Szolnok Megyei Néplap, 1972. május (23. évfolyam, 102-126. szám)

1972-05-23 / 119. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1972. nitJílS 25t r Élvezetes f ntballdélntá n Szolnoki MT£—Ganz MÁVAG 2;1 (1:1) Szolnok, 1600 n., v.: Csernefalvi. SZMTE: Nagy P. — Papp II., Heidrich, Kovács — Sebők, Árvái — Szatmári, Czirnák, Mile, Nagy F., Galics. Edző: Szollár Lajos. Ganz- MÁVAG: Meyer — Stamler, Monostori. Horváth — Balogh, Kvassay — Ananiádisz, Vaskor, Végh, Fister, Fenyvesi. Cse­re: Marcell, Kovásznál. Edző: Schécll József. Nrgy F. szabadrúgása után hiába „nyújtózik” Meyer. A fővárosiak viharos ro­hamaival kezdődött a mér­kőzés: az első perc végén kapufát értek el. A továb­biakban egyre inkább fe­lülkerekedett a hazai csa­pat és tetszetős, villámgyors támadásokkal veszélyeztetett A két középpályás Nagy F. és Sebők jobbnál jobb lab­dákkal — nem egyszer 40— 50 méteres indításokkal — dobta támadásokba a csatá­rokat Elől Mile vezérleté­vel ügyes, sok mozgásos já­tékkal „szédítették” a ven­dégek védelmét a támadók, s szinte percenként teremtet­ték a jobbnál jobb gólhely­zetet, azonban sem Papp II. nagyszerű kapáslövése, sem Mile két ragyogó fejese nem hozott gólt. Meyer nagysze­rűen őrizte hálóját és a vé­dők is önfeláldozóan vetőd­tek bele a labda útjába. S ahogy ez már lenni szo­kott, a kihagyott számos gól­helyzet után az ellenfél sze­rezte meg a vezetést. A pá­lya közepe táján Szatmári gyámoltalanul ugrott fel egy előreívelt labdára, Horváth tértölelő fejessel indította Fenyvesit, aki az alapvonal közeléből beadott és Végh a hálóba talpalta a labdát, 0:1. Az MTE egy nagyszerű szabadrúgásgóllal egyenlí­tett: Gaíicsot buktatták a 16-os vonalon, s Nagy F. nyesett labdája a sorfalat megkerülve jutott a hálóba, 1:1. A második 45 percben to­vább rohamozott a hazai csa­pat. Nem egyszer 21 játékos tartózkodott a Ganz MÁVAG térfelén. A vendégek azon­ban ügyesen védekeztek, sőt szorongatott helyzetükből nem egyszer remek támadá­sokat indítottak. A közönség­nek tetszett a játék, ám a látottak alapján a vezető gólt hiányolta, öt perccel a befejezés előtt ez is megszü­letett: Czirnák — aki az utóbbbi időben mind gyak­rabban iratkozik fel a gól­lövő listára — ügyesen csúsztatta Miié átadását a hálóba. A Meteor első győzelme Szolnoki Vörös Meteor—KSI 58:56 (30:21) Budapest, v.: Zsíros, Wein. Szolnok: Horváthnó (4), Bo- hatyné (7), Csabai (2), Zsi- dainé (’7), Kovács (8). Cse­re: Kálmán (14). Tiszainé Hegedűs (6). Edző; Horváth János. A Meteornak sikerült job­ban a kezdés, és 4 pontos előnyt szerzett. A KSI fő­ként távolról dobott nagy­szerűen, a szolnokiak vi­szont Zsidainé és Kálmán révén a palánk alól gyűjtö­gették pontjaikat. A félidő utolsó percében — kihasz­nálva a hazaiak megingását — 9 pontos előnyt szerezlek a Meteoros lányok. A má­sodik félidőben a KSI fo­kozta az iramot és minimá­lisra csökkentette hátrányát. Hatalmas wüzdelem volt a pályáin és így nem alakult ki szép játék. Az utolsó per­cek hozták a legnagyobb izgalmakat: egy pontos szolnoki vezetésnél a Meteor nem dobott két ízben is