Somogyi Néplap, 1974. december (30. évfolyam, 281-304. szám)

1974-12-03 / 282. szám

Az t. Dózsa fölényesen őszi első Vasárnap a Diósgyőr—Tata- ] bánya mérkőzéssel véget ért i az NB I. bajnokság őszi ide- ) nye. A diósgyőri találkozón 1 nagly küzdelem után nyertek j a hazaiak. A bányászcsapat veresége egyben azt is jelen- ; tette, hogy a szebb napokat j látott Tatabánya az utolsó I helyen várja a tavaszi foly- ! tatást. Ez azonban nem jelen- 1 ti azt, hogy helyzete remény- j •tévén, hisz a tatabányaiak előtt ött 11 pontos csapat so­rakozik. Az Egyetértés, a Va- | sas, a Pécs, a Salgótarján j meg a Haladás között a sor­rendet csak a gólkülönbség szabja'meg. A 7. helyezettől^ lefelé mindenki a kiesési zó­nában van. A Honvéd, a Fe- . rsneváros meg a Csepel a j dobogó második és harmadik helyéért küzd egymással. Az : újpestiek ugyanis .alaposan: magvlc mögött hagyták a me- ! z invt, 4 nont előnnyel zár­ták a DVTK—Tanbánya 2:1 (0:1) Diósgyőr, 4000 néző. V.: Petri. O.: I!r"’vá‘h A.,' Udva- rev, illetve Kőműves. Nem vol* telitalálat a totón . A totó 48. heti szelvényei j között sem. 13 plusz l-^es. sémi 13-as szelvény nem akadt. | Jól fizetnek a tizenkettesek: | A 13 plusz 1 találatos szel- i vény: 121xxx21122 1 x plusz 1. A 12-esek nyereménye 72 013. a 11-eseké 1638, a tí­zeseké 236 forint. i Az NB I. őszi végeredménye: 1. Ü. Dózsa 15 13 2 _ 4 5-16 2« 2. Honvéd 15 10 4 1 31- 9 24 3. FTC 15 7 6 2 2ÍJ-12 20 4. Csepel 15 7 4 4 23-16 13 5. Videoton 15 5 6' 4 18-21 16 G. Diósgyőr 15 fi 3 6 22-24 15 7. Békéscsaba 15 5 4 6 19-21 14 8. ZTE 15 6 2 7 15-2? 14 9. Rába ETO 15 5 3 7 21-21 13 10. MTK 15 3 7 5 13-16 13 11. E-gvetértés 15 3 5 7 13-25 11 12. Vasas 15 4 3 8 16-26 11 13. Pécs 15 3 5 7 14-24 11 14. S.-tarján 15 3 5 7 12-22 11 15. Haladás 15 4 3 8 14-27 11 16. Tatabánya 15 3 4 8 9-17 10 ÖKÖLVÍVÓ MNK Jól szerepeltek a h. Dózsa versenyzői Csepelen alig 200 néző előtt folytatódott az ökölvívó MNK II. csoportjának küzdelemso­rozata. A kaposvári verseny­zők sikeresen szerepeltek, Ferstek, Budai, Lévai és Csap Z. egyaránt biztosan nyert. Rigó viszont váratlanul vere­séget szenvedett. Légsúly: Ferstek (K. Dózsa) pontozással győzött Újvári (Steinmetz) ellen. Szkala (Va­sas) mérkőzés nélkül győzött Csordás (Tatabánya) ellen. Harmatsúly: Jerzsabek (Stein­metz) — Szabadi (Csepel) a harmadik menetben kiütés. Pehelysúly: Lukács /stien- metz) — Klein (Vasas) p. gy. Gál (Csepel) — Láng (Tata­bánya) p. gy. Könnyűsúly: Wágner (Csepel) — Surányi (Steinmetz) a második menet­ben leléptetés. Léncz (Vasas — Kuburczik (Tatabánya) a második menetben feladás. Kis váltósúly: Döme (Vasas) — Király (Csepel) a második menetben feladás. Galambos (Steinmetz) — Karvaly (Tata­bánya) második menetben fel­adás. Váltósúly: Budai (K. Dózsa) a második menetben kiütötte Metzgert (Steinmetz). Schmick (Vasas) — Kolta: (Tatabánya) p. gy. Nagyváltó­súly: Lévai (K. Dózsa) ponto­zással győzött Darabos (Cse­pel) ellen. Középsúly:. Götz (Csepel) pontozással jgvőzött Rigó (K. Dózsa) ellen. Félne­hézsúly: Csap Z. (K. Dózsa — Csizmadia (Tatabánya) a har­madik menetben leléptetés. Doviscsák (Vasas) — Túri (Steinmetz) p. gy. A magyar ökölvívó-váloga­tott Clevelandben 10:10 ará­nyú döntetlent ért ez az Egye­sült Államok amatőr váloga­tottja ellen. A7J Hl Három liazai mérkőzésen égj pont Bénzüuyíír SL — 7 áncsics 2.1 (2:1) Kaposvár, 800 néző. V.: He­gedűs. Pénzügyőr: Balázs — Kajtár. Ku- hajua, cóoko, íviiiicr. Murai-, uen- ueiuui auauD, vuiu, Hu­vasi, Eazp: íuuiegyi Tibor. : 'iuruh — siklósi, Savanyú, Ambach, Mé­száruk Aioroimssza, ísie­mcu, v cweiKd, A-'app, varga. Eü/.c. Varacii JLajos. 3. perc: Sashegyi ugratta ki a leiezo vunamai Havasit, aki a kesienéüo véaok közóit ka­pura tort és a kimozduló Tő-, róK mellett megszerezte a ve­zetést. 3. perc: Varga harcolt a labdáért a jobüósszekötő he­lyén. V alósaggal berobbant két védő közé, és tizenkét méterről a bal sarokba to­vábbított. 1:1. 27. perc: Havasi a balössze- | kötő helyén tört kapu felé. [ 25 méterről lövésre szánta magát. A gyengén ■ kapura | tartó labdáért Török könnye­dén nyúlt le, s az a lába kö- j zott a hálóba vánszorgott. j Óriási kapushiba. 2:1. Az első percekben kapott gól után gyorsan egyenlített a hazai együttes. Mindenki újabb gólokat várt a Tán­csics csatáraitól. Az első fél­időben mégis a vendégek ■ összjátéka volt folyamatosabb és kétszer is akár újabb gólt szerezhettek volna. Igaz, a j másik oldalon Papp is kiha­gyott egy nagy helyzetet. ] Szünet után Potyók beállítá­sával némi fölénybe került a Táncsics, azonban a jól tö­mörülő Pénzügyőr-védelem biztosan hárított minden pró­bálkozást. A döntetlen igaz­ságosabb lett volna. Jók: Kajtár, Straub, Vida, Havasi, illetve Savanvó, Németh, Horváth. Potyók. Jutási Róbert | Budapesti Építők— K. rasas 3:1 (2:0) Kaposvár, 300 néző. V.: Há­mori. Bp. Építők; Perendi — Szeitl, Tamási, Gelesits, Vass, Eich, Ka­réi (Kovács), Balázs (Gyovai), Rozsnyó, Budai, Nagy. Edző: Bol- vári Ferenc. Vasas: Rácz — Ba­logh, Kiss (Horváth), Túli, Poór, Papp, a Táncsics csatára már maga mögött hagyta az egész Pénzügyőr-védelmet, labdája azonban 8 méterről a kapu mellé szállt. Fábián, Huszár, Bíró, Herbei. Bo- T ros, Fülöp (Burcsa). Edző: Csan- j da István. 28. perc: Nagy lefutotta a j hazai védőket, és 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 1 :U. 45. perc: Kisstől Karel el­vette a labdát a 16-oson be­lül, s laposan a hálóba to­vábbított. 2:0. 61. perc: Nagy húzott el a bal oldalon, beadását Budai 5 méterről a hálóba vágta. 3:0. Poór 10 méterről helyzete a 70. perc: Boros beadását hálóba. 