Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-24 / 276. szám

i n WS9. fWTKEft«- 24. TOLNA MEGYEI NÉPÜJSAG Az HB Hl. bombameglepefése: Székesfehérvár 3:0-ra győzött a Bácska ellen Baján Az NB III. őszi bajnokságának végküzdelme nemvárt hatalmas meglepetést szolgáltatott. A lista­vezető Bajai Bácska együttese tar­talékosán állt ki a Székesfehér­vár elleni találkozóra és miután Ihos II. rendkívül gyenge napot fogott ki, a lelkes székesfehérvá­riak a Bácska 16:0-ás szögletará­nya ellenére nemvárt 3:0 arányú győzelmet arattak. A Tolna megyei csapatok közül ezúttal csak Szekszárd szerzett pontot a Csepel Autó ellenében. Bonyhád 65 percen át vezetett ugyan Pécsett is a Pécsi BTC-vel szemben, de aztán mégiscsak a pécsieknek jött ki jobban a lépé­sük. Bonyhád a 80. percben 11-est hagyott ki. Kaposvárott az első félidőben jól tartotta magát a dombóvári együttes. Szünet után azonban már jobban kidomboro­dott a volt NB Il-es csapat tech­nikai fölénye. A Bácska hazai sú­lyos vereségére a Bajai Építők szolgáltatott gyógyírt, mert a Pé­csi Dózsa tartalékcsapata ellen Pécsett is megszerezték a bajno­ki pontokat. Jól szerepelt a Kaposvári Dó­zsa is a kettős kaposvári NB III- as mérkőzésen. A Kiskunhalasi Ki nizsi együttesét küldték haza ve­reséggel, ha az mindössze egy gó­los is volt. Komlón a helyi együt­tes és Bácsalmás megosztozkod­tak a bajnoki pontokon. A kiskun halasi mérkőzésen a helyi Dózsa szoros küzdelemben ugyan, de győzött a Pécsi Vasas ellenében. A forduló eredményei: Székesfehérvári MÁV Előre— Bajai Bácska 3:0 (2:0), Kaposvári Kinizsi—Dombóvári Szpartakusz 6:2 (3:2), Kaposvári Dóza^- Kis- -kunhalasi Dózsa 1:0 (0:0)^Ciskun halasi Dózsa—Pécsi Vasas 2:1 (0:0), Pécsi BTC—Bonyhádi Va­sas 2:1 (0:1), Szekszárdi Petőfi— Csepel Autó 2:2 (2:1), Bajai Épí­tők—Pécsi Dózsa II. 1:0 (0:0), Bácsalmási Petőfi—Komlói Béta­akna 2:2 (1:0). A vendégek közelebb álltak a győzelemhez. Szekszárdi Petőfi csatársora még kellemetlen perce két szerez. Ezt igazolja a 12. perc is, mert Greilich kapujából kifut va kénytelen menteni, Hauser tá­voli lövése azonban szerencsére el kerüli a kaput. Most változa­tos lesz a küzdelem. A vendégcsa­pat pontosabban adogat és tért­ölelő rúgásokkal indítja gyors csa társorát rohamra. A 18. percben Benács gólhelyzetben célt téveszt. A túlsó oldalon viszont Hau­ser lő 25 méterről és a jól el­talált labda a kapufáról pat­tan vissza. Két perc múlva a gyors jobb­szélső hagyja íaképnél a szek­szárdi védelmet, de az ő lövését is a kapufa védi ki Greilich he­lyett. Most nagyon szorít a ven­dégcsapat. Szerencsénk azonban most bőven van. A 26. percben is jó helyzetben a jobbszélső rá­lép a labdára. Újabb egy perc múl va Cser kezezése miatt