlyozták a Dózsa technikai fölényét, de szü net után visszaesett a hazai csa­pat és a Dózsa ilyen arányban is megérdemelten győzött. Részletes eredmények a követ­kezők: Gyönk—Sz. Dózsa 1:4 (1:1); Dombóvár—Döbrököz 1:2 (0:0), Tolna—Máza 0:0, Tamási—Nagy- dorog 8:3 (3:1), Hőgyész—Simon­tornya 2:2 (0:2), Nagymányok— Iregszemcse 2:0 (1:0). Fadd—Bá- taszék 1:5 (0:3), Dunaföldvár— Paks 0:4 (0:1). Négy mérkőzésen tehát a vendégcsapat ezte meg a győzelmet és ézút.ir.l csak három alkalommal tudtak győzni a hazaiak, egy mérkőzés döntet­lenül végződött. A bajnokság ál­lása a 26. forduló után a követke­ző: 1. Máza 26 20 6 — 89:17 46 2. Nagymányok 26 20 2 4 85:20 42 3. Tolna 25 17 4 4 81:24 38 4. Dombóvár 26 16 4 6 87:35 36 5. Bátaszék 26 16 4 6 87:40 36 6. Sz. Dózsa 26 15 5 6 95:37 35 7. Simontornya 26 15 3 8 78:35 33 8. Paks 25 11 3 11 62:57 25 9. Fadd 26 9 4 13 61:70 22 10. Dunaföldvár 26 9 2 15 50:85 20 11. Iregszemcse 25 8 1 16 41:120 17 12. Hőgyész 26 5 5 16 53:92 15 13. Döbrököz 25 6 1 18 45:76 13 14. Nagy dörög 26 6 1 19 50:138 13 15. Gyönk 26 5 2 19 34:83 12 ,16. Tamási 24 2 3 19 34:103 7 Totó-eredmények 1. Ferencváros—MTK 0:2 2 2. Dorog—Csepel 5:1 1 3. Pécs—Újpesti Dózsa 3:2 1 4. Tatabánya—V asas 0:3 2 5. Salgótarján—BVSC 2:1 1 6. Diósgyőr—Szombathely 1:0 1 7. Oroszlány—Győr 1:3 2 8. Kaposvár—Szállítók 3:2 1 9. Debrecen—Borsodi B. 6:0 1 10. Vasas Izzó— Bp. Spartacus 1:3 2 11. Sampdoria—Fiorentina 2:1 1 12. Juventus—JMilan 3:1 1 TEKE Kétfordulós megyei teke­bajnokság indult A Tolna megyei Teke Szövet­ség rendezésében május I5-én kezdődik a kétfordulós megyei tekebajnokság. A bajnokságra nyolc csapat küldte el nevezését: Szekszárdi Postás I., Szekszárdi Postás II., Tolnai SE, Tolnai Vö­rös Lobogó (Selyemgyár), Bony­hádi Vasas, Bonyhádi Cipőgyár, Dombóvári Cementüzem, Dom­bóvári Állami Gazdaság. Egy-egy csapat létszáma négy főből áll. L. F. A Szekszárdi Dózsa labdarúgó-csapata Álló sor, balról jobbra: dr. Németh János, a csapat intézője. Bese­nyő, Kormos, Sátori, Gyurik, Dósai, Tárnok I., Novák, Vass. Frischer Sándor edz*. Alsó sor; Tárnok U., frei és Beucze,