Szolnok Megyei Néplap, 1987. szeptember (38. évfolyam, 205-230. szám)

1987-09-28 / 228. szám

1987. SZEPTEMBER 28. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 7 Karate Siker a nézőtéren és az _____„arénában” G all aj Mariann (Jobbra) verhetetlen volt Fehérruhás lányok lépnek be az ajtón, ott egy pillanat­ra megállnak félterpeszben, ökölbe szorított kezüket kis­sé fölemelik és meghajol­nak: köszöntik a termet. Az­tán ketten — amúgy festet- lenül, ékszertelenül, mezít­láb — fölállnak egymással szemben egy vastag, piros csíkkal keretezett, négyzet alakú szőnyegre, és újabb gyors hókuszpókuszok után ütni, rúgni kezdik egymást. Körülöttük három civil (ugyancsak mezítláb) szá­molgatja az inkább jelzés­szerű, mint fájdalmas talá­latokat; a lányokat amúgy is egy sor különböző védőfel­szerelés óvja. Két perc múl­tán a három úr — egyikük sípjelére — rámutat az egyik versenyzőre (rendsze­rint ugyanarra): ő a győztes. A lányok azután barátságo­san összepuszilgodnak a szőnyeg közepén. Kiokusin karate női módra. Szolnok, 1987. Nyolcadszor rendezte meg immár az SZLTE a megye- székhely tiszaligeti sport- csarnokában a Szolnok Kupa nemzetközi karateversenyt, s a sportág közönségsikere semmit sem csökkent. A borsos árú — több mint száz forintos — belépőjegyek ellenére már a délelőtti se­lejtezőkön is csaknem meg­telt a nézőtér. A két szőnye­gen az Európa-bajnok ma­gyar női csapat tagjai, több egyéni EB-érmes férfiver­senyző, nyolc bolgár, három­három osztrák és kuvaiti, két jugoszláv fiatalember, a rendező Szolnoki Lakóterü­leti SE 8 férfi- és 5 női ver­senyzője és számos más ha­zai klub képviselői — ösz- szesen hetvenen indultak el a viadalon. A három-három súlycsoportban már a selej­tezőkön is született megle­petés: a szolnoki Oláh Béla csak nagyobb testsúlya mi­att maradt alul a bolgár Atanasz ellen, Karmazin György viszont legyőzte há­rom dános — tehát maga­sabb övfokozatú — osztrák ellenfelét. A délutáni ünnepélyes megnyitóra szűk lett a né­zőtér: több tucatnyian ültek már a palánkok körül is. A versenyzők látványos felvo­nulását Adamy István veze­tő bíró szabálymagyarázata követte, a két EB-érmes, Borza József (Eger) és Bódi István (Szabolcsi Építők) il­lusztrálásával. Ez a két tes­ti-lelki jóbarát később — életükben először — „éles­ben”, a küzdőtéren is kény­telen volt összemérni erejét: a +80 kg-os döntőbe jutás volt a tét. (Korábban mind­ketten más súlycsoportban lettek „dobogósok” az Euró- pa-bajnokságon, de az idei tokiói vb-n nem lesznek súlycsoportok, ezért vállal­ták az abszolút kategóriát.) Ebben a remek, látványos küzdelemben Bódi bizonyult jobbnak korábbi klubtársá­nál. de a ma is szolnoki szí­nekben versenyző Pékó Gá­bor aztán őt is legyőzte. A gyengébbik nem képvi­selői sem látszottak olyan gyengének; az 52 kg-osok elődöntőjében két konti­nensbajnok csapattag közül Kovács Gáborné Bukta Ka­talin magabiztosan nyert, majd a döntőt sem „bukta” el Csokonai Teréz ellen. A 62 kg alattiak között a szol­noki Gallai Mariann verhe­tetlen volt, a