rúghat­nak szabadrúgást a vendégek. Az erős lövést Greilich kiejti, Kiss azonban az üres kapu fölé helyezi a labdát. A 32. nercben Benács jó helyzetet alakít ki, de nem lő, hanem leadja a labdát, amely az egyik szekszárdi csatár lábáról a hálóba is kerül, a játékvezető lesállás miatt nem ad gólt. Helyet te mi kapunk egyet egy perc múl va. Handó a tétovázó szekszárdi védelmet faképnél h^gyii, csak Zörényi tud vele lépést tartani, de nem akar erősza­kos eszközökhöz nvú’ni és így a csatár a díszkisáret és a kifutó Greilich mellett a jobb alsó sarokba helyezi a labdát. 1:1. A gólra heves rohamokkal vála szol Szekszárd. Egy ízben már mindenki 11-est kiált, de a já­tékvezetőhármas egybehangzó vé leménye szerint nem érintette a labdát a csepeli hátvéd és így vár ni kell a 38. percre, amely mé­giscsak meghozza számunkra a vezetést. Ezután beszéd miatt ju­tunk szabadrúgásokhoz. Bosnyák íveli előre a labdát, Benács kap­ja. Forgolódik vele, az alapvonal közelében, majd Török elé tálal és a fiatal szekszárdi játékos fordulásból a jobb kapufa mel lett helyezi a labdát a csepe­li kapuba. 2:1. Szünet után ismét a Petőfi dik tálja az iramot Az 1:3-as szög­letarány ugyan 6:3-ra javul, de nincsen, aki az i betűre feltegye a pontot. Különösen Hómann erőt len játéka szembetűnő. Simon lő mellé jó helyzetből, meg Be­nács előtt nyílik gólhelyzet, de ezen kívül a sorozatos Petőfi tá­madások még helyzetet sem ered­ményeznek. Csak 20 perc után jön fel a Csepel. Ekkor azonban má­ris veszélyes. Szloszár kétszer is csak szabálytalanság árán tud közbeavatkozni. De nem lesz eredmény sem ebből, sem abból a szabadrúgásból, amelyet Bos­nyák irányít a 16-osról Glück ka­pujára. Nem szemfüles a hazai csatársor. A 25. percben is várat­lanul elesik a csepeli jobbhátvéd, úgyhogy Cziráky akadálytalanul mehet, de beadása senkit ssm ta­lál a 16-oson. belül. A csepeli ro­hamokat a szekszárdi védelem les- reállítással igyekszik tisztázni. Szerencse is, hogy a játékvezetők feladatuk magaslatán állnak. A 31. percben a középre húzódott Kárpáti helyett Handó megy el. Előbb a kifutó Greilichbe lövi a labdát, ő azonban kiejti azt és most már másodszorra nem hibáz a csepeli csatár. Az utolsó percek­ben a lelkesebben játszó csepeliek három ízben is csak Greiüch-hel állnak szemben a szekszárdi véde­lem jóvoltából, de ezúttal a sze­rencse ismét mellénk szegődött és marad a 2:2-es végeredmény. Inkább küzdelem, mint játék volt. Mindkét félidő első felében a hazai, aztán a vendégcsapat támadott többet. Kitűntek: Vígh, Kárpáti, illetve Török és Zörényi. T. Az HB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: Háza dunaföldvári győzelmével nagy lépést tett előre az őszi elsőség felé Dombóvár az