Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-14 / 268. szám

I 1959. november 14. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG SPORT > _ r Érdekességek az NB lll-ról Pécsbányatelepen a Bonyhádi Vasas győzelme meglepetést okozott. A bányász szurkolók a mérkőzésen — és utána — többször hangoztatták, hogy a bányász csapat hullámvölgyben van. Ez különösen a csatársorra vonatkozott és ebben volt is valami, mert játékában nem volt átütő erő. A bonyhádi csa­pat játékosainak ha nem is ment úgy a játék, mint azt vár­ták tőlük a vezetők, de határta­lan lelkesedéssel küzdöttek. A Vasas csapatából legkiemelke­dőbb játékot Fládíng nyújtotta, aki mint egy örökmozgó, hol a védelemnek segített, hol az el­lenfél kapujánál veszélyezte­tett. Rengeteget vállalt magára és erőnléttel is jól bírta. A vé­delem legjobbja Szlavicsek volt és nagy része van a győzelem­ben. Két-három esetben is bra­vúrosan védett és biztosnak lát­szó góltól mentette meg kapu­ját, hogy még a bányász szur­kolók is nagy tapssal jutalmaz­ták. Sorrendben talán a közép­hátvéd Horváthot kell említe­ni a jók között, mert úgyszól­ván hibátlanul játszott. A meg­fiatalított bonyhádi csapat töb­bi tagja is nagy akarással küz­dött és éppen ennek lett az eredménye az értékes két pont megszerzése. Még a mérkőzés­ről annyit, hogy a nézők száma úgy 150—180 körül lehetett, de ebből is mintegy 50 bonyhádi volt. A gyér érdeklődés láttán fájó szívvel gondoltunk arra, ha például Tolnán lenne egy ilyen mérkőzés, 2000-en is lennének. A vasárapi győzelme után a Bajai Bácska az élre került, de ennek ellenére győzelme Dom­bóvár felett nem volt valami imponáló. Az első félidőben csak egy szerencsés góllal sike­rült a vezetést megszerezniük. (A labda a sárba ragadt és eb­ből rúgott Albert gólt.) A má­sodik góljukat is részint a sáros talajnak köszönhették, mert a védelem leragadt. Albert sza­badrúgása Dujmov II-höz ke­rült, aki egyből a hálóba továb­bította. A 2:0 után történt a 32. és a 34. percben Tallósi, illetve Kardos kiállítása. Mindkettő feleselésért. Az egész mérkőzés­re rányomta a bélyegét a mély, sáros talaj. Különösen a Bács­kának nem ízlett a sár- A gól­helyzetek alapján a 2:0-ás ered­mény igazságos. Mindenesetre, ha a Bajai Bácska az élvonal­ban akarja tartani magát, ak­kor jobb játékot kell produkál­nia az elkövetkező mérkőzése­ken, mint Dombóvár ellen. * A Bajai Építők Komlóról is hazavitte a két pontot. A ba­jai csatjai mindjárt a mérkőzés elején nagy iramot diktált és a 10. percben már vezetéshez is jutott. Olyan nagy volt a Ba­jai Építők fölénye, hogy a kom­lóiak csak időnként jutottak át a felező vonalon. Szünet után már változóbb lett a játék, majd a 19. percben dőlt el vég­leg a mérkőzés sorsa Rizsányi góljával. A nehéz, sáros talajon az Építők technikájukkal job­ban érvényesültek, ennek kö­szönhetik a győzelmet. A Pécsi Bőrgyár 2:l-es győ­zelme után a kiskunhalasiák Schnierer játékvezetőben ke­resték a vereségük okát. A kis­kunhalasiak szerint a nagy- mányoki Schnierert megfélem­lítették és neki köszönheti a két pontot a PBTC. Érdekesen alakult a mérkőzés eredménye. A 8. percben a vendégek gólt érnék el , a Bőrgyár ellen, a 16-osról küldött Hődör szabad­rúgása a pécsi hálóba talál. Ez­után a játékvezető az egyik pé­csi játékost feleselésért kiállí­totta. A tíz emberré! játszó ha­zaiak ellen ezután az eredmény tartására törekedtek a vendégek, de ez csak egyelőre sikerült. A szünetben levonuló játékvezető ellen a pécsi közönség hatalmas tüntetést rendezett és — a kis­kunhalasiak szerint — ekkor fé lemlítették meg a játékvezetőt. A második