Új Néplap, 1990. november (1. évfolyam, 175-200. szám)

1990-11-19 / 190. szám

Kosárlabda Teke Elsüllyedtek a szigetlakok NB I férfiak: Csepel SC-Szolnoki Olajbányász 77-92 (25-42) Csepel, 600 n. V.: Weidinger, Várady. Csepel SC: Kocsergin 10, Czuhor- ka 7/3, Székely 6, Kovács 13/6, Somo­gyi 18. Csere: Bartók 7, Takács 10, Sosnovszkij 4, Varga 2. Edző: Liptai István. Sz. Olajbányász: Abeljanov 6, Ber- kics 24, Tóth A. 15/3, Tyubin 19/6, Horváth 11/3. Csere: Tóth Z. 2, Kmé- zic 10, Kiss 2, Judik 3, Bede. Edző: Rezák László, Szalay Ferenc. Kipontozódott: Judik a 34., Somogyi és Kocsergin a 36. percben. Mint az várható volt, nagy lendülettel kezdett az Olaj. Főleg zárt védekezésé­nek köszönhetően a 4. percben 2-10 volt az eredmény. Ebben az időszakban Tyu­bin volt igazán elemében, de a többiek is nagyon igyekeztek. Külön örömet oko­zott, hogy a vendégek mind a két palánk alatt jól halászták el a lepattanó labdá­kat. Ezt látva Liptai mester, a hazaiak edzője, sűrű cserékkel igyekezett meg­törni a szolnoki lendületet, de szerencsé­re eredménytelenül, ugyanis all. perc­ben már 11-30-ra módosult az állás. Ek­kor a Horváth-Berkics páros jeleskedett igazán a pontgyártásban, Abeljanov pe­dig továbbra is egyeduralkodó volt a pa- lánkok környékén. Az első játékrész hát­ralevő részében a játék képe nem válto­zott, az Olajbányász cseréi - Kmézic, Ju­dik - tartották az előnyt szünetig. A kö­zel négyszáz szolnoki szurkoló csaknem hazai hangulatot varázsolt a csepeli csar­nokba, nagy részük volt abban, hogy kedvenceik, érezve a biztos hátteret, ala­posan kitettek magukért. Berkiestül önzetlensége mellett 24 pontra is futotta. Fordulás után a Csepel újítani tudott, különösen Bartók pontjai és irányító- készsége eredményezte a felzárkózást, a 25. percben 41-52 volt az eredmény. Re­zák László időkérését követően azonban ismét első félidei formáját játszotta az Olaj, hamarosan tizenhét pontra "hízott" a különbség, a 30. percben 61-78. Erre a csepeliek nemigen számítottak, ideges­ségükből adódóan személyi hibákat vé­tettek - Somogyi, Székely, Kocsergin - ami a vendégek malmára hajtotta a vi­zet. Főleg azért, mert a büntetőket biztos kézzel értékesítették Berkicsék. Három perccel a találkozó vége előtt egyre biz­tosabbá vált az Olajbányász győzelme, tetemes előnye birtokában - 63-89 - edzőjük a teljes cseresort pályára küldte. Igaz, ekkor a Csepel sokat ledolgozott hátrányából Czuhorka és Kovács triplái­val, de már későn hajrázott. A szolnoki kórus hangja elárasztotta a létesítmény légterét, a "szép volt, fiúk!" ütemesen zúgott, amely teljes joggal köszöntötte a győzteseket. Ez a szép siker további lendületet ad­hat a piros-feketéknek, amire igen nagy szükségük lesz a következő fordulóban. Szombaton éppen a tavalyi bajnok ZTE Heraklith ellenében. A rangadóvá előlé­pett találkozót 17 órakor rendezik a Ti- szaligetben, várhatóan táblás ház előtt. Rezák László: Ha nem is játszottunk igazán jól, óriási akarásunk meghozta az eredményt. Berkics mióta Szolnokon van, soha nem játszott ilyen önzetlenül, ezért úgy érzem, Abeljanovval kibékült, s ennek máris hasznát látta a csapat. N.I. Csak a kezdés volt jó NB I férfiak: Szolnoki MÁV MTE- Győri Richards SE 3-5 (3241-3251) Szolnok, vezette: Balázs. MÁV MTE: Tihanyi 824, Mátyás 845, Bíró B. (Rigó) 765, Dedrák 811, Kántor 837, Mészáros 788. Edző: Bíró József. Gy. Richards: Varga 823, Branicsek 812, Kovács 831, Nagy 785, Szőke 841, Horváth 807. Edző: Pintér Lajos. A MÁV MTE számára jól indult a ta­lálkozó, Mátyás és Tihanyi reményt kel­tő kezdésben, nagy küzdelem árán 2-0- hoz segítették a csapatot, és 31 fás előny­re tettek szert. Ekkor még úgy látszott, hogy könnyed hazai győzelem születik, egy viszonylag sima mérkőzésen. Ám Bíró B. ismét "betlizett", olyany- nyira, hogy le kellett csérélni, de a helyé­re állt Rigó sem váltotta be a hozzá fű­zött reményeket. Egyszer csak a nyugodt vezetés fokozatosan hátránnyá változott, mondhatni drámai fordulatot vett a ki­esési rangadó. Mint az idén már annyi­szor, ismét Kántorra és Mészárosra ne­hezedett a fordítás terhe. Kántor, bár "vi­csorítva", de hozta formáját és egyéni győzelmét is, Mészáros azonban hamar "elszállt", s vele együtt a várva-várt