Szolnok Megyei Néplap, 1980. június (31. évfolyam, 127-151. szám)

1980-06-17 / 140. szám

1980. június 17. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 LABDARÚGÓ NB II Nem volt gála Nyíregyházán Nyíregyháza—Szolnoki MÁV MTE 3:1 (3:0) Nyíregyháza, 7000 n., v.: Varga J. Nyíregyháza: Buus — Szekrényes, Gáspár, Ambrusz, Czeczelí — Szűcs (Ko­vács a 65. percben), Kozma, Moldván — Pólyák, Turtóczky, Kiss. Edző: Temesvári Miklós. SZMÁV MTE: Bartos — Kolláth (Szántai a szünetben), Bencsik, Sebők, Tóth — Porhanda, Csontos, Földesi — Szatmári, Zakar, László (Nász a 65. percben). Edző: Himer István. Aki nem látta a már NB I-be jutott Nyíregyháza utol­só hazai mérkőzését, — me­lyet nem titkoltan amolyan gálának szántak a nyíregy­háziak — azoknak nehéz megmagyarázni, hogy tulaj­donképpen buta vereséget szedett össze a MÁV MTE ezen a vasárnapon. A mér­kőzés első húsz percében csak kóvályogtak a pályán a piros-kék csapat tagjai. s mire magukhoz térítek — már el is dőlt a találkozó sorsa. Hiába játszott egy óráin keresztül jobban a szol­noki csapat, mindez egy gólra és két 'gólt érő kapu­fára volt elég. De lássuk az eseményeket: az 1. percben Zakar beadá­sát László a 16-oson bel/ül nem találta el. A 7. percben Szekrényes beadásánál Bar- tossal az élen a szolnoki vé­delem csak közeli nézője volt az eseményeknek, és Turtóczky közelről úgy fe­jelt a hálóba, hogy a labda a szolnoki kapus kezét és a lécet is érintette, 1:0. A 15. percben az őrizetlenül ha­gyott Turtóczkyt könnyedén húzott 'kapura, kicselezte Bartost is, és a hálóba he­lyezett , 2:0. öt perc múlva a gólszerző lesről talált a hálóba — őrzője azonban továbbra sem akadt. A 22. percben Czteczeili beadását Pólyák magasan felugorva csúsztatta a szolnoki kapuba, 3:0. Ügy tűnt, padlóra kerül a MÁV MTE — nem így történt. A hazaiak ezzel el­lőtték puskaporukat. a szolnokiak pedig egyre in­kább játékba lendültek. A 28. percben Czeczelí hatal­mas szabadrúgását Bartos szögletre ütötte, nem sokkal a félidő vége előtt azonban Porhandát a 16-oson belül buktatták, akár 11-est is ítélhetett volna érte Varga, de a szolnoki fiúnak már nehezen hisznek a bírók. A második félidő Turtó­czky kapufájával ‘kezdődött aztán Bencsik fejesgóljával folytatódott. A védő Földe­si beadását csúsztatta a hosszú sarokba, 3:1. A 60. percben Csontos lövése el­csúszott Buus hasa alatt, ám a labda a kapufáról kipat­tant. A 75. percben Porhan­da hatalmas kapáslövése is­mét a lécről vágódott ki. Ez­után Bartosnak is szeren­cséje volt: Kovács a 11-es ponton megnézte az alsó sarkot, végül is fejese a kar pufáról Bartos ölébe pattant. A nyíregyházi közönség a hatalmas ünneplésével első­sorban az NB I-be jutás té­nyének adózott, mintsem a most mutatott játéknak. A szolnoki fiúk arra hivatkoz­tak, hogy alaposan megvi­selte őket a déli kánikulá­ban az autóbusz-utazás — mindez azonban az eredmé­nyen mit sem változtat. Bartos a két fejesgólnál határozatlan