Tolna Megyei Népújság, 1958. november (3. évfolyam, 258-283. szám)

1958-11-28 / 281. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1958 novemoer z*. Sportköri vezetők továbbképzése a szekszárdi járásban November 25-én a szekszárdi já­rás sportköri vezetői részére a Já­rási Testnevelési és Sporttanács egynapos továbbképzést tartott. A részt vett sportköri vezetők a to­vábbképzés első részében elmond­ták véleményüket, észrevételüket a Járási Testnevelési Sporttanács, va­lamint a szakszövetségek irányító és segítő munkájáról. A sportköri vezetők miután elmondták észrevé­teleiket, a Szedresi Sportkör mun­káját értékelte a továbbképzés. Té- csi József, a Szedresi Sportkör el­nöke számolt be sportkörének mun­kájáról, eredményeiről, valamint ar­ról, hogyan szervezték meg az aktí­vahálózatot stb. A gazdasági és az ügyviteli részt Bartós László veze­tőségi tag ismertette a jelenlévők­kel. Mint mondotta, Szedresen az üléseket havonta rendszeresen meg­tartotta a vezetőség, de ha kellett, ennél gyakrabban is összejöttek, hogy elintézzék a soronlévő felada­tokat. A sportkörön belül egy kul túrcsoport is működik, mely a KISZ-el közösen különböző rendez­vényeket, előadásokat tart és így anyagilag biztosított a sportkör mű­ködése. Bartós László elmondotta még azt is, hogy a községi tanácstól is nagy segítséget kapnak, hiszen az öltöző építéséhez 22 000 forint anya­gi támogatásban részesültek. A Szedresi Sportkör terve, hogy a lab­darúgó, sakk, asztalitenisz, kézilab­da és röplabda szakosztály mellett az ökölvívó szakosztályt is működ­tessék, mely iránt a fiatalság nagy érdeklődést tanúsít. A továbbképzés utolsó részében Soponyai János, a Szekszárdi Járás Ifjúsági Sportbi­zottságának elnöke ismertette a fa­lusi sportkörök vezetőségválasztási előkészületeit, valamint az ezzel kapcsolatos feladatokat. Mint a Szekszárdi Járási Testne­velési és Sporttanács elnökétől, Orcskay Imrétől értesültünk, a jö­vőben rendszeresen megtartják a sportköri vezetők részére a tovább­képzést. Bonyhádi MTE—Pécsi Vasas 1:0 (1:0) Pécs, 400 néző. Vezette: Magyar. A bonyhádi együttest fontos pécsi mérkőzésére 300 bonyhádi szurkoló kísérte el. Ez a körülmény nagy erőt kölcsönzött a jó formába len­dült bonyhádi csapatnak. Az első 20 perc erőszakkal tarkí­tott durvaságokkal indult. A bony­hádi Rédert kétszer is, majd Patakit is úgy kell levinni a pályáról. Ez­után magára talál a bonyhádi együttes és szépen szőtt támadá­sokkal próbálkozik, de a Vasas vé­delme önfeláldozóan ment. A 29. percben Réder—Fláding—Losonczy támadás után a bonyhádi csatár a kapufát találja el, majd 2 perc múl­va Pataki ejtett labdája pattan visz- sza a kapufa éléről. A hazai csapat ezután ellentámadásba igyekszik át­menni és rövid átadásokkal próbál­koznak a Vasas-csatárok. A játék­nak ebben a szakaszában azonban a bonyhádi védők jól tömörüljek és már csírájukban elfojtják ezeket a próbálkozásokat. A Vasas egymás után négy szögletet harcol ki, de a bonyhádi védelem mind a négy eset­ben kifejeli a labdát. Váltakozó játék folyik az első félidő utolsó percéig. Ekkor a ven­dégcsapat 35 méteres szabadrúgás­hoz jut. Losonczy íveli a kapu elé a labdát, azt azonban Rákóczi, a pé­csi csapat legjobbja kapásból igyek­szik visszavágni. Pechére és a bonyhádi csapat szerencséjére azon­ban a labdával Fládingot találja el. Fláding feltalálja magát és az elé­je pattant labdát mintegy 15 méter­ről a bal felső sarokba vágja. 