Nógrád, 1969. május (25. évfolyam, 98-123. szám)

1969-05-15 / 110. szám

a tartalékcsapat támadójátéké SBTC—Csepel 2:1 (0:0) Salgótarján, 4000 néző, v: se Középiskolai sportunk egy évtizede (I.) Megyénkben a középfokú iskolai sportbizottság 1960- tól irányítja és ellenőrzi a tizenhét középfokú iskola testnevelési és sportmunká­ját. A KISB vezetősége főleg testnevelő tanárokból, kilenc főből áll. Feladata a közép­fokú iskolákban a tömeg­sport és a minőségi sporl- munka segítése, szervezése, ellenőrzése és irányítása. A speciális középfokú versenye­ket. bajnokságokat, ünnepé­lyeket, az iskolai sportkörök­kel együttesen szervezi és bonyolítja le. Gondot fordít arra is, hogy a középfokú is­kolai sportnak alapvető cél­kitűzései összhangban legye­nek az iskolai követelmé­nyekkel és a reformtanterv- vel is. 1960-tól minden évben a tavaszi, illetőleg a téli hóna­pokban rendezzük meg a kö­zépfokú iskolai tanulók ré­szére a játékvezetői és a versenybírói tanfolyamot. Az elmúlt évben Salgótarjánban 120 fő részére négy sportág­ban bonyolítottuk le a tanfo­lyamot. Kilencven középis­kolai tanuló érvényes vizs­gát tett. Az iskolai sportkörök tevékenységét és munkáját a KISB folyamato­san figyelemmel kíséri, és évenként értékeli. Az értéke­lési szempontokat az illető iskolák létszámától, a szak­emberek számától, a tömeg­sportban résztvevő tanulók és sportcsoportok létszámától, valamint a minőségi szakosz­tályok eredményeitől tettük függővé. A reformtanterv bevezetése óta középiskoláinkban a sport- tevékenységben és a sport- munkában, valamint a minő­ségi eredményekben is javu­lás volt tapasztalható. Meg­mutatkozott ez a versenyek­re való aktív és komolyabb felkészülésnél, az iskolai tö­megsport-versenyeknél és há­zi bajnokságoknál, valamint a minőségi eredményeknél is, különösen a nói tornánál, az atlétikánál és a kézilabdánál. Sportköreink tevékenységét a szakfelügyelet és a KISB irá­nyítja, ellenőrzi. Az utóbbi hat év felmérései alapján kö­zépiskolai tanulóink 75—80 százaléka vett részt rendsze­resen a különböző sportágak­ban rendezett házi bajnoksá­gokon és sportfoglalkozáso­kon. A minőségi szakosztá­lyokban hétezer tanuló közül mintegy 1800 az igazolt ver­senyző, így a tanulók 25 szá­zaléka vesz részt a verseny- sportban, a társadalmi egye­sületeknél és az iskolai sport­köröknél. A szakosztályok munkája összességében köze­pesnek értékelhető, mivel a jobb képességű tanulók több­sége a társadalmi sportegye­sületekben versenyez. Az egyesületek és a sportoló ta­nulók létszáma megyénkben az elmúlt évben ezer-ezerkét- száz között volt. Az Iskolai sportkörökben folyó szakmai munka formái: tömegsport. utánpótlássport, versenysport. Középfokú is­kolai sportköreinkben az idei tanévben három fő feladatot kellett megvalósítani, a 26 test­nevelő tanár segítségével, és a tanfolyamokon kiképzett fiatal sportaktívákkal együtt. Ezek: a tömegsportmunka to­vábbi kiterjesztése, az után­pótlás nevelése, a verseny- sport és a minőségi sport fej­lesztése. Iskoláinknál annyi tömegsport-csoport működik, ahány tanulócsoportja van az iskolának. Hetenként, szerve­zett körülmények között két- két óra sportolási lehetőséget biztosítunk a tanulóknak. Az iskolai tömegsport fejleszté­sét szolgálják a városi és me­gyei sportünnepélyek. Az is­kolai tömegsportversenyek mellett jelentős teret biztosí­tunk az I. osztályosok és a kiválasztó versenyek megren­dezésére. Az ifjúsági sereg­szemlék, az ellenőrző verse­nyek, valamint a tizenöt éve­sek sportversenyei is az után­pótlás kiválasztását szolgál­ják. Az MTS II. kongresszusa alapján döntő szerepet bizto­sítanak középiskoláinknál a szakosztályi munkának. Emel­ni szükséges ennek a szín­vonalát, az edzések minősé­gét és tervszerűségét. A szak­osztályok munkájáról edzés­naplót kell vezetni, a verseny­zőket pedig az iskolai sport­körön belül minősíteni. A re­formtanterv bevezetése óta a szakosztályok létszáma és ezen belül a sportolók bevo­nása igen érdekesen alakult. Megyénkben a középfokú is­kolák száma tizenhét. Az is­kolákban működő sportkö­rök száma tizenhét. 