Prágai Magyar Hirlap, 1929. június (8. évfolyam, 123-147 / 2048-2072. szám)

1929-06-25 / 143. (2068.) szám

1929 junius 25, kedd. 9 MILYEN IDŐ VÁRHATÓ A keletitenger! depresszió kimélyült, úgy hogy Kfizépeurópában esős és hűvös időjárás uralkodik, A legmelegebb idő a köztársaságban Nyugatszlo- ▼enszkón és Délszlovenszkón van, ahol a hőmér­séklet maximuma 18—20 fok. — Időprognózis: Változékony, esőrehajló, hűvös, friss északnyu­gati széllel. — Érettségi vizsgák Rimaszombatban. Ri­maszombati tudósítónk jelenti: A rimaszom­bati állami magyar reálgimnáziumnál most fejeződtek be az érettségi vizsgák. Kitünte­téssel vizsgáztak: Hupka József, Józsa Mik­lós, Páriska Zoltán és Ragályi Nándor; egy­hangúlag: Bálint Endre. Jávorszky József, Ko­vács István és Szalvendy Pál. Ezenkívül he­ten szótöbbséggel nyerték el az érettségi bi­zonyítványt. Á szóbeli vizsgálatokon a tan­ügyi kormányt Selmecz Adolf, a kassai reál­gimnázium igazgatója képviselte. Az egyik vizsgán Faluba János igazgató a kormány képviselőjének jelenlétében botrány inszce- nált. A magyarfalásáról híres tanügyi férfiú a nyilvános vizsgáról kiutasította az egyik helybeli magyar lap tudósítóját arra való hi­vatkozással, hogy a teremben újságíróknak tartózkodniok tilos. Az intézkedés kínosan érintette a tanügyi kormány képviselőjét, akinek jelenlétében tudvalévőleg alárendelt közegének nem is lehet diszponálási joga, eltekintve attól, hogy a vizsgák nyilvánosak s amennyiben a férőhely megengedi, az ér­deklődőket kirekeszteni onnan nem lehet. A történeti hűség kedvéért meg kell említe­nünk még, hogy a magyar újságíró eltávolí­tása után a szlovák lapok tudósítói közül töb­ben a teremben maradtak. — Óriási fizetésképtelenség szokott gyak­ran a nagy kinlevőségek következménye len­ni. Ruházza követeléseit reánk át. A nagy bankok és komittensek referenciái állanak rendelkezésre, kérjen mindenesetre informá­ciót. Uránia Bankház, Nővé Zámky, Cessio- osztály. — Kilenc ház égett le Jolsván. Jolsváról je­lentik: A napokban borzalmas tűzvész pusztí­tott Jolsva város úgynevezett felső negyedé­ben. A tűz kilenc házat hamvasztott el s a nagy szélben úgyszólván lehetetlen volt a mentés. A kivonult tűzoltóság végül is csak a katonaság segítségével tudott gátat vetni a tűznek. A kár jelentékeny s csak egy része térül meg biztosítás révén. A tűz keletkezésé­nek okát eddig nem sikerült kideríteni a hatóságnak. — Belefulladt a Vágba egy katona. Tren­oséni tudósítónk jelenti: Szombaton a Vág folyóban ffirdött Merter Andor tizedes, akit egy örvény elkapott és a hullámok közt el­merült. Hulláját még nem találták meg. — Dr. Ncnfeld Béla, a prágai (Prof. Sehmidt) és a bécsi (Prof. Ortner) belgyógyá­szati klinikák gyakorló orvosa Karlsbadban megnyitotta rendelését. Alté Wiese 14. Haus „Weisser Hase“. — A felrobbant gyorsforraló össze égetett egy nyitrai leányt. Nyitrai tudósítónk jelenti: Súlyos szerencsétlenség történt tegnapelőtt Nyitrán. Lövinger Margit 17 éves leány gyors- forralóval foglalatoskodott, miközben a dena­turált szeszt öntötte, nem fordított kellő fi­gyelmet a forralóra, melyben már égett a szesz. így történt, hogy a gyorsforraló felrob­bant. A lángok egy pillanat alatt elborították a szerencsétlen leány testét, aki súlyos má­sodfokú égési sebeket szenvedett. Állapota súlyos. — Gombamérgezés Nagytapolcsápyban. Nagytapolcsányi tudósítónk jelenti: Pénteken este gombát vacsorázott Bernfeld József nagytapolcsányi kereskedő háromtagú csa­ládja és cselédje. Az ételtől mindnyájan rosz- szul lettek. Az előhívott