félidő 9. percében 11-esből egyenlít a pécsi csa­pat és a félidő közepén a Bőr­gyár a győzelmet jelentő gólt is megszerezte. Mindenesetre mi Schnierer játékvezetőt nem úgy ismerjük, hogy meg lehet félemlíteni, ellenben azt meg tudjuk érteni, hogy fájó a ve­reség l:0-ás vezetés után. Kü­lönben az ellenőrök nagyon meg voltak elégedve Schnierer működésével. A Bácsalmási Petőfi kaposvá­ri pontrablása is meglepetésnek szájnít. A bácsalmási csapat ér­tékes pontot hozott el Kapos­várról és ha az első félidőben a helyzeteket ki tudják a csatá­rai használni, úgy mind a két pontot Bácsalmásra vihették volna. Érdekes, hogy az I. fél­időben egyik csapat se tudott gólt elérni és végeredményben a mérkőzés végén 2:2-es ered­mény után osztoztak a ponto­kon. Mindkét csapat játékosai és vezetői igazságosnak tartot­ták a döntetlen eredményt. A Csepel Autó sem verhetet­len. Legalábbis ezt mutatja, hogy a csepeliek harmadik ve­reségüket szenvedték el és ez­úttal Kaposváron.' A mérkőzés mindvégig nagy iramban zaj­lott, ahol a hazaiak sokszor nyomasztó fölényben voltak.'. A Csepel Autó annak ellenére, hogy jó együttes, csak ottho­nában jelent veszélyt, bár ha visszagondolunk a Csepel Autó —Bonyhád mérkőzésre, még ezt se nagyon mondhatjuk, mert ezen a mérkőzésen nem sok kellett volna ahhoz, hogy a bonyhádiak elhozzák a két pon­tot Csepelről. A Csepel Autó vasárnapi mérkőzése is mutat­ja, hogy nincs lefutott mérkő­zés az NB III nyugati csoport­jában. A hatodik helyezett Bonyhád csak két ponttal van lemaradva a listavezető Bajai Bácskától és egy ponttal a má­sodik helyezett Pécsi Bőrgyár­tól. A vasárnapi forduló minden bizonnyal tartogat néhány meg­lepetést. A szekszárdiaknak Bácsalmáson kell játszaniok és ha csak az egyik pontot is el akarják hozni, nagyon meg keli küzdeni érte. A Bajai Épí­tők a Kiskunhalasi Dózsát fo­gadja Baján. A kétcsapat kö­zött nincs lényeges tudáskü­lönbség, a mérkőzést minden bizonnyal csak a hazai pálya dönti el a bajaiak javára. A Pécsi Vasas—Komló találkozó biztos Vasas győzelmet ígér. Ugyanez mondható a Csepel Autó és a 14. helyezett Kapos­vári Dózsa találkozóra is. A Kiskunhalasi Kinizsi és a Ka­posvári Kinizsi mérkőzés papír­forma szerint döntetlent ígér. Mindenesetre a két csapat ta­lálkozóján nem lesz nagyará­nyú győzelem egyik részről sem. Dombóvár a Pécsi BTC-t fogaci. ja és mindjárt hozzátehetjük, hogy sajnos nem sok eséllyel. Azt kell írni, hogy sajnos, mi­vel a vasárnap kiállított két játékossal tovább gyengült a dombóvári csapát, és egy-két gólos vereség már hízelgő len­ne Dombóvár számára. Bony­hád a listavezető Bajai Bácskát látja vendégül. A forduló egyik legnehezebb és legjobb mérkő­zésének ez ígérkezik. A bajaiak az első hely megtartása érdeké­ben mindent megtesznek majd a győzelemért, de a jó erőnlét­tel rendelkező és jó taktikát al­kalmazó bonyhádiakkal szem­ben reméljük nem sikerül a ba- jaiaknak a győzelem. A bony­hádi csapat nyújtotta eddig a legkiegyensúlyozottabb játé­kot a három NB III-as csapa­tunk közül, és bízunk abban, hogy folytatja a Vasas eddigi jó szereplését. Ä Pécsi Bányász Székesfehérvárra utazik és a papírforma itt is döntetlen kö­rüli eredményt, vagy kisarányú hazai győzelmet ígér. A Pécsi Dózsa II vasárnap szabadnapos. Mindenesetre hétfőn már töb­bet tudunk. A Bp. Előre megugrott a mezőnytől az NB ll-es női kosárlabda-bajnokságban Az NB II. VIII. fordulójában a szekszárdi NB Il-es női csapat rossz napot fogott ki és nagyará­nyú vereséget szenvedett a lista­vezető Bp. Előrétől. A többi ve­zető csapat közül a két hete egy ponttal alulmaradt Komárom ezúttal egy ponttal nyert otthoná­ban Szolnok ellen, Nagykőrös azonban alulmaradt a feltörő sop­roniakkal szémben, akik a kez­detben volt NB I-es játékosaikat nem szerepeltették. Sopronnak is most, már négy győzelme és négy veresége van. Győr Eger ellen győzött, míg a sereghajtó két mérkőzést is játszott, de most is elvesztette a kettőt: egyiket a Fűszert, a másikat Kecskemét el­len. A bajnoki táblázat állása a következő: 1. Bp. Előre 8 7 . 