Tolna Megyei Népújság, 1959. július (4. évfolyam, 152-178. szám)

1959-07-14 / 163. szám

1959. július 14. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG Osztályozó mérkőzések a megyebajnokságba jutásért Dózsa—Dunaszentgyörgy 15:0, Cikó—Dalmand 10:0, Ozora—Gyönk1:1 A megyei labdarúgó-bajnok­ságba való jutásért folyó osztá­lyozó mérkőzések közül vasár­nap nagy érdeklődés előzte meg az Ozora—Gyönk mérkőzést. Mint ez várható volt, a két csa­pat nagy küzdelmet vívott egy­mással, ahol végül is megosztoz­tak a bajnoki pontokon. A gyön­ki csapat így egy ponttal vezet a tabellán Cikó előtt. Ezek sze­rint tehát még mindig nem dőlt el, hogy melyik lesz az a csapat, amelyik a Szekszárdi Dózsával együtt a megyei bajnokságba jut. A legnagyobb esélye Gyünknek van és azt is hozzátehetjük mind járt, a Szekszárdi Dózsa mögött talán a legjobb együttes is azok közül a csapatok közül, akik részt vesznek az osztályozón. A Szekszárdi Dózsa csatársora vasárnap ismét ontotta a gólokat, a léleknélküli, szétesően játszó dunaszentgyörgyiekkel szemben. Különösen Kázmér és Kormos já téka tűnt ki. Cikón a hazai csapat a dal- mandi tsz ellen 3:0-ás félidő után 10:0-ra győzött. Ez az ered­mény Cikónak azt jelenti, hogy jobb lett a gólaránya. Ezt azért | említjük meg, mert könnyen le­het még mindig, hogy a második hely kérdése esetleg még gólará- n? ,i is múlik. A tabella össze­állításánál függetlenül a szövet­ség döntésitől, ezúttal figyelem­be vettük az elmúlt vasárnap lejátszott Dalmand—Ozora mér- I kőzés 4:3-as eredményét. Az osztályozó állása: 1. Szekszárdi Dózsa 8 2. Gyönk • ‘ 8 3. Cikó 8 4. Ozora 8 5. Dunaszentgyörgy 8 6. Dalmandi Tsz 8 A július 19-i, vasárnapi osz­tályozó mérkőzések: Szekszárdi Dózsa—Cikó, Dunaszentgyörgy— Ozora, Gyönk—Dalmand. ________ 8 — — 6 7:14 16 4 1 3 19:16 9 4 — 4 31:24 8 3 1 4 21:20 7 3 — 5 10:34 6 1 — 7 5:45 2 A július 26-i (utolsó) osztályo­zó mérkőzés: Ozora—Szekszárdi Dózsa, Dunaszentgyörgy—Dal­mand, Cikó—Gyönk. Ozora—Gyönk 1:1 (1:0) Ozora, 300 néző. Vezette: Klei­ber. Ozora: Varga — Csókás I., Trubacs, Nagy — Bíró, Molnár — Csizmadia, Csuhái, Pfeifer, Kovács, Csókás II. Gyönk: Ta­más — Wolf, Harkai, Laksz — Séta, Gyimesi — Pintér, Bérces, Bölcsföldi, Bányai, Otterbein. Az ozoraiak már a második percben ordító helyzetet hagynak ki, majd Szekszárd, 300 néző. Vezette: Völgyesi. Szekszárd: Tóth II. — Tóth I.,"Vass, Bencze — Ihász, Hellebrandt — Dósai, Kormos, Kázmér, Bátort, Novák. Duna­szentgyörgy: Molnár I. — Lő- rincz, Gyöngyösi I., Kiss — Mol­nár II., Kaiser — Katz, Dömötör, Szabó, Horváth, Gyöngyösi II. A hazai csapat már az első percben gólt szerez Novák révén. Ez nyit­ja meg a gólzáport, mely jelle­mezte a két csapat találkozóját. Mintegy tízperces mezőnyjáték után, ahol a Dózsa volt fölényben, újból Novák lesz eredményes. 2:0. A 20. percben Kázmér háromra szaporítja a gólok számát. A ven­dégcsapat alig jut szóhoz, egy-két kísérletezése egyáltalán nem je­lent veszélyt a hazai kapura. A 24. percben Dósai lefut és szép be­adását Kázmér értékesíti. 4:0. Hat perc múlva Kormos átadásából új­ból Kázmér eredményes. 