orvos gombamérge­zést állapított meg. — Beiratás a kassai ág. hitv. ev. magyar tannyelvű polgári leányiskolába* Kassáról közlik: A kassai ág. hitv. ev. magyar tannyel­vű polgári leányiskolába (Malom-u. 23) a be­iratások az 1929—30-iki iskolai évre junius 29—30-án és |ulius 1-én délelőtt 8-tól 12-ig és délután 2-tol 4-ig folynak. Miután minisz­teri rendelet értelmében szeptemberben utólagos beiratások már nincsenek, figyel­meztetjük a szülőket, hogy gyermekeiket a jelzett napokon Írassák be. A beiratkozó nö­vendékek hozzák magukkal utolsó iskolai bi­zonyítványukat, állampolgársági, illetőségi és ujraoltási bizonyítványaikat. Vagyontalan ta- Dulók tandijengedményben részesülnek. Bő­vebb felvilágosítást nyújt az igazgatóság. — Felhőszakadás pusztított a Csetnekvöl­gyön. Peisőcről jelentik: Csütörtök délután óriási felhőszakadás pusztított a Csetnek völ­gyén, nagy károkat ok«z/va a vetésben és a konyhakerti veteményben. A hétfőd jégeső pusztításai után valóságos katasztrófát jelent a csütörtöki felhőszakadás, mert a termés úgyszólván lehengerelve fekszik a földeken 8 ha a zivatarodat követő esős, hüvösTe hajló időt fel nem váltja a meleg időjárás, úgy a termés jelentékeny része elpusztul. Az ipar- leépítés következtéiben amugyis tönkretett csetnekvölgyi lakosság ezévben i* a legna­gyobb nélkülözésnek néz elébe.-r- Tűz az illayai sörgyárban. Trencséni tu­dósítónk jelenti: A múlt napokban tűz pusz­tította el .az illavaj sörgyár fütőházának ház­tetőjét, mely kipattanó kéményszikrától gyul­ladt ki. A gyorsan.terjedő tüzet azonban'sik riill a kivonult üzemi tűzoltóságnak tokaii- sálxú. A kár mégha Ladja a 15.000 koronái­'PRXGMPAAC&flR- Hl RLAE> ———■MM——BBS Kiváncsiak negyvenezer tömege megrohamozott egy angol torpedóflottát — Leírhatatlan pánik a veszélyeztetett hajókon ­London, junius 24. A manchestervidéki | Traffordban vad pánik keletkezett vasár- j nap délután, midőn az oda befutott hatodik j angol rombolóflottát megtekintés céljából szabaddá tették a közönség számára. Min- j den elővigyázat ellenére körülbelül negy­venezer ember gyűlt össze a kikötőben s a hatalmas tömeg valósággal megrohamozta i a hajókat, úgyhogy az egyik torpedórom­boló a fedélzetére tóduló embertömegek snlya alatt csaknem a vízbe borult. Egy I katonai matrózt a tömeg a vízbe lökött, , úgyhogy csak nagyncliezeii lehetett kimen-1 teni. A hajókon egybcszorult tömegben számos nö elájult, végül is a tömeg fölött kézről-kézrc adva kellett őket biztonságba helyezni. A rendelkezésre álló közeli épü­letekben mindenütt mentőállomásokat rög­tönöztek, ahol az ájultakat és sérülteket ápolásba vették. Rövidesen hatalmas rend­őri készültség is kivonult, azouban tehe­tetlennek bizonyult a tömeggel szemben. A ncgyvenezerfönyi tömeg csak sokára hagyta el a rombolóflottát, amelyet csaknem — szétrcmbolf. . iJSpokt­I JJ iwnwmu—■ .................................................................................... A Sparta és Hungária súlyos veresége a Középeurópai Kupa első fordulóján A Slavia is kikapott Turinban — A favoritok közül csak a Rapid győzött Becsben — Pozsony válogatottja legyőzte a budapesti teamt — A Kassai ÁC a CsAF-MLSz bajnokság döntőjében — Élénk forga­lom az európai futballfronton — Sikeres atlétikai versenyek Prágá­ban és Budapesten — Pozsonyi úszók fölényes győzelme a csehszlo­vák vizipolóbajnokságban Prága, junius 24. A Középeurópai Kupa első fordulója bebizonvitotía azt a inár sokszor han­goztatott tényt., hogy a fiitbr’lbftn nincs való­színűség és hogy a papírforma