Sz. Dózsát, Simontornya Nagymányokot, Bátaszék Tolnát győzte le a megyei bajnokság XIII. fordulójában A megyei bajnokság XIII. for­dulójában nem kevesebb, mint három rangadóra került sor, emellett a listavezető Mázának Dunaföldvárott kellett bebizonyí­tania, hogy az eddigiek során nem érdemtelenül őrizte meg veret­lenségét. A mázai bányászcsapat az idei megyei bajnokságban elő­ször került az első helyre és mi­közben ellenlábasai sorra vesztik mellette a pontokat, szívvel-lé- lekkel őrzi az első helyet és ve­retlenségét is. Ezúttal Dunaföld- várt győzte le otthonában szoros mérkőzésen. A három rangadón küzdelem folyt a javából. A fiatal dombó­vári csapat az öregek nélkül is győzni tudott a sokat reklamáló Dózsa ellen, amelyből szünet után Vass és Hellebrandt is a kiállí­tás sorsára jutott a játékvezető megsértése miatt. A 2:l-es vere­ség a Dózsára nézve volt hízelgő, a vasutasok nagyobb arányban is győzhettek volna. áimontornyán szoros első félidő után a második félidő első felé­ben feljavult a bőröscsapat és a rangadót biztosan nyerte meg az SBTC, amelynek góljaira Nasy- mányok csak 11-esből lőtt góllal tudott szépíteni. Rendkívül nehéz helyzetben volt a Bátaszék—Tolna rangadó előtt a bátaszéki csapat, amely­ből a múlt vasárnapi szekszárdi mérkőzésen két játékos is a ki­állítás sorsára jutott. A mérkő­zésre hazahozott Garamvölgyi gólja azonban még így is a hazai­ak javára döntötte el a mérkőzés sorsát. Úgy látszik, hogy Paks is ma­gához tért. Árki csatasorba állá­sával megszilárdult a védelem és a visszaesett iregiekkel szembon a csatársor ontotta a gólokat. Kü­lönösen az első félidőben játszott nagy fölényben a hazai csapat. Fadd ebben a fordulóban arat­ta első győzelmét, méghozzá im­ponáló arányban. A faddiak min­den bizonnyal nem emlegetik majd a XIII. fordulót szerencsét­len fordulóként. A végső helyezések szempont­jából fontos volt a Hőgyész— Nagydorog találkozó eredménye is, amelyet a hazaiak nagy kü­lönbséggel nyertek meg. A bajnoki táblázaton Máza elő­nye változatlanul egy pont. Dom­bóvár a negyedikről a második­ra, Bátaszék a hetedikről a hato­dikra jött fel. A vasárnapi rang­adón vesztes Tolna, Nagymányok és a Sz. Dózsa egy-egv hellyel lejjebb került a tabellán. H6- gyészt a sorrendben második győ­zelme a 11. helyre hozta fel. Nagy a harc a veszélyes hátsó régiók elkerüléséért is. Részletes eredmények a követ­kezők: Dunaföldvár—Máza 1:3 (1:3), Bátaszék—Tolna 1:0 (1:0). Fadd—Gyönk 6:1 (1:1), Dombóvár —Sz. Dózsa 2:1 (2:1). Simontor­nya—Nagymányok 3:1 (0:0). Hő­gyész—Nagydorog 7:2 (4:0), Paks —Iregszemcse 9:2 (6:1). Csepel Autó 2:2 (2:1) 1. Csepel Autó 13 9 1 3 39:22 19 2. Bajai Bácska 13 8 3 2 21:13 19 Szekszárd. 