volt, Kolláth elfáradt, lecserélése indo­kolt volt. Bencsik kísérte leggyakrabban szemmel Tur- itóczkyt, mindezt azonban tilgen „levegősen” tette. Gólja szép teljesítmény volt. Sebők nehézen talált magá­ra, a csapattal együtt ő is feljavult. Tóth Gyula dara­bossága különösen kiütkö­zött a technikás nyíregyházi csatárokkal szemben. Por­handa hasznos tagja volt a csapatnak. Csontos viszont keveset vállalat magára. Földesinek voltak nagysze­rű időszakai, ám olykor él- elitűnt a mezőnyben. Szat­mári volt a legveszélyesebb csatár. Zakar centerjátéka — ezt a szezon végén bátran leírhatjuk — Himer számos félreértésének egyike volt. László, nem tudta megismé­telni az előző hetekben nyújtott jó tedjesítményét. A nyíregyházi csapatból Turtóczky, Czeczelí és Pó­lyák játéka érdemel emlí­tést. — Pb — Tisztelet a közönségnek! Az NB I-be jutott nyíregyházi csapat megköszöni a szurkolók lelkes buzdítását Lehel SC—Békéscsabai TASK 2:0 (1:0) Békéscsaba, 150 n., v.: Eőry. Lehel SC: László — Ger­gely, Kirchner, Fejes, Czigány — Postás, Lukácsi, Sebes­tyén (Pecha a 68. percben) — Bacher, Váczi (Gál a 72. percben). Török. Edző: Kóczián Antal. B. TASK: Oláh — Hajdú, Nemes, Jegyinák, Lukoviczky — Kovács (Hajas a. 78. percben), Erős, Alberti (Nagy a 60. percben) — Hegyesi, Magyar, Rózsa. Mb.edző: Mitykó András. A mérkőzés elején Váczi került jó helyzetbe, de lö­vését szögletre ütötte Oláh. A 8. percben Postás — Lu­kácsi összjáték végén a Le­hel csapatkapitánya tíz mé­terről laposan a sarokba lőtt, 1:0. A másik oldalon Kovács kapufával válaszolt, majd Sebestyén lőtt a kifutó kapusba. A Lehel került mezőnyfölénybe, szünet után viszont a hazaiak rohamoz­tak többet; Lukoviczky két lövését kellett védenie Lász­lónak, majd Nemes fejese szállt mellé. Később Erős lövését védte a jászberényi kapuvédő. Húsz perc eltelL tével ismét a vendégek ke­rültek mezőnyfölénybe, Bac­her bal oldali beadását Gál hat méterről föléfejelte, majd Lukácsi lövése szállt mellé. Később Bacher tört ki. de lövése elkerülte a ka­put. A 80. percben Czigány indításával Pecha futott el a jobb oldalon, -beadását a jókor érkező Czigány 8 mé­terről a hálóba helyezte, 2:0. A Leheli közepes színvo­nalú mérkőzésen taktikus játékkal biztos győzelmet aratott. László magabiztosan védett, Kirchner határozot­tan játszott. A középpályá­sok közül Postás, Lukácsi, elől pedig Török és Pecha játszott jól. A hazaiaknál Lukoviczky és Erős játéka tetszett. — hoffer — Szarvas—Mezőtúri Honvéd 3:1 (1:0) Szarvas, 1500 n., v.: Bodó. Szarvas: Szakács (Gulyás a 72. percben) — Soós, Szőke, PVastyik, Fílyó — Paulik, Kaj- tár, Bálint — Tabár, B. Tóth, Kóczián. Edző: Burázs György. M. Honvéd: Beigelbeck — Kupcsok (Tóth G. a szünetben), Nagy M., Mohácsi, Pribék — Vékony, Homon- nai (Szilágyi az 53. percben), Herédi — Papp, Herczeg, Czikora. Edző: Bencsik Gyula. A szarvasiak nagy lendü­lettel kezdtek, és az 5. perc­ben B. Tóth lövése zúgott el a kapu