A Pécsi Magyar Királyi Állami Gróf Széchenyi István Gimnázium 1941-42. Tanévi Évkönyve

Az ifjúsági egyesületek működése

25 ifjúsági versenyén Csillag Endre VIII. o. t. 3376 cm-t dobott diszkosszal, tavasszal Baján a tankerületi KISOK bajnokság 100 m-s síkfutóbajnoka Morvay Dezső VI. o. t. lett 11.5 nrp-el. Az országos KISOK bajnokságon ugyancsak Morvay a 100 m-s síkfutásban a 3. helyrjs került 11 mp-es idővel! Pécs város leventebajnokságán 100 m-en 2. helyen végzett Kiss Zoltán VI. ■o. t. 12 mp-el. A távolugrást Kiss Zoltán nyerte 596 cm-el, míg a magas­ugrás bajnoka Csillag Kudolf V. o. t. lett 160 cm-el. Labdarugócsapatunk az ősz folyamán több barátságos labdarugó mér­kőzést játszott a helybeli iskolák csapataival, s legtöbbször győzött. Tavasz- szal a pécsi iskolák között a Losonczy-kupáért folyó körmérkőzésben a 3. helyen végzett. Kosárlabdacsapatunk október hónapban 48 :6 pontos győ­zelmet aratott a helybeli kereskedelmi iskola csapata felett. Azonkívül a kaposvári gimnázium csapatával, a PEAC csapatával, a szegedi egyetem ■csapatával játszottunk barátságos mérkőzéseket, és a helybeli középisko­lák között rendezett kosárlabdabajnokságot csapatunk veretlenül nyerte. Tornaszakosztályunk működése elsősorban igen komolyan végzett szakosztályi edzésekben nyilvánult meg. III. osztályú csapattal résztvettünk az országos KISOK csapatbajnokságon. Jelvényszerző tornászversenyen 18 tanuló szerzett vas, 7 tanuló bronz, 2 tanuló pedig ezüst jelvényt. A kerületi ifjúsági bajnokságon III. osztályú csapatunk a 4. helyen végzett. A csapat legjobb egyéni tornásza Zsinkó Ferenc V. A. o. t. volt. Az egyéni összetett bajnokságban Poprócsi Vilmos a 2. helyre került, a müszabad- gyakorlat és a lólengés bajnoka lett. A házi síversenyen szép számmal vettek részt tagjaink. A levente- síbajnokságokon szép helyezéseket értünk el. Hasonlóképen az iskolánk által rendezett tankerületi síbajnokságon is. A vívószakosztály csapata elindult a tankerületi és a kerületi ifjúsági csapatbajnokságban is, és mind­össze egy éves működése ellenére is több győzelmet aratott. Kirándulások. Szeptember és május hónapokban két ízben az egész iskola kirándult osztályonkint más-más céllal. Ezeken a félnapos kirándu­lásokon leginkább a Mecsekbe vittük el tanítványainkat, de egyes osztá­lyok megtekintették a város nevezetesebb műemlékeit, intézményeit, gyá­rait is. Ezenkívül a szaktanárok vezetése mellett év közben is voltak kisebb tanulmányi kirándulások, amelyek az illető osztályok tananyagával álltak szerves kapcsolatban. Május 19-én iskolai kirándulás keretében tartottuk meg a „Madarak és fák“ napját a következő műsorral: 1. Megemlékezés. Elmondta Kacsko- vics György V. A. o. t. 2. „A tavaszi dal“ c. költeményt elszavalta Tóth Gyula I. A. o. t. 3. „A viörös vércse kedves ragaszkodása és haszna“ cím­mel felolvasott Jánosi Antal IV. B. o. t. 4. Tompa: „Téli zöld“ c. versét sza­valta Decsi László V. B. o. t. 5. Prohászka: „A mindenség érzelmeivel“ c. költeményét szavalta Galsai Pongrác V. A. o. t. 6. Spilenberg: „Megjött már a fecskemadár“ c. dalát elénekelte az I. A. osztály. ösztöndíjak, jutalmak. A vallás- és közoktatásügyi minisztérium Horthy Miklós ösztöndíját, 200 P-t Masszi Tibor Vll. oszt. tanuló kapta meg. A köz- szolgálati alkalmazottak gyermekei részére létesített tanulmányi ösztöndíj- alapból 100 P tanulmányi segélyt kapott Dizseri Sándor VIII. oszt. tanuló. Az intézethez kötött és a Pécsi Takarékpénztár kezelésében levő Jeszenszky-féle alapítvány 60 P kamatát az alapítványt kezelő bizottság Dizseri Sándor VIII. oszt. tanulónak ítélte oda. Az átmenetileg szünetel­