1 496:382' 15 2. Komárom 8 5 3 456:398 13 3. Nagykőrös 8 5 ‘ 3 457:434 13 4. Bp. Fűszert. 7 5 2 333:291 12 5. Kecskemét 8 4 4 429:438 12 6. Eger 8 4 4 388:396 12 7. Sopron 8 4 • 4 381:411 12 8. Szekszárd 8 4 4 418:461 12 9. Győr 8 3 '5 399:360 11 10. Szolnok 7 4 3 349:340 11 11. Békés 7 2 5 336:363 9 12. Műegyetem 9 — 9 419:589 9 Fél 9-kor kezdődik a Kecskemét—Szekszárd mérkőzés Ismét szüksége lesz a Petőfi NB Il-es kosárlabda-csapatának a bíztatásra Rendkívül korán kezdik vasár­nap a Kecskemét—Szekszárd NB Il-es női kosárlabda-mérkőzést Szekszárdon a kecskemétiek kéré­sére. Az eddigiek során mindkét csapat 4—4 győzelmet aratott és 4 vereséget szenvedett. Tehát is­mét sokat fog számítani á hazai pálya előnye és szükség lesz a közönség biztatására is. A szur­kolók előlegezik a biztatást, de elvárják azt is, hogy a csapat tag­jai készüljenek fel a mérkőzésre. A kg. technikum tornatermé­nek. lesz további műsora is, mert' 11.20-kor a Pécsi Postás férfi és ; 12.30-kor Bonyhád női csapata lesz a Sz. Petőfi területi bajnok­ságban játszó csapatának az el­lenfele. T. I Bálaszéki VSK—Nagydorogi KSK 8:1 (4:1) Bátaszék, 400 néző. Vezette: Asztalos D. Bátaszék: Kerner — Zejer, Kiss, Horváth — Szép, Krix — Péter, Toronyi, Nagy, Tóth, Székely. Nagydorog: Bö- föcz — Peterdi, Balogh, Horváth — Világ, Domonkos — Földesi, Vida, Kollár, Kovács, Farkas. A 11. percben szép helycserés táma­dás után Székely átadásából Pé­ter közelről gólt szerez. 1:0. A következő percben Toronyi a 16- osról Íő, lövése a védőkről lepat­tan és a befutó Péter 8 méterről nagy gólt lő a felső sarokba. 2:0. A gól után Tóth, majd Toronyi veszélyeztet. A 16. percben jut el az első nagydorogi támadás a ha­zai kapu elé és ebből gól is szár­mazik. Kollárt szabálytalanul aka­dályozza Kiss és a játékvezető 11-est ítél. A 11-est Kovács érté­kesíti. 2:1. Tovább folytatódik a bátaszéki csapat fölénye, főleg a balszárnyon fut sok, jó támadás. A 25. percben Krix keresztlabdá­jából Péter lesz újból eredmé­nyes. 3:1. A 44. percben Péter jól ad a kapu elé, melyből Tóth kö­zelről a hálóba lő. 4:1. A II. félidő elején Toronyi nagy lövése csúszik ki a kapufa mel­lett. Később Tóth sarkos lövését védi Böröcz nagy bravúrral. A 14. percben Székely beadása a védőkről Székely elé pattan, aki nyolc méterről a sarokba lő. 5:1. A gól után a nagydorogi csapat is lélegzethez jut, pár támadást ve' zet, de csak két szögletet érnek el. Néhányperces próbálkozás után a vendégcsapat teljesen visz- szaesik és óriási a hazaiak fölé­nye. A 30. percben Székely lefutva a védőket, újabb gólt lő. 6:1. Négy perc múlva Krix a balszélen tör elő és beadását Péter az ötösről juttatja a hálóba. 7:1. Két perc múlva Toronyi átcselezi magát a védőkön, visszajátszik Tóthoz, aki beállítja a végeredményt. 