Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 20. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2007)

VASS ERIKA-BUZÁS MIKLÓS: Az Erdélyi épületegyüttes a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban (Telepítési koncepció, 2006 november)

A gazdasági rész istálló, színalj és csűr (piac) kialakítású, szerkezete látszó keresztfejes boro­na. Itt tervezzük bemutatni az Erdély kutatástör­ténetét földolgozó kiállítást. Küküllő vidéke KOS Károly a Kis-Küküllő vidékét nagyjából Kis-Küküllő vármegye területével azonosította (északról a Maros, délről a Nagy-Küküllő határol­ja), de kutatásai során az egykori Alsó-Fehér vár­megyében található Magyarlapádot és a szomszé­dos helységeket is fölkereste, mert rokon falucso­portnak tekintette azt. 45 Mi tovább bővítettük a ro­kon települések körétt, és ide soroljuk Székely­véckét, Székelyszállást, Bordost, Csöböt és Magyarzsákodot is, melyek ugyan jogilag a Szé­kely Partium részei, de csupán egy völggyel kele­tebbre helyezkednek el a KÓS Károly által legke­letibb településekként meghatározott Kiskendtől és Kelementelkétől, néprajzi, népi épitészeti vonatko­zásban pedig a Kis-Küküllő mentéhez hasonlók. E területi bővítés miatt használjuk a Küküllő vidéke kifejezést. Utunk során az alábbi településekre lá­togattunk el: Csávás, Désfalva, Gógán, Gógán­váralja, Kóródszcntmártón, Küküllőszéplak, Mike­16. kép. Magyarzsákodi sütőház 1856-ból, 31. sz. (VASS Erika felvétele, 2005.) falva, Magyarlapád, Vámosudvarhely. A terület viszonylag zárt vidék volt, melynek lakói a jó minőségű földeken gabona- és kukori­catermesztéssel, a déli részeken szőlőtermesztés­sel foglalkoztak. Székelyvécke környékén most is láthatók a domboldalakon az egykori teraszos földművelés nyomai. A Küküllő vidéke kőben és fában szegény, ezért hosszú időn keresztül a paticsfalú, szalma­fedésű építkezés volt a jellemző, melyet fokoza­tosan váltott fel a téglaépítkezés. Fenyőtörzset, -TI T 1 17. kép. Lakó- és sütőház, Székelyszállás 44. sz. (VASS Erika felvétele)

Next

/
Oldalképek
Tartalom