alapján nem lehet előre megállapítani egy jelentős konkur­encia eredményeit. A Középeurópai Kupa ezidei mérkőzésein három csapat indult nagy favoritként: a budapesti Hungária, a prágai Sparta és a bécsi Rapid. Az első kettő rögtön az első nap elvérzett a budapesti MTK-páiyán és pedig olyan veszteséggel, amelyet a revans- meccsen csak csodával határozottan lehetne felülmúlni. De — éppen a fentiekben hangozta­tott tapasztalat szerint — nem akarunk újból jóslásokba bocsátkozná a revansmeccseket ille­tőleg, amelytől még 10 nap választ el. A buda­pesti meglepetéseket a Slavia tetézte Milánó­ban, ahol a Juventustól 1:0 arányban kikapott, amit azonban könnyen pótolhat Prágában. — A favoritok kősül csak a Bán d győzött, amely a Génua felett aratott nagyobb aránya gr őseimet. A, futballfront másik részén Szlovenszkón Pozsonyban a városi válogatott legyőzött egy magyarországi profi-kombináltat, inig Kassán eldőlt a Prágai Magyar Hírlap Vándorserlegérek és a CsAF—MLSz bajnokságának második finá- listája a Kassai AC személyében. Az európai fut­ball fronton is igen élénk forgalmat hozott az elmúlt vasárnap, amelyből Németország győzel­me emelendő ki Svédország felett. Az egyéb sportokban Prágában és Pozsonyban folyt le sikeres atlétikai verseny; Budapesten a charlottenburgi atléták staféta-világrekordot ja­vítottak. Az úszásban a Pozsonyi TE fényes sikerrel satrtolt a vizipolóbajnokságban, mig a az óbudai úszók kikaptak Magdeburgban. A többi sportágakban aránylagos esönd ural­kodott. A vasárnapi eredményeket a következőkben adjak: Újpest—Sparta 6:1 (2:0) Budapest, junius 28. (Budapesti szerkesztő­ségünk jelentébe.) A Középeurópai Kupa ezidei első mérkőzése szombaton délután folyt le a ma­gyar fővárosban a prágai Sparta és az Újpest kö­zött. A mérkőzés nem várt szenzációval végződött. A nagy favoritként fogadott cseh csapat, amely legutóbb nagyszerű eredményekkel vonta magára a figyelmet, féltucat góllal terhelten távozott Bu­dapestről és Prágában igazán csak a csoda ment­heti meg attól, hogy a serleg ezévi mérkőzéseiből rögtön az első forduló alkalmával ki ne essen. A Spartának a revansmeccset, amely jul. 3-án kerül eldöntésre, legalább hat gól különbséggel kell megnyernie, hogy az Újpestnek váratlanul szer­zett hatalmas előnyét felülmúlja és a kettős talál­kozásból győztesen kerüljön ki. Újpest csapata a budapestieknek is örömteljee meglepetést szerzett. A ligabajnokság harmadik helyezettje teljesen reorganizált együttessel állott ki. A halfsor tengelyében a Somogytól átszerződött Kvasz, a csatársor jobbszélén pedig a Ferencváros volt válogatottja, Koszta debütált teljes sikerrel. A csapat és egyben a mezőny legjobb embere Avar (Auer) jobbösszekötő volt, aki élete legjobb játékát adta.. Áttörései, beadásai és lövései pom­pásak és ideálisak voltak, négy gélt ő szerzett és hogy többet nem tudott elérni, ez csak Hochmann kapus javára Írandó, aki a prágaiakat katasztro­fális vereségtől mentette meg. — A prágai csapat, amely technikai tekintetben felülmúlta ellenfelét, hihetetlenül lanyha játékot produkált. A csapat leggyöngébb része a halfsor volt a Páteket helyet­tesítő Hajny helyet Kolenaty játszott, aki később Hajnyt a jobbszélen felváltotta. A Sparta hátvéd­jei: Bnrger és Perner bizonytalanul és puhán mű­ködtek. az első két gól az ő lelkiismeretüket ter­heli. A Spartában észrevehető volt Pátek hiánya, minek következtében Haftl és Silny sem fejthették ki teljes tudásukat. A prágai csapat legjobb tagja Hochmann kapus volt, mig Jirán a beosiiletgóllal szerzett