felett. Válaszként Papp II. éles lövését védte a hazaiak fiatall kapusa. A 20. percben ismét Papp II. volt, aki veszélyez f ette Szakács kapuját, öit perc múlva meg­szerezte a vezetést a Szarvas: mintegy 30 méter­ről Kajtár szabadrúgást lőtt a kapu élé, és Tabár éles fejese Beigelbeck kezét érintve jutott a hálóba, 1:0. A 40. percben' Kupcsok az ünesen hagyott kapu * fölé emelt. Szünet után változa­tos játékkal folytatódott a mérkőzés. A 65. percben szögletre mentettek a főis­kolások, Tóth jól csavarta kapu élé a labdát, és Szilá­gyi csúsztatott fejese a jobb alsó sarokban kötött ki, 1:1. A 70. percben' védelmi hibá­ból Kóczián a kimozduló Beigelbeck mellett a háló­ba gurított, 2:1. A gól után Honvéd-támadások követ­keztek. ám a befejezésbe hi­ba csúszott A 78. percben a játékvezető 11-est ítélt, me­lyet Kajtár értékesített, 3:1. Ezután még egyszer fellán­golt a Honvéd, a 82. percben Tóth óriási helyzetben. a kapusba vágta a labdát, két perc múlva Tóthot akasz­tották a 16-oson belül, de a játékvezető sípja néma maradt. Beigelbeck az első igólt és a 11-est kis szerencsével védhette volna. A védők egy-két esettől eltekintve a 'szokásos játékukat nyújtot­ták. A középpályások vi­szont váfltakozó teljesítmény­nyel rukkoltak elő. A csatár­sorban Papp II. rendre za­varba hozta a hazai védel­met. Szilágyit gólja dicséri, Tóth többször változtatta helyét, az összjátékból is jól vette kd réstót. A szarvasiak legjobbja Soós, Kajtár, Kó­czián és Tabár volt. — sindel — Táblázatok Labdarúgás KELETI CSOPORT VÉGEREDMÉNY 1. Nyiregyh. 38 22 9 7 85-33 53 2. Szolnok 3. H. MSE 4. D, Univ. 5. Eger 6. Gyöngyös 7. Miskolc 8. Szabó SE 9. ózd 10. Kazinc. 11. Gyula 12. Papp SE 13. Szarvas 14. Lehel SC 15. Debr. K. 16. B.-gyar. 17. Asztalos 38 17 38 14 38 16 38 13 38 14 38 14 38 13 38 13 38 15 38 16 38 14 38 13 38 11 38 13 38 14 38 14 9 12 63-44 43 14 10 46-30 42 10 12 50-44 42 14 11 46-45 40 12 12 44-’51 40 11 13 61-57 39 13 13 45-42 39 13 12 50-56 39 8 15 55-48 38 5 17 51-53 37 9 15 ’58-61 37 11 14 40-45 37 15 12 40-48 37 10 15 49-57 36 6 18 41-52 34 5 19 52-62 33 18. Orosh. 38 11 11 16 45-57 33 19. Olefin 38 12 7 19 36-55 31 20. BTASK 38 11 8 19 33-50 30 A táblázatban az első vonal feletti csapat az NB I-be ju­tott, a másolik vonal alatti csapat kiesett. Eredmények: Debreceni USE —H. Papp J. SE 5:2. Miskolci VSC—Debreceni Kinizsi 3:1, Orosháza—H. Asztalos SE 4:3, Eger—Hódmezővásárhely 2:0, Gyula—Olefin SC l :0. Balassa­gyarmat—Kazincbarcika 2:0, Gyöngyös—Ózd 1:0. A MEGYEI BAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE 1. Karcag 34 28 3 3 116- 29 59 2. T.-miklós 34 24 5 5 81- 30 53 3. J.-ároksz. 34 19 10 5 66- 28 48 4. R.-falva 34 20 7 7 67- 32 47 5. Cukorgy. 34 18 6 10 68- 48 42 6. Tisza C. 34 15 10 9 60- 38 40 7. Jb. Vasas 34 15 9 10 68- 56 39 8. Jászkisér 34 16 7 11 55- 50 39 9. Vegyim. 34 13 10 11 60- 47 36 10. KuTE 34 14 5 15 59- 64 31 11. Abádsz. 