Szolnok Megyei Néplap, 1955. június (7. évfolyam, 127-152. szám)

1955-06-14 / 138. szám

4 SZOLNOKMEGTEI NÉPLAP .355 június 34) Budapesti Vörös Lobogó—Szolnoki Légierő 8:3 (5:1) Hungária körút, 8000 néző, vezette: Her­nádi (Fekete) II., Tölgyesi). Budapesti Vörös Lobogó: Fazekas — Kovács II., Börzsei, Kovács III. *- Kovács I., Zakariás — Sándor, Kárász, Hidegkúti, Molnár. Szimcsák I. — Edző: Kemény Tibor. Szolnoki Légierő: Veress — Kapuszta, Jancsik,- Czuczor — Lazányi, Sípos I. — Dombai* Bárt:, Sípos II., .Fischer, Csányl. — Edző: Kolláth Ferenc. Góllövők: Bárfi, Szimcsák T., Kárász (3), Sándor, Jancsik (öngól), Bárfi. Csányl. Szögletarány 7:3 (2:2) a Bp. Vörös Lobogó javára. Változatos, erős Iramú látókkal kezdő­dött a mérkőzés. Ekkor a játék képe egy­általán nem mutatta, hogy a Vörös Lo­bogó nagyarányú győzelmet arat. Válta­kozó mezőnyjáték után a 14. percben a szolnoki együttes szerezte meg a vezetést. A 14. percben szöglethez intott a Légierő. Fischer beívelt labdáját Dombai kifejelte a kapus kezéből Bárfi pedig az 5-ösről fejjel a léc alá nyomta. 0:1 a Légierő ja­vára. A/ első negvedóral játék utá_n_ azonban fokozatosan kidomborodott a Vörös Lobogó nagyobb tudása és ezután a budapesti csapat teljes egészében átvette a játék irányítását. A 16. percben Molnár óriási 20 méterről megengedett lövését Veress pom­pás védéssel hárította. Majd egy^ ellen- támadás során Sípos II. 4 méterről nagy helyzetben kapu fölé lőtt. Ezután ismét a Vörös Lobogó támadott és szöglethez ju­tott. A 26. percben Sándor ívelte be a lab­dát, Hidegkútit elnyomták a Légierő vé­dők, de mögötte ott volt Szimcsák és 8 méterről élesen a jobb felső sarokba fe­jelt. 1:1. Majd váltakozó mezőnyjáték után a 27. percben Hidegkúti 20 méterről nagy lövést küldött a Légierő kapujára, de az a felső kapufa felett hagyta el a játékteret. Majd egy perccel később Mol­nár IQ. méterről küldött nagy ’’övését szé­pen szögletre ütötte Veress. A 29. percben a szolnoki együttes vezetett támadást. Fischer ugróit ki a labdával a Vörös Lo­bogó védők közül, de jó helyzetből a ve­tődő kapusba lőtt. Rögtön utána a Vörös Lobogó vezetett támadást és a 31. percben Szimcsák beadását Hidegkúti köze Ír ő’ ka­pura fejelte. Veress kiütötte a labdát és Kárász közelről a hálóba vágta azt. 2:1. Két perccel később Sándor hátraguritott labdáját Kárász a leálló Légierő védelem mellett két méterről rúgta a hálóba. 3:1. A szolnokiak ekkor előrevágott labdákkal kí­sérleteztek. A 39. pe-cben Hidegkúti Szim­csák elé tette a labdát. A balszélső 14 mé­terről hatalmas lövést zúdított féhnagasan a kapura, s a labda a kapufáról pattant £ balsarokba. 4:1. Ezután a Légierő is ve­zetek* szórványosan támadásokat, a 41. percben a Vörös Lobogó 5-ösén Bárfit ol­lóba fogták a pesti védők, a játékvezető sípja azonban néma maradt. A 43. perc­ben Szimcsák egyedül tört előre, az eleje­futó Veress estében Sándor e1é ütötte a labdát és a 10 méterről laposan kapura küldött labda az oldal kapufáról pattant a hálóba. 6:1. Szünet után továbbra a Vörös Lobogó támadott többet, de időről-időre a szolno­kiak is szépen adogattak. Az össze] átekba csúszott általában hiba. Mindjárt • a 48. percben Sípos II. 15 méterről küldött ha­talmas lövését kellett Fazekasnak hárí­tania. Az 53. percben egyik Légierő táma­dás során Zakariás a labda nélkül álló Fischerbe rúgott, de a játékvezető, úgy látszik, nem látott semmit, mert sípja né­ma maradt. Az 57. percben Czuczor hú­zódást szenvedett és kénytelen volt el­hagyni a játékteret. Helyette Sípos II. ment hátra. Ettől kezdve négy csatárral, végig tíz emberrel játszott a Légierő. A 60. percben egyik Vörös Lobogó támadás­nál Sándor labdájával Kárász kiugrott és a kifutó kapus mellett a hálóba gurította a labdát. 6:1. öt perccel később Kárász kiugrott a Légierő védők közül, Veress ki­futott eléje, de ekkor Kárász a passzív lesen lévő Sándornak passzolt. A játék­vezető azonban néma maradt és nem ítélt Test. Sándor a labdává1 egészen besétált a gólvonalon túlra. A játékvezető a gólt megadta, a legnagyobb meglepetésre. 7:!. A 71. percben Hidegkúti 16 méterről lőtt, a lövésbe Jancsik 1épett bele és az ő lá­bún irányt változtatott labda a közben el­mozdult Veress mellett akadálytalanul gu­rult a hálóba. A Légierő ekkor sem adta fel a küzdelmet, sőt tíz- emberrel is táma­dott. Ennek eredményeként a 74. percben Bárfi a félpályáról tört előre. Kicselezte Börzseit és 12 méterről védhetetlenül a bal sarokba gurított. 8:2. A 83. percben ismét Bárfi tör előre, s az eléje kifutó Fazekas elől a jobboldalon eőlrefutó Csá- nyi elé játszott, s a balszélső 7 méterről az üres kapuba gurított. 8:3. A hátra­lévő percekben váltakozó mezőnyjáték ala­kúit ki, de gól már egyik részről sem esett. Egyénileg a Vörös Lobogóban Fazekas nem kapott túlságosan sok labdát, ennek ellenére volt néhány szép védése. A véde­lemben a fiatal Kovács III. jó közbelépé­seivel tűnt ki. A jól játszó fedezetek kö­zül Kovács I. nyújtott jó teljesítményt. A támadósornak Hidegkúti volt a legjobb tagja, de igen jól játszott Kárász- és a két szélső is. A Légierő együttesében Veress jól mu­tatkozott be. Igazolta hogy biztoskezű kapus. Minden védhetőt védett, sok szép védése volt. A gólokat nem tudta meg­akadályozni. A védelemben Jancsik emel­kedett ki. A csatársorban Bárfi nyújtotta a legjobb teljesítményt, rajta kívül Csá- nyinak és Sípos IT.-nek voltak még emh’- tésreméltó megoldásai. A többiek főleg a védekezésből vették ki részüket. Sxép így őseimet aratott a Szolnoki Kinissi férfi nyolcasa a Budapesti Kinissi evesős versenyén Vasárnap rendezte meg a Budapest! Ki­nizsi országos evezős versenyét. A verseny a soroksári hoU-Dunaágban került meg­rendezésre. A szolnoki evezősök a III. osztályú férfi nyolcasban indultak. A fia­tal evezősök nyugodt erőteljes csapások­kal küzdöfték végig az állóvíz! 