magának érdemet. A mindössze hatezer néző előtt lefolyt mérkőzés a honi csapat támadásaival indul. Burger és Per­ner kétszer egymásután kézzel tartják fel az új­pesti csatárokat. A leipzigi Fuchs biró, aki a meccset erős kézzel és elfogulatlanul vezette, 11-eseket itél, amiket P. Szabó védhetetlenül juttat a 4. és 7. percben Hochmann hálójába. A váratlan sikeren az Újpest felbuzdulva állandó támadáso­kat indít, de látható fölényét Hochmann kapus bravúros védése miatt csak több kornerben tudja kifejezésre juttatni. A 12. percben Haftlnak nyilik alkalma gólszerzésre, azonban lövése centiméte­rekkel süvült el a kapu mellett. A félidő közepén a biró a meccset egy percre — Terstyánszky alez­redes emlékezetére — megállítja. A kis pihenőt a Sparta erőgyűjtésre használja ki és több táma­dást intéz Újpest ellen, azonban a Fogl-gáton át­hatolni nem bir. így 2:0 arányban végződik az első félidő. Helycsere után az Újpest hihetetlenül gyors tempóval indul a küzdelembe. Az Avar és Wetzler által pompásan dirigált csatársor tűz alatt tartja a Sparta kapuját. Rögtön a kezdés után Avar az újpestiek harmadik gólját lövi. A 4. percben ugyancsak ő Kosztka ideális beadását érvényesíti a negyedik góllá nagyszerű fejessel. — A látható­lag fáradtan és felforgatva játszó Sparta most kissé magához tér, azonban Madelon gólszerző kísérlet meghiúsul. Az Újpest most még vehe­mensebb tempót vesz és Avar újabb két góllal 6:0-ra állítja be az eredményt. Ekkor az újpestiek lefékeznek és Jirannak sikerül az utolsó percben az eredményt 6:l-re szépíteni. Kornerarány 8:4 volt az újpestiek javára. A kisszámú közönség lelkes ünneplésben része­sítette a szenzációs sikert elért újpesti csapatot. A prágai csapat kudarcát a prágai lapok abban látják, hogy a Sparta az első két ll-es után, amely teljesen jogos volt, fejét vesztette és a megbolyga­tott halfsor és csatársor, valamint a szokatlanul energiátlan hátvédelem miatt teljes tudását ki­fejteni nem tudta. Vienna - Hungária 4:1 (3:1) A budapesti Hungária-pálya vasárnap is szen­zációs meglepetéssel szolgált. A magyar bajnok Hungária a lelkesebb és frissebb osztrák serleg- győztes Viennától súlyos vereséget szenvedett és ezzel ő is elvesztette annak eshetőségét, hogy a Középeurópai Kupa további fordulóiba kerüljön. A rossz időben lefolyt meccsnek csak 8000 főnyi nézője volt. Az osztrák csapat azonnal támadólag lép fel 66 Giebisch már az 5. percben a v^jető- gólt rúgja. A Hungária most riposztozik és Skva- rek a közönség nagy megkönnyebbülésére ki­egyenlít. — A 15. percben a biró a meccset Terstyánszky Ödön temetésére való megemlékezé­sül egy percre megállítja. — Most az osztrákok támadnak ismét és a 20. percben Ujviry kapus Gschweídel lövését nem éri el, úgyhogy Gerhold a labdat könnyen a hálóba gurítja, 2:1 az osztrá­kok javára. Változatos támadások titán a 35. pere­ben Zielbauer az osztrákok harmadik gólját lövi. 3:1 arányban az osztrákok javára végződik az első félidő. Helycsere után a Hungária Rebrót állítja center- halfba és Molnárt a szélre. A honi csapat most már fölénybe jut. ennek dacára Gschweidcl a 23. percben a Vienna utolsó gólját szerzi meg, mig a Hungária támadások megtörnek az erős becsi védelmen. Ccjnár (prágai biró) közmegelégedésre látta el tisztjét. Juventus, Turin - Slavia 1:0 (0:0) Turin, juniu9 24. Az olaszok debütje a Közép­európai Kupában a hazai terepen fényes sikerrel végződött. A bajnokjelölt Juventus — ha csekély gólaránnyal is — megérdemelt győzelmet aratott a csehszlovák bajnok Slavia felett, amelyet csak Planicska kapus heroikus védése mentett meg a nagyobb arányú vereségtől. — Az első félidőben egyenrangú ellenfelek harcoltak, a másodikban azonban a Juventus határozott fölénybe jut és a 8. percben Muneratti révén éri el győztes gólját. Az olasz csapatban Caligaris, (, jmbi és Roseta voltak jók. A prágai csapatból Planicska mellett Svobodat. és Pucsot illeti elismerés, annak dacára, hogy a ceeh bajnok csatársora gólképtelen volt. A két csapat revansmecceét július 5-én játszák le Prágában. — A turini mérkőzést a magyar Majo- rovszkv Ferenc igen jól vezette. Rapid—FC Génua 5:1 (3:1) Bées, junius 24. Mintegy 24.000 néző előtt folyt le Bécsben a bajnok Rapid és az olaszok második résztvevőjének, az FC Genovának mérkőzése, amely végre a papírforma szerint végződött, A közönség az olaszokat szívélyes üdvözésekkel fo­gadta, majd Stépanovszkv prágai biró vezetése mellett megindult a küzdelem, amelyet mindvégig a Rapid fölényének jegvében folyt le. Kivételt csak az első húsz perc képezett, amikor a vendé­gek egyenrangú ellenfelek voltak és Leone révén egy gólt is szereztek. A Rapid góljait Wessclyk. Wessely (ll-es) és Kirbes az első félidőben, mig Wesselyk a második félidőben szerezték. — Sté- panorszkv objeldiven és jól bíráskodott. Prágai eredmények Viktória Zsizskov—Wiener AC 2:2 (2:1). A bécsi liga harmadik csapata szombaton a Viktória Zsizskov ellen is bebizonyította jóképességeit. Hogy győzni nem tudott annak oka Zéman kapus volt, aki a zeizskoviak kapuját nagyszerűen védte. A bécsi csapatban viszont a tartalékolt csatársor nem a kellő energiával törekedett a gól­szerzésre. A gólokat a Viktória részéről Hro- mádka és Bayer, a WAC-ót Miiller és Walzhoffer szerezték. Semered biró nyomta a vendégeket. Bohemians—Nuselsky SK 5:0 (3:0). Barátságos mérkőzés. Góllövők: Wimmer (2), Smolka, Sedivy és Wolff. — Sportbriider—Hagibor 2:1 (1:1). — Sparta II.—SK Liben 5:5. Mindhárom meccs szom­baton lejátszva. Amatőrbajnokságok: KoHn — Krocsehlavy 3:2. Kolin a középcsehzsupa bajnokságát ezzel meg is nyerte. — Vyeoéany—Rozdélov 8:1. —- Sparta Kladnó—Ly6a 1:0. — Slavoj VIII.—Sparta Kosire 2:1. — Rapid—SK Slany 2:1. )( A prágai DFC lett a Német Futballszövetség bajnoka, amennyiben a döntőben a briinni DSV-t 2:0 (1:0) arányban legyőzte. A meccs Aussigban folyt le. A győztes gólokat Stoj és Trunschka lőtték. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Brünn: Moravská Slavia—Brünner SC 3:2. Zsidenice— AFK Zsizska 8:0. Szombaton. — Pilsen: SK Pilsen—Sparta Pilsen 8:2. Nyugat-csehzsupa baj­nokság. — Bódén bach: Tetschen—Bódén ­bacher Spielvereinigung—Teplitzer FK 3:1 (0:1). Váratlan győzelem, amelyet a komplett TFK szen­vedett el szombaton. — Teplitz: Teplitzer FK —Wiener AC 2:1 (2:0). Megérdemelt győzelem. A bécsiek fáradtan játszottak. A TFK góljait Myclik és Sima, a WAC-ét Miiller lőtte. — S a a z: Bohe­mians—DSV Saaz 5:3. — Budweis: DFC— Meteor 6:0. — M a h r. - O s t r a u: Makkabi Prossnitz—Makkabi Ostrau 2:2. A zsjdó alszövet- ség bajnokságának elődöntője. — Reichen- berg: Norden Nordwest Berlin—RSK 3:1. — Pardubitz: SK—AFK 6:0. — Königgratz: Viktória Zsizskov—SK Hradec Králové 4:3. — Zlin: SK Bafa—Moravská Ostrava 3:0. HALTÉ IS II EH GER Gyártelepek: Budapest - KoSice - Piestany FIST - TISZTIT - NOS Központi özem cime Haltenberger Festögyár, Kosire Z. Nefeledje! A szépség ápolószere a M a r y - eréme. I SzeplŐI. májfoltot, pattanást csodálatos gyorsaság- j gal eltüntet. Készíti Fóliák László dr. gyógy- 1 szerész Piestany. Naponta postai szétküldés.