győ­zelem is. A vendég győriek kihasználták a MÁV MTE "lerobbant" lelki állapotát, fiatal csapatuk tagjai jobban bírták az idegek harcát is a végjátékban. A piros-kékek sorsa ezzel a vereség­gel válságossá vált, most már csak egy bravúrsorozat mentheti meg őket a ki­eséstől. Bíró Józsesf: - Még két nehéz mérkő­zésünk van hátra (Sabaria és Szeged el­len), sok jóra ebben a szezonban már nem számíthatunk. Nem ez a csapat megszokott játéka, abban reménykedem, a sorozatos kudarcok nem kedvetlenítet­ték el annyira a fiúkat, hogy ne tudnának megújulni a tavaszi szezonra. (néder) Mátyás 845 fát döntött, jó kezdését társai nem tudták folytatni. Jégkorong OB I Véres hoki botrány FTC-Generál Lehel 5-5 (1-3; 3-0; 1-2) Kisstadion, 3500 n., v.: Szongoth, Lugosi, Oltyán. FTC: Póznik-Horváth Cs., Paraizs (1), Mayer 1, Dobos, Pindák (1), Kuli­kov, Ricskov, Alekszandrov 1, Kaba­nov, Orbán, Miletics (1), Hajzer, Szaj- lai 2. Hudák (1), Simon J. 1, Molnár. Edző: Vlagyimir Retnyov. General Lehel: Mihonyik-Vaszju- nyin, Bathó (1), Kulikov 1, Vlaszov 2, Puskarjov 2 (2), Bállá, Bugyi, Bálint, Szajka, Simon F. Edző: Kereső Csa­ba. Kiállítások: 19 + 2x10 perc fegyelmi + egy végleges nagyfegyelmi Hajzer, ill. 13 + 10 perc fegyelmi. A ferencvárosi szurkolótábor "hajrá Fradi" buzdítását gyorsan elhallgattatták a vendégek, alig telt el fél perc a játék­ból, amikor Kulikov vezetést szerezett. A bizonytalan ferencvárosi kapus az első harmadban még további két alkalommal nyúlhatott a háta mögé, a három jászbe­rényi gólra a hazaiak csak eggyel tudtak válaszolni. Már ebben a harmadban is feltűnt, hogy milyen feszült a légkör a pályán, amit a játékvezetők téves ítéletei szültek. Meglepetésre a második har­madban a Ferencváros fél perc alatt ki­egyenlített. A jászberényiek megzava­rodtak, és az ekkor jobban játszó Fradi a vezetést is megszerezte. Úgy tűnt, hogy a mérkőzés esélyeseként pályára lépett fővárosiak megszerzik a győzelmet. A harmadik harmad elején azonban külö­nös eseményre került sor. Egy perc 35 másodperc telt el - az FTC 4-3-ra veze­tett - amikor a Ferencváros kispadja előtt elkorcsolyázó Szonghot játékvezetőt bottal megütötték. A vezetőbíró arcát el­öntötte a vér, s amint az később kiderült, nyílt orrcsonttörést szenvedett. A ver­senybizottsági tájékoztatás szerint a síp­mester Hajzer Tibort nevezte meg a sé­rülés okozójaként. Több mint félórás szünet után a két vonalbíró vállalta a folytatást, és hiba nélkül levezették a ta­lálkozót. Partnereik voltak a játékosok is, s ezért dicséretet érdemelnek. A jász­berényieknek sikerült fordítani 5^4-re, de Itt még a korong volt a főszereplő. Fotó:N. Zs. v a hazai rohamok a találkozó vége előtt néhány perccel eredménnyel jártak, így alakult ki az 5-5-ös végeredmény. Néhány megjegyzés az egész magyar sportra szégyent hozó esettel kapcsolat­ban: Az első hiba a találkozó bírójának kijelölésekor történt. Jól ismerve a honi hokiélet szereplőit, teljesen érthetetlen, hogy egy ilyen várhatóan parázs mérkő­zésre miért Szongoth Gábort jelölték. Felkészültsége erre nem teszi alkalmas­sá. Rendkívül gyengén vezette a találko­zót. Sorozatos tévedéseivel mindkét csa­patot sújtotta, s ezzel alaposan felpapri- káztá a játékosokat. Ez persze senkit sem hatalmaz fel arra, hogy önbíráskod­jon. Tévedett az FTC edzője, Retnyov is. A mérkőzés első perceitől kezdve lát­ható volt, hogy Hajzer - az első számú gyanúsított - mindennel foglalkozik, csak nem a koronggal. Válogatás nélkül ütötte a közelében lévő jászberényi játé­kosokat. Kapott kiállítást, tízperces fe­gyelmit, ámokfutásával csapatát is súj­totta. Retnyovnak ezt észre kellett volna vennie. A legkirívóbb sportszerűtlensé­get maga a tettes követte el. Nem állí­tom, hogy Hajzer - ő tagad -, s bár a ta­lálkozón ott voltam, a tömörülésben tisztán nem láttam, hogy ki ütött. A já­tékvezető határozottan állítja, hogy a bű­nös Hajzer. A történteket remélhetőleg az MJSZ kivizsgálja, és a megfelelő büntetést kirója majd az elkövetőre. A jászberényi szovjet játékosok véle­ményét - közülük nem egy Kanadában is megfordult - Oleg Vaszjunyin találó­an foglalta össze: "Dyen eset csak Ma­gyarországon történhet meg." Ez a magyar hoki 1990-ben?-Szántai­I i T > I ) < ■ '