legmagasabb súlycsoportban viszont klub­társa, Leskó Anna kénytelen volt meghajolni a döntőben rutinosabb, miskolci Kovács Mar’fmn nagyobb tudása előtt. Látványos volt a férfiak deszkatörési gyakorlata: ököllel, kézéllel, majd kö­nyökkel próbáltak 2—6 da­rab, egymásra helyezett fe­nyőfalapot ripittvára zúzni. Bódi István például könyök­kel hat deszkát is felaprí­tott, a szolnoki Tóth Csaba viszont — három részletben — összesen tizenegyet, és a szabályok értelmében két, hosszabítás utáni döntetlen­nél 1 is ezzel nyert végül! A debreceni Tumbácz József és a szolnoki Karmazin kö­zött még ez sem döntött, csak az egyperces ráadás. Tumbácz javára. Színvonalas, izgalmas, he­lyenként látványos mérkő­zéseken újabb híveket szer­zett a sportágnak a Szolnok Kupa viadal. Jó alkalom volt az erőfelmérésre a no­vemberi tokiói világbajnok­ság és a jövő évi női EB előtt. Végeredmények: 52 kg: 1. Kovács Gáborné (Kő­bánya). 2. Csokonai (Liget SE). 3. Takács és Tőke (mindkettő Ikarus). 62 kg: 1. Gallai Mariann (SZLTE), 2. Tóthné (Kőbánya), 3. Lip- ták (Miskolc) és Juhász (Kő­bánya). +62 kg: 1. Kovács Mariann (Miskolc), 2. Leskó (SZLTE), 3. Madarász (Ika­rus). 70 kg: 1. Tóth Csaba (SZLTE), 2. Brezonai (Szen­tes), 3. Ballai (Slzeged) és Jarkas (kuvaiti). 80 kg: 1. Szemán István (Szolnok), 2. Tumbácz (Debrecen), 3. Sa- ranelí (kuvaiti) és Karmazin (Szolnok). +80 kg: 1. Pékó Gábor (SZLTE), 2. Bódi (Sz. Építők). 3. Borza (Eger) és Schneider (Sizolnok). (várkonyi) Kézilabda NBIB Nem volt sétagalopp! NB I B. Férfi: Alföldi Olajbá­nyász—H. Szan­di SE 20:17 (11:9). Szolnok, 400 n. V.: Lo­vas, Lad isz­lak Olajbá­nyász: Árvái — Dobó (1), Beré- nyi, Dankó (2), Mezei (1), Takács (4), Avar (2). Csere: Szintai (kapus), Danyi (7), Laki (1), Bodnár (2), Winkler. Edző: Horváth József. Balról Dobó, mellette a hétgólos Danyi A „nyitányt” a hazaiak játszot­ták, Dankó két találatával, de mig az első még vezetést jelen­tett, a második már egyenlí­tést, hiszen köz­ben Fekete kétszer is „kont­rázott”. Am ismét a székes- fehérváriak szereztek veze­tést, aztán Takács hulló fa­levélszerű ejtése, majd Da­nyi átlövése révén fordítot­tak a szolnokiak. Ezután már a vendégeknek kellett igyekezniük, hogy egyenlít­senek, és bár ez sikerült is nekik három alkalommal, az előnyt már nem tudták visszaszerezni. Nem látszott viszont a pá­lyán, hogy a bajnoki tabel­la negyedik és tizenhar­madik helyezettje küzd egymás ellen, csak az, hogy a Szondi „hét apródja” fog­csikorgatva, minden lehető­séget megragadva harcol a labdákért. Ez érthető is volt: szeretnének bentma­radni az NB I B-ben; en­nek érdekében három élvo­nalbeli játékost is igazol­tak. . . Nehezen szerzett két­gólos előnyt a félidő végéig az Olajbányász, egymást érték a sárga lapok és a kétperces kiállítások. Szü­net után már három góllal is vezettek a hazaiak, de a honvédcsapat továbbra is körömszakadtáig csatá­zott, mindent megpróbált a zónázástól a letámadásig, hogy csökkentse hátrányát — de hiába. Többször elő­fordult, hogy még kettős emberelőnyben