5:0. A 34. percben szabadrúgáshoz jut Duna­szentgyörgy, de csatárai ezt a kí­nálkozó alkalmat is elrontják. A következő percben már újból Káz­mér az, aki gólt lő. 6:0. A remek formában levő Kázmér a követ­kező percben egyéni játék után újból gólt lő. 7:0. A 39. percben Tóth II. kifut és a 16-oson kívül fogja meg a labdát. A szabadrú­gást Horváth csúnyán fölé lövi. a következő percben Csizmadia átverekszi magát a gyönki védel­men, de 8 méterről fölé lő. A ha­zaiak támadnak többet, a vendé­gek idegesen játszanak. A 8. perc­ben Ozora szögletrúgást ér el, de a yendégek felszabadítanak. Tíz perc múlva Csizmadia lövése megy el kapufa mellett. A nagy hőség ellenére az első 20 percben A félidő utolsó gólját a 44. perc­ben a kifutó kapus mellett Kor­mos szerzi meg. 8:0. A második félidő második per­cében Kormos öt méterre az üre­sen hagyott kaputól mellé lő. Két perc múlva Kázmér kilencre emeli a gólok számát. A következő perc­ben Dósai elmegy és szép beadá­sát Bátori elvéti. Ebben az idő­szakban a vendégek már teljesen alárendelt szerepet játszanak. A tizedik gólt Kázmér, majd a tizen­egyedik gólt Dósai—Kázmér akció után Kormos szerzi meg. 11:0. A 22. percben a dunaszentgyörgyiek a Dózsa kapujába juttatják a lab­dát, de a játékvezető szabályta­lanságot látott és így a vendégek­nek még a becsületgólt sem sike­rült megszerezni. A 25. percben Kormos egyéni játék után a tizen­kettedik, majd három perc múlva Novák a tizenharmadik gólt szer­zi meg. (A mérkőzés legszebb gól­ja.) A 30. percben Dósai elfut, Kormosnak átad és máris 14:0 az eredmény. A 35. percben Kormos beállítja a végeredményt. 15:0. A szekszárdi csatárok a hátralevő tíz percben már teljesen leálltak. Jók: Kázmér, Kormos, Dósai, Ihász, illetve Kiss, Gyöngyösi és Horváth játéka érdemel említést. — Klézli — mindkét csapat teljes erőbedobás­sal küzdött, majd a félidő köze­pén engedtek az iramból. A 31. percben szögletrúgást ér el Ozo­ra, melyből Csuhái egy csel után a felső sarokba lő. 1:0. A II. félidő 3. percében a gyön- kiek egyenlítenek. Séta szabad­rúgása után Bányai jó érzékkel ugrik ki Trubacs és Csókás I. kö­zött és hatalmas gólt lő. 1:1. A 10. percben Csizmadia távoli sza­badrúgása száll fölé. A 13. perc­ben Trubacs röviden ad haza és a szemfüles Bölcsföldi a labdára megy. Mikor Bölcsföldi a labdát eléri, ugyanakor ér oda Varga is, aki vetődéssel szerzi meg a lab­dát. Egy másodperc töredéke alatt megtörténik a tragédia, Bölcsföldinek eltörött a lába. Gyönk tíz emberrel is támad és komoly iramot diktál. A 23. perc ben Séta 25 méterről küldött éles szabadrúgása a kapufa mellett megy el. Két perc múlva újra Séta rúg szabadrúgást, de a gyön­ki csatárok kihasználatlanul hagyják a helyzetet. .. 