600 néző. Vezette: 3. Pécsi BTC 12 7 A 1 34:16 18 Kulcsár. 4, Bajai Építők 13 7 2 4 24:17 16 Szekszárd: Greilich — Szloszár, 5. Halasi Dózsa 12 7 1 4 30:21 15 Cser, Zörényi — Bandi, Bosnyák 6. Szekszárd 12 6 3 3 19:19 15 — Hómann, Simon, Benács, Tö­7. Pécsi Vasas 14 5 4 5 23:23 14 rök, Cziráky. Edző: Ábrahám 8. Bonyhád 12 5 12:13 14 László dr. 9. Kaposvári Kinizsi 12 6 2 4 £4:1.3 14 Csepel: Glück — Vígh, Kreisz, 10. Pécsi Bányász 12 5 1 6 22:20 11 Hohren — Hauser, Tajti ­- Kárpá 11. Bácsalmás 13 4 3 6 19:24 11 ti. Handó, Kiss, Kerekes, Vass. 12. Székesfehérvár 12 5 — 7 22:25 10 Edző: Szabó Géza. 13. Kaposvári Dózsa 12 3 3 6 17:23 9 Kezdés után azonnal s hazai 14. Halasi Kinizsi 12 3 1 8 21:25 7 csapat veszi kezébe a játék irá­15. Komló 12 1 2 9 9:29 4 nyitását és szekszárdi rohamok 16. Dombóvár 12 — 2 10 9:42 2 melengetik a didergő nézőket. Tö rököt a 4. percben az alapvonal A Pécsi Dózsa eredményeivel: és a 16-os találkozásánál buktat­1. Pécsi BTC 13 8 4 1 38:19 20 2. Csepel Autó 13 9 1 3 29:92 19 Bosnyák íveli be a szabad­3. Bajai Bácska 14 8 3 3 21:14 , 19 rúgást. Glück kapus olyan 4. Bajai Építők 14 8 2 4 25:17 18 szencsétlenül nyúl a pergő 5. Halasi Dózsa 13 8 1 4 34:22 17 labdába, hogy az kapujának 6. Kaposvári Kinizsi 13 7 2 4 28:14 16 jobb sarkába pattan. 1:0. 7. Pécsi Dózsa 14 7 2 5 36:24 16 Csepel csak a 7. percben jut 8. Szekszárd 33 6 3 4 20:21 15 először szóhoz. A középcsatár 9. Bonyhád 13 7 1 5 15:16 15 azonban jó helyzetből mellé lő. 10. Pécsi Vasas 15 5 4 6 23:28 14 Már az első csepeli támadásnál 31. Pécsi Bányász 13 5 1 7 22:22 11 látszik, hogy a vendégek gyors 12. Bácsalmás 13 4 3 6 19:24 11 13. Székesfehérvár 13 5 — 8 23:27 10 14. Kaposvári Dózsa ld 3 3 7 18:28 9 A TOTO 47. heti 15. Halasi Kinizsi 13 3 1 9 21:34 7 16. Komlód 13 1 3 9 11:31 5 ered menye 17, Dombóv'.­13 1 2 10 12:43 4 1. Magyarország— Vesztett pontok tekintetében: 17:23 14. Halasi Kinizsi 17 pont Ausztria 1 2:1 1. Pécsi BTC 6 pont 34:16 2. 21:25, 15. Komló 20 pont 9:29, 16. 2. DVSC—MVSC 1 3:0 Csepel 7 pont 39:22, 3. Bajai Bács­Dombóvár 22 pont 9:42. 3. Kecskemét—Pénzügy. 1 3:0 ka 7 pont 21:13, 4. Halasi Dózsa A következő bajnoki forduló , 4. Orosháza—Jászberény x 1:1 9 pont 30:21, 5. Szekszárd 9 pont párosítása : Szekszárd—Dombóvár, 5. Pápa—Komló 2 0:2 19:19, 6. Kaposvári Kinizsi 10 Pécsi BTC—Pécsi Bánvász, Ka- , 6. Atalanta—Padova 1 1:1 pont 24:13, 7. Bajai Építői 10 posvári Kinizsi­—Székesfehérvár, 1 7. Lanerossi—Fiorentina x 1:1 pont 24:17, 8. Bonyhád 10 pont Kaposvári Dózsa­-Bonyhád, Kom- , 8. Palermo—Lazio x 0:0 12:13, 9. Pécsi Bányász 13 pont ló—Kiskunhalasi Kinizsi, Kiskun- 1 9. Roma—Inter. 1 3:1 22:20, 10. Pécsi. Vasas 14 pont halasi Dózsa—Csepel, Pécsi Dózsa | 10. Samndoria—Bologna 1 1:0 23:23, 11. Székesfehérvár 14 r: ont II.