Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

V. A váci börtönbe zárt letartóztatottakkal, a bírósági ítéletekkel és a különítményekkel kapcsolatos észrevételek (1919. aug. 1-től 1920. őszéig.)

"Amerikában a békés és normális viszonyok dacára 1918. évben 84 embert lincselt meg a tömeg, ezek közül tizenegyet elevenen éget­tek el a nagy nyilvánosság előtt. Ezek köztudomású tények, és ezek miatt nem szaladt dr. Abonyi az entente missiőkhoz. Ebben a két mondatban benne volt Prónaynak a fehérterror múltjáról és jövőjéről alkotott álláspontja, de még a csendőrőrs-parancsnokok mindegyike sem azonosította magát azzal, "Jegyzőkönyv. Felvetetett 1920. október 19-én Petrezselyem Jó­zsef és Fodor András vadászokról .,, F. hő 6-tól 9-ig voltam Kocsér községben eltávozáson, hol a csendőr ségen jelentkeztem és Varga tiszthelyettes a következőket kérdezte : - Hogy került maga ebbe a rablóbandába? A maguk zászlóalja rosz­szabb a kommunistáknál. Mikor szerelnek le? En azt feleltem : - E hónapban talán. Varga tiszthelyettes azzal válaszolt: - Iparkodjanak megszabadulni a zászlóaljtól, mert ide csak toborzás­sal fogják a legénységet, és magukat is toborzással fogták be. Miért 6 7 nem vonultak be tisztességes ezredhez ?" Prónay a fehérterror alapvető "igazolását" az amerikai lincse­lésekben látta. Szilárd meggyőződésévé válhatott : ha Amerikában (az USA-ban) hosszú ideje lehet gyilkolni (lincselni) - akkor éppen ideje volt azt, Európában először, Magyarországon elkezdeni: "kom m u ­nisták üldözése" és "népitélet" jeligék alatt, A városi katonai parancsnokság "T" -osztályának informáltsága nem volt teljes az újonnan alakult különitmények céljaira vonatkozóan. Prónay Pál 1920. szept. 1-én jelentést állitott össze - feltehető­en Horthynak - a Duna-Tisza közi állapotokról,^ a lakosság el­veszítette bizalmát a keresztény nemzeti kormány erejében, mert azt

Next

/
Oldalképek
Tartalom