28. perc­ben Pintér 10 méterről küldött lövését Varga szerencsével tisz­tázza. A gyönki csapat lassan vé­delembe megy és az eredmény tartására törekszik. Az utolsó 15 percben feljön Ozora. A 30. perc­ben Csuhái lő jó helyzetből, de a lövés pillanatában benyúlnak. Két perc múlva 20 méteres sza­badrúgáshoz jut Ozora, de a gyönkiek felszabadítanak. Jók: Molnár, Csuhái, Varga, illetve Bányai, Harkai és Wolf. Bírálat: a hazai csapat az első 20 percben bebiztosíthatta volna — a helyzetei alapján — a győ­zelmet. A II. félidőben 10 ember­rel játszó gyönk lelkesen játszott és így megérdemelte az egyik pontot. Az eredmény igazságos­nak mondható. Szekszárdi Dózsa—Dunaszentgyörgy 15:0 (8:0) Az új kalapdcsvető világcsúcs A szerdai nap rettenetes volt a Petrezselyem Értékesítő Vállalat nál. Minden összejött. A szűk, levegőtlen szobákban pokolbeli hőség tobzódott, hiába nyitották ki az ablakokat, egyetlen, pará­nyi szellőcsemete sem szánta meg a tűrhetetlen forróságtól szenvedő dolgozókat. Mindenki sóhajtozott, nyögött, fújt, kivéve Zelenák Tóbiás kartársat, az anyagkönyvelőt. Zelenák, a lel­kes sportbarát 74 különböző pet­rezselyem-kartont kezelgetett, mely kartonokon a különböző fajtájú és minőségű petrezsely­mek voltak felsorolva. Az amúgy is kevés levegőt még két revizor is »fogyasztotta«, akik a leg je­lentéktelenebb mulasztásokat is piszlicsári módon, órák hosszat vakargatták. ■ Délfelé járt az idő, mikor be­futott egy távirat, mely szerint 3 vagon exportra szánt petrezse­lyem egészen pimasz, szemtelen módon füstölögni kezdett a ha­táron. A kár — csekélység — vár tízezer Ft, ennek ellenére az áru­forgalmi osztály vezetője hosszú percekig megvadult fúriaként száguldozott a szobákon át, s mindössze egy szót ismételgetett folyamatosan: Megőrülök, meg­őrülök! Zelenák Tóbiás alig várta az öt órát. Igaz, hogy 36 tétel I. osz­tályú, 43 II. osztályú és 58 cefre minőségű petrezselyem tételt kel­lett volna még lekönyvelnie, de annyira elöntötte a fekete két­ségbeesés, hogy gyorsan behány­ta a »zöldséget« a fiókba és élet­untán, haldokló kedéllyel elin­dult hazafelé. Messziről fáradt öregembernek nézte volna akár­ki. A Kökörcsin utca elején nagy lárma fogadta. Ja igen, vége a ta­nításnak. Három kamasz állt a sarkon, szívták a Tervet, mé­lyen, gyilkos, halálos mélyen tü­dőre eregetve a füstöt. Nagy óvá dóval fogadták Tóbiást, s mind­járt a sportra terelték a szót. — Na mit szólsz Tóbiás a Cse­pel bajnokságához. Ki gondolta volna? Tóbiás olyan keserűen bámult a társaságra, mintha a szájába szaladt volna az epéje. Telje­sen kiszáradtnak érezte az agyát, pár másodperc is beletelt, míg felfogta a szavak értelmét. — A Csepel bajnokságához? — szólalt meg végre halkan és bá­gyadtan. Szép, szép. — Na és mit szólsz Conolly ú) világcsúcsához? őrület öregem, 71.201 Csodálatos eredmény, mi7 Tóbiás egy kicsit felélénkült. 71.20? — Ugyan, nincs benne a Népsportban. — Nem is lehet, — vágott visz- sza a hangadó kölyök. — Hiszen éjjel mondta be a rádió, majd csak a holnapi számban lesz ben­ne. Tóbiás lassan kibillent közönyé bői. Bármily bódult össze-vissza- ság kavargóit is a fejében, lel­kesedni kezdett a remek ered­mény hallatára. — Gyerekek, ki gondolta vol­na 1952-ben Helsinkiben, hogy ilyen hamar elérik a 70 métert. Akkor még 60 méter volt a szen­záció. Vajon meddig tart még ez oz óriási fejlődés. Kell, hogy le­gyen valami határa az emberi teljesítőképességnek. Nahát ez a Conolly! Bámulatos! A három gyerek teljes oda­adással bólogatott, de mintha va­lami