2000 tnéte­Jól sikerült a szolnoki háztömbkörüli gyorsasági motorkerékpárverseny Szép napsütéses Időben, nagy érdeklő­dés mellett bonyolították le Szolnokon az MTSB és a társadalmi szövetség rendezé­sében a hagyományos háztömbkörüli mo­torversenyt. Végig a verseny útvonalán mintegy 8—10 ezer néző élvezte a heves, izgalmas küzdelmet. A rendezés ezúttal gördülékenyebb volt az eddigieknél és a rendezőség mellett a rendőrség munkája, valamint a közönség fcgyelmezetebb ma­gatartása is dicsérhető. Az egyes kategó­riákban Rest. Heves. Nógrád és Szolnok megye legjobb motorosa' álltak rajthoz. Az izgalmas verseny ezúttal különösebb bukás, vagy sérülés nélkül zajlott le. Ez a versenyzők kitűnő magatartásának is köszönhető. Részlete« eredmények: 100 köbcentiméteres sorozat gépeik, táv S kör. induló 8 fő: 1 Borbély .Táros (Nagv- kürösi Kinizsi) Csepel 16:42,8; 2. Kiss Jó­zsef (Dunai Hajó, Vác) Csepel 17:41; 3. Gerdán János (Dunai Hajó, Vác) Csepel 17:41 p. 125 köbcentimétere* sorozatgépeik, táv 15 kör, 10 induló: 1. Aranyos István (Nagy­kőrösi Kinizsi) Csepel 17:45 6; 2. Bohács Gyula (Szolnoki Zalka Máté) Csepel 17:47: 3. Bothorszki Péter (Nagykőrösi Ki­nizsi) Csepel 18:14 p. rés pályát, s a szakértők elismerését ki­érdemelve, másfél hosszal győztök a Bu­dapesti Vörös Meteor együttese élőt*. A szolnoki együttes a következő összeállítás­ban evezett: Simon Gyula, Balogh Attila, Bede Ferenc. Szekeres Ferenc. Deák De­zső, Szabó Zoltán, Kovács Zoltán. Tompa Tibor. Kormányos Bede István volt. 125 köbcentimétere* sportgépek, táv 8 kör, 12 induló: 1. Aranyos István (Nagy­kőrösi Kinizsi) Csepel 14:14,5: 2. Bohács Antal (Szolnoki Zalka Máté) Csepel 14:15; 3. Sebők József (Csepel Autó Zalka) Cse­pel 14:47. 100 köbcentiméteres speciál gépek, táv 8 kör. 2 induló: 1. Péteri Imre (Csepeli Zalka Máté) Csepel; 2. Szabó István (Du­nai H?jó, Vác) Csepel. 250 köbcentiméteres sorozatgépek: 12 kör, 10 induló: 1. Kulcsár Gábor (Szolnoki Zalka Máté) Jáwa 20:31,2; 2. Kölkedi Lajus (Csepel Autó, Zalka) Jáwa 20:52,4; 3. Ara­nyos István (Nagykőrösi Kinizsi) Csepel 20:52,6 p. 350 köbcentiméteres sorozatgépek, 12 kör, 7 induló: 1. Bohács Antal (Szolnoki Zalka Máté) Jáwa 18:38.8; 2. Molnár Béla (Szol­noki Törekvés) Jáwa 19:00 3. Kölkedi La­jos (Csepeli Zalka Máté) Jáwa 19:02.6. 500 köbcentimétere* sorozatgépek: 15 kör, 5 induló: 1. Bohács Antal (Szolnoki Zal­ka Máté) 23:15,02 ; 2. Molnár Béla (Szol­nok Törekvés)/ Jáwa 23:27; 3. Siroki Pál (Nagykőrösi Kinizsi) Jáwa 23:30 p. Oldalkocsis gépek. 2 Induló: 1. Abronlcs Ferenc—Dormitz Mihály (Csepeli Zalka Máté) Zündaop 9:05; 2. Szőrös János— Vágvölgvf Gyula (Szolnoki Törekvés) Jáwa 12:15 p„ A MEGYEI LABDARÚGÓ BAJNOKSÁGÉRT Martfűi Vörös Lobogó—'üjszássi Törekvés 4:4 (2:1) Martfűi Vörös Lobogó: Tasnádi — Gu­lyás, Révész Nagy — Varga, Vozár — Mancza, Wacfrtler, Mezőteleki, Mikus, Bóka. Ujszász! Törekvés: Kelemen — Tóth, Hőgye, Pataki — Nagy I.. Nagy II. — Molnár, Ungi, Király, Kovács, Kiss. Góllövők: Mezőteleki (3) Mancza, illet­ve Kiss (2), Ungi és Molnár. Már az első percekben nagy Iram ala­kult ki. A hazai együttesen meglátszott, hogy az ifjúsági válogatottban távollévő középfedezet hiányát igen megérezte. A nagy iram az utolsó percig sem lanyhult s a Játék képe alapján a döntetlen ered­mény igazságosnak mondható. Jók: Varga, Mancza, Mezőteleki, M kus, illetve Tóth, Hőgye, Ungi, Kovács. Kiss. Matrtfüi Vörös Lobogó ifi—Ujszázsi Tö­rekvés ifi 1:0. * Jászberényi Bástya—Mezőtúri