sem tudtak gólt szerezni a csapatok. A mérkőzés végéig mór leg­feljebb két találatnyira tud­ta megközelíteni ellenfelét a vendég gárda — az össze- szokottabb, magabiztosabb, rutinosabb alföldi együttes végül megérdemelten fektet­te kétvállra a fiatal csere­játékosait is „mélyvízbe do­bó” fehérváriakat. Ezzel a szolnokiak megőrizték he­lyüket az élmezőnyben. Jó: Danyi, Avar, Takács, Szin­tai ill. Tóth (5), Fekete (6). Labdarúgó NB II Gyémánt bravúrjai aranyat értek Csepel SC—Szolnoki MÁV MTE 1:1 (0:1). Csepel, 2500 •n., v.: Pádár. Csepel: Szie- taen — Kincses, Deutsch (Farkas), Szabó K., Kucz- mog — Henbály, Stefanov, Horváth — Kénoszt, Birkás (Békési), Jakab. Edző: Géléi József. Szolnok: Gyémánt — Kiss, Ágh, Szilágyi, Mészá­ros — Kanyári, Sugár, Ka­tona — Hegedűs, László (Varga I.), Szabó J. (Tóth). Edző: Szatmári János. Néhány perces mezőnyjá­ték után László kapott jó labdát a jobb oldalon, de beadás helyett éLes szögből kapura lőtt, és egy védő lá­báról az oldalhálóba pat­tant a labda. A túloldalon Herbály lőtt kapura nehéz szögből, Gyémánt lábbal mentett szögletre. A 12. percben megszerezte a veze­tést a vendégcsapat. Sugár a csepeli térfél közepén szerzett labdát, Katonának adta, aki átívelt jobbra az üresen álló Kanyárinak, ő néhány lépés után a kapu elé ívelt és a pontosan ér­kező Hegedűs öt méterről védhetetlenül fejelt a háló­ba. 0:1. A gól után Stefanov harcolt ki szögletrúgást, de a beívelt labdát Gyémánt kiöklözte a léc alól. A 20. percben egy 18 méterről rálőtt szabadrúgást is bizto­san védett a szolnokiak ka­pusa. A 23. percben Kany4- ri nagy helyzetben mentett a kapura húzó Kénoszt elől, majd Herbály lőtt a kapu mellé. A 30. percben Szabó J. sárga lapot kapott, mert felrúgta Stefanovot. Egy csepeli szögletet követően Gyémánt a 16-oson kívül mellel sodorta el a labdát, majd indította Szabót, aki elhúzott a bal szélen, kö­zépre adott, de László nagy gólhelyzetben a kapust ta­lálta el. Szünet után óriási erővel rohamozott a Csepel. Az 52. percben Kiss ugyancsak sárga lapot kapott egy túl kemény belépőért, öt perc­Hegedűs újabb gólt fejelt cél később Ágh szintén ilyen figyelmeztetésben ré­szesült. Később Kuczmog 40 méterről meglőtt labdáját a szél a kapu felé csavarta, Gyémánt csak nagy bra­vúrral tudott szögletre há­rítani. A 63. percben nagy kavarodás támadt a szolno­kiak kapuja előtt, Birkás labdája átkerült a bal ol­dalt nagy lendülettel érke­ző Horváth elé, aki öt mé­terről a kapu jobb oldalába talált. 1:1. A gól után mind­két csapat kihasználta cse­relehetőségeit, és változat­lanul nagy erővel rohamoz­tak a hazaiak. A 85. perc­ben már kilencedik szöglet­rúgásukat végezhették el, amelyből Kincses fejelt a kapu mellé. A túloldalon még Kanyári és Tóth akció­ja veszélyeztette a csepeli kaput. Alig egy órával a mérkő­zés előtt állt el az eső, és bár nem volt mély a talaj, a csúszós fű kezdettől gyak­ran késztette hibára mind­két csapat játékosait. A szolnokiak a széltől támo­gatva legalább annyit tá­madtak az első félidőben, mint