sze­mélyit, hanem oldalbedo­bással, labdatartással sike­rült megőrizni előnyüket. A Bohatyné által dobott időn túli büntető már csak be­biztosította a Meteor első győzelmét. Vasárnap délután minden adva volt egy nagyszerű futballmérkőzéshez. A hazai csapatot már nem fenyegette a kiesés réme, a Ganz MÁVAG a táblázaton a piros-feketék mögött foglal helyet, ami hazai pályán áz esélyek nyelvére lefordítva biztos MTE győzelmet Ígért. A szolnoki együttes nagyszerű teljesítménnyel rukkolt ki és ha csak a helyzetek felét értékesíti, a fővárosiak súlyos vereséggel távoztak vol­na. A hazai csapatnak nem volt gyenge pontja, a vendégek közül Meyer, Monostori, Vaskor és Fenyvesi játéka érdemel dicséretet. : I ; ' | H — Pb — B. Nagy bronzérmes a magyar párbajtőr­bajnokságon A hajnokjelölt „lerohanta“ a MÁV-ot BKV Előre—Szolnoki MÁV 6:0 (5;0) Elóre-sporttelep, 700 n. v.: Szlávilc. BKV Előre: Rot- hermel — Palicsko, Reif, Martosi — Gulácsi, Tordai — Varga. Kisuezki, Tuba, Csu­kás, Bácskái dr. Csere: Csu­kás helyett Józsa. Edző: Po- •vázsai László. Sz. MÁV: Fe­hér — (Donka), Tóth T., Abo- nyi, Kucser — Makai, Tóth T. — Csorna, Kalmár, (Hol­ler), Földesi, Szabó Gy. Kó­ród i, Edző; Dombóvári Jó­zsef. „Előre” támadásokkal in­dult a találkozó. Enyhe me­zőnyfölényt harcoltak ki a kék-sárgák. A 6 percben . Föl­desi összecsapott Kisuczkival, a játékvezető 11-est ítélt és ezt Kisuezki értékesítette 1:0. A MÁV néhány ellentáma­dásával válaszolt. A hazaiak sokmozgásos, gyors, széleken vezetett akciói egyre több veszélyt jelentettek. Beszo­rult a MÁV. A 15. percben újabb 11-eshez jutott a ha­zai csapat és Kisuezki most Gyula. 1100 n., v.: Kristóf. Gy. MEDOSZ: Vörös — So­mos, Szilágyi, Koszó, Tliu- róczi (Szabó), Lovász, Mé­száros, Arató, Himer II., Ka­rasz (Kádár), Tóth II. Edző: Himer József. Jb. Lehel: Va­sas — Gubicz, Benke, Ju­hász, Fekete, Szabó (Hajdú I.), Bugyi, Karkusz (Bányai), Sárközi, Urbán, Kovács 1. Edző: Lugosi József. Nagy kedvvel kezdett a hazai csapat és már az első percben Tóth jó helyzetben mellé gurított. A Lehel tel­jesen a védekezésre össz­pontosított, de a védők nem fogtak szorosan embert és ezért a hazaiak birtokolták többet a labdát. A 13. perc­ben Tóth ismét gólhelyzet­be került, de fejese kapu fö­lé szállt. Hat perccel később Fekete a gólvonalról vágta ki a labdát, A Lehel ritkán jutott át a felezővonalon. A 29, percben Sárközi-— Ur­ban—Bug.' i .volt a labda ut­sem hibázott. 2:0. A 22-ik percben szabadrúgás után Varga fejese jutott a léc alá. 3:0. Egy perc sem telt el, s egy remek jobboldali beadás szállt Fehér kapuja elé és Kisuezki ismét eredményes volt. 4:0, A két 11-es, és a gyors gólok megzavartál? a MÁV játékát, csak nehezen higgadtak le a kedélyek. A 40. percben Bácskái dr.