3:1. Az első félidőben, bár a Vasas támadott, a vendégek kevesebb helyzetből is két gólt tudtak szerezni. Szünet után is a .Vjisas maradt - fö­lényben, de a kapu előtt a csatároknak szinte semmi sem sikerült. Jók: Nagy, Bu­dai, Gelesits, ill. Poór, Bo­ros. ' . Fonai László Siófoki Bányász— BK r ttöre 0:0 Siófok, 600 néző. V.: Bana. Siófok: Málics — Riedl, Kékesi. Babán, Pintér, Fiath, Bihari (Sab- ján), Horváth J., Bujtor (Horváth L.), Soós, Johan. Edző: Papp Gyu­la. BKV Előre: Hegedűs Mar- tonosi, Vári, Sass, Tuba, Gulácsi, Tordai, Varga Gy., Füsi', Varga I., Richtscheid. Edző: Galgóczi Ottó. A két jó formában levő csa­pat nagy akarással játszott. Állandó mqzgás közepette vé­gig erős volt a küzdelem. A fővárosiak többet támadtak, de a siófoki védelem jól állt a lábán, és a mezőnyben jól tartotta a labdát. A hazaiak három biztosnak látszó gól­helyzetet kihagytak. Johan kétszer, Soós pedig egyszer hibázott. A siófokiak két ka­pufát is lőttek. A látottak alapján a döntetlen igazságos. Jók: Málics. Riedl, Fiath, Soós, illetve Martonosi (a me­zőny legjobbja), Vári, Tordai, Füsi. Molnár József Az NB II további eredmé­nyei : BVSC—Véméndi Tsz SK 1:0 (1:0). Április 4. Vasas— Lőrinci Fonó 1:1 (1:0). Sas­halmi Elektronikus—Székesfe­hérvári MÁV 2:1 (1:1). Máza- Szászvári Bányász—PVSK 1:1 (0:0). III. kér. TTVE—Törek­vés 1:0 (0:0). Növényolaj— MEDOSZ Érdért 3:3 (3:0). Szigetvári VSZ SE—Dunaúj­városi Építők 3:0 (0:0) A délnyugati eredménye: csoport őszi vég­1. PVSK 1« 13 2 4 20-16 2" 2. BKV Előre 19 9 7 3 32-14 2? 3. BVSC 19 10 4 5 29-17 2' 4. D. Építők 19 10 4 5 31-21 24 5. Bp. Építők 19 7 9 3 20-15 23 6. Táncsics 19 8 4 7 32-26 20 7. Szí. MÁV" 19 6 8 5 31-25 20 8. Vémend 19 8 4 7 25-32 20 9. Pénzügyőr 19 8 3 8 37-23 19 101 Érdért 19 7 4 8 42-43 IP 11. Siófok 19 5 7 7 23-21 17 12. M.-SzáSzv. 19 6 5 8 26-28 17 13. III. kér. 19 8 1 10 29-35 17 14. Növényolaj 19 6 5 8 20-27 17 15. Sashalom 19 8 1 10 31-44 1" 16. Szigetvár 19 6 4 9 26-29 !p 17. Április 4. V. 19 6 4 9 24-33 ír 18. Törekvés 19 6 4 9 15-27 16 19. K. Vasas 19 4 6 9 19-31 14 30. Lőrinci r. I« 1 2 12 22-47 12 Az Nß II őszi végeredménye: I. Szeged 26, 2. Rákóczi 23, MÁV DAC 22 pont Debrecen—Rákóczi 2:1 (1:0) Debrecen, 3000 néző. Vezet­te: Asztalos. DVSC: Kun — Kuchta, Vachter, Makrai, Lipők — Herczeg, Kiss, Erzse — Kosa, Bodonyi, Nagy (Sóvágó a 63. percben). Edző: Leány vári László Kaposvár: He­gedűs — Németh, Agíalvi, Patyi, tioi'imann — Bőzsöny, Konrád, Burcsa — Márton (Karasz a 46. percben), Kováts, Dúsénak. Edző: Mathesz Imre. A szemerkélő eső sem szeg­te kedvét a két tábor szur­kolóinak. Természetesen a hazaiak voltak többen, vi­szont a Rákóczit elkísérő zöld-fehér hívek lengettek több zászlót, s tartották a kaposvári csapatot buzdító transzparenst. A síkos füvön a hazaiak lendültek jobban bele, noha az első szögletet a kaposvá­riak rúgták. A másik oldalon Bodonyi harcolt ki sarokrú­gást. A 12. percben Kováts rúghatott a 16-osról szabadot. Az elkapkodott lövés maga­san fölé szállt. Még egy szög­let jelezte, hogy a