Traktor 2:0 (0:0) Mezőtúr, 1200 néző, vezette: Lesán. Jászberényi Bástya: Mészáros — Bozsik, Gulyás, Apter — Sárközi, Simon _ — Ko­vács, Bíró II.. Szigeti, .Bíró I , Csizmadia. Mezőtúri Traktor: Kerekes — Molnár II., Mikes, Kovács — Kun, Molnár IIJ. — Bessenyei, Csete, Gáspár, Magyar, Máté. Góllövők: Szigeti, Bíró II. Hazai támadások vezették be n mérkő­zést, de a csatárok több helyzetet" kihagy­tak. A Játéknak ebben a részében a ra­gyogóan védő jászberényi kapus is sok veszélyes támadást tett ártalmatlanná. A A 22. percben hazai támadás során a jászberényi Apter beletalpalt Bessenyeibe, «aki megsérült. Továbbra is a hazaiak tá­madtak, de a vendégcsapat védelme Mé­száros kapussal az élén mindent hárítani tudott. Végül a Bástya csatárok Jól hasz­nálták ki kevés helyzetüket is és megér­demelten szerezték meg győzelmüket. Jók: Mészáros (a mezőny legjobbja), Gulyás. Bíró II.. Bíró T., illetve Molnár II.. M kés, Kun. Csete. Magyar. Jászberényi Bástya Lehel ifi — Mezőtúri Traktor ifi mérkőzés elmaradt, a vendég­csapat Ifjúsági együttesépek meg nem je­lenése miatt. m Tőr5kszeitfmiklési Vasas—Jászapáti Törekvés 1*1 (1:0) Törökszentmiklós, vezette: Szentesi. Törökszentmiklósi Vasas: Papp — Csa- la, Tóth Rozinái — Mihók, Márton — Csornán, Bíró, Lesitz, Pintér, Fekete. Jászapáti Törekvés: Sinkó — Ecseki, Dobos, Bozóki — Mihályi, Módba •— Mi­hályi II.. Varga. Nagy, Horváth, Jakab. GóllővQk: Pintér, illetve Varga. _ Az első félidőben a hazai együttes ra­gadta magához a kezdeményezést. A já­téknak ebben a részében a Vasas fölény­ben volt. Az+ az egy gólos előny igazolja. A második félidőben feljöH a Jászapáti Törekvés is s ekkor ők mutattak jobb já­tékot. A helyzetek alapján a hazai együt­tes győzelmet érdemelt volnaa. Törökszentmiklósi Vasas ifi—Jászapáti Törekvés ifi 3:1. * Szolnoki Törekvés—Törökszent­miklósi Bástya 1:1 (0:1) Szolnok Törekvés pálya, vezet4e: Nagy. Szoinkoi Törekvés: Lázár — Lengyel. Ju­hász, Sándor — Rontó, Ragó — Tóth, Horváth. Csábi. Pintér Iván. Törökszentmiklósi Bástya: Tóth — Sze- csei, Fakkelmann, Kósa — Kenyeres, Mar­ion, Karakas, Szakáll, SzScs. Váezd, Kalina. Góllövők: Kalína, Illetve Tóth. A Bástya mindvégig nagy akarással és lendületlel küzdött és megérdemelten vitte el az egyik pontot ellenfelétől. A válto­zatos. nagyiramú küzdelem kis szeren­csével bármely k fél javára eldőlhetett volna, de a védelmeknek mindig sikerült az utolsó pillanatban hárítani. A Szolno­ki Törekvés lassú, körülményes játéka nagy csalódást keltett. Az egész csapat gyenge formában játszott. Csupán Lázár önfeláldozó játéka és Tván nagy akarása említhető meg. A játékvezető megengedte a túlikemény játékot és ezért sok volt a szabálytalanság. Jók: Lázár, Iván. illetve Szecsel, Fak- kelmann, Kósa. Szűcs. Törökszentmiklósi Bástya Ifi— Szolnoki Törekvés ifi 2:1. * Jászberényi Vasas—Karcagi Szpartakusz 5:Ö (Iá)) Jászberény. 1500 néző vezette Szatmári. Jászberényi Vasas: Nikolicza — Udva­rias, Túri, Schmidt — Boncz, Kelemen — Rétsági, Fenyvesi, Potemkin, Látó, Vámos. Góllövők: Túri Látó (11-esből), Rétsági Potemkin, Schmidt. Már az első percekben a hazai együttes volt a kezdeményező. A Vasas az egész játékidő alatt kezében tartotta a mérkőzés irányítását és biztosan szerezte meg a győzelmet. A vendégcsapat is vezetett szórványos támadásokat, de azok egyálta­lán nem jelentettek veszélyt a hazai együt­tes kapujára. Jászberényi Vasas Aprító ifi—Karcagi Szpartakusz ifi 9:0. * Ssolnoki Kinizsi—Kunhegyes; Traktor 3:1 (3:0) Kunhegyes, vezette: Polőnyl. Szolnoki Kinizsi; Erdei — Molnár. Szu- roveez, Csák — GécZi II., Fehérvári — SzathmárI, Gyémánt, Urban, Kiss, Géczi I. Gól lövő: Géczi I., Gyémánt. Urbán, illet­ve Takács. Már az első félidő elején erős iramú já­ték alakult ki. A Szolnoki Kinizsi nyu­godt, körültekintő játékával alkalmazko­dott a részére különben szokatlan kispá­lyához. A helyzeteket a vendégek bizto­sabban használták ki. Már az első félidő elején gyors három góllal biztosították be győzelmüket. Jók: Sznrovecz. Géczi II., Fehérvári, Gyémánt, Kiss, Hieve Takács I., Kiss, Ta­kács II., Zlatarics. * Szolnoki Bástya—Kisújszállási Traktor. 1:1 (0:0) Szolnok, vidámkerti pálya. Vezette: Pá­linkás. Szolnoki Bástya: Krizsán — Szurovecz, Závodszky, Tő“ök — Hontl Csabai — Ko­vács, Pál, Csépe, Tóth B., Tóth I. A hazai együttes széllel szemben kezdte a játékot, de így is Jobban játszott el­lenfelénél. A Bástya csatároK előtt ekkor több gólszerzés! alkalom nyílott. Ezeket azonban nem tudták kihasználni. A má­sodik félidőben továbbra is a hazai együt­tes volt fölényben. A 73. percben a kisúj­szállásiak a tizenhatosukon belül szabály­talankodtak. miért a játékvezető 11-est ítélt ellenük". A vendégcsapat vezetői vitat­ták a 11-es jogosságát, s amikor a játék­vezető továbbra is kitartott eredeti ítélete mellett, levonullatták játékosaikat a pá­lyáról. # Ssolnoki Haladás—Ssolnoki Szikra 2:0 (1:0) Szolnok, vidámkerti pálya, vezette: Höff linger. Szolnoki Haladás: Benedek —- Császár T. Nagy, Szabó — Bőhm —r Megyik, Kö­kény, Ürbán, Machovits, Ignácz. Szikra: Helmreich — Dobos Vörös, Kádár — Kurucz, Tamasi — Dósa, Ta­kács. Dobos II., Bariczg, Bolyhos. Gól lövők: Machovits, Megyik. Szépszámú közönség előtt változatos, élénk iramú mérkőzést vívott g két szol­noki csapat. A Szikra már az első perc­ben szögletet ért el és eleinte sűrű tá­madásai nyomán úgy látszott hogy biz­tosan nyeri a mérkőzést. A jsatárok azon­ban nem boldogultak a lelkesen küzdő, kemény Haladás védelemmel, mely igen jól játszott az egész mérkőzés folyamán. A félidő közepétől fokozatosan az egye­temisták vették át a játék irányítását, s a 28. percben Ignácz. szép beadása után Machovits kapás-lövésből megszerezte a vezetést. 1:0 a Haladás javára. Ekkor a a Szikra rendkívül heves harcot kezde­ményezett az egyenlítésért, de csatáraik jó­formán lövéshez sem jutottak a jő egye­temi védők mellett. A másod k félidőbesn az iram visszaesett. Még ekkor is színvo­nalas maradt a játék. A játéknak ezt a részét a Haladás csatársorának javuló játéka jellemezte. Változatos támadások alakultak ki. melyeket gyakran nagy tet­széssel fogadott a közönség. A mérkőzés végig nyílt volt mert a Haladás csak a befejezés előtt 3 perccel biztosította be győzelmét, amikor Megyek közvetlen kö­zelről Helmreich feje fölöltt a hálóba emelte a labdát. 