-nak sikerült áttörni a védőfalon és éles szögből a hosszú sa­rokba lőtt. 5:0. Szünet után lefékezett a hazai csapat és kiegyenlített lett a játék. Az 55. percben Osoma remek átadását Kóró- di kapta és sakk-matt hely­zetben a felső lécet találta el. A 65. percben viszont Jó­zsa a fővárosiaknak szerzett gólt és beállította a végered­ményt, 6:0. A MÁV ellentá­madásokkal kísérletezett, de ezekből hiányzott az átütő erő. H. Gy. ja és a szélső üres kapura tartó lövésébe egy védő be­lefejelt. A 36. percben szü­letett a mérkőzés egyetlen gólja, Mészáros ügyesen tet­te ki Aratót, az összekötő beadását Himer lőtte a hál- loba. 1:0. A gól után a Le­hel volt veszélyesebb — eredménytelenül. Szünet után Ismét a ME- DOSZ támadott többet, de a Lehel védelem Vasassal az élen sikeresen hárította a megújuló rohamokat. Az idő múlásával a hazaiak elfá­radtak a Lehel többet tá­madott és az utolsó húsz percben 5 biztos gólhelyze­tet hagytak ki a csatárok. Végig jó iramú mérkőzésen megérdemelten győzött a Gyula, mert a több gólhely­zetből egyet értékesített. Jó: Somos, Koszó, Lovász, Kárász, ill. Vasas. L. 5, Vasárnap Budapesten a Játékcsarnokban 82 induló részvételével rendezték meg a magyar egyéni párbajtőr- bajnokságot. A Szolnoki MÁV-ból B. Nagy Pál, Báli Imre, Danics Ferenc, Pákái György és Pákái János volt a sportág legjobbjai között. Az első fordulóból B. Nagy, Báli és a magyar bajnoksá­gon először résztvevő Pákái János jutott a másodikba, a többik kiestek. A második fordulóból már Pakainak sem sikerült tovább kerülni, Báli viszont Schmitt elleni 5:2-es győzelmével a har­madik fordulóig jutott. B. Nagy simán vette az akadályokat. A második for­dulóban például valamennyi ellenfelét — köztük' Kul­csárt és Muskovszkyt — le­győzve került a két hatos döntő egyik csoportjába, Szabó Lajos SE—Nyírbátori Dózsa 6:1 (2:1) Mezőtúr, 400 n. v.: Orosz. Szabó SE: Hegedűs — Mül­ler, Arany, Janesa, — Tóth, Csőké, Ví/keleti. Szóród, Galló, Baumgartner, Kántor, Edző: Benesik Gyula. A negyedik percben a ven­dégcsapat 11-eshez jutott, Arany könnyelműsködése ré­vén, melyet értékesítettek. A Szabó SE csak a 30. perc­ben tudott egyenlíteni, 10 perc múlva azonban már a vezetést is megszerezték. A második félidőben a hazaiak ellenállhatatlanul rohamoz­tak, amit eredményük is mutat. A nyírbátoriak igen gyenge játékerőt képviseljek és vereségük még nagyobb arányú is lehetett volna, ha a hazaiak helyzetüket jobban kihasználják. G.: Baumgart­ner (2). Kántor (2). Tóth, Csőke, ill. Majer 11-esből. Jó: a Szabó SE minden já­tékosa. ill. Genizsi, Nikié, Bujdosó, Rév esz. ahonnét biztosan ment to­vább a nyolcas döntőbe. B. Nagv a következő eredmé­nyeket érte el: Terék dr. 5:1, Fenyvesi 4:5. Erdős S. 2:5, Kulcsár 5:3, Osztrics 5:0, Muskovszky 3:5, Schmitt 5:4. A magyar bajnokság az Osztrics—Fenyvesi talál­kozón dőlt el, a remekül ví­vó B. Nagy végeredmény­ben az értékes bronzérmet szerezte meg. Az 1972. évi magyar pár­bajtőr-bajnok: Oszírics (OSC) 6. 2. dr. Fenyvesi (BVSC) 5, 3. B. Nagy (Szolnoki MÁV) 4- A párbajtőr rang­lista idei végeredménye: 1. B. Nagy 87, 2. Osztrics 85, 3. Schmitt 84, 4. Mus­kovszky 78, 5. Kulcsár 57 ponttal. Az olimpián induló párbajtőrözőket egy hét múlva jelölik ki. Balmazújváros—Olajbányász 1:0 finor—­----------­B almazújváros, 900 n. v.: Brinken. Olajbányász: Vár­aljai G. — Balogh, Józsa, Szokolai, Homonnai, Fejes, Karkecz, Serege, (Horváth), Kapolcsi, Váraljai J., Mol­nár, (Szabó). Edző: Somogy- vári József. Közepes iramú küzdelmes, irreális körülmények — ez jellemezte a mérkőzést A vendégcsapat kezdett jobban, a hazaiak inkább durva be- lemenéseikkel jeleskedtek, játékuk ideges, kapkodó volt. A második félidőben is az Olajbányász játszott jobban. A hazaiak egyre jobban el­fáradtak. és ezzel szabályta­lanságaik megsokszorozódtak. A második félidő 15. percé­ben egy ..vendégtámadásnál Seregét ököllel leütötte a jobbhátvéd. Sem a játékve­zető. sem a partjelző nem látta az esetet. Az eszmélet­len sérültet az öltözőbe vit­ték. ahol az orvos ápolta. A hazaiak egyre kíméletleneb­ből játszottak. Gólig megy a játék? — Mar az 53. percben Járt az Sereghajtó a Lehel Gyulai MEDOSZ—Jb. Lehel 1:0 (1:0) Gól^üret Mezőtúron Játék helyett dulakodás Szolnoki Dózsa— FTC 2 2 (1:0. 0:1, 0:1, 1:0) Szolnok, Damjanich uszo­da, 800 n., v.: Samu. FTC: Steinmetz — Bányai — Bállá — Kásás .— Wiesner — Szel­lő — Kövecses. Csere: Ipar. Jó: Weisner. Dózsa: Cser- venyák — Kulcsár — Kozák — Pintér — Zámbó — Ur­bán — Pásztrai. Csere: Ka­nizsa. Jó: Cservenyák, Ur- Urbán. G.: Urbán, Kanizsa 4-esből, ill. Bállá, Kásás. Nagy várakozás előzte meg az FTC szolnoki vendégsze­replését. A mérkőzés úgy in­dult, hogy a nézők nem fog­nak csalódni. Változatos, jó­iramú játék alakult ki, s az első percben Urbán hi­degvérrel lőtt a hálóba. 1:0. Felváltva kerültek veszélybe a kapuk. Bállá ziccer-hely­zetben lövés helyett középre adott és az eredmény nem változott. Feljött az FTC, Cservenyáknak kellett több meleg helyzetben tisztáznia, majd az üresen hagyott Bal­ta egyenlített. 1:1. A játék képe fokozatosan megválto­zott. A játékvezető egymás után küldte partra a soro­zatosan szabálytalankodó já­tékosokat. Kásás távoli ívelését Cser­venyák nem érte el. 2:1. A mérkőzés teljesen eldurvult. Urbánt és Szellőt verekedé­sért csere nélkül, végleg ki­állította Samu játékvezető. Wiesner hatalmas bombáját, majd Ipacs 2 m-ről leadott lövését védte Cservenyák. A mérkőzés vége ritkán látható dulakodássá fajult. Az utolsó percben megítélt 4 m-est Kanizsa lőtte. A lab­dát a hullámok sodorták a hálóba. 2:2. A játékvezetői szempont­ból rendkívül nehéz mérkő­zést Samu mérkőzésvezető időnként teljesen kiengedte a kezéből. A Dózsa nem várt pontszerzése elismerésre méltó, a csapatok által be­mutatott „antipóló” annál kevésbé. — rai — Cservenyák ismét csapata legjobbja volt. Egy győzelem egy vereség VM Közért-Szolnoki Olaj­bányász 66:67 (30:18) Budapest, Vasas Izzó csarnok; Játékvezető: Gilly, Fülöp. A szö­vetség döntése értelmében 5 perc hosszabbítással dőlt el a két pont sorsa. A mérkőzés 60:60 eredményről folytatódott. A bu­dapesti csapat kezdte a játékot jobban, s már-már úgy látszott, hogy biztosan nyer, de a szolno­kiak fegyelmezett játékkal a ma­guk javára fordították a mérkő­zést. A hosszabbításban 7:6-ra győztek! Közgazdasági Egyetem—Szolno­ki Olajbányász 95:73 (49:39) Budapest. Kinizsi utca. Játék­vezetők: Mogyorósi, dr. Gyimesi. A Olajbányász röviddel a leját­szott hosszabbítás