kaposvári csapat nemcsak védekezik. Konrád beívejt labdáját azonban könnyen hárították a hazai védők. Azután Makrai célozta meg a kaput, majd Nagy futotta le Némethet, igazi veszély azonban nem kerekedett Hegedűs kapuja előtt. Ártatlannak tűnt az a szöglet is, melyet a 22. perc­ben rúghattak a hazaiak. Li­pők labdáját Hegedűs köny- nyen háríthatta volna, azon­ban a labda mellé ütött, mely érintés nélkül került az el­lenkező oldal felső sarkába. 1:0. A 28. percben ugyancsak a felfutó Lipők küldött ka­csázó lövést, melyet a kapus most biztosan hárított. A 35. percben Burcsa vétette el a labdát, s Bodonyi megkapa­rintotta, szöglet áTán azonban felszabadult a Rákóczi kapu­ja. A második félidő rosszul kezdődött a kaposváriaknak. Patyi »dekázgatott« a labdá­val, s bármit csinálhatott vol­na. vele, mielőtt megtámad­ják. A hétvéd , hazaadásra szánta el magát, de a fűvön megcsúszott, s rosszul elta­lált labdájára rácsapott Bo­donyi, aki 8 méterről a ka­pujából kifutó Hegedűs mel­lett lőtt a hálóba, 2:0. Pánik keletkezett a kaposvári véde­lemben, s fenyegetett a sú­lyos vereség. A helyzetet azonban feloldotta az 55. perc eseménye. Duschák a jobb oldaton az oldalvonal mellett kaparintott meg egy labdát, elfutott vele. a 16-os magas­ságából középre játszott. Ko­váts és Karasz is őrizetlen volt, Kováts lekezelte a lab-1 dát, s amikor Kun kapus ki-1 mozdult, biztosan lőtt a háló- ; ba 2:1. Két perc múlva olyan esemény történt, amely for­dulópont lehetett volna. Az elöl tanyázó Lipők Karasz után rúgott. A közelben álló játékvezető jól látta az ese­tet és Lipököt kiállította. A kiállítást követően még ke­ményebbé vált a játék. A debreceniek elkeseredetten rombolták a kaposváriak egyenlítési próbálkozásait. A 66. percben az előretörő Ág­falvi lövését nehezen védte Kun. A 78. percben a mér­kőzés legszebb támadása gör­dült, ezt a kaposváriak ve­zették. Kováts, Duschák. Ka­rasz Volt a labda útja, a jobb­szélső azonban bátortalanul hagyta, hogy a 16-oson belül elválasszák a labdától. Sza­bálytalanságot mímelt, a já­tékvezető azonban — helye­sen — továbbot intett. Telje­sen beszorult a DVSC, a szárnyaszegett kaposvári csa­társor, amelyben cs^k Ko­váts jelentett erőt és lendü- , letet, nem tudott megbirkózni a hazai véflőkkel. Küzdelmes, kemény, váltó-1 zatos mérkőzést' hozott a ta­lálkozó, amelynek első 45 percében a debreceniek alkal­mazkodtak jobban a csúszós talajhoz. Szerencsés góllal szereztek vezetést, de e félidő játéka alapján az egygólos előny megérdemelt volt. Szü­net után azonban hamaro­san megtört a debreceniek lendülete, noha egy másik, könnyen elkerülhető gól to­vábbi előnyt jelentett a ha­zai csapatnak. A 2:0-ás deb­receni vezetést követően úgy alakult a mérkőzés, hogy a Rákóczi legalább az egyik pontot megszerezhette volna. Az idény végére elfáradt csa­pat erejéből azonban csak egy gólra futotta. Egyénileg