2:0. Jók: Császár (a mezőny legjobbjai. T. Nagy, Bőhm, Machovits, illetve Vörös, Kádár Dósa. Hoff linger mindkét fél megelégedésére igen jól vezette a mérkőzést. F. hó 15-én, holnap este 9 Arai kezdettel a Sport cukrászdában imt.fw ipsor nefr ellő na érekssnő, Bánva Beírás zonüoraaiövész. Konferál: holtán, a szolnoki Szigligeti Sz níiáz fagia. Különleges mnöségi szendvicsek, sütemények. palackozott italok & zolnflkittetpfci NÉPLAP politikai napilap A megyei pártbizottság és a megyei tanács lapja Megjelenik hétfő kivételével mindennap Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős szerkesztő: DAVID FERENC Szerkesztőség: Szolnok. Irodaház I. emelet Szerkesztőség; Telefon; 20—93, 23—20, 20-69 Szolnoki Nyomdaipari Vállalat Szolnok Ma»?novszki u 19. Felelős vezető- Mészáros Sándor. Megrendelhető a megye valamennyi posta­hivatalánál és oostáské/besítőjénél Terjeszti a Megyei Hfrlaphivatal Előfizetési ár 1 hóra 11 forint. 200 dobásos egyéni meghívásos tekeverseny Szombaton és vasárnap rendezte meg Szolnokon a városi 200 dobásos egyéni meghívásos tekeversenyét. Huszon­egy versenyző állt rajthoz. A Szolnokon most elsőízben megrendezett 200 dobásos versenyen jó eredmények születtek. Külö­nösen "kiemelkedő ai első helyezett Jakab Sándornak, a Szolnoki Törekvés verseny­zőjének dobása. Elismerést érdemel rnég a Szolnoki Építők tekézöinek jó szerep­lése is. A versenyt végig nagyszámú Wh zönség nézte végig és sok tapssal jutal­mazta a szép teljesítményeket. Részletes eredmények: 1. Jakab Sándor (Szolnoki Törekvés) 854; 2. Katona István (Szolnoki Bástya) 797, 3. Ragó Mihály (Szolnoki Építők) 786, 4. Sarkad! István (Szolnoki Építők) 783. 5. Zsíros Ferenc (Szolnoki Bástya) 775 fával. A kisújszállási általános iskolák 1955. évi atlétikai bajnoksága A napokban rendezték meg Kisújszállá­son az általános iskolák eziévi atlétikai, bajnokságát. A versenyen az egyes szá­mokban általában közepes eredmények születtek. Az idei hűvös, tavaszi időjárás meglátszott az általános iskolák felké­szültségén is. A versenyt is hideg szél. és eső zavarta meg, de ennek ellenére is akadt egy-két figyelemre méltó eredmény. LEÁNYOK: 60 méteres síkfutás: 1. Bánhalmi K. (Arany János-úti iskola) 9.1 mp. Bánhal­mi eredménye figvelemre méltó. Igen le­hetséges ve-seriyző. Labdadobás: 1. Csamári P. (Arany Já­nos -títi iskola) 38.30. Távolugrás: 1. Zsíros Irén (Koseuth-uf cai iskolai 428; 2. Vígh Ilona (Kossuth-útl •skolia) 422; 3. Szabó Irén (Arany János­ukat iskola) 403 m. Mindhárom versenyző­ben jó tehetséges távolugrót Ismertünk 'meg. Magasugrás; 1. Takács P- (Kossuth-útI iskola) 125; 2. Zoltai Ibolya <Arany János- úti iskola) 120; 3. Dobra! Ilona (Kossuth- •úti iskola) 120 cm. FI ÜK: 100 métere* síkfutás: 1. Varga T. (Arany János-úti iskola) 13.3 mp. Súlylöké*: 1. Török J. (Kossuth-űtf, is­kola) 9.02. Ö Gránátdobás: 1. Farkas I. (Kossuth-útl iskola) 57.25 m. Távolugrás: 1. Farkas I. (Kossuth-útl iskola) 465 cm. Magasugrás: 1. Török J. (Kossuth-uicai