után ismét pá­lyára lépett — a főváros másik végén. A egyetemisták fokozato­san elhúztak, és végig vezetve biztosan győztek. — Az Olajbá­nyász helyenként tetszetősen játszott, de ez kevés volt jobb szerepléséhez. Olajbányászt:' Sza­bó (29), Pálszabó (4), Kása (6), Csató (3). Verovszky, Buzi (5)* Vidra, dollár (2), Molnár, Maj­zik (2), Sziráki, Acsay (22. Ed­ző; Acsay Attila. Rókavadászat Hetvenötén indultak az MHSZ megyei vezetősége rendezésé­ben a Szenttamási Állami Gazdaságban sorrakerült területi rá- dióiránymérnö bajnokságon, öt különböző helyen elhelyezett rej­tett rövidhullámú adókészüléket (rókát) kellett megkeresni a lehető legrövidebb idő alatt. Női kategóriában: 1. Győrök Kata­lin (Bács megye) 53, 2. Tóth Erzsébet (Békés) 57, 3. Farkas Ho­na (Bács) 65 perc. Ebben a számban Szolnok megyei versenyző nem indult. Férfi ifjúságiak: 1. Nagy Béla (Békés) 30, 2. Csík Sándor (Bács) 40, 3. Szilágyi Károly (Csongrád) 42, a Szolnok megyeiek közül 5. László István 50, 6. Fekete János 54, 8. Lá­zár Zsigmond 61 perccel. Férfi Férfi felnőttek: 1. Börcsök Ist­ván (Bács) 43, 2. Farkas Imre (Bács) 54, 3. Gombkötő József (Békés) 55, 4. Csípés Károly (Szolnok) 58. 5. Lévai Sándor (Szol­nok) 60, Rácz Zsigmond (Szolnok) 65 perccel. óra mutatója, amikor a ha­zaiak jobb szélsője óriási partdobással érintés nélkül a hálóba juttatta a labdát. Ezzel szerezték meg a ha- -zaiak a győztes gólt. A part­jelző jelezte a szabálytalan­ságot, de mire a vezetőbíró megkérdezte, visszavonta észrevételét. Jó: Váraljai G„ Váraljai J., Kapolcsi, Ho- monruii. Sz. J. Hajdúszoboszló—Tisza Cipő 3:1 (2:1) Hajdúszoboszló. 400 n. v,: Kun.drák. Tisza Cipő: Tajti — Sütő II., Mihovits, Kon­tár, Kátai, Novák, Katona, Triz, Komláti, Bodnár. Ko­vács. Edző: Csendes Imre. Balszerencsés vereség. A hazai együttes Mihovits ön­góljával szerzett vezetést, majd egy túl szigorúan megítélt 11-esből 2:0-ra nö­velte előnyét. A martfűi csapat ekkor sem adta fel és Katona révén szépített. Szünet után a cipőgyáriak játszottak fölényben, csatá­raik azonban a kapu előtt körülményesnek bizonyultak, ■gy a mérkőzés hajrájában a bajnokjelölt Hajdúszo­boszló bebiztosította győzel­mét. Kecskeméti TE—Tiszaföldvár 3:0 (3:0) Kecskemét. 900 n. v.: Galy- lyas. Tiszaföldvár: Szelindi, (Németh I.). Bíró. Kovács, Danku, Borza, Blaskó, Lo­vász, Molnár. Berta, (Laka­tos), Makai. Rékasi, Edző: Seres Ferenc. Az első félidőben súlyos védelmi és kapushibák miatt a KTE már a 16, percben 3:0-ra vezetett. Utána foko­zatosan magához tért a föld­vári csapat. helyzetei is akadtak, ezeket azonban csa­tárai nem tudták értékesí­teni. A látottak alapján a liazai együttes megérdemel­ten győzött. Á gól­arány azonban túlzott. G.: Bánhidl, Mányoki, Dobó. Jó: Bánhidi, Dobó, Balatoni, Mányoki, ill. Né­meth I„ Bíró, Lovász, Mol­nár. Hajdúböszörmény—Püs­pökladány 1:0 (0:0), Hajdú­szoboszló—Tisza Cipő 3:1 (2:1). Balmazújváros—Olajbá­nyász 1:0 (0:0). Záhony— Hajdú Vasas 1:1 (1:0), Máté­szalka—TITÁSZ Elektromos 2:1 (1:0). Tuzsér—Tiszavas­vári 4:3 (2:1). (szombaton; Vegyiművek—Tm. Vasas 0:0),