Kincses Katalin Mária - Szoleczky Emese szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 3. (Budapest, 2000)

FORRÁSKÖZLÉSEK. TANULMÁNYOK - Tóth Orsolya: A "Harctéri fidibusz" és társai. Első világháborús magyar nyelvű tábori újságok a Hadtörténeti Múzeum gyűjteményeiben

utolsó hónapokban az újság fejlesztésére, példányszámának emelésére már nem gondolhattak, a növekvő igények ellenére az újabb előfizetések elfogadására pedig nem volt lehetőség a papírkészlet rohamos csökkenése miatt. A lap népszerűsége és kelendősége óriási volt: a kezdeti 600 példányszám hamarosan megsokszorozódott, a 100. szám 1915. február 4-én már 4400, az utolsó, 141. szám, 1915. március 22-én 5200 példányban jelent meg. 51 A lapot, annak dacára, hogy magyarul jelent meg, a várvédő német, lengyel és ru­tén katonaság is olvasta, illetve felolvastatta és lefordíttatta a napi híreket és egyéb eseményeket közlő cikkeket. Az újság népszerűségét elsősorban tartalma, aktualitása és informatív jellege okozta: „Az ostromlott vár életének kellemes és kellemetíen eseményei, nyomorúsá­gai, ízetlenségei, szórakozása és humora, szellemi törekvései, művészeti és érzelmi megnyilvánulásai mind-mind szóba kerültek a Tábori Újság hasábjain.. ." 52 A lap kis terjedelme ellenére a polgári sajtóhoz hasonlóan rovatokkal rendelkezett, melyek a tábori életiiez és a háborús körülményekhez alkalmazkodtak. A legtöbb szám vezér­cikkel kezdődött, amit azonban gyakran kihagytak, helyet adva fontos abb közlések­nek, hadi leírásoknak, a szövetséges államok újságaitól átvett cikkeknek stb. A „Ha­di hírek" rovat az európai és ázsiai harcterekről szóló beszámolóknak adott teret. A „Tudakozódás" a több ezer katona között jelentett valamilyen összekötő kap­csot: a közzétett hirdetések alapján fedezték fel egymást a régi ismerősök, illetve jelezték hollétüket azok, akiket a körülmények elszakítottak egymástól. S3 Ugyan­ezt a célt szolgálta az a rovat, amely a különféle kórházakban elhelyezett sebesült és beteg tisztek névsorát közölte. Az „Aranykönyv" soraiban a kiemelkedő katonai tel­jesítményt nyújtó egyéneket állították példaképül a többiek elé. 54 Volt „Meteoroló­giai jelentés", „Dicséret", „Köszönet", „Nyilvános elszámolás" a segélyalapra beér­kező adományokról, információ koncertről, térzenéről, ún. „Tárcza", „Viccek", s végül a Tábori Újságra vonatkozó hírek az „Olvasóink figyelmébe" című rovat­ban. 55 A lap tartalmi ismertetésénél bővebben is érdemes szólni az újság hasábjain he­lyet kapó szépirodalomról, költészetről. Molnár Kálmán erről tréfásan így írt: „Ez volt az egyetlen rovat, amivel a szerkesztőnek nem volt gondja. Halomszámra ér­keztek a versek, csak válogatni kellett... A Tábori Újság elsősorban és mindenekfe­lett a katonás szellem és a lelkes hangulat ébrentartásán és emelésén dolgozott, s ezért csak olyan költeményeket közölhetett, amelyek emez alapirányba illeszked­tek." 56 Az egyszerű katonák őszinte érzéseit kifejező versecskék mellett több igényes 51 Uo. 21. p. 52 Uo. 19. p. 53 Tábori Újság, pl. 1914. november 26. 44. szám. 54 Tábori Újság, pl. 1914. november 28. 46. szám. 55 Lásd a Tábori Újság bármelyik számát. 56 Molnár 1933. 8. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom