Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-03 / 258. szám

* 1959. november 3. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG SPO Á Pécsi BTC elvesztette veretlenségét, a Csepel Autó megerősítette vezető helyét az NB lll-ban tehervari közvetlen vedelem es Nagy. Tóth István Dombóvári Spartakusz— Pécsi Bányász 0:0 Dombóvár, 500 néző. Vezette: Bebesi (Székesfehérvár). TTombó- vár: Csutorás — Gálosi, Schnei­der, Korpádi — Both, Kardos — Mérei, Tallósi, Tamás, Horváth, Koller. Edző: Albrecht József. Pécsi Bányász: Kovács — Ulrich. Sárközi, Vámos — Leib II., Far­kas — Lombosi, Pintér, Kása, Gyurkó, Varjas. Edző: Keszler Mátyás. Végig izgalmas mérkő­zésen a dombóváriak Tallósiva! a csatársort igyekeztek megerő­síteni. A találkozón a pécsi csa­pat játszotta a kultúráltabb fut­ballt és jobb labdakezelése ré­vén a mezőnyben valamivel jobb­nak is mutatkozott, viszont a ha­zai csapatnak több gólhelyzete adódott és egy kis szerencsével a maga javára dönthette volna el a mérkőzés sorsát. A 85. percben a vendégcsapat gólt ért el, de les­állás miatt a játékvezető nem ad­ta meg. Szerintünk is helyesen járt el a játékvezető. Inkább küzdelmet, mint szép játékot hozott a két csapat mér­kőzése. A hazai csapat nem tud­ta helyzeteit kihasználni, így kénytelen volt megelégeni az egyik pont megszerzésével. De ez is eredménynek számít, mert a dombóvári együttes utoljára augusztus hó 23-án szerzett pon­tot a Pécsi Vasas ellenében. Sebők Gyula Csepel Autó—Pécsi BTC 4:1 (0:1) Dunaharaszti, 1000 néző. Vezet­te: Hegyes. Csepel: Bloboli — Vigh, Kreisz, Hochrein — Huszár, Kulcsár — Kárpáti, Handó, Bakó II., Kerekes, Bogdán. PBTC: Sar- bak — Berta, Siklósi, Kékvölgyi — Szalai, Katona — Szigeti, Győrfi, Dara, Holló, Oskó. A mérkőzés mindkét félidejében igen nafey fölényben játszott a hazai csapat. Az első 45 percben tartani tudta magát a pécsi együttes, egyes játékrészekben igen jól védekezett és sokszor veszélyesen támadott. Szünet után Holló sérülése miatt sokáig tíz emberrel játszottak a pécsiek, ez idegessé tette a csapatot és visszaesett a BTC. Góllövők: Kerekes 2, Kárpáti. Handó, illetve Oskó. Jók: Vigh, Kreisz, Huszár, Kerekes, illetve Siklósi, Katona, Szigeti, Holló. Pécsi Dózsa II.—Komlói Béta-akna 2:2 (0:0) Tüzér utca, 300 néző. Vezette. Rolléder. Dózsa: Pohlhammer — Udvari, Bernát, Bendes — Csi­nos, Csordás — Szabó, Győri- Kiss, Halmosi, Veverán, Veréb. Komló: Bgksa — Tóth I., Tisch­ler, Somogyvári — Tóth T., Bo- csol — Deák, Göncz, Király, Far­kas, Tóth Gy. Gyenge iramú mér­kőzés. Az első félidőben főleg mezőnyjáték fplyt. Egyik kapu sem forgott veszélyben. A vendé­gek lelkes játékukkal rászolgál­tak a döntetlen eredményre. Gól­lövők: Veverán, Csordás, illetve Tóth