gúnyos mosoly játszadozott Szekszárdi és sióagárdi atléták Baján Az egyéni egyesületi bajnok­ság utolsó fordulóját vasárnap Baján rendezték tikkasztó hőség­ben. A pálya talaja is rendkívül rossz állapotban volt. Megyénk­ből a Szekszárdi Dózsa és a Sió­agárdi KSK vett részt a verse­nyen. A pontverseny végeredmé­nyéről még nem érkezett jelen­tés. de a Tolna megyei verseny­zők jobb eredményeit az aláb­biakban ismertetjük: II. osztály: 200 m férfi: 1. Kosztolányi (Sz. Dózsa) 23.3. 800 m férfi: 4. Garbacz (Sz. Dózsa) 2:03.2, 0. Galambos (Sz. Dózsa) 2:05.4. Magas férfi: 1. Szabó (Sz. Dózsa) 183. Távolugrás: 2. Szabó (Sz. Dózsa) 622, 4. Bakó (Sz. Dó­zsa) 598. Diszkosz férfi: 2. Dosz- pod (Sz. Dózsa) 38.45. 6. Bakó (Sz. Dózsa) 33.78. 4x400 m férfi váltó: 2. Szekszárdi Dózsa 3:40. —■ 200 m női: 2. Hamar (Sz. Dózsa) 27.9. 80 m gát női: 4. Eördögh (Sz. Dózsa) 13.9, 6. Balassa (Sz. Dó­zsa) 14.8. Magas női: 3. Eördögh (Sz. Dózsa) 135. Gerely női: 4. Török (Sz. Dózsa) 30.00. 4x100 m női váltó: 1. Szekszárdi Dózsa 54.5. III. osztály: 200 m férfi: 2. Kiss (Sz. Dózsa) 25.1. Magas fér­fi: 2. Kasza (Sz. Dózsa) 165. Tá­volt férfi: 1. Bien (Sz. Dózsa) 583. 4x400 m férfi váltó: 2. Saóagárdi KSK 3:52.1. 3. Szekszárdi Dózsa 3:57. 80 gát női: 1. Lehel (Sz. Dózsa) 14.4. Magas női: 1. Mada­ras (Sz.^ Dózsa) 135. Gerely női: 2. Varga (Sz. Dózsa) 28.85. 4x100 női váltó: 1. Szekszárdi Dózsa 58. Az NB III. délnyugati csoportjának őszi sorsolása Augusztus 2.: K. Kinizsi—Bajai Bácska, Kaposvári Dózsa — Pécs- bánya, Szekszárd — Székesfehér­vár, Komlói Béta — Ercsi, Bony- hád — Dombóvári IMSE, P. Dózsa — Kiskunhalas, Bajai Építők — Csepel Autó, P. Vasas — Bácsal­más, Pécsi BTC szabad. Augusztus 9.: Csepel — P. Va­sas, Kiskunhalas — Bajai Építők, Dombóvár — P. Dózsa, Ercsi — Bonyhád, Székesfehérvár — Béta, Pécsbánya — Szekszárd, Bajai Bácska — K. Dózsa, Pécsi BTC — K. Kinizsi, Bácsalmás szabad. Augusztus 16.: K. Dózsa — Pé­csi BTC, Szekszárd — Bajai Bács­ka, Béta — Pécsbánya, Bonyhád— — Székesfehérvár, P. Dózsa — Ercsi, Bajai Építők — Dombóvár, P. Vasas — Kiskunhalas, Bácsal­más — Csepel, K. Kinizsi szabad. Augusztus 23.: Kiskunhalas — Bácsalmás, Dombóvár — P. Vasas, Ercsi—Bajai Építők, Székesfehér­vár—P. Dózsa, Pécsbánya—Bony­hád Bácska — Béta, BTC — Szek­szárd, K. Kinizsi — K. Dózsa, Cse­pel Autó szabad. Augusztus 30.: Szekszárd — K. Kinizsi, Béta — PBTC, Bonyhád— Bácska, P. Dózsa — Pécsbánya, Bajai Építők — Székesfehérvár, P. Vasas — Ercsi, Bácsalmás — Dom­bóvár, Csepel—Kiskunhalas, K. Dózsa szabad. Szeptember 6.: Dombóvár—Cse­pel, Ercsi — Bácsalmás, Székes- féhérvár — Pécsi Vasas, Pécsbá­nya — Bajai Építők, Bácska — P. Dózsa, BTC — Bonyhád, K. Kini­zsi — Béta, K. Dózsa — Szekszárd, Kiskunhalas szabad. Szeptember 13.: Béta — K. Dó­zsa, Bonyhád — K. Kinizsi, P. Dó­zsa — PBTC, Bajai Építők—Bács­ka, Vasas—Pécsbánya, Bácsalmás —Székesfehérvár, Csepel — Ercsi, Kiskunhalas — Dombóvár, Szek­szárd szabad. volna az ajkuk körül. Két percig bírták. Aztán úgy elkezdtek ne­vetni, hogy a Kökörcsin utca má­sik végében is jól lehetett hal­lani. Tóbiás ott állt a kacajorkán közepén és