skola) 140 cm. Pontversenyben: 1. Kossuth Lajos-ulcai I iskola 195: 2. Arany János-utcai iskola > 159 ponttal. DARVAS SZILARD i AZ EMBER ES A FAGYLALT (Kánikulai emlék) Az ember kijött a cukrászdából, kezében fagylalttal, melyet egy forint ellenében bocsá­tottak rendelkezésére, kecsesen és könnyedén fogta a tölcsért és las­sú, graciőz mozdula­tokkal nyalni kezdett. Szisztematikusan nyalta, jobboldalt alul­ról felfelé, majd mikor a fagylalt hanyatlani kezdett, villámgyorsan átcsoportosította nyel­vét és visszanyalta az egészet, mintegy kipö­dörve azt. Határozottan ura volt a helyzetnek, a tölcsér egész területén rend és nyugalom uralkodott, ez volt az aranykor, melyet Ovidius Naso is megénekelt, mikor még az olimposzi istenek uralkodtak s málna és vanília békésen meg­fértek egymás mellett. Ám ki tudná meg­mondani, hogy egy ilyen tölcsér mélyén miféle vulkanikus erők működnek, a természet nagy titkai voltaképpen még min­dig rejtve vannak előt­tünk, nyaljuk, nyaljuk a fagylaltot s közben már leselkedik a vég­zet. A katasztrófa indu­lásának pontos idő­pontját e pillanatban már nehéz megállapíta­ni, valószínűleg úgy kezdődött, hogy a pa­sas nagyjából végzett a málnával és nekifeszí­tette nyelvét a kókusz­nak. Ekkor még diadal­mas hadijelentésektől zengett a „Fő-utca“, a győzelmi mámorban tomboló ember nem vette észre, hogy a kó­kusz kicsapott medré­ből s ez a folyamat las­san, alattomosan meg­indult bal hüvelykuj­ján lefelé, neki a ska- bátujjnak. Mire a tá­madást jelentették, már késő voltj Villámgyors mozdu­lattal utánakapott nyel­vével. aminek követ­keztében az egész kész­let megingott és jobbra csúszott, úgyhogy röp­tében kapott el valami tíz dekát, ezáltal jobb­keze teljesen elázott és hasznavehetetlenné vált. Közben a szivár­gás tovább folytatódott és a visszaillesztett rész nem találta helyét a tölcsérben; Az ember emberfe­letti erővel nyalt, de a front már annyira szét- züllött, hogy ha tíz. nyelve lett volna, ak­kor se győzi. Vastag verejtékcseppek hullot­tak homlokáról a vaní­liába, melynek félre­csapott kalapja alól lassan, mint a végzet, előbukkant a banán. Az emberek iszonyod­va fordították el fejü­ket a borzalmas lát­ványtól« És ekkor szörnyű ro­bajjal beomlott az egész. A pasas kezében szétmált a tészta, ele­gáns szürke zakójára patakokban ömlött a fagylalt, nyelve már csak az üres levegőt nyaldosta s maszatos ujjait szopogatva, állati üvöltéssel vergődött a Fűüt zűrzavarában. Mint példás gyermek, utolsó szavaival is va­lakinek az édesanyját hívta, meg mindenféle más dolgokat: És fent az égen dia­dalmasan sütött a jú­niusi nap, aki minden fagylaltot túlél és akit senki se szopogat.;. Kiránduló külőnvonat június 26-ánf vasárnap Mátrafüredre A szolnoki IBUSZ nyári pro­gramija keretén belül június 26-án hétvégi llülönvonatot indít 66 szá­zalékos kedvezménnyel Mátral'ü- rtdre, a Mátra kiránduló központ­jába, Indulás reggel kb. öt órakor, visszaérkezés pedig aznap este 23 órakor lesz. így nemcsak Szolnok város, hanem megyénk többi dolgo­zói is (pl. Törökszentmiklós, Fegy­vernek, Martfű, TiszaföMvár, Uj- szász, Jászberény