Szolnok Megyei Néplap, 1958. december (9. évfolyam, 285-308. szám)

1958-12-02 / 285. szám

9 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1958. december 2. A kosárlabda női NB I.-ért Második félidei jó játékával megérdemelten győzött a Vörös Meteor Jászberényi tudósítónk jelenti a labdarúgó NB ll~ből Bp. Előre— Jászberényi Vasas 2:1 (0:1) Budapest» Sport utcai pálya, 1000 néző. Vezette: Vadas. Bp. Előre: Havas — Szalay. Miksovszky, Maj- íátb — Kiss II., Domoszlay — Vi­rágú, Németh, Láng, Egervári, Kör­nyék Edző; Szalai Lajos. Jászbe­rény: Balogh — Udvarias, Túri, Ko­vács I. — Bonczi, Pintér — Rétsági, Szántai, Buchár, Bíró, Hegedűs. — Edző: Szépföldi József. Havas, csúszós talajon került sor a mérkőzésre. Az első helyzete a helyieknek volt, egy előrevágott labdánál, Túri megcsúszott, és Vi­rág el tudott menni, azonban Ba­logh merész előrevetődéssel tisztáz­ta a meleg helyzetet. Utána két Vasas támadás is lesen akadt el. Nagyon bizónytalanul mozogtak a csúszós pályán a jászberényi fiúk, így az első tíz percben inkább az Előre volt fölényben. Lövés azon­ban csak a 9. percben ment a Va­sas kapujára, ekkor Egervári szép lövését Balogh még szebben véd- ,ie. Lassan lábra kaptak a Vasas játékosok. A Vasas csatársora meg­mozdulásai ekkor igen veszélyesek voltak. Különösen Szántai játszott nagy lendülettel. Érőben volt a Vasas gól, és a 24. percben egy szép támadás során Buchár fejjel kitette Szántait, aki 12 méterről hatalmas gólt lőtt. 0:1. — A gól után a Vasas fokozta az iramot. A szép számban lévő herényi szurkolótá­bor nagy hangerővel buzdította csa­patát. A 32 percben Rétságit lökik a. 16-oson, a szabadrúgást Udvarias rúgta, ‘melyet Havas kapus csak kiütni tudott. Rétsági elé került a labda, aki azonban a földön fekvő kapus mellett kapu mellé gurított. A 35. percben Rétsági tisztán futott el, és az ötösön' felvágták. Mindenki ll-est várt, azonban a játékvezető nem ítélte meg. A Vasas teljesen uralta a mezőnyt. A 37. percben Szántai tisztán ment el, csak a ka­pussal állt szemben, azonban a lab­dát a kifutó kapusba lőtte. Feltű­nő volt, hogy a játékvezető, illetve a partjelzők több ízben tévesen ál­lítják meg les címén a Vasas táma­dásokat. A másik oldalon Virágh futott el nagy lesből, azonban Ba­logh szépen tisztázott. Az utolsó percekben feljött az Előre, de' nem tudtak veszélyes helyzetet terem­teni. Fordulás után már a 3. percben nagy játékvezetői tévedés fosztotta meg a Vasast újabb gólszerzési le­hetőségtől. Szántai két védő között kiugrott, s 6 méterre a kaputól egyesült erővel’ felvágták. Ordító 11-es!. — azonban a játékvezető ezt sem adta meg. A másik oldalon Lángot engedték el nagy lesen, azonban Pintér szögletre tudott menteni, amit aztán Udvarias tisz­tázott. Az 51. perében Buchárt állí­totta meg les címén tévesen a já­tékvezető jó helyzetben. Az 55. percben Rétsági elől csak nehezen tudtak szögletre tisztázni az Előre védők. Ezt Szántai ívelte be, de - • ...... A labdarúgó HB I állása 1. MTK 10 7 2 1 20: 8 16 2. Vasas 10 5 5 — 13: 4 15 3. U. Dózsa 10 5 3 2 22:13 13 4. Csepel 10 5 2 3 21:13 12 5. Ferencváros 10 5 2 3 17:15 12 6. Salgótarján 10 4 3 3 16:14 11 7. Szombathely 10 3 4 3 12:17 10 B-9. Diósgyőr 10 3 3 4 12:12 9 8-9. Tatabánya 10 4 1 5 17:17 í) 10. Bp. Honvéd 10 3 3 4 11:12 9 11. BVSC . 