1:0. A második félidőben a hazai csa­pat újra durvaságokra ragadtatja magát. A játékvezető kiengedi a ke­zéből a mérkőzést. Mintegy negyed­óráig a pécsi csapat irányítja a já­tékot, aztán feljön a vendégcsapat is és a két sérült: Fláding és Réder igyekszik tartogatni a labdát. A mérkőzés vége felé újra bony­hádi fölény alakul ki, amely azon­ban nem tud góllá érni. Pedig volna gólszerzési alkalom, de az utolsó percben Váradit felrúgják a 16-oson kívül. A mérkőzés eredménye reális. A lelkesebb bonyhádi csapat teljesen megérdemelten szerezte meg a győ­zelmet. A mezőny két legjobbja a bonyhádi Pataki és a pécsi Rákóczi volt. De a többiek is dicséretet ér­demelnek lelkes játékukért. Kutasi Béla SPORTHÍREK a paksi gimnáziumból Iskolánkban, miután végétért az őszi kosárlabda idény, kézilabda mér kőzésre került sor. A csapat, amely harmadik és negyedik osztályosok­ból állt (Hartmann, Hoffman, Grosch, Mészáros, Molnár, Pintér,1 Pechó) a járási felnőtt vegycsválo- gatott (Tűm pék, Lacza, Menyhei, Babay II., Bán, Török, Babay I.) el­len játszott. Az első percekben az iskolaválogatott lassan mozgott, sok labdát eladott, így a felnőttek rövid idő alatt 5:0-ás vezetésre tettek szert. Az első félidő közepétől mind­inkább magukra találtak a gimisták [ és a félidő végére 7:6-ra szépítet- I tek. A második félidőben a pimná- I zium csapata lerohanta ellenfelét és 1 16:9-re biztosan nyert. Jók: Hoff­man, Grosch, Pintér, illetve Meny­hei és Török. * * sfe Megrendezésre került a n ezei fu­tás iskolabajnoksága is. Férfi ifik­nek 800, serdülőknek 800, nőknek pedig 400 méteres távon. Az ifjúsá­giak versenyében Kovács Gergely biztosan győzött. Részletes eredmé­nyek: 800 m: 1. Kovács Gergely IV. o. 2:18.8. 600 m: 1. Pilvein Márton II. o. 1:45.8. Női ifi 400 nr 1. Gregus Márta III. o. 70.8. Női serdülő 400 m: 1. Kern Ágnes II. o. 76 mp. HÍREK Nagymányok— Dunaföldvár 1:0 (0:0) Dunaföldvár, 500 néző. Vezette: Ignácz. Nagymányok: Süveges — Hart­mann, Wágner, Pásztor — Mányoki, Guth — Wusching, Tresch, Dor- mány, Wéber, Márton. Dunaföldvár: Bálint — Klopcsik, Polgár, Szigeti II. — Méhes, Takács I. — Takács II., Szalai, Szigeti I., Bencsik, Skuta. Az első komoly akció a 4. percben adódik, amikor egy szép támadás vé­gén Szalai mellé fejel. Negyedóra után némi vendégfölény alakul ki, mialatt Tresch és Wéber veszélyez­tet. A 17. percben Marton lő kapu mellé. A 20. percben Süvegesnek kell Takács szép lövését védeni. Uiabb 15 perces mezőnyjáték után Wéber, Dormány kísérletezik, de eredménytelenül. Két perc múlva Takács fut el a szélen, de szép be­adását az aprótermetű Bencsik fölé fejeli. Majd Szigeti lövését védi Sü­veges. A másik kapunál Dormány lövését Bálint védi ügyesen. A má­sodik félidőben a vendégek mindjárt szép támadást vezetnek, de Wéber fejese mellé száll. Az 5. percben megszületik a mérkőzés egyetlen gólja. Márton kapja a labdát, elfut és Polgár kísérete mellett a hálóba lő. 1:0. A gól után változó játék ala­kul ki, hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben. A 16. percben szép támadást vezetnek a hazaiak, melyből egyenlíthetnének, de Skuta ,.szereli” a kitérő Szigetit, s így oda a jó helyzet. A 