Nagy Béla: MLSZ kiskönyvtár 1. Futballkrónika 1901-1959 (Budapest, 1981)

Henni (FTC) - Rudas (FTC), Lóránt (Vasas), Balogh (Újpest) — Bozsik (Kispest), Zakariás (MATEOSZ) — Budai (FTC), Kocsis (FTC), Deák (FTC), Puskás (Kispest), Tóth M. (Újpest). Csere: Józsa (Győr), Kispéter (FTC). Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv. Deák egyéni akciójából elért góljával a félidőben 1 :0 volt az eredmény. Utána gyorsan eldőlt a mérkőzés. ,,A 12. percben Deák indít jó támadást, Puskáshoz ad. Puskástól mindenki lövést vár, az összekötő azonban ügyesen egészen röviden, oldalra pöccinti a labdát és Budai mintegy 8 méterről habozás nélkül a léc alá lövi. 2:01... A 22. percben Bozsikot Aposztolov felvágja, közel a 16-os sarkához. Rudas jobb külsővel élesen lövi a szabadrúgást kapura. Puskás mozdulatával megtéveszti a kapust: úgy tesz, mintha belenyúlna a lövésbe. A labda azonban érintetlenül száll a kapu felé és félmagasan a jobb alsó sarokban ér hálót. 3:0!" 1949. október 30., Szófia. MAGYARORSZÁG B-BULGÁRIA B 2:0 Góllövő: Dombos, Zsolnai. Grosics (MATEOSZ) — Kovács II. (MTK), Nagy II. (Csepel), Kónya (Cse­pel) — Kovács I. (MTK), Horváth (Újpest) — Dombos (Győr), Aspirány (Dorog), Mező (Vasas), Keszthelyi (Csepel), lllovszky (Vasas). Csere: Zsolnai (MATEOSZ), Gellér (MTK). Nagy küzdelemben lelkes játékával győzött a magyar csapat. A II. félidő elején a kitűnően védő Grosics megsérült, de Gellér nagyszerűen helyettesí­tette: a levegőben úszva védett ki egy tizenegyest... 1949. november 20., Budapest, Megyeri út. MAGYARORSZÁG-SVÉDORSZÁG 5:0 Góllövő: Kocsis 3, Puskás, Deák. Henni (FTC) — Rudas (FTC), Lóránt (Vasas), Balogh (Újpest) — Bozsik (Kispest), Zakariás (MATEOSZ) — Budai (FTC), Kocsis) (FTC), Deák (FTC), Puskás (Kispest), Hidegkúti (MTK). Csere: Rúzsa (Kispest). Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv. A magyar csapat legeredményesebb játékosa Kocsis volt. Két gólja a II. félidőben különösen szépen sikerült: ,,A 4. percben Puskás a jobbösszekötőbe húzódva kitör, a közben balösz- szekötőbe áthúzódó Kocsishoz ad, Kocsis előtt üres az út és 8 méterről, jobbal a megdermedt Andersson mellett félmagasan a hálóba lövi a labdát. 3:0! Ko­csis nagyszerű érzékkel futott át bal oldalra. Puskás átadása, a helycsere min­taszerű volt. ...A 11. percben Puskás két remek csel után Hidegkútit szökteti, a szélső lefut, a 16-os oldalvonalától beível, és a befutó Kocsis mintegy 6 mé­terről élesen a hálóba fejel. 4:0!” 12 Futballkrónika 177