10 3 !2 5 12:18 8 12. Miskolc 10 2 3 5 10.18 7 13. Dorog 10 1 3 6 8:18 5 11. Győr 10 — 4 6 3:15 4 hátralevő ellenfelek: (o*=otthon, ill. mint pályaválasztó, l^idegenben). MTK: Dorog (i), Vasas (o), Szom­bathely (i); Vasas: Bp. Honvéd (o), MTK (1), Tatabánya (o). Újpesti Dózsa: Miskolc (i), Dorog (0) , Csepel (i). Csepel: Szombathely (i), Miskolc (ő)," U. Dózsa (o). Ferencváros: BVSC (o), Bp. Hon­véd (i), Salgótarján (o). Salgótarján: Diósgyőr (o), Tatabá­nya (i), Ferencváros (i). Szombathely: Csepel (o), Diósgyőr (1) , MTK (o). Diósgyőr: Salgótarján (i), Szom­bathely (o), Győr (i). Tatabánya: Győr (i), Salgótarján <o), Vasas ;(i). Bp. Honvéd: Vasas (i), Ferencvá­ros (ö), Miskolc (i). BVSC: Ferencváros (i), Győr (o), Dorog (i). Miskolc: U. Dózsa (o),. Csepel (i), >p._ Honvéd, (o). . Dorog: MTK (o), U. Dózsa (i). 8VSC 'u). . Gy<W? Tatabánya (o) BVSC (i) nősgyőr (o). Pintér kapu fölé lőtt. Az Előre most is jól védekezett. Az 59. perc­ben feljött a hazai csapat, de a Vasas védelem — élén Túrival — jól működött. A €3. percben Egervári beleugrott Pintérbe, aki megsérült, és végig sántikálva játszott. Most nagy nyomás nehezedett a Vasasra. A 65. percben egyik támadás során Túri az ötösről fejelte haza a lab­dát, Egervári elcsípte, s azt a ha­lóba gurította. 1:1. Túri nagy hibát vétett a gólnál. A gól után megza­varodott a Vasas és pár percig az Előre volt támadásban. Maid ismét feljötek a Vasas csatárok, de a já­tékvezető kétszer is les címén állí­totta meg támadásaikat. A 69. perc­ben Buchárt lökték a 16-oson, a szabadrúgást Kovács rúgta kapu mellé. A 70. percben nagy védelmi hibából megszerezte a győztes gólt az Előre. Udvarias mellett a job- szélső elfutott, aki csak kísérni tudta, és az nyugodtan lőtt a há­lóba. 2:1. A gól után erősen szo­rongatott a Vasas, Bíró az egész védelmen átment, azonban 16 méte­res lövését Havas szögletre tudta ütni, Ezt Buchár gyengén fejelte kapura. A 77. percben Hegedűst buktatták a 16-oson belül, azonban ezt sem látta a játékvezető. A má­sik oldalon Egervári elfutott, de Balogh kifutással menteni tudott. Vendégtámadásokkal ért véget a mérkőzés. Két budapesti mérkőzést vesztett el a Vasas I. félidei vezetés után, második félidei játékvezetői ,,köz­A labdarúgó NB I. november 30—i fordulója több meglepetést hozott. Ezek közül is legnagyobb Tatabá­nya nagyarányú győzelme a Fe­rencváros ellen, valamint Szombat­hely döntetlenje az U. Dózsa ellen a Dózsa stadionban. De meglepetés­nek számít a Csepeli Vasas győzel­me Diósgyőrben. A vasárnapi eredmények alapján szinte biztosra vehető, hogy az őszi elsőség kérdése az MTK és a Vasas között dől el. EREDMÉNYEK: Vasas—BVSC 2:1 (0:1) MTK—Miskolc 4:2 (2:2) Tatabánya—Ferencváros 5:0 (1:0) Szombathely—U. Dózsa 1:1 (1:0) Salgótarján—Győr 2:0 (0:0) Bp. Honvéd—Dorog 2:1 (l:l) Csepel—Diósgyőr 2:1 (0:0) SZOLNOKI