ellenfelük. Kitűnő ak­cióból szereztek vezetést, és formás támadásokat vezet­tek a gól után is. A máso­dik félidőben a szél már a csepeliek malmára hajtot­ta a vizet, és a nagy hazai nyomás meg is hozta az egyenlítést. Gyémántnak minden tudományára — sőt gyakran bravúrokra is — szüksége volt, hogy a meg-megismétlődő csepeli rohamok ne hozzanak több gólt. Ekkor már gyakran kapkodott a vendégek vé­delme, ám ha sikerült meg­szerezniük a labdát, a tá­madásokról sem mondott le a MÁV MTE. Végül is nagy iramú, színvonalas, ese­ménydús, kemény mér­kőzésen, ellentétes fél­időket láthatott a közönség, és a játék képe alapján igazságos döntetlen szüle­tett. Szatmári János csapa­ta újabb szép eredménnyel őrizte meg előnyét az NB Il-es tabella élén. Jó: Her­bály, Kénoszt, Horváth, ill. Gyémánt (a mezőny leg­jobbja), Szilágyi, Sugár, Ka­tona. Várkonyi Ferenc További eredmények: Nyíregyháza—Szeged 0:2, II. kér. TTVE—Eger 0:0, Ka­zincbarcika—Ajka 0:0, Kecs­kemét—Volán SC 5:l,Szek- szárd—Nagykanizsa 1:2, Ózd—Diósgyőr 0:0, Veszp­rém—Salgótarján 1:0, Met- ripond—Dunaújváros 3:1, Komló—Ganz-MÁVA® 1:0. Az NB II álláaa a 10. forduló után: 1. Szolnok 10 7 2 1 21-11 16 2. Komló 10 6 2 2 19-11 14 3. Csepel 10 6 1 3 14- 9 13 4. Veszprém 10 5 2 3 12- 8 12 5. Ózd 10 4 4 2 11- 7 12 6. Szeged 10 5 1 4 10- 8 11 7. III. TTVE 10 2 7 1 10- 9 11 8. Diósgyőr 10 5 1 4 11-12 11 9. Bp. Volán 10 6 1 4 11-13 11 10. Metripond 10 4 2 4 18-15 10 11. Kecskemét 10 5 — 5 15-15 10 12. S.^tarján 10 3 3 4 13-13 9 13. Ajka 10 2 5 3 9- 9 9 14. Eger 10 2 5 3 15-16 9 15. D.-újváros 10 4 1 5 13-14 9 16. Nylregyh. 10 3 2 5 12-17 8 17. N.-kanizsa 10 3 1 6 6-17 7 18. Ganz-M 10 2 2 6 10-12 6 19. K.-barcika 10 2 2 6 5- 9 6 20. Szekszárd 10 2 2 6 8-18 6 Labdarúgó NB III Egyedül a Lehel állja a sarat TISZA-CSOPORT Debreceni Kinizsi — Lehel SE 1:1 (0:0). Debrecen, 600 n., v.: Losonczi. Lehel: Ba­lázs — Gál, Bukhár, Nagy, Sulyok, Szántai A., Szabó, Győré, Váczi, Keresztesi, Mosonyi (Balogh). Edző: Sárközi Gyula. Közepes iramban kezdődött a mérkő­zés. Az első esemény Győré sárga lapja volt, melyet a nyolcadik percben Fehér fel­vágásáért kapott. Az első helyzet a 24. percben adó­dott a vendégek kapuja előtt, de Fehér beadása egy védő­ről az alsó sarok mellé pat­tant. A 30. percben Sebők lövését Balázs szögletre ök­lözte. Tíz perccel a félidő befejezése előtt Gál jobb ol­dali beadását Szabó perdí- tette kapu mellé. A félidő hajrájában Kovács két lövé­sét védte Balázs. A második félidőben nagy lendülettel kezdett a Kinizsi, mégis a 62. percben a Lehel szerez­te meg a vezetést. Keresztesi ugrott ki középen, csak sza­bálytalanság árán tudták szerelni, a kaputól 26 mé­terre. A szabadrúgást Váczi nagy erővel a bal felső sa­rok belső élére lőtte, és a labda a másik oldalon a há­lóba vágódott. A hazaiak a 75. percben szerencsés kö­rülmények között egyenlí­tettek. Fehér 18 méteres sza­badrúgása a sorfal szélén álló Yácziról a bal felső sa­rokba vágódott. Jó: Keresz­tesi, Sulyok, ill. Mohácsi, Fehér, Kovács. — Szántai T. — Rakamaz — Törökszent- miklós 2:1 (2:0). Törökszent- miklós, 500 n., v.: Fodor. Törökszentmiklós: Elekes — Porhanda, Csontos. Molnár, Rajt (Ramos II). Bojtok, Ke­mencéi, Rupa, öz (Lengyel), Sebők, Ramos I. Edző: Ba- na János. Borongós időben, csúszós pályán kezdődött a mérkőzés. Az első 15 perc enyhe miklósi fölényben telt el. A 17. percben egy ellen- támadásból Palkovics a há­lóba emelt. 