Gy. 2. Jók: Bernáth, Csor­dás, Bendes, Csinos, illetve Tisch­ler, Tóth T., Farkas, Tóth Gy. Kiskunhalasi Kinizsi — Bajai Bácska 2:1 (1:1) Kiskunhalas, 1500 néző. Vezet­te: Rajnai. Kinizsi: Bondor — Tóth I., Várhegyi. Hirth — Schwerlach, Hornyák — Vass II., Fenyvesi II., Hődör, Jáger, Mes­ter. Baja: Körmendi — Bohner, Várnagy, Bisztrovics — Borsodi, Horváth — Albert, Tiszavölgyi, Ónodi, Dujmov II., Gugán, A vendégcsapat szerezte meg a ve­zetést, majd feljöttek a hazaiak, s biztosan nyerték a mérkőzést. Góllövők: Mester, Hődör, illetve Ónodi. Jók: Schwerlach, Vass II., Fenyvesi II., Jáger, illetve Vár­nagy, Dujmov II. Bácsalmási Petőfi — Kaposvári Kinizsi 1:0 (0:0) Bácsalmás, 1000 néző. Vezette: Soós. Bácsalmás: Szénási, Jágity, Petri, Vachtler — Prikidánovics, Pólyák — Szilágyi, Mezei, Piu- kovics, Severácz, Gulyás. Kapos­vár: Őri — Szigeti, Szili, Gergely — Szentgróti, Márkus — Talián, Ács, Mózsi, Herber, Horváth. Vé­gig a hazai csapat játszott fö­lényben, s megérdemelten nyer­te a nagy iramú mérkőzést. Gól­lövő: Pólyák. Jók: Szénási, Vachtler, Szilágyi, illetve őri, Szili, Mózsi. Pécsi Vasas—Kaposvári Dózsa 2:1 (0:0) PBTC edzőpálya, 300 néző. Ve­zette: Sutyor. Erős iramú, ala­csony színvonalú mérkőzés. Mindkét csapat több helyzetet ki­hagyott. Az első félidő kiegyen­lített erők küzdelmét hozta, szü­net után a Vasas kapott előbb lábra és már a negyedik percben megszerezte a vezetést. A hazai­ak második gólja a 25. percben 11-esből esett. A vendégcsapat két perccel a befejezés előtt 11-es- sel szépített. Gól lövők: Dana j ka, Rákóczi (11-esből), illetve Illés (11-esből'. Jók: Somogyvári (a mezőny legjobbja), Szedeli, Stel- zammer, illetve Csima, Illés, Kecskeméti. Bajai Építők—Szekszárdi Petőfi 1:0 Az NB III. 11. fordulójában vegyesen szerepeltek a Tolna me­gyei együttesek. Bonyhád tíz em­berrel is győzni tudott egy 11-es- sel Székesfehérvár ellen, Szek- szárd egyetlen góllal maradt alul a Bajai Építőkkel szemben, Dom­bóvár pedig értékes döntetlent ért el a Pécsi Bányász elleni mér­kőzésén Dombóvárott. Szekszárd sorrendben már a harmadik vereséget szenvedte el és a bajnoki táblázaton leesett a kilencedik helyre. Bonyhád ezzel szemben szép csendesen gyűjtö­geti a pontokat és jelenleg az a helyzet, hogy a Vasas a vesztett pontok tekintetében a harmadik helyen van (egyébként a hatodik), és a listavezető Csepeltől mind­össze két pont választja el. Az őszi bajnoki forduló végső kiala­kulása szempontjából természe­tesen lényeges lesz, hogy Bony­hád is és Szekszárd is hogyan bírja majd a hajrát. Dombóvár értékes döntetlent ért el a Pécsi Bányász ellené­ben. A dombóvári csapatnak rendkívül rossz volt a sorsolása. Ebben a fordulóban elvesztette veretlenségét a Pécsi BTC is (a Csepel Autóval szemben). így most már nincs veretlen csapata az NB III. mezőnyének. A fór dulóban különben a várt éredmé nyék születtek. A Pécsi Vasas í Kaposvári Dózsa, Bácsalmás : Kaposvári Kinizsi ellen győzőt I— 1 góllal, de elvérzett a Baja Bácska is Kiskunhalason a Kini zsivel szemben, a Pécsi Dózs: tartalékcsapata pedig ponto vesztett otthonában a feljavul Komló ellen. Ez utóbbi két ered mény némiképpen meglepetés nek számit. A forduló mérkőző séfről az alábbiakban számolunt be: Bonyhádi Vasas— Székesfehérvári MÁV 1:0 (0:0) Bonyhád, 900 néző. Vezette Magyar (Bács megye). Bonyhád Szlavicsek — Borsodi, Horváth Endrődi — Péter, Pataki — Vá- radi, Fláding, Réder, Wagner Szabó. Edző: Csordás Sándor Székesfehérvár: Kiss — Pál, Ti hanyi, Szilasi — Pajor, Horváti II. — Ruzics, Csuti, Komolya Purger, Nagy. Bonyhád jó iram­ban kezdi a játékot. Szögletet éi el, de utána a vendégek jutna! veszélyes támadásokhoz. Egyelőt'« azonban a védelmek mind a ké oldalon jól zárnak. A 17. percber II- est hibáz a vendégcsapat. á bonyhádi védők a 16-oson belü felvágják az egyik székesfehérvá­ri csatárt. A teljesen jogosan megítélt büntetőnek Pajor fut neki, de a nem eléggé helyezett lövést Szlavicsek nagy bra­vúrral üti szögletre. A 11-es elhárítása felvillanyozzc a hazaiakat, de a székesfehérvári védők önfeláldozóan hárítanak Szünet után a második perc­ben Pataki jut gólhelyzetbe, dt lövése visszapattan a felső kapu­fáról. Pataki lövése gólt érdemeli volna, mert a kapus teljesen ver­ve volt már. A 16. percben sajná­latos esetre kerül sor. Várad: megrúgja a labda birtokába ju­tott kapust, mire a játékvezető teljesen jogosan, a kiállítás esz­közéhez nyúl. Bonyhád tehát tú főre olvad a kiállítással. Mégis c hazai csapat ölébe hull a győze­lem, mert a 26. percben a ven­dégcsapat védelme a 16-oson be­lül kezez. A megítélt büntetőnek Endrődi fut neki és lövése t székesfehérvári kapuba jut. Alacsony színvonalú, küzdel­mes mérkőzésen inkább a védel­mek tüntették ki magukat, mim a csatársorok. Bonyhád rendkí­vül szoros küzdelemben szerezte meg a győzelmet. Jók: Szlavicsek Horváth, Pataki, illetve a székes Á forduló meglepetése a megyebajnokságban: Nagydorog legyőzte Paksot A megyei labdarúgó-bajnokság vasárnap lejátszott mérkőzései közül a legnagyobb meglepetést a nagydorogi csapat okozta, amikor tartalékosán is biztos győzelmet aratott a jóképességű paksiak fe­lett. Szekszárdon a Dózsa csapa­ta Iregszemcsét kétszámjegyű ve­reséggel küldte haza. A simontor- nyai bőrös csapat Tolnán vere­séget szenvedett, míg a bátaszé- lúek Tamásiban — ha egy góllal is — de győztek. A mérkőzés ér­dekessége, hogy Bátaszék a győz­tes gólt befejezés előtt három perccel rúgta. Gyönkön a Dom­bóvári Vasút