34 9 10 15 42- 61 28 12. Túrkeve 34 10 7 17 51- 78 27 13. Besenysz. 34 9 8 17 48- 70 26 14. Szászb. 34 8 9 17 36- 54 25 15. J.-jákóh. 34 6 11 17 39- 67 23 16. K.-hegyes 34 8 7 19 51- 85 23 17. Üjszász 34 4 7 23 23- 87 15 18. T.-bura 34 3 3 28 30-104 9 Az elmaradt Üj szász—Tisza- bura mérkőzés két pontját 3:0- ás gólkülönbséggel Üjszász kap­ta. Kunszentmárton csapatától játékos jogosulatlan szerepelte­tése miatt két büntető pontot levontak.______________________ SPORT O SPORT O SPORT A boldogság fokozatai Vasárnap Nyíregyházán ismét ünnepelt a város. Ismét, mert nem első al­kalommal ízlelgették a Nyírség fővárosában az NB I gyönyörűségét a labdarúgó-szurkolók. Ugyan Temesvári Miklós edző szerint a feljebbju- tásuk már akkor biztos volt, amikor Szolnokon megnyerték a rangadót, de aztán jött egy olyan hivatalos ünnep is, ami­kor elméletileg pont­számban behozhatatlan- ná vált előnyük, így hát megint „lakodalmat” ül­tek. Aztán az utolsó NB Il-es találkozó vasárnap petárdával, szerpentin­nel, kavargó papírfecnik­kel — pirosbetűs napok­ban nem volt hiány mos­tanság a városban. A stadion környékén sportbarátok belépési nyilatkozatokat kínálgat- tak pártoló tagok számá­ra, mert amint a szak­osztály vezetői elmond­ták, támogatókból soha­sem elég. A 15 ezres le­látón ezúttal is minden jobb hely foglalt volt, mégis csalódottan muta­tott körbe az edző: „Ke­vés a néző, sajnos. Nem­rég salakmotor-verseny volt, aztán most a tele­vízióban az Európa-baj- nokság”. Hogy mennyi az a „ke­vés” néző? Nos, hát hét­ezer. Szolnokon a labda­rúgás legszebb napjai kö­zé sorolnák ezt az érdek­lődést. Nyíregyházán mindez — csalódás. Hiá­ba, ezt teszi az NB I-es szemüveg. Beszélgettünk a szak­vezetőkkel a nagy port felkavart Magyar Hírlap­cikkről is. Az egésznek talán ha a fél százaléka igaz — mondták. Ettől szerintük sokkal cifrább dolgok is történtek a fo­ciban, és fejükkel a szomszéd megye székhe­lye felé intettek. ök úgy vélik, hogy sokan csak arra vártak, hogy egy vidéki egyesületre essen a gyanú árnyéka, aztán elverik rajta a port. Az igazságtevés nem a mi dolgunk. Polgári bí­róság igyekszik felderíte­ni azt, amit Nyíregyhá­zán a futball körül ösz- zseügyeskedtek néhá- nyan. Mindenesetre jó lenne már elérni, hogy legalább az önfeledt ün­nepnapokat ne árnyékol­ja be a futballt jelenleg joggal körül lengő ál­landó gyanakvás. — pb — Asztalitenisz Nem „nyüzsögnek" a tehetségek Szolnokon a tiszaligeti sportcsarnokban vasárnap délután a döntőkkel és az ünnepélyes eredményhirde­téssel befejeződött a III. Magyar Nemzetközi Ifjúsági Bajnokság. Az egyéni szá­mok selejtezőiben fiúknál 68, lányoknál pedig 49 ver­senyző állt asztalhoz. Szom­baton az egyéni és az egy­nemű páros számokban a döntőig játszottak, a ve­gyespáros selejtezőjét va­sárnap délelőtt rendezték. Mielőtt azonban a döntő résztvevői asztalhoz álltak volna, kihirdették a csapat­eredményeket. Aztán lá­nyoknál Bolvári I. a finn Malmberg, fiúknál pedig Káposztás az angol