a debrecenieknél a búcsúzó Kuchta (most ját­szott utoljára a DVSC-ben, mert visszavonul), továbbá Vachter, a nagyon sokat mozgó Kiss és Bodonyi ját­szott jól. A Rákóczi legjobb­jának Konrád bizonyult. Há­tul Ágfalvi, elöl Kováts je­leskedett. / A többiek a szo­kottnál halványabban futbal­loztak. Kovács Sándor A vereség ellenére is maradt a második hely Az NB II őszi idényzáró so- í rozatában nemcsak a Rákóczi i siklott ki. Az ellenlábasok: a í MÁV DAC meg a Spartacus I is vereséget szenvedett, így e csapatokkal szemben válto­zatlanul maradt a kaposvá­riak pontelőnye, s a Rákóczié az őszi második hely is. A SZEOL otthonában is csak keserves 1:0-ás győzelmet aratott, de így is növelte elő­nyét az élen, s '26 ponttal őszi első. NAGYKANIZSA—KOMLÓ 1:1 (1:1) Nagykanizsa, 4500 néző. V.: Halász. G.: Pávlicz, illetve Pál. SZEGED—ÓZD 1:0 (0:0) Szeged, 2500 néző. V.: Bal-* la. G.: Antal. DOROG—DUNAÚJVÁROS 1:0 (1:0) OROSZLÁNY—KOSSUTH KFSE 3:3 (2:2) I Oroszlány, 500 néző. V.: Ru- i zsa. G.: Torma (2, egyet ti­zenegyesből), Kovács, illetve Szentai (2), Palicskó. SZOLNOK—VOLÁN 1:0 (1:0) Szolnok, 1000 néző. v': Somlai. G.: Szatmári. SZEKSZÁRD—BP. (SPARTACUS 3:1 (1:1) Szekszárd, 3000 néző. V.: ; Hévízi. G.: Márkus (2), Né­meth, illetve Zöldi, i FÖSPED SZÁLLÍTÓK— ; VÁRPALOTA 2:2 (2:0) Várpalota, 2500 néző. V.: Müncz. G.: Balogh. Lomniczi, illetve Barányi, Bertalan. EGER—GANZ-MÁVAG 1:1 (1:0) Kőbányai út. 600 néző. V.: Laczkó. G.: Bánkúti, illetve Monostori. Laczkó II. G.: Lódi. BUDAFOK—MÁV DAC 2:0 (2:0) Budafok, 1500 néző. V.: Győri. G.: Kisteleki, Kapitány (11-esből). Az NB II 6szj végeredménye: 1. Szeged 19 11 4 4 35-20 26 2. Rákóczi 19 9 5 5 29-17 23 3. MÁV DAC 19 6 10 3 24-16 22 4. Bp. Spartac. 19 7 8 4 32-26 22 5. Komló 19 8 6 5 23-21 22 6. Volán 19 9 3 7 31-23 21 7. K. KFSE 19 8 5 6 23-22 21 8. Budafok 19 7 6 6 28-24 20 9. Dorog 19 6 7 6 18-20 19 10. FÖSPED 19 3 3 8 26-32 19 11. Szekszárd 19 7 5 7 28-35 19 12 N.-kanizsa 19 6 6 7 32-29 18 13. Várpalota 19 7 4 8 24-24 13 14. Oroszlány 19 4 10 5 17-23 10 15. Szolnok 19 6 5 8 21-22 17 16. g.-mavag 19 4 9 6 13-19 17 17. Dunaújv. 19 5 7 7 25-23 17 18. Debrecen 19 5 5 9 77-28 15 19. Ózd 19 D 5 9 13-29 15 20. Eger 19 4 3 12 16-32 11 Színvonalas döntők az asztaliteniszezők felszabadulási emlékversenyén A szombat este lapzárta után lejátszott mérkőzések még tartogattak néhány meg­lepetést. A női első osztály sem volt kivétel, ahol a kö­vetkező volt a kiemelési sor­rend: Kuchár (Statisztika), Iváskó (BSE), Szendi (FTC) és Csőke (MÁV TI). Az ifjúsági lányok között diadalmaskodó és itt is elsőségre törő Iváskőt a »névtelen« Magyar (VM Közért) biztosan ütötte el a négy közé jutástól 2:0-ás győ­zelmével. Magyar sem örül­hetett sokáig, mert Csőkétől ő is vereséget szenvedett. A másik esélyes, Szendi a közér- tes Zachertól kapott ki 2:0-ra. így a vasárnapi döntőbe Ku­chár és Csőke került. A ka­posváriak közül Dobos a nyolc közé jutásért Nagy M.