Körmöczi Katalin szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításának vezetője 3 - A török háborúk végétől a Milleniumig - A XVIII-XIX. század története (Budapest, 2001)

15. TEREM Oktatás, tudomány és kultúra a XIX. század végén (Körmöczi Katalin - Aczél Eszter - T. Németh Annamária - Haider Edit)

65. „Vitam et sanguinem", az 1741-es pozsonyi országgyűlés jelenete, vörösréz dombormű, Szentpétery József, Pest, 1852 HtpK-'' . "top náljak ... az egyik Mária Terézia idejebeli történetet ábrázol, amidőn József császárt, mint még kis gyermeket a magyaroknak ajánlja; a második Buda várának a törö­köktől történt bevételét (Buda vissza­foglalását) ábrázolja. Én ezen két darabot a Magyar Múzeum Igazgatóságának kínál­tam fel, amelyeket ez el is fogadott..." ­részlet az önéletírásból (65. kép). A XVIII. század új gazdasági szerkezeté­ben a mezővárosok elvesztették korábbi gazdasági és szellemi szerepüket. A XVI­II. század közepére csaknem teljesen el­sorvadt a mezővárosi ötvösség, és csök­kent Erdély és a Felvidék városainak je­lentősége is. Ez megmutatkozott az ötvö­sök létszámának csökkenésében is. A XIX. században ugrásszerűen növeke­dett viszont Győr, Sopron, Pozsony, Buda és Pest ötvöseinek száma. Különösen a pol­gárosodó Pesten dolgoztak egyre többen. A XIX. elejére 35^-0 között mozgott az egyidejűleg működő ötvösmesterek száma, akiknek műhelyeiben inasok és legények tucatjai dolgoztak. A céhes kötöttségek el­lenére az ötvösségben is megjelentek a manufakturális művelés csírái. Egyes mű­helyek - a Gretschl-, Giergl-, Prandtner­műhely - már kisebb gépi berendezések­kel dolgoztak, és nemcsak legényeket, ina­sokat alkalmaztak, hanem bedolgozókat, bérmunkásokat is foglalkoztattak. Az öt­vöslegények Bécsben, Prágában töltötték a vándoridőt, a mesterek onnan hozatták az előregyártott öntött, préselt díszítőeleme­ket. A legvagyonosabb ötvösök műhelyei

Next

/
Oldalképek
Tartalom