MÁV—SALGÓ­TARJÁNI SE 4:0 (2:0) Szolnok, MÁV sporttelep, 2000 néző. Vezette: Nyeste (Fűzfő), Dudás Bé­kés—Hegyes Kecskemét. szoinoK.: Cselényi — Borzi, Abonyi, Juhász — Lengyel, Fehérvári — Tóth, Rozmis, Szekeres, Csábi, Dobos. Edző: Csi­kós Gyula. Salgótarján: Czuder — Balázs, Kovács, Balga — Kirisics, Badics — Zólyomi, Rigó, Krajcsi, Tóth, Godó. Edző: Túrán István. Az NB II. Keleti csoport két sereghaj­tója óriási küzdelmet vívott egymás­sal. A mérkőzés mindvégig nagy­iramú, helyenként túlkemény volt és bővelkedett izgalmakban. Mind­két csapat lendületesen k.zdett és az első negyedóra inkább a vendé­gek halvány fölényét mutatta. A játék azonban a két 16-os közt folyt. A 15. percben a kitűnően játszó Do­bos lefutotta a védelmet. Az eléje futó tarjánL kapusról a labda Csábi­hoz pattant, aki jó érzékkel azonnal kapura ívelte. A labda az egyik SSE védőt érintve a hálóba hullott. 1:0. A vendégcsapatot még ez sem törte meg. Fokozták az iramot, s több sarokrúgást is értek el. A szolnoki védelem Anonyival az élen ezúttal azonban nem könnyelműsködött és legtöbbször már csírájában elfojtot­ta az akciókat. A MÁV lyukrafutá- sos akciói ebben az időszakban is sok munkát aduk az erélyes salgó­tarjáni védelemnek. Szünet u'án a szurkolók harsány b'ztatása közben nagy ostromba kez­dett Szolnok. A vendégvédelem túl­kemény játékkal igyekezett ellensú­lyozni a nyomást. A kíméletlen vé­dőjátéknak előbb Borzi, majd Tóth L. esett áldozatul 5 percen belül. A hangulat átforrósodott, de a szolno­kiak nem engedtek és kilenc fővel is parázs jelenéseket okoztak az SSE kapuja előtt. Főként Dobos és Csábi volt ellenállhatatlan. Az 57. percben a salgótariáni Kovács is kikerült a pályáról. Némi ápolás után azonban mindannyian visszatértek. A gól a levegőben lógott Az 58. percben Do­bost, aki egyedül tört kapura felvág­ták. A megítélt ll-est Fp-hér,TávJ gyengén a kapus kezébe lőtt«» A kő­remködéssel’4. Amit azonban Vadas játékvezető és két partjelzője ezen a mérkőzésen produkált, az még a józan Előre szurkolókat is megbot­ránkoztatta. Az első félidőben tel­jesen a Vasas irányította a játékot. Az Előre védők rájöttek, hogy a já­tékvezető mindent megengedett ne­kik, s többízben csak durva szabály­talanság árán tudták menteni ka­pujukat. A Vasas csupán a II. fél­időben 8—10 percig játszott zavar- Un, ezt jól használta ki az Előre a győzelem érdekében. Egyénileg Balogh a gólokról nem tehetett. Volt pár igen szép védése. Udvarias végig megbízhatóan, jól játszott, de a második gólnál nagyot hibázott. Túri is lerontotU teljesít­ményét az egyenlítő gólnál ejtett nagy hibával. Kovács szokott for­mája alatt játszott. A két fedezet a II. félidőben időnként erősen visszaesett. Pintért sérülése aka­dályozta. Rétsági erőtlen volt, Szán­tai volt a csatársor legjobbja, ren­geteget volt játékban. Buchárnak nem feküdt a csúszós pálya, de volt pár szép alakítása. Bíró nagy mun­kát végzett. Hegedűs végig lelkesen, nagy munkabírással játszott. Az Előre csapatából Kiss II.,- Láng, V,i- rág, Egervári játéka volt jó. Vadas játékvezetőre reméljük, hogy a mérkőzésen jelen volt szö­vetségi ellenőrök, felfigyeltek, és gondoskodni fognak arról, hogy a jövőben ilyen nagyfontosságú NB n.