-től (Sa- baria), Boldizsár pedig Cső­kétől szenvedett vereséget. A férfi első osztályban Bör- zsei, Tímár. Kocsis és Kollár volt a kienielési sorrend. Itt Bánlaki (VM Közért) szolgál­tatta a nagy meglepetést. Le­győzte Börzseit, Kocsist és Pappot. A másik ágon a pos­tás Kollárnak csak Frankkal kellett megküzdenie, és ő is döntőbe jutott. A kaposvári Péter Börzseitől, Balázs pedig Kollártól kapott ki a legjobb négy közé jutásért. Szálinger a legjobb 16 között Kocsistól szenvedett vereséget. Női másodosztályban (55 in­duló) általában a papírforma érvényesült. Csupán két ka­posvári versenyző küzdelme hozott némi meglepetést, E'ó- ris ugyanis legyőzte Dobost. A szombat esti döntőbe Merényi (BSE) és Nagy M. jutott. Győ­zött Merényi 2:l-re. Harmadik Raffai (PBTC) és Nagy őszi (Bakony V.). Férfi másodosztályban 65-en indultak. A kaposvári Balázs nagyszerű formában verseny­zett, és biztosan jutott a. dön­tőbe. Hajzer. a PMSC ver­senyzője váratlanul legyőzte a csepeli Horváthot, majd Ta­kács II-t, a Szondi versenyző­jét. így ő lett Balázs ellenfele a döntőben. Szombaton késő este még egy döntőre került sor. Az if­júsági fiúknál Horváth (Cse­pel) 2:0-ra győzött Frank (Szondi) ellen. Harmadik Iha­ros (Postás) és Tóth (Ganz). Vasárnap mindkét tornate­remben egyszerre kezdődött a vegyes párosok küzdelme. 52 pár állt asztalhoz. Általában a papírforma érvényesült, csu­pán a Horváth, Iváskó pár győzelme a Bánhalmi, Szendi ellen meglepetés. A döntőbe a. Frank, Kuchár és a Kocsis, Benke pár jutott. Az új ösz- szetételű kaposvári Péter. Dió­szegi páros a Rózsa, Tamasi pár legyőzésével aí’ legjobb négy közé küzdötte magút, ahol a Frank, Kuchár páros­tól szenvedett vereséget. Délelőtt lü órakor a Berzse­nyi iskola tornatermében kez­dődtek a döntők. Eredmények: Férfi II. osztály: Haiser— Balázs 2:1. Balázs nem tudta megismételni szombati játé­kát, igaz kisebb sérülés is za­varta. 3. Horváth (Csepel) és G. Bíró (Cegléd). Női 1. osztály: Csőke—Ku­chár 3:2. Az ifjúsági Európa- bajnok *Kuchár idegesen ját­szott, s a taktikusabb Csőké megérdemelte az aranyérmet. 3. Zacher és Magyar (VM Közért). / Férfi 1. osztály: Bánlak:— Kollár 3:1. Színvonalas mér­kőzés, nagy kontracsaták. Bán­laki jobb volt. 3. Börzsei (BVSC) és Frank (Szondi). Női páros: Diószegi, Boldi­zsár (Kaposvár) — Szabó, Szendi (FTC) 2:1. A Vasas versenyzői egymást' múlták felül. 3. Váradi, Dobos (Ka­posvár) és Iváskó, Tihanyi (BSE. Bp. Slj. Férfipáros: Kocsis. Papp (Bp. Spartacus) — Bánlaki, Frank (VM Közért, Szondi) 2:1. Nagy küzdelem, megérde­melt győzelemmel. 3. Péter, Balázs (Kaposvár), G. Bíró, .Vancsura (Cegléd. Aknamélyí­tők). Vegyes páros: Frank. Ku­chár—Kocsis. Benke 2:0. In­kább »barátságos«, mint küz­delmes mérkőzés volt. 3. Pé­ter, Diószegi (Kaposvár) és Horváth, Iváskó (Csepel, BSE).