és a többi váro­sok, illetve községek) igénybevehe- tik a különvonatot. Ujszászon cs Jászberényben, leg­alább ötven fö jelentkezése esetén, a kü’önvonat megáll, utasfelvétel, Illetve leszállás végett. A külön vonat részvételi díja oda­vissza. kisvasútjai együtt 22.20 fo­rint. A különvonat kötött létszám­mal közlekedik (a kisvasút igény­bevétele miatt) ezért ajánlatos a részvételi jegyek mielőbbi biztosí­tása. Jelentkezni lehet a vállalatok, intézmények üdültetési felelőseinél illetve az IBUSZ szervezőknél (csoportos jelentkezés) lehetőleg június 20-án hétfőig, továbbá az IBUSZ szolnoki irodájában, — Kossuth Lajos-utca 20. szám alatt legkésőbb június 23-án, csütörtök déli 12 óráig. Visszaérkezéskor autóbusz várja a kirándulókat, amely a Vörö- Csillag-úti bérházakig, illetve a Ve­gyiművekig közlekedik. A rádió közvetítése a fiatalok kongresszusáról Június 15-én ül össze a DISZ II. Zenigresszusa, hogy megtárgyalja a zövetség munkáját, jeladatait. A ádió szerdán, június 15-én, majd ?í követően csütörtökön, pénte­DISZ II. Kongresszusa“ . helyszini közvetítést ad a tanácsko­zásról. A helyszíni beszámolók az első három napon 19 órakor, szom­baton pedig 17.40-kor kezdődnek a Kossuth- adón. (MTI) 7K Június 11-én, szombaton a Ság- vári úton benzinjegyet találtak. Igazolt tulajdonosa a Verseghy Gimnáziumban Garas József hiva­talsegédnél átveheti._____________ A KENDERESI Növényvédő Állomáson 4 agronómusi és 6 vontató-vezetői állás ke­rül betöltésre. Illetmény a gépállomások kollektív szerződése szerint. Jelentkezés az állomás igazgatójánál. ÚZENSALAK díjtalant! elfuvarozható mun­kanapokon 7—13 óráig 9 Szolnoki Cukor­gyár telepéről. Érdeklődőknek felvilágosí­tást ayqjt aa anyag és áruforgalmi osz­tály (Telefon: 28-78. 28-79 162 és 163 mellék.) A tiszaföldvári postahivatal hírlapárusokat keres. Jó kere­seti lehetőséé■ Jelentkezni le­het a postahivatal vezetőiénél. A TURKEVEI földművesszövetkezet cuk­rásziparban Jártas dolgozót keres felvé­telre. Bérezés a szövetkezet bérrendszeré­nek alapján történik. Jelentkezni lehet: a turkevei főldművesszövetkezetnál. Turkeve, Kossytb Lajos-u. 16. Képesített vagy nagy gyakorlattal rendel­kező Könyvelőket ke* es azonnali belépés'? a Középtiszai öntöző Vállalat Kunhegye“ Kossuth-u. 2. A SZOLNOKI pályaudvari Utasellátó éjjé1 nappal a dolgozók szolgá a’ában áll várakozó utasok Idejüket lt+ ke'lernest jóminőségű ételek és italok fogyasztás mellett tölthetik el. . _______________ Az ABADSZALÖKI Földművesszövetkeze« jutalékos cukrászt keres azonnali belé­pésre. Jelentkezn lehet személyesen, vagy levélben a nevezett címen. BÁRMILYEN mezőgazdasági kisgépet és szerárut azonnal beszerezhet a kunhegyes! földmíivesszövetkezet vasboltjában. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Időiárásielentés >— Várható időjárás kedden es­tig: Ma felhős idő, sokfelé eső, hol­nap kevesebb felhőzet, élénk dél­nyugati nyugati, később északnyu­gati szél. A hőmérséklet keleten is kissé csökken. Várható legalacso­nyabb hőmérséklet ma éjjel: 9—12, legmagasabb nappali hőmérséklet kedden ID—22 fok között, (MTI).