Sandley. ellen megkezdte mérkőzését a bajnoki címért. Sajnos, a fiúknál gyorsan befejező­dött a küzdelem. Káposztás az első játszmában még jól tartotta magát, de a máso­dikban fokozatosan kidom­borodott a felnőtt váloga­tottban is szereplő balkezes, fizikailag is erősebb angol fiú nagyobb tudása, és biz­tosan nyert 2:0-ra (21:18, 21:11). Bolyári végig szoros mérkőzést vívott a törékeny finn kislánnyal, a második játszmában felváltva vezet­tek, de a 2:0-ás (22:20, 21:16) magyar győzelem nem forgott veszélyben. — A vártnál jobban sze­repeltek a magyarok, hiszen nemcsak arany, hanem több ezüst- és bronzérmet nyer­tek — foglalta össze a vé­gén dr. Kenyeres János, az ifjúsági válogatott kapitá­nya. — S akik a dobogóra álltak még jövőre is, sőt azután is ifjúsági korban lesznek. Káposztás. Fazekas, Simon és Szosznyák még serdülő. Aztán a pörgető stí­lust, amit a magyarok ját­szottak, sokkal hosszabb idő alatt lehet megtanulni, mint a kontrajátékot. Dr. Ormai László, a Sta­tisztika mesteredzője, aki végig a fiatalok között volt, így látta a bajnokságot: — A szokásosnál valami­vel gyengébb volt a mezőny, érettségi és egyéb elfoglalt­ság miatt sokan hiányoztak. De befolyásolhatta a telje­sítményeket a nagy hőség is. Hiányzott néhány nagy ász, mint például a szovjetek és a svédek. A magyarok nagy­jából megfeleltek. Leányok­A vegyespáros eredményhirdetése, illetve Bolvári Ildikó az egyetlen magyar aranyérmes nál Bolvári—Pelikán óva döntőt vártunk, de a cseh­szlovák kislány hamar elbú­csúzott. Fiúknál Káposztás pkozott kellemes meglepe­tést, kár, hogy a döntőben indiszponált volt. A játék azt bizonyítja, hogy Európa utánpótlása mintha kissé megtorpant volna. Nem „nyüzsögnek” a tehetségek, s ebbe beletartoznak a ma­gyarok is. Lányoknál Bálvá­ri eredményességével, Ara­nyosi, Káposztás és Fazekas a stílusával emelkedett ki. Azt is megállapíthatjuk, hogy az asztalitenisz egyre jobban terjed, népszerű, olyan országból is jöttek versenyzők, ahonnan koráb­ban nem indultak. De te­gyük hozzá, némi üzleti jel­leg is található a sportág térhódításában. A bajnoksá­got kiválóan, minden dicsé­retet megérdemlőén rendez­ték. A bajnokság végeredmé­nye. Csapat, lányok: 1. Cseh­szlovákia, 2. Magyarország A (Bolvári I., Kiss), 3. Finn­ország és Jugoszlávia. Fiúk: 1. Románia, 2. Csehszlovákia, 3. Magyarország A (Aranyo­si, Káposztás, Fróna) és Anglia. Egyéni, lányok: 1.' Bolvári I., 2. Malmberg (finn). 3. Fazekas és Albain (román). Fiúk: 1. Sandley (angol). 2. Káposztás, 3. Am- rein (magyar) és Rak (cseh­szlovák). Páros, fiúk: 1. Stephanek, Horváth (cseh­szlovák), 2. Fiarescu, Pintea (román), 3. Simon, Szosznyák (magyar) és Sandley, Brad­bury (angol). Lányok: 1. Pelikanova, Kocova (cseh­szlovák), 2. Bolvári I., Ki6S,' 3. Urban XI., Fazekas és Al­bain, Stoimea (román). Ve­gyespáros: 1. Budzisz, Mau- solf (NSZK), 2. Söderberg, Grefberg( firm), 3. Rak, Pe­likanova és Sandley, Reeves (angol). (Pl)