-es mérkőzéseket ne vezessen. Gervai József A labdarúgó NB I. góllövőlis'ájának élcsopoit'a 7 gólos: Bodon (Salgótarján) Ki- suczky (Csepel), Sándor (MTK). 6 gólos: Bencsics .(Újpesti Dózsa). 5 gólos: Borsos (Ferencváros), Bük ovi (MTK), Csordás (Vasas), Göröcs (Újpesti Dózsa),- Tichy (Bp. Honvéd). 4 gólos: Bíró (Tatabánya), Csáki (Salgótarján), Dombai (TaUbánya), Gerencsér (BVSC), Kuharszky (Új­pesti Dózsa), Pál (Csepel), Lahos (Tatabánya), Páf (Szombathely). 3 gólos: Bonsányi (U Dózsa), Cser- nai (BVSC), Ffledmánszky (Ferenc­város), Gondos (Csepel), Nyíri (Mis­kolc), Pál II. (Diósgyőr). ( vetkező támadásnál Csábit már csak kézzel tudUk megfogni a 16-oson belül. Újabb 11-esl Dobos állt a | büntetőnek és az elmozduló kapus mellett a léc mellé lőtte. A játék­vezető a kapus elmozdulása miatt újra rúgatta a ll-est. Ezt Dobos már biztosan végta a sarokba. 3:0. A ven­dégcsapat teljesen a védekezésre állt be, de még így is óriási zavar volt kapujuk körül, s több alkalommal csak az utolsó pillanatban mentet­tek, főleg kapusuk önfeláldozó vé­désével. A 75. percben sarokrúgás uUn a szolnoki Tóth nagy lövése a tarjáni Tóth ^Jábán iránytváltoztatva az ellenkező sarokba vágódott, 4:0 (öngól). A hátralévő idő nagyrészé­ben is az SSE kapuja előtt folyt a játék, de több gól nem esett. A szolnoki csapat ezen a mérkőzé­sen helyenként már azt a játékot mutatta, amelyet hívei elvárnak tőle. A játékidő na^y részében pil­lanatra sem lankadva küzdöttek és mindvégig védekezésre kényszer!tet­ték ellenfelüket. A gólarány nem is fejezi ki hűen fölényüket. Kis hig­gadtsággal több gól is eshetett vol- ná. (A 11-es kihagyása stb.) Első­sorban a csapat javuló kollektív, bajtársias magatartása dicsérhető, mert így minden játékos azt nyújt­hatta, amire képes. Ha ez a szellem hatja át továbbra is az együttest, akkor — , de csak akkor — bizalom­mal tekinthetünk a soronkövetkező mérkőzések elé. : A vendégcsapat túlkemény védő­játéka megmutatta, hogy a kiesés elleni harc során mennyire kiélese­dett a harcmodor. Egy-két játékosuk sportszerűtlen magatartása arra is rávilágított, hogy idegeiket is meg­viselte ez a küzdelem. Elszántságuk és az utolsó pillanatig, tartó harc­készségükben van valami elismerés- reméltó is. A játékvezetőtől több erélyt és határozottságot várt a közönség. Különösebb hibát nem vétett, 4e a kíméletlen és alattomos játékmo­dor megengedésével majdnem ki­csúszott kezéből az irányítás. A ha­tárbírók jól működtek. H, Gy, Szolnoki Vörös Meteor — Csepel 62:14 (30:31) Szolnok, Közgazdasági Technikum, vezette: Velkei, Vár­szegi. A két csapat a következő összeál­lításban vette fel a küzdelmet. Szó. V. M.: Deák, Horváthné, Pataki, Fodor, Hudákné. Csere: Matkovits, Bohaty. Csepel: Urbánné, Belovai, Kiss, Lajtai, Laki. Csere: Gémesl, Dudás, Balázs, Bencze, Gélóczi. A hideg levegőjű tornaterem­ben a bíró sípjelére rögtön a Csepel lépett fel támadólag és hat ponttal elhúzott. Ekkor