Nagy Béla: Fradival a Föld körül (Budapest, 1985)

Megy az F. T. C. a lábával Megy Bécsbe és Berlinbe megy, Az eredmény a mi javunkra Hol 2:1 hol 3:1. Megy az F. T. C. a lábával Hamburgon át, Londonba ki, És itt is, ott is nagyokat rág, Isten fizesse meg neki. Istenem álld meg az F. T. C.-t, Mivel ott tartunk már manap. Hogy a külföldön legalább a Lábunkkal szóbaállanak. Szép Ernő' A sikerrel hazatérő ferencvárosiakat több mint 10 ezer ember fogadta a Keleti pályaudvarnál. Bárczy István polgármester köszöntője után diadalmenetben volt része a dicső túra minden tagjának. Az egész or­szágot elkapta a sport, az FTC-láz. Most ébredt a magyar közvélemény először arra, hogy van egy eszköz, amellyel győzedelmeskedhetünk a nálunknál nagyobb, kulturáltabb nemzetek felett. Az országgyűlés az FTC-nek és legtöbb gólt elérő játékosának, Schlosser Imrének köszöne­tét szavazott! A szép túra — amelynek egyik állomása a londoni siker volt — óriási nemzetközi sajtóvisszhangot kapott. Az egyik lap így jel­lemezte az FTC-t: „A magyar szélvihar betört Európába és feltartóztathatatlanul aratja a dicsőséges győzelmeket. Játékuk balettlépésbe oltott csárdás.” 1963: Londoni lesgól... Angliai túrája során egy mérkőzést Londonban is játszott az FTC baj­nokcsapata. A Fulham elleni első 45 perc gól nélküli döntetlennel vég­ződött. Az első „újkori” ferencvárosi gólt az 53. percben Albert szerez­te. Fejese nyomán védhetetlenül vágódott a hálóba a labda. A hazaiak ezután erősítettek, és a 73. percben egyenlítettek. A gól után hevessé vált a küzdelem a győztes gólért. Ezt Legatt a 80. percben szerezte meg a hazai csapat javára. A gól lesből esett, a Fradi-játékosok tiltakoztak is hevesen ellene, de a játékvezető természetesen hajthatatlan maradt. Mindmáig az FTC-nek ez az utolsó londoni emléke. Bizony a híres londoni csapatok — Arsenal, Chelsea, Tottenham Hotspur — pályáin még nem szerepeltek a fradisták ... 68