8:1. Bírálat: A felázott, nehéz ta­lajhoz a hazaiak jobban alkalmaz­kodtak. A bátaszékiek nagy tech­nikai, taktikai és erőnléti fölény­ben voltak. A vendégcsapat alá­rendelt szerepet játszott és a két­számjegyű vereségtől csak a jól védő Böröcz mentette meg őket, Czencz Imre Dombóvári VSE—Tamási 5:1 (1:1) Dombóvár, 300 néző. Vezette: Izing. Dombóvár: Halmos — Ma­rosi, Potó, Somogyvári — Ojtó, Bukovszki — Simonfalvi, Hor­váth, Fülöp, Gelencsér, Strasz- szer. Tamási: Pintér — Rábli, Schneider, Szili — Kiss, Ludas — Szabó, Németh, Orosz, Hege­dűs, Kintli. Enyhe fölényben ját­szik a hazai csapat és a 2. percben Pintérnek kell menteni. A 4. percben Horváth hagy ki jó hely­zetet. Az 5. percben egy táma­dáskor a 16-oson az egyik tamási játékos kézzel érinti a labdát. A játékvezető továbbot int. Két perc múlva Strasszer szép labdát ível be, de Horváth senkitől sem zavartatva mellé fejeli. Támad a hazai csapat. Először Horváth, majd Fülöp rontja el a beívelt szögleteket. Egy tamási támadás a 24. percben váratlan vezetést hoz az ellenfélnek. Németh a 16-os vo­nalról hatalmas lövést küld Hal­mos kapujára és a labda Halmos kezét érintve a kapuban köt ki. 0:1. A 27. percben Fülöp jó labdá­val kiugrik, de négy méterre Pintér kapuja előtt a labda mellé rúg. (Nagy helyzet volt!) Ké­sőbb Fülöp, majd Gelencsér hagy ki jó helyzetet. A 39. percben 11-est vét a tamási védelem, me­lyet Horváth értékesít. 1:1. A második félidő ötödik percé­ben Simonfalvi beadását Fülöp mellé fejeli. Két perc múlva Si­monfalvi beadását Gelencsér Pin­tér mellett a hálóba továbbítja. 2:1. A 10. percben szép hazai tá­madás után Horváth labdáját Strasszer fejjel nyomja a kapuba. 3:1. (Szép támadás.) Egyre sűrűb­ben fordul elő egy-két szabályta­lanság, különösen a tamási bal­hátvéd jeleskedik ebben. A 35. percben Fülöp, Pintér és a tamási védelem hibájából, négyre növeli a gólok számát. Pintér reklamál, de a játékvezető nem vonja vissza a gólt. 4:1. A 4L percben az egyik tamási védő kézzel érinti a labdát a 16-oson belül. A 11-est Horváth az elmozduló Pintér mel­lett értékesíti. 5:1. A 44. percben Gelencsér remek cselekkel fut el a balszélen, de a 16-os mellett Orosz felvágja. Oroszt a játék­vezető kiállítja. Bírálat. A hazai csapat az I. félidőben gyengén játszott, csak a II. félidőben mutatott játéka alapján tudta biztosítani a győ­zelmet. Tapaszti és Siklósi hiánya meglátszott a csapat játékán. Tamási, bár rossz játékot produ­kált, lelkesedésével 45 percig ké­tessé tudta tenni a hazai győzel­met. Jók: Halmos, Potó, Ojtó, Horváth, Strasszer; illetve: Pin­tér. Németh, Kiss, Ludas. Izing játékvezető jól látta el feladatát: Somogyvári István Vasárnapi labdarúgó-műsor NB III. Bajai Építők — Kiskunhalasi Dó­zsa 14 óra (Bácsván), Pécsi Vasas — Komlói Béta-akna 10 (Ligeti), Bácsalmási Petőfi — Szekszárdi Petőfi 13,30 (Páldi), Csepel Autó — Kaposvári Dózsa 14 (Szelei), Kiskunhalasi Kinizsi — Pécsi BTC 14 (Dobszai), Bonyhádi Va­sas — Bajai Bácska 14 (Budán), Székesfehérvári MÁV — Pécsi Bá­nyász 14 (Mecseki). MEGYEBAJNOKSÁG Iregszemcse — Simontornya 14 óra (Magyar, Besenyei, Eretnek), Tolna — Paks 14 (Bács megyei já­tékvezető Kuti, Szabó I.), Szek­szárdi Dózsa — Bátaszék 14 (Zsol­dos, Kovács, Sipos), Nagydorog — Dombóvár 14 (Schnierer, Izing, Nagy, Gabi), Tamási — Hőgyész 14 (Baranya megyei játékvezető Dudás, Kleiber), Máza — Fadd 13,30 (Bihari, Babits), Nagymá- nyok — Dunafölövár 14 (Majoros, Farkas J., Farkas). Az ifjúsági mérkőzések a fenti időpontokat megelőzően másfél órával kez­dődnek. JÁRÁSI I. OSZTÁLY Kurd — Nagyvejke 13,30 óra (Poór, Havasi), Zomba — Sió- agárd 14 (Asztalos D., Káldi), Kajdacs — Gerjen (Paulai, Szi­lágyi). Bonyhád II. — Nagytor- más 12 (Berke, Jónás). Szedres — Bölcske 13,30 (Bencze, Csor­dás), Szekszárdi Petőfi TI. — Decs 10,30 (Pogány, Haracsi), Öcsény — Dunaszentgyörgy 14 (Németh, Szél). EGY SZERKESZTŐSÉGBEN... — A kézirat befejezése tetszik nekem. — És mit szól az első r'szhez? — Őb, — ott még nem tartok...