A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 3. Szerzetes egyházak

210 A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. Az almádi apát — hihetőleg Pál — XXII. János pápa idejében (1316—1334), megválasztásakor, pápai megerősítés fejében, harminczhárom forintot fizet.1 Pál almádi apát pápai tized fejében 1333-ban fizet hét pensât széles dénárokban.'* 1 2 3 Henrik apát meg 1334-ben hét pensât kis dénárokban.2 János, az egykori almádi apát, 1365-ben pannonhalmi szent-mártoni szerzetes.4 Berki P'lóris szigligeti várnagy többed-magával az almádi apátságra rontott, a monostor ajtaját feltörette ; Pál apátot elfogta, börtönbe vetette és helyébe Berki Jób esztergom-egyházmegyei klerikust ültette ; a monostor iratait, edényeit, borát, lisztjét, húsát, élő és besózott halait, fegyvereit, könyveit, aranyát, ezüstjét, arany és ezüst tárgyait s egyéb ingatlanait elrabolta ; földjét és birtokait meg elpusztította. IV. Jenő pápa ezért a bűnösöket 1442 jan. 30-án kiközösítette.5 Thurzó Gergely zalavári és Miklós báttai apát, 1508 ápr. 7-ike táján, mint vizsgáló biztosok megjelentek az almádi apátságban. Itt az apáton kívül csak két 84. ábra. Monostor-Apáti kolostor romja. szerzetest találtak. Az apátság zülött viszonyok között él. Itt nem az apát, hanem Horváth Márk az úr ; az apát — a ki szereti a bort — egészen ő szerinte igazodik. Az apátság egyik legjobb faluja az ő kezén van ; az apátság tetőzetének megkészí- tését is neki lehet köszönni. Az apát majdnem minden rokonát idehozta Horvát­országból. Ezek azután föleszik a monostort. A monostor jobbágyai többet szolgálnak Váson várának, mint magának a monostornak A templomatyák panaszkodnak, hogy az apát a monostorral mitsem törődik ; ezért azután napról-napra jobban pusztul. 1 Mon. Episc. Vespr. II. 36. Magyar Könyvszemle 1878. 137. ä Mon. Episc. Vesp. II. 71. 3 U. o. II. 79. 1 1365 . . . .,Johannem olim abbatem de Almád“. (Sörös Pongrácz: A pannonhalmi főapáts. tört. II. 503.) 3 Mon. Episc. Vesp. III. 118 — 119.

Next

/
Oldalképek
Tartalom