nagy küzdelem után 3:2-re győzött. A II. félidő 30. percében öt percig állt a játék, Csima játékvezető Siklósit és Ta- pasztit kiállította. Mázán a hazai csapatnak az I. félidőben nem ment a góllövés és csak egy gólt sikerült a hőgyésziek hálójába juttatni. A II. félidőben a me­zőnyfölényt góllá is váltották a bányászok. Dunaföldváron a fad- di csapat az I. félidőben még tud­ta tartani magát, de a II. félidő­ben a hazaiak fölénybe kerültek és biztosan győztek. Eredmények: Szekszárdi Dózsa —Iregszemcse 11:1 (6:0), Tolna— Simontornya 2:1 (2:1), Nagydorog —Paks 7:5 (3:2), Tamási—Báta­szék 0:1 (0:0), Gyönk—Dombóvár 2:3 (1:2), Máza—Hőgyész 5:0 (1:0), Dunaföldvár—Fadd 4:0 (1:0). miközben a dombóvári csapatból A bajnokság állása: 1. Máza 10 7 3 _ 3 6:8 17 2. Tolna 9 6 2 1 29:5 14 3. Nagymányok 9 7 — 2 27:6 14 4. Sz. Dózsa 10 6 2 2 38:9 14 5. Dombóvár 9 6 2 1 30:16 14 6. Bátaszék 9 6 1 2 31:15 13 7. Paks 9 5 1 3 28:16 11 8. Regszemcse 9 5 — 4 20:32 10 9. Simontornya 9 4 1 4 24:12 9 10. Dunaföldvár 9 4 1 4 22:36 9 11. Nagydorog 10 3 — 7 23:45 6 12. Gyönk 10 2 — 8 14:33 4 13. Hőgyész 9 1 — 8 15:45 2 14. Fadd 9 2 7 11:30 2 15. Tamási 10 — 1 9 7:47 1 16. Döbrököz t ö r ö Ive A vasárnapi forduló párosítása: Bátaszék—Nagydorog, Paks— Szekszárdi Dózsa, Regszemcse— Tolna, Hőgyész—Gyönk, Dombó­vár—Tamási, Fadd—Sír.gymá­nyok, Simontornya—Di”~aíöldvár. Az NB III állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel Autó 10 8 _ 2 32: 17 16 2. Bajai Építők 11 7 1 3 22:16 15 3. Bajai Bácska 10 5 3 2 19:12 13 4. Pécsi BTC 9 4 4 1 25:13 12 5. Halasi Dózsa 10 6 _ 4 2 6:18 12 6. Bony. d 9 6 _ 3 1 1:11 12 7. Pécsi Bányász 10 5 1 4 20:15 11 8. Pécsi Vasas 11 4 3 4 18:18 11 9. Szekszárd 9 5 1 3 13:14 11 10. Bácsalmás 10 4 1 5 14:18 9 11. Kaposvári Kinizsi 9 3 2 4 13:10 8 12. Halasi Kinizsi 9 3 1 5 ' 20:19 7 13. Kaposvári Dózsa 9 2 2 5 13:17 6 14. Székesfehérvár 10 3 _ 7 1 5:23 6 15. Komló 9 1 l 7 6:23 3 16. Dombóvár 9 — 2 7 6:29 2 A Pécsi Dózsa eredményeivel: 1. Csepel Autó 10 8 _ 2 3 2:17 16 2. Pécsi Dózsa 12 7 2 3 35:19 16 3. Bajai Építők 11 7 1 3 22:16 15 4. Pécsi BTC 10 5 4 1 29:16 14 5. Bajai Bácska 11 5 3 3 19:13 13 6. Bonyhád 10 6 1 3 13:13 13 7. Halasi Dózsa 10 6 _ 4 2 6:18 12 8. Pécsi Bányász 11 5 . 1 5 21:17 11 9. Szekszárd 10 5 1 4 14:16 11 10. Pécsi Vasas 12 4 3 5 18:23 11 11. Kaposvári Kinizsi 10 4 2 4 17:11 10 12. Bácsalmás 10 4 1 5 14:18 9 13. Halasi Kinizsi 10 3 1 6 20:28 7 14. Székesfehérvár 11 3 _ 8 1 6:25 6 15. Kaposvári Dózsa 10 2 2 6 14:22 6 16, Komló 10 1 2 7 8:25 4 17. Dombóvár 10 1 2 7 9:30 4 Atlétikai sporttörténelem Gátfutóból síkfutó olimpiai bajnok Néger volt a londoni olimpia 100 méteres futásának hőse, Dil- lard. Dillard amellett, hogy ki-, váló gyorsfutó, elsősorban gátfu­tónak számított. 