—Bácsalmás, Bajai Építők—Pé­11. Rennes—Nimes x 1:1 22:25. 12. BcW'ilp'?-’. 15 p~ } o -5 4. esi Vasas Bajai Bácska szabad­13. Bordeaux—Nice 2 0:3 13. Kaposvári Dózsa 15 pont napos. 1 A bajnokság állása a következő: 1. Máza 12 9 3 — 46:9 21 2. Dombóvár 12 9 2 1 42:19 20 3. Tolna 12 8 2 2 39:7 18 4. Nagymányok 12 9 — 3 33:10 18 5. Bátaszék 12 8 2 2 43:19 18 6. Sz. Dózsa 13 7 3 3 46:14 17 7. Simontornya 12 7 1 4 35:14 15 8. Paks 12 6 1 5 37:28 13 9. Iregszemcse 12 5 — 7 24:51 10 10. Dunaföldvár 12 4 1 7 23:42 9 11. Hőgyész 12 3 — 9 25:50 6 12. Gyönk 12 3 — 9 18:40 6 13. Nagydorog 13 3 — 10 27:65 6 14. Fadd 12 1 2 9 18:42 4 15. Tamási 16. Döbrököz 12 t ö 1 r ö 11 1 V 8:54 e 1 A XIV. forduló párosítása a kö­vetkező: Sz. Dózsa—Hőgyész, Tol­na—Dombóvár, Iregszemcse— Bátaszék, Paks—Simontornya, Tamási—Fadd, Gyönk—Dunaföld­vár, Máza—Nagymányok. Ifjúsági labdarúgó-bajnokság Dombóvár újra az első helyre került 7:0-ás győzelmével A megyei ifjúsági bajnokság­ban — a felnőtt bajnoksághoz hasonlóan — nagy hajrá alakult ki az őszi elsőség megszerzéséért. Négy csapat van, amely nagyjá­ból azonos játékerőt képvisel. Ezek: Dombóvár, Tolna, Nagy­mányok és Máza. Az elmúlt he­tekben még Dombóvár volt az élen, a múlt héten a tolnai csapat jobb gólaránnyal az első helyre került, azonban a dombóvári vas­utasok vasárnap a Szekszárdi Dó­zsa felett aratott 7:0-ás győzel­mükkel újból az első helyre ve- rekedték fel magukat. A dombó­vári csapat jó formában van, de nem sokkal marad el mögötte a tolnai csapat sem, mely Bátaszé- ket otthonában győzte le. A fad­diak a szélsőséges Gyönk ellen 6:0-ra győztek. A mázai gárda Dunaföldváron is biztosan győ­zött és hozta el a báj nők i pon­tokat. Vasárnap a nagymúnvoki ifik is kitettek magukért, amikor Simontornyát otthonában győzték le. A legnagyobb meglepetést a nagydorogiak okozták, akik most szerezték meg első győzelmüket, méghozzá Hogy észen. Az Reg­szemcséi csapat egy gól ellenében tízet kapott Pakson. Eredmények: Dunaföldvár— Máza 0:4, Bátaszék—Tolna 1:3, Fadd—Gyönk 6:0, Dombóvári Vasút—Szekszárdi Dózsa 7:0, Si­montornya—Nagymányok 0:1, Hő­gyész—Nagydorog 0:3, Paks—r Iregszemcse 10:1. 1. Dombóvár A bajnokság 12 9 állása: 2 1 38:10 20 2. Tolna 12 9 2 1 33:12 20 3. Nagymányok 12 9 1 2 39:12 19 4. Máza 12 7 4 1 32:10 10 5. Fadd 12 7 1 4 35:17 15 6. Bátaszék 12 7 1 4 29:18 15 7. Tamási 12 6 2 4 23:17 14 8. Simontornya 12 6 1 5 30:32 13 9. Paks 12 5 1 6 27:25 11 10. Gyönk 12 3 2 7 13:27 ;; 11. Dunaföldvár 12 3 2 7 12:32 8 12. Sz. Dózsa 13 3 1 9 21:45 7 13. Iregszemcse 12 1 3 t; 17:41 3 14. Hőgyész 12 1 3 8 8:30 5 15. Nagydorog 13 1 2 10 18:52 4 16. Döbrököz t ö r ii 1 V e