1961-ben iskoláink csak 17 szakosz­tállyal rendelkeztek, ezzel szemben az 1968/69-es tan­évben a szakosztályok szama 66. Ebből fizetett edzővel mű- ködik 29, társadalmival. 37. A szakosztályok megoszlá­sa: atlétika 9. torna 9, kézi­labda 11, kosárlabda 9, röp­labda 3. labdarúgás 2, ter­mészetjárás 15, sí 1, tollas­labda 1, súlyemelés 2, asztali- tenisz 1, sakk 2. A középfo­kú iskolák sportköreinek az MTS által nyújtott évi dotá­ció 100—120 ezer forint között mozog. A személyi és a tárgyi fel­tételek alakulása az utóbbi tíz évben a következőképpen alakult: 1960-ban középiskolá­inkban mindössze tíz testne­velési főiskolát végzett neve­lő tanított, pedagógiai főisko­lát kettő végzett. Az 1968/69- es tanévben a testnevelési fő­iskolát végzett nevelők sza­ma 26, pedagógiai főiskolát öten végeztek, szakosodé je­lenleg 14 fő. Az emelkedés meghaladja a 70 százalékot. Így a személyi fettételek jó­nak mondhatók. Balassagyar­maton a Szántó Gimnázium­ban, a pásztói gimnáziumban és a gépipari tehcnikum- ban a koedukáció megszün­tetését kell a jövő tanévben biztosítani. Számos iskolák­nál a nevelőtestület tagjai aktív segítséget nyújtanak az iskolai sportköröknek. (Folytatjuk) Tóth András tanár Építőipari tanulókat keres felvételre kőműves, ács, tetőfedő, festő, asztalos, burkoló, vfzvezetékszerelő. villanyszerelő, fűtésszerelő szakmákban Építő- és Tervező Ktsz, Salgótarján, Szabadság tér 2. sz, Értesítés! A Tejipari Tröszt 1969. X. 1—1970. III. 31-ig állami gazdaságok es termelőszövetkezetek, a tejkezeléssel és elsődleges tejfeldolgozással foglalkozó dolgozói részé­re bentlakásos tanfolyamot szervez. A tanfolyam helye: Jászberény. A tanfolyam Ideje: 4 hét. A tanfolyam tárgya: a tejkeeelés, a fogyasztói tej, a tejföl, a túró és az ízesített termékek készítésének el­méleti és gyakorlati elsajátítása. A tanfolyam részvételének feltételei: — felső korhatár nőknél (lehetőleg) 40. férfiaknál 45 év; — 8 általános iskolai végzettség, vagy lejkezelői képesítés; — érvényes egészségügyi könyv, vagy orvosi iga­zolás. A tanfolyam teljes ellátást biztosít, a ténylegesen fel­merülő költségek ellenében (kb. 1600,— Ft). Jelentkezés a területileg illetékes tejipari vállalatnál (üzemében) augusztus 15-ig A tanfolyam tényleges költségét az illetékes tejipari vállalatnak kell utólagosan átutalni Hegyei I. ' Számok, eredmények, érdekességek A megyei I. osztályú labdarúgó- bajnokság V1IL fordulójában 32 gól esett. A mérkőzéseket 290« néíó szurkolta végig. A legtöbb nézőt — községenként 700—700-at — Ersekvadkerten. Mátranovákon és Szécsényben számláltak. A vé­dők három ll-est vétettek. A Bgy. Volán SC, Forgács és Mi- hálygerge csapatai gólképtelennek bizonyultak a fordulóban. Jó tel­jesítményt 57 játékos nyújtott. A mezőny legjobbjának Sipos (M.- novék) és Szollk (Jurislts SE) bi­zonyult. Ezúttal négy játékosnak, Básti 1.. (K.-keszi), Gylmesi (Bag- lyas), Oravecz Gy. (M.-gerge). Sza­kács (Forgács) kellett elhagyni a pályát sportszerűtlenségért. A Bgy. SE elvesztette Idei ve­retlenségét, Mátranovák viszont megtartotta. Már csak két csapat van, amely minden mérkőzésen lőtt gólt: a Bgy. SE és Mátra­novák. Szászt (Baglyas) az egye­düli játékos, aki eddig minden mérkőzésen jól játszott csapatá­ban. öt követi Lengyel (Somos), de ö egy mérkőzéssel kevesebbet játszott. A VIII. forduló válogatottja: Hajdúk (Romhány) — Jekkel (Vö­rös Csillag SE). Szollk (Juris«» SE), Sarankó S. (Romhány) — Placht (Jurisita SE), Barabás (Sz.