Cseri Miklós, Füzes Endre (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum évkönyve 20. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2007)

VASS ERIKA-BUZÁS MIKLÓS: Az Erdélyi épületegyüttes a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban (Telepítési koncepció, 2006 november)

9. kép. Lakóház Inaktelkén (VASS Erika felvétele, 2006.) Kalotaszeg Kalotaszeg az egyik legjobban kutatott tájegy­ség a magyar néprajztudományban, melyre már a néprajzi kutatások kezdetén fölfigyeltek. HERRMANN Antal, a Néprajzi Társaság Titkára és az Ethnographia szerkesztője 1890-ben 20 év­re bérbe vette Jegenyefürdőt, ami a pihenés, für­dőzés mellett a kutatáshoz is megfelelő bázist jelentett. 22 Ennek is köszönhető, hogy JANKÓ János 1892-ben Kalotaszegről jelentette meg az első magyar néprajzi monográfiát, 21 majd MALONYAY Dezső is részletesen bemutatta né­pi kultúráját. 24 2006 szeptemberében az alábbi kalotaszegi te­lepüléseken jártunk: Almásnyíres, Bábony, Inak­telke, Kisfenes, Kiskökényes, Magyargyerőmo­nostor, Magyarléta, Magyarlóna, Méra, Nádas­daróc, Tordaszentlászló. Alkalmunk volt bepillan­tást nyerni a 19. század népi építészetének marad­ványába, illetve az azóta eltelt időszak nagyarányú változásába, melyről MIKLÓSI-SIKES Csaba nyújtott részletes képet. 23 JANKÓ János 26 és BÁTKY Zsigmond 27 is tüze­tesen ismertették a 19. század végi kalotaszegi bo­ronaház építését, ám mi nem ezt a típust szeret­nénk bemutatni. Egyrészt hasonló méretű házakat máshová választottunk ki, másrészt azt a korsza­kot szeretnénk megjeleníteni, amikor a néprajzku­tatók és különösen GYARMATHY Zsigáné hatá­sára a háziipar jelentősége már megnőtt. Ehhez olyan tornácos, kétszintes házat válasz­tunk, ami az 1920-30-as évek világát jeleníti meg, amikor a deszkaoromzat már gazdagon fa­ragott. Az alsó szinten műhely található, melybe jelenlegi terveink szerint a kályhacsempe-készí­tést tervezzük bemutatni. A kalotaszegi fazekasságról írt könyvében VEGH Olivér említi a magyargyerőmonostori DEBRECZENI János Palit (1860-1925), aki a földművelés mellett fazekaskodott is. Edényeket nem készített, csak kályhacsempét. Portékáját otthon adta el, de mégsem győzte munkával a megrendeléseket, mert azok UNDI Mariska, MALONYAY Dezső látogatásai után, valamint GYARMATHY Zsigáné buzdítására rohamosan felszaporodtak. Lehet, hogy GYARMATHYNÉ hatására kezdett el zöld mázat is használni, mert ennek Gyerőmonostoron előtte kevés hagyomá­nya volt. A monostori csempék közül kettőt biz­tosan neki tulajdoníthatunk. 28 Ugyanakkor kály­hacsempe-készítő más településeken is volt, így például az almási KOVÁCS József egészen 1952-ig működött. 29

Next

/
Oldalképek
Tartalom