fel­támadtak a szolnokiak is, és Deák távoli dobásával, valamint még két jó kosárral felzárkóz­tak és az 5. percben 8:7 volt az eredmény Csepel javára. Ez­után a játékra az volt jellemző, hogy állandóan Csepel vezetett 5-6 ponttal, és a szolnoki lá­nyok csak nehezen tudták az iramot tartani. Az I. félidő vé­gére mégis feljöttek és az ered­mény 31:30 volt — Csepel ja­vára. A II. félidőben megváltozott a játék képe. A Vörös Meteor Pénteken délután a Népstadion márványtermében gyűlt egybe a Magyar Olimpiai Bizottság, hogy az intéző bizottság és a Magyar Test- nevelési és Sport Tanács elnökségé­A labdarúaó NB 11-ért KELETI CSOPORT Ebben a csoportban ezen a héten a Kecskeméti Dózsa okozta a leg­nagyobb meglepetést, amikoris az előkelő harmadik helyen lévő jó­képességű Borsodi Bányásztól vette el az egyik pontot. / A FORDULÓ EREDMÉNYEI: Szegedi VSE—UTTE 3:2 Kecskemét—Borsodi Bányász 0:0 DVSC—Pénzügyőrök 1:0 SZEAC—Szpartakusz 3:2 A 1. TABELLA ALLASA SZEAC 13 10 1 2 33: 9 21 2. Debrecen 13 7 3 3 17: 8 17 3. Borsodi B. 12 6 4 2 22:11 16 4. Egyetértés 13 5 4 4 19:15 14 5. Bp. Spart. 13 4 6 3 21:19 14 6. Jászberény 13 6 2 5 23:21 14 7. Szeg. VSE 13 5 4 4 19:18 14 8. MMTE 13 5 3 5 19:20 13 9. Bp. Előre 13 5 2 6 23:27 12 10. UTTE 13 4 3 6 13:18 11 11. Özd 12 4 3 5 13:23 11 12. Kecskemét 12 3 4 5 11:16 10 13. Cegléd 13 4 2 7 13:24 10 14. Szolnok 12 4 1 7 16:15 9 15. Pénzügyőrök 13 2 5 6 12:15 n 16. Salg. SE 13 2 5 6 12:27 9 EZ VAN MÉG HATRA December 7: SZVSE—Bp. Előre, Bp. Spartacus—Debrecen, Pénzügy­őrök — Szolnok, SSE — Kecskemét, Borsodi B.—Egyetértés. Ózd—MMTE, Cegléd—UTTE, Jászberény—SZEAC. December 14: UTTE — Jászberény, MMTE — Bp. Előre, Egyetértés— SZVSE, Kecskemét—Cegléd, Szolnok —Özd, Debrecen—Borsodi B., SZEAC —SSE. Bp. Spartacus—Pénzügyőrök. Nincs még új időpontja az el­maradt Borsodi Bányász—Szolnok és az Ózd—Kecskemét mérkőzésnek. A labdarúgó NB III. eredményei Tovább szilárdította vezető hely ét a Martfűi MST A Martfűi MSE ebben a for­dulóban is megőrizte veretlen­ségét és tovább erősítette veze­tőhelyét. Martfű—D. Honvéd 2:1 Szó. MTE—Nyírbátor- 2:0 Szó. Kinizsi—D. Ép. 1:0 Ny. Ép.—D. Kinizsi 2:0 Ormosbánya—DEAC 1:0 D. GÖCS.—Ny. SzSE 1:0 A megyei 1. osztály eredményei Jb. Vasas II.— Tm Vasas 1:0 Mtúri AFC—Mtúri Honv. 1:0 Szó. MÄV II.—Khegyes 2:1 Japáti VSC—Jb. Lehel 1:0 Kisújszállás—Tföldvár 2:2 Jászárokszállás—Abony 6:1 KszLmárton—Tm. Fáklya 2:2 Fegyvernek—Karcag 3:1 * átvette az irányítást, egyenlí­tett, majd elhúzott ellenfelétől. A 36. percben 39:34-re vezetett a Meteor. A közönség lelkes biztatása mellett a hazai csapat tovább növelte előnyét. Az 56. percben 60:44 volt az ered­mény! A mezőnyben szépen kiemelkedett Pataky, aki meré­szen tört be az ellenfél zónájá­ba és a személyieket is sorra értékesítette. A 60. percben 62:44 volt az eredmény, és egy­ben a végeredmény is. A Me­teor lelkes, jó hajrájával meg­érdemelten győzött a II. félidő­ben visszaeső Csepel ellen. Kosáraobók: Pataky, Hor­váthné, Deák. Hudákné, illetve: Belovai, Lajtai, Laki, Kiss, Ben­cze. Jók: Pataky, Deák, Hor­váthné, illetve: Urbánné, Kiss, Kipontozva: Urbánné (Csepel). Reméljük, hogy a Meteor to­vábbi jó szereplésével felzárkó­zik majd a bajnoki tabellán. Kiss Gyula nek el tőerjesztése alapán megtár­gyalja az 1960. évi nyári téli oiim-- pia részletes felkészülési tervét. A résztvevők között számos nagy nemzetközi verseny győztesét, olim­pia- és világbajnokokat, kiváló szak­embereket, edzőket és sportvezető­ket láthattunk, mint a bizottság tagjait. Az ülést Hegyi Gyula, a Magyar Olimpiai Bizottság és az MTST elnöke nyitotta meg. Ezután Gyenes András a MOB főtitkára, az MTST elnökhelyettese ismertette a magyar sportolók olimpiai felké­szülési programját. Gyenes elvtárs bevezetőjében el­mondotta, hogy milyen nagy jelen- tősügű sportolóink felkészítése az 1960-as évi nyári és téli olimpiára. Bejelentette, hogy sportolóink mind­két olimpián valamennyi sportágban résztvesznek, amennyiben eredmí- nyeik ezt indokolttá teszik. Ezt az Olimpiai Rendező Bizottságnak is bejelentették. Elmondotta, hogy az MTST elnöksége úgy határozott, hogy egységes központi vezetés alá vonja az olimpiai felkészülést, me­lyet a MOB intéző bizottsága az elő­készítő bizottsággal a sportszövet­ségekkel karöltve végiz majd. Ez­után rámutatott Gyenes elvtárs ar­ra a helytelen álláspontra is, mely az utóbbi időben egyre inkább kezd megmutatkozni sportéletünkben. — Sportéletünk vezető szervei a múlt helytelen gyakorlatával ellentétben nyíltan és őszin'én tárják fel spor­tolóink, nem egy esetben válogatott — s élversenyzőink helytelen, meg­engedhetetlen magatartását. — Igye­keznek ezek ellen erélyesen fellép­ni, ugyanakkor egyre nagyobb kör­ben kezd olyan hangulat és általá­nosítás kialakulni, hogy valameny- nyi sportoló munkakerülő, erkölcs­telen magatartású, csempész, stb. Egyes üzemekben nem engedik el sok esetben még a válogatott ver­senyzőket sem felkészüléseikre, ver­senyeikre, stb. Ennek azután nem egy esetben az lesz a következmé­nye, hogy a versenyzők Inkább le­mondanak a szereplésről, minthogy kellemetlenségnek tegyék ki magu­kat. Éppen ezen helytelen gyakor­lat megszüntetése érdekében helyre kell állítani sportolóink becsületét. Határozottan lépjünk fel a fegyel- mezetlenkedők ellen, de a becsüle­teseknek biztosítani kell a felkészü­lési lehetőségeket, különös tekintet­tel az 1960-as olimpiára. Az előadó ezután beszámolt a részletes szakmai felkészülési terv­ről, a szövetségek közreműködésé­ről, az anyagi lehetőségekről, a sportolók neveléséről. Majd ismer­tette. hogy az olimpiát testnevelési és sportmozgalmunk propagandájára is felhasználjuk. Budapesten és a nagyobb vidéki városokban olimpiai napok, testnevelési ünnepélyek és bemutatók kerülnek megrendezésre. Az olimpiára való felkészülés a program alapján január 1-én indul majd. ■ A beszámolót vita követte. A MOB tagjai elfogadták a beterjesztett ha­tározati javaslatot, mellyel megken» dödik sportolóink szakmai félkészt!” lései Meglepetések fordulója volt a labdarúgó IXB I-bea Aagyobb arányú győzelmet is érdemelt volna a Szolnoki ÍHAV illést tartott a Magyar Olimpiai Bizottság