25. percben Dormány erős lövését védi Bálint, majd Ta­kács I. lövését Süveges. A 36. perc­ben újból lehetőség nyílik a hazai­aknak egyenlíteni, de Takács II. fölé lő. Bírálat: A látottak alapján az ered mény igazságos, bár a hazaiak a helyzeteik alapján győzhettek volna. A vendégek nagyobb technikai fö­lényét a hazaiak lelkesedése ki­egyenlítette. A két csapat jó mérkő­zést vívott egymással. Jók: Süveges, Wéber, Márton, illetve Bálint, Pol­gár és Méhes. A napokban az iskolaudvaron röplabdapályát készítettünk, maid I 20—21-én körmérkőzéses formában I lebonyolítottuk a férfi iskolabajnok- I ságot. A negyedik osztály biztosan szerezte meg a bajnoki címet, min­den mérkőzést megnyerve. A baj­nokság szerencsétlen résztvevője a második osztály csapata volt, ugyan­is a harmadik és negyedik osztály elleni mérkőzésen is egy ponttal maradt alul és kénytelen volt meg­elégedni egy győzelemmel. Az első osztály is jól játszott, de nem sike­rült mérkőzést nyerniük. Tehát az iskolabajnokságot a negyedik osztály nyerte a harmadik és második osztály előtt. ** * Rövidesen megkezdjük a felkészü­lést a középiskolás kosárlabda me­gyebajnokságra. A felkészülési terv­ről Szentesi Alajos testnevelő tanár a következőket mondotta: — A kö­zépiskolás kosárlabda megyebajnok- ságra rendelkezésre álló kis terem miatt csak egykosaras edzésekkel tudunk felkészülni. December elején megkezdjük az edzéseket. Az egyko­saras edzéseken kívül tervezünk leg­alább két edzőmérkőzést a sztálin- városi középiskolásokkal. Reméljük, hogy az idén jól sikerül a felkészü­lés és helvtállunk a bajnokságon. Női csanatunk ugyan tavaly befejez­te tanulmányait, de az új csapat a kisebb tudást- lelkesedéssel igyek­szik pótolni. Fiú csapatunk bizako­dással tekint a megyebajnokság felé. Pintér István — AZ ALAKULÓ TANÁCS­ÜLÉST december 1-én tartják Diós- berényben. Ez alkalommal választ­ják meg a végrehajtó bizottságot, az állandóbizottságok tagjait is. A tanácsülésre nagyszámú érdeklődő megjelenését várják. — A VILÁG LEGKISEBB TELE­VÍZIÓS KÉSZÜLÉKE. Egy londoni rádióamatőr háromnegyedévi mun­kával elkészítette a világ legkisebb televíziós vevőkészülékét, amelynek mérete 4x4 centiméter. A miniatür- készülék Anglia mindkét televíziós programjának vételére alkalmas. A rádióamatőrnek már 20 000 schillin- get kínáltak érte, de nem hajlandó megválni művétől. — AZ ÁTLAGOS BÉRSZÍNVO­NAL 1958. első felében hazánkban nagyjából az 1957. évi szinten sta­bilizálódott, de a béreken felül el­sősorban a nyereségrészesedés foly­tán bizonyos mértékben tovább nőtt a munkások és alkalmazottak pénz­jövedelme. 1958-ban majdnem egy- milliárd forintot fizetett ki népünk állama ezen a címen a munkások­nak és alkalmazottaknak. — EMELKEDETT a tejtermelés a zombai Vörös Csillag Termelőszövet kezetben. Amíg 1957-ben 2800 liter volt az egy tehénre eső átlagos évi tejhozam, addig az idén 2861 liter re emelkedett. — AZTÉK HERCEGNŐ. Európá­ban első ízben mutatta be művésze­tét egy valódi azték balett-társulat: Xavier de LeOn együttese. Az együt­tes primballerinája azték herceg­nő, ősi mexikói dinasztia leszárma­zottja. A balett előadásainak té­máját Montezuma császár legendá­jából merítette. — KÉT ELŐADÁSBAN mutatja be december 13-án a bonyhádi járá­: si kultúrotthonban a Kaposvári ! Csiky Gergely