- patak), — Molnár (Baglyas), Ka- ilczka (Romhány), Sipos (M.-no- vák), Kiss (Szécsény), Donkó (Vö­rös Csillag SE). A B-Ciapat! Mészáros (Dejtár) — Kecskés (M.-novák), Lengyel (Somos), Sárosl (Dejtár) — Mihály (Bgy. Volán SC). Forral (Bgy. SE) — Szabd (f:.-vadkert), Boros (Szé­csény), Bálint (Juiisita SE), Varga E. (M.-novák), Sarankó Gy. (Rom­hány.) A góllövőlista élmezőnye: 1. Donltó (Vörös Csillag SE). 9. i—4. Bálint (Jurlaits SE), Kallczks (Romhány), Porucziki (Bgy. SE) 8. 5—6. Mátrát (Ss.-oatak), Török (Somos), 7—9. Gregor (Romhány). Klsbalí (M.-novák). Sipos (M.-no- vák). 5. 10—19. Balkó (K.-keszi). Bogár (Baglyas), Csatlós (Szé­csény). Marsinckl (M.-novák), Mol­nár (Baglyas) Oravecz (St. ZIM). Rénási (Bgy. Volán SC). SzüC' (Dejtár), Varga (Bgy. SE). Var­ga Gy. (M.-gerge) 4—4. góllal. TorleZky LáazM Asztalitenisz NB III. Fölényes győzelem a nógrádi rangadón Az SBTC Balassagyarma­ton megkezdte a bajnokság hajráját. Az első megyei rangadón a Bgy. SE ellen fölényesen győzött a bá­nyászcsapat. Vasárnap az utolsó fordulóban ismét rangadóra kerül sor. A Sal­gótarjáni Kohász, az örök ellenfél lesz a küzdőtárs. ■A tabellán a Bp. Csősze­relő vezet. Az SBTC máso­dik, az St. Kohász az ötö­dik, a Bgy. SE hatodik. SBTC—Bgy. SE 11.-5 Győztesek: Kovács II. 4, Polaneczki 1. 3, Baráth 3, Déczi 1, ill. Turzó 2. Lucs- ka 2, Csépány 1, Bartos 0. SKSE—Gyöngyösi Izzó 14:2 V asas Győztesek: Bohati 4, Is­pán 4, Bérezés 4, Kojnok 2, ill,: Tóth I., Orbán I. r Fiatal házasok biztosítása a kétszemélyes életbiztosítás! Szaktanácsadással, felvilágosítással fiókjaink, kiren­deltségünk. körzetfelügyelőink készséggel szolgálnak. Állami biztosító NÖGRAD - 1969. mójus 15., esötSrtSIc P NB I, labdarúgás Közelebb álltunk a győzelemhez Salgótarjáni BTC—Csepel 1:1 (0:0) Salgótarján, 5000 néző, v..: Borzasi (Szkokén, Bana), SBTC: Magyar — Baranyai, Ferenc, Vertig — Szalai, Kmet- ty —: Kriskó Horváth F., Répás, Básti, Jeck. EDZŐ: Maros vári 3éla. CSEPEL: Fatér — Vel- lai, Molnár, Hunyadi — Rotten- biller, Kandi — Major, Kele­men, Kalmár, Logonczi, Gon­dár. EDZŐ: Keszthelyi Mihály. Már az első perc végén be- muta tkdzott Fatér. Jeck éles lövését szögletre mentette, majd Básti szögletét védte. A csepeliek első támadása a 4. percben gól veszélyes volt. A 13 méterről küldött éles lö­vést Magyar a kapufa mellett csak bravúrral tolta szögletre. Hazai mezőnyfölény, rosszul leadott lövések, ez volt a foly­tatás. A 0, percben Baranyai fedezetlenül hagyta a balszél­re húzódó Losonczát, a gyors t>aiösc—'-ötő futtából élesen me"" Mindkét oldalon a széis ^ futtatják. A csepeli lámadmoK tervszerűbbek. A hazaiak összjátéka egyelőre széteső. A 15. percben Básti — Jeck támadás után Jeck kicselezve védőit Kriskó elé játszott. Kriskó elől a labdát Vellai csak ökle segítségével tudta elütni. A játékvezető nem látott szándékosságot. A továbbiakban a hazaiak fö­lényben harcoltak, szögleteiket értek el. Ezeket Fatér könnyen húzta le. A 29. percben Loson- ezit Ferencék szabálytalanul •szerelték. A megítélt szabad­rúgást Losonczd élesen lőtte a bal felső sarok felé. Magyar ezúttal is bravúrosan tisztá­zott. A 40. percben hazai tá­madások után Jeck átcselezte a csepeli védelmet, élesen lőtt kapura, a lövésbe Vellai újból kézzel nyúlt be. A játékvezető ismét nem látott szabálytalan - ságot!! A 44. percben az SBTC a félidő legnagyobb helyzetét hagyta-ki. Répás felverekedte magát a 16-oson belