Körmöczi Katalin szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításának vezetője 3 - A török háborúk végétől a Milleniumig - A XVIII-XIX. század története (Budapest, 2001)

14. TEREM „Aminek megtagadása jogtalanság, annak teljesítése nem engedmény, hanem kötelesség" (Deák Ferenc) Tűrés, kiegyezés és fellendülés (Körmöczi Katalin - Haider Edit)

55. A millenniumi felvonulásra készített apródruha a Liptay-család címerével, 1896 lenáris hódolat menete is azt volt hivatott elhitetni, hogy „...a honfoglalás első évezrede... Jól végződött be" - ahogyan azt Jókai Mór a millenniumra megjelent A magyar nemzet története utószavában írta. Az 1896-os pompát ismét díszmagyar fér­fiviselet idézi, a bársony, fémfonálból kötött zsinórral díszített, nercprémmel szegélyezett mente, a selyemszövet dol­mány, a selyemfonalból géppel kötött nad­rág 1896-ban készült, csakúgy mint a dísz­magyar férfi ékszerkészlet: az öv, a mente­kötő, a forgó, a kard, a sarkantyú és a gom­bok. A millenniumi felvonulásnak külön érdekessége volt a középkori öltözetek vi­selete, pl. az apródruha, amelyet a Liptay­család címerével, bársonyrátéttel díszítet­tek és paszománnyal szegtek (55. kép). A millenniumi kiállítás királyi fogadóter­mében állt az e célra Alpár Ignác tervei szerint készített karosszék. A honfoglaló ősöket idézi a vérszerződés jelenetével díszített, és a millenniumra készített dísz­pajzs. NEMZETGAZDASÁG ÉS BIRODALMI PIAC A XIX. századi magyar fejlődésnek egyik legjelentősebb erdménye a nemzetgazda­ság megszerveződése. A gazdaság moder­nizálása az abszolutista uralmi rendszer­nek is érdeke. 1849 után a modernizálás az 1848-as polgári vívmányoknak a szuro­nyok hegyén való átnyújtását jelentette Magyarországon. Az első lépés az 1853-ban kiadott Úrbéri Pátens, a kárpótlási és földteher-mentesí­tési nyílt parancs. Az Úrbéri Pátens - az 1848-as jobbágyfelszabadítást módosítva - kimondja az úrbéri kapcsolatból és a földesúri joghatóságból eredő jogok, já­randóságok és kötelezettségek megszünte­tését, a jobbágyok kezén lévő úrbéri föl­dek feletti szabad rendelkezési jogot és a földbirtokosok kárpótlását. A XIX. század második felében a vasút­hálózat gyorsuló kiépülése, a gőzhajózás fejlődése révén Magyarország a szállítás forradalmát, az ipari forradalom első hul­lámát élte. Mindezek segítségével és a birodalom belső vámhatárának eltörlése nyomán felgyorsult a magyar nemzeti piac

Next

/
Oldalképek
Tartalom