0:1. A kezdést követően a miklósiak elvesz­tették a labdát, és az ellen- támadásból Kosztyu a háló­ba lőtt. 0:2. A továbbiakban a hazai csapat támadott, de helyzetet nem tudott kidol­gozni. A második félidőt tá­madásokkal folytatta a ha­zai csapat, amely az 53. percben góllá érett Sebők ré­vén, 1:2. A gólt követően át­vette a játék irányítását a TSE. A 70. percben Sebők a mérkőzés legnagyobb hely­zetét hagyta ki. Ezt követően a hazaiak beszorították a vendégeket, akik ebben az időben túl keményen játszot­tak. Jó: Elekes, Molnár, Se­Labdarúgó NB I A 7 forduló eredményei: MTK VM-Bp Honvéd 4:3. Videoton —Haladás 2:4 Siófok—Pécs MSC 1:1. Újpesti Dózsa—Rába ETO 3:1. Tatabánya—Vasas 0:0, Vác —Békéscsaba 1:1. ZTE—DMVSC 2:2, Ferencváros—Kaposvár 3:0. Totóeredmények 1. MTK VM—Bp. Honvéd 4:3 l 2. Váci Izzó—Békéscsaba 1:1 X 3. Siófok—Pécsi MSC 1 :i X 4. Schalke—B. München 1:4 2 5. E. Frankfurt—Nümb. 3:L 1 6. B. Möncheng.—Hamb. 8:2 1 7. Bayreuth—Aachen 2:3 2 8. Ulm—Düsseldorf 0:3 2 9. Ascoll—Torino 3:0 1 10. Avellino—Roma 2:3 2 11. Pisa—Napolj 1:0 1 12. Arezzo—Triestlna 0:0 X IS. Parma—Genoa Pótmérkőzések: 0:0 X 14. C esen a—Milan 0:0 X 15. Florentina—Como 1:1 X 16. Videoton—Haladás 2:4 2 bők, Rupa, ill. Losonszky, Béres, Szalontai. — nagy r­További eredmények: Be­rettyóújfalu — Püspökla­dány 2:2 (1:1), Kisvárda — Kaba 2:1 (1:0), Szeghalom — Balmazújváros 1:1 (0:0), Hajdúböszörmény — DUSiE 1:2 (1:1), H. Asztalos SE — Volán Rákóczi 1:1 (1:1), Ole­fin SC — Karcag 5:1 (2:1). KÖRÖS-CSOPORT Tisza Cipő — Honvéd Kun B. SE 2:2 (0:1). Martfű. 200 n., v.: Búzás. Tisza Cipő: Hatvani — Sipos, Fürtös, Hábensusz, Pető, Űjfalusi, Palcsó (Kardos Z.), Szántai (Horváth Cs.), Kardos M., Slzőke Zs., Major. Edző: Ár­vái István. A vendégek kezdtek jobban és a 15. percben Talmácsi közelről szerzett vezetést. Ezt köve­tően is a katona csapat tá­madott többet, de szeren­csére a jól játszó Csincsák több esetben is hibázott. Az 51. percben Horváth lökése még egy védőről visszapat­tant, de Major másodszorra már nem hibázott. 1:1. A 70. percben Szalai ment el a bal oldalon, visszajátszását Csin­csák lőtte a hálóba. 1:2. Rá­kapcsolt a Martfű, s a 82. percben sikerült egyenlíte­nie. Hábensuszt lökték el a tizenhatoson belül, 11-es. Major lövését a kapus még hárította, de a befutó Szőke Zs. az egyik pontot jelentő gólját lőhette. — lepsényi — További eredmények: KTE — Mezőkovácsháza 2:2 (2:1), Szegedi Dózsa — Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0), Szarvas — OMTK 2:0 (0:0), Gyula — Szentes 4:3 (2:0), Kalocsa — Békés 1:0 (0:0), Csongrád — Miske 1:1 (1:0), Baja — Soltvadkert 6:1 (4:0).