Színház a Cigánybáró I című operettet. Az előadás iránt már most nagy érdeklődés nyilvánul meg a községben és igen sokan igé­nyeltek jegyet erre az alkalomra a környező községekből is. Az elő­adásra a színház mintegy 50 sze­replővel és 12 tagú zenekarral ér­kezik majd. — JELENTŐSEN NÖVEKEDETT Tolna megyében az árukészlet a rá­dió típusok terén. De nemcsak a mennyiség bővült, hanem a válasz­ték is. 1946-ban iparunk még csak mintegy 10 féle rádiót készített, míg ma 32 rádiótípus van forgalomban. — NÖVEKEDETT az elmúlt év­hez viszonyítva az állattenyésztés­ből származó értékesítési jövedelem a Juhé-pusztai Állami Gazdaságban. Apróhirdetések I KŐMŰVES szakmunkásokat legalább 5 éves gyakorlattal azonnal felveszünk I Kecskemét vagy Szabadszállás terű- ! létén lévő építkezéseinkre. É. M. Bácsmegyei Állami Építőipari Válla­lat Kecskemét, Rákóczi-város 23. Az 1957-es évben ez az összeg 950 000 forintot tett ki, míg ez év háromne- gj edrésze alatt máris 1 500 000 fo­rintot értek el. — UJ KOMBINÁT ÉPÜL ULÁN­BÁTORBAN. A Mongol Népköztár­saság fővárosában a Szovjetunió se­gítségével új malomipari kombinát épül. A kombinát évente 25 000 tonna lisztet állít elő. A tervek sze­rint a legkorszerűbb műszaki be­rendezésekkel ellátott kombinátot 1960-ban helyezik üzembe. — MINDENNAPI ÉLETÜNK JO­GI KÉRDÉSEI címmel a TIT, a Ha­zafias Népfront és a Jogászszövetség Tolna megyei Csoportja december 5-én, pénteken este 6 órai kezdettel előadást tartanak. Az előadás té­mája házasság válás, bontóperek, melynek előadója dr. Losonczy György megyei bírósági bíró. Az elő adást Szekszárdon a Garay János Gimnáziumban tartják meg — UDVARIBAN a párt- és tö­megszervezetek képviselői, tanácsta­gok és több dolgozó paraszt tárgyal­tak a jövő évi községfejlesztésről. Olyan megállapodásra jutottak, hogy a tanácsülésen 15 százalékos köz­ségfejlesztési hozzájárulást javasol nak elfogadásra. — ÖTLETESEN MEGSZERKESZ­TETT lengyel gyártmányú gyermek- kerékpárokat hoz forgalomba most az ajándékozási időszakban a Szek­szárdi Sport- és Játékszerüzlet. Kü­lön érdekessége e kerékpároknak, hogy a hátsó keréknél két kis kitá­masztó kerék van, amely az első időszakban, míg a gyermekek meg nem tanulják az egyensúlyt tartani, addig nem engedi eldőlni a kerék­párt. Mikor a gyerekek már tudnak kerékpározni, e kis segítő kerekek leszerel hetők. A MEDINAI FÖLDMÜVESSZÖ VETKEZETBEN háromnegyed év alatt, tehát október 1-ig 99500 fo rint tiszta jövedelmet értek el. E jövedelem egyrészt a felvásárlásból másrészt a kereskedelmi tevékeny ségből tevődik össze. — KETTŐSZÁZHARMINCÖT új ház épült Szedresen a felszabadulás óta. Az új házak zömét az utóbbi negy-öt évben építették. I -— KÉT GAZDÁTLANUL csatan- I golo lovat és egy csikót fogtak -oeg ja hatarban. Igazolt tulajdonosa át­veheti a városi és járási rendörka- [ pitányságon. ÉGY GYERMEKROLLERT és «'gy nyaksálat szolgáltattak be a szekszárdi városi és járási rendőr­kapitányságra. Jogos tulajdonosa itt átveheti. „4% élelmiszerboltok vasárnapi nyitvatartásáról66 A HŐGYÉSZI Uj Barázda Tsz eladja komplettül felszerelt bognár műhely felszerelését. Érdeklődni lehet a tsz irodában. Alsónána nyerte a Népfront Kupát A Szekszárdi Járási Testnevelési Sporttanács által kiírt Népfront Kupa küzdelmeiben 12 csapat vett részt. A megtartott mérkőzések ál­talában jó és színvonalas küzdelme- kez hoztak, különösen a csoportdön­tőkön láthattak a nézők jó mérkő­zést. A kupabajnokság döntő mér­kőzésére november 23-án került sor Szekszárdon, amikor Alsónána csa­pata 6:2 arányú győzelmet aratott Őcsény ellen. így a Népfront Kupát az alsónánai csapat szerezte meg. t A Népfront Kupa első nyolc he­lyezettje: 1. Alsónána, 2. Öcsény, 3. Szedres, 4. Decs, 5. Pörböly, 6. Uj- berek, 7. Lajvér, 8. Mözs. A HŐGYÉSZI Uj Barázda Tsz fejő­gulyást vesz fél, bérezés munkaegy­ségben. Lakást biztosítunk. i GÉPÉSZMÉRNÖK páréves gyakor­lattal állást változtatna. Ajánlatokat Hiperboloiil” jeligére. G. 35 típusú vontatónkat könyvjóvá­írással elcseréljük Csepel 3.5 tonnás tehergépkocsira. Pécsi Bőrgyár. KERTES családi ház beköltözhetően eladó. Szekszárd, Esze Tamás u. 5. Termel. 7/200-as Buksi kötőgép eladó. Szek­szárd, Rákóczi u. 33. Az üzletek vasárnapi nyitvatartá­sival kapcsolatban megjelent cik­künkre több válasz érkezett, többen jelkeresték a szerkesztőséget is.; Olyan is, ami helyeselte, olyan is, amelyik ellenezte. Az ellenvélemé­nyeket maguktól a kereskedelmi dol­gozóktól kaptuk — névtelenül. Egy boltvezető nyolc dolgozó ne­vében azt írja többek között, hogy az italboltkezelőknek biztosított a j szabadnap, nekik viszont nem és egy háziasszony élhet olyan beosztással i — mindenkinek biztosítva van a be- ! csületes keresete —, hogy ne kelljen vasárnap reggel vásárolnia. Ês, ha va sárnap este tíz óráig lenne is nyitva I oz üzlet, akkor sem lehetne minden vevő igényeit kielégíteni. Egy másik levél azt bizonygatja, I hogy a vasárnapi két-három órás I nyitvatartás miatt soha nem lenne i olyan vasárnap, amit a dolgozó csa- \ ládjával tudna eltölteni, és soha nem mehetne kirándulni. Ugyancsak meg említi, hogy a vendéglők nyitvatart- hatnak, mert ott válthatják egymást a dolgozók. * Ezek ellenére — a helyeslő leve­lek, vélemények alapján — állunk ki a vasárnapi nyitvatartás mellett. A cikk írója nem »szakmájánál fog­va fektette papírra« javaslatát, ha­nem a közvélemény, a lakosság vé­leménye alapján. Tévedés ne essék, nem a néhány kereskedelmi dolgozó ellen, hanem a lakosság érdekében. Az ellenvéleményt írók, úgy látszik, nem olvasták el figyelmesen a cik­ket. Mert abban egy szó sincs ar­ról, hogy a bolti dolgozóknak nem lehet egyetlen szabad vasárnapjuk. Arról volt szó, hogy a három élel­miszerbolt vasárnaponként felváltva tartson nyitva. És mivel ezekben az üzletekben váltott műszak van, egy- egy dolgozóra minden hetedik va­sárnapon kerülne sor, két-három órára. Ez igazán .nem ■jelent nagy megterhelést. Az egyik levélíró pél­dául azt veti fel a vasárnapi nyitva­tartás ellen: »Nem mehet családjá­val kirándulni.« De ha hosszabb ki­rándulásra megy vasárnap, vasúton, vagy autóbuszon utazik, tehát a vas­útnak, a MÁVAUT dolgozóinak va­sárnap is dolgozniok kell. Ok mi­kor vannak együtt a családjukkal? Az érintett kereskedelmi dolgozók ne úgy vegyék, mivel az újságnak más dolga nincs, ellenük ír valamit. A lakosság kérésének teszünk ele­get, amikor szót emelünk a vasárna­pi nyitvatartás mellett. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó­st MSZMP Végrehajtóé'z»tt«áa« Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon: 2Ő10. 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21