1946-ban »ugrott« ki a sok ki­tűnő gátfutó közül 14.2 másod­perces idejével, a következő év­a vesztett pontok tekintetében: 1. Csepel Autó 4 32:17 2. Pécsi BTC 6 25:13 3. Bonyhád 6 11:11 4. Bajai Bácska 7 19:12 5. Bajai Építők 7 22:16 6. Szekszárd 7 13:14 7. Halasi Dózsa 8 26:18 8. Pécsi Bányász 9 20:15 9. Kaposv. Kinizsi 10 13:10 10. Halasi Kinizsi 11 20:19 11. Pécsi Vasas 11 18:18 12. Bácsalmás 11 14:18 13. Kaposv. Dózsa 12 13:17 14. Székesfehérvár 14 15:23 15. Komló 15 6:23 hí. Dombóvár IC 6:29 A november 8-i bajnoki forduló párosítása: Szekszárd—Pécsi Va­sas, Pécsi Bányász—Bonyhád, Bajai Bácska—Dombóvár, Pécsi BTC—Kiskunhalasi Kinizsi, Ka­posvári Kinizsi—Csepel Autó, Ka­posvári Dózsa—Bácsalmás, Komló —Bajai Építők, Kiskunhalasi Dó­zsa—Pécsi Dózsa II. Szabadnapos: Székesfehérvár. A Magyarország— Német Szövetségi Köztársaság nemzetek közötti válogatott mér­kőzés napján tehát teljes bajnoki forduló lesz mind az NB III-ban, mind pedig a megyei bajnokság­ban. T L. A totó 44. heti eredménye 1. Ferencváros— Bp. Honvéd 1 3:2 2. BVSC—Csepel 2 0:1 3. U. Dózsa— Salgótarján 1 1:0 4. Szombathely—Pécs 1 2:0 5. Szeged—Tatabánya 1 1:0 6. ZTE—Győr 2 0:1 7. Oroszlány—Budai Sp. X O ti .ti 8. Pénzügyőrök— Debrecen X 0:0 9. Szolnok—Bp. Előre X 2:2 10. St. Etienne—Reims 2 2:5 11. Bordeaux—St. Francais X 3:3 12. Csehszlovákia— Olaszország 1 2:1 Világszerte nagy az érdeklődés a november 8-i Magyarország— NSZK válogatott labdarúgó-mér­kőzés iránt. Nem kevesebb, mint kilenc ország televíziója ad köz­vetítést a mérkőzésről. Az NSZK-n, NDK-n kívül Anglia, Csehszlovákia, Dánia. Olaszország, Jugoszlávia közvetíti az egész mérkőzést, míg Franciaország és Svédország a mérkőzés második félidejét közvetíti. ben már 13.6 másodpercre javí­totta a 110 méteres gátfutás vi­lágrekordját. Olimpiai bajnok mégsem lehetett volna ha közben úgy mellékesen nem indul el egy-két gyorsfutó versenyen is. így a válogató versenyen is in­dult a 100 méteres futásban, fő­leg a staféta miatt, amelyben benne szeretett volna lenni. Har­madik lett és ez volt a szerencsé­je. A 110 méteres gátfutás verse­nyében balszerencséjére gátat döntött, majd meg is állt és fel­adta a versenyt. Hiába volt két­ségtelenül a világ legjobb gátfu­tója, a balga amerikaiak merev szokásaikhoz ragaszkodva — csak a válogató verseny három első helyezettjét nevezik be az olim­piára —, nem engedték a gátfu­tásban olimpiai bajnokságot nyer­ni. A rendíthetetlen Dillard azon­ban búsásan kárpótolta magát, a legklasszikusabb versenyszám, a 100 méteres síkfutás megnyerésé­vel. A londoni olimpia hősei kö­zött találjuk a feketebőrű néger Dillard nevét is, aki szorgalmával rászolgált az olimpiai arany­éremre. — Fekete —