így bosszankodott ma gában: — Hihetetlen, hogy mi­lyen szemtelenek tudnak lenni ezek a srácok! — Ham, ham, »bevetted« Tó­biás, fuldokoltak a srácok és va­lóságos nevetőgörcsben fatreng- tek a földön. — Brr! de haragos a képed Tóbiás! Ha, ha, ha! Tóbiás nem tudta, hogy neves­sen-e vagy mérgelődjön. A tekin­tély megóvása érdekében meg­próbálta valamelyiket megrúg- dalni, de mire 85 kilóját moz­gásba hozta, a gyerekek már messze jártak. \Tóbiásnak egy pillanatra esze- bé jutott a diákélet, majd a kö­vetkező pillanatban már a 137 té­tel könyvelnivaló szomorította el a szívét, s egy hosszat, bánatosat sóhajtott. A 3 gyerek már a Nefelejcs ut­cában mesélte az új »világcsú­csot«. Igazuk van. Olyan szép az élet, és ilyen ártatlan tréfákkal olyan pompásan el lehet szóra­kozni egész nap. GYÜSZÜ LÁSZLÓ Szeptember 20.: Ercsi—Kiskun­halas, Székesfehérvár — Csepel, Pécsbánya — Bácsalmás, Bácska— Vasas, BTC — Baja Építők, K, Kinizsi — P. Dózsa, K. Dózsa — Bonyhád, Szekszárd — Béta, Dom­bóvár szabad. Szeptember 27.: Válogatott mér­kőzés. Október 4.: Bonyhád — Szek­szárd, P. Dózsa — K. Dózsa, Ba­jai Építők — K. Kinizsi, Vasas — BTC, Bácsalmás — Bácska, Cse­pel Autó — Pécsbánya, Kiskun­halas — Székesfehérvár, Dombó­vár — Ercsi, Béta szabad. Október 11.: Válogatott mérkő­zés. Október 18.: Székesfehérvár —• Dombóvár, Pécsbánya — Kiskun­halas, Bácska — Csepel, BTC — Bácsalmás, K. Kinizsi — Vasas, K. Dózsa — Bajai Építők, Szek­szárd — P. Dózsa, Béta—Bonyhád, Ercsi szabad. Október 25.: Válogatott mérkő­zés. November 1.: P. Dózsa — Béta, Bajai Építők — Szekszárd, Vasas —K. Dózsa, Bácsalmás — K. Ki­nizsi, Csepel — BTC, Kiskunhalas — Bácska, Dombóvár—Pécsbánya, Ercsi — Székesfehérvár, Bonyhád szabad. November 8.: Pécsbánya—Ercsi, Bácska — Dombóvár, BTC — Kis­kunhalas, K. Kinizsi — Csepel, K, Dózsa — Bácsalmás, Szekszárd — Vasas, Béta — Bajai Építők, Bony­hád — P. Dózsa, Székesfehérvár szabad. November 15.: Bajai Építők — Bonyhád, Vasas — Béta, Bácsal­más — Szekszárd, Csepel — Ki Dózsa, Kiskunhalas — K. Kinizsi, Dombóvár — BTC, Ercsi—Bácska, Székesfehérvár — Pécsbánya, P, Dózsa szabad. November 22.: Bácska — Szé­kesfehérvár, BTC — Ercsi, K. Ki­nizsi — Dombóvár, K. Dózsa — Kiskunhalas, Szekszárd — Csepel, Béta — Bácsalmás, Bonyhád — Vasas, P. Dózsa — Bajai Építők, Pécsbánya szabad. November 29.: BTC—Pécsbánya, K. Kinizsi — Székesfehérvár, K, Dózsa — Ercsi, Szekszárd — Dom­bóvár, Béta — Kiskunhalas, Bony­hád — Csepel, P. Dózsa — Bács­almás, Bajai Építők — Vasas, Ba­jai Bácska szabad. December 4.: Vasas — Pécsi Dó­zsa, Bácsalmás — Bonyhád, Cse­pel — Béta, Kiskunhalas — Szek­szárd, Dombóvár — Kaposvári Dózsa, Ercsi — Kaposvári Kinizsi, Székesfehérvár — BTC, Pécsbánya —Bajai Bácska, Bajai Építők sza­bad. A totó eredménye 28. hét I. Honvéd—WAC 1 7:0 2. Partizán—Bánik törölve 3. Cs. Autó—Szállítók 1 5:3 4. Jászberény—SZVSE 1 5:1 5. Oroszlány—Szolnok 1 6:1 6. KISTEXT—Bors. B. 1 3:1 7. Vác—Salgótarjáni KSE 1 3:2 8. Budai Sp.—Egyetértés 1 8:1 9. Eger—Hatvan 1 5:0 10. Gázművek—Autótaxi 2 1:4 11. EVTK—Traktorgy. 1 5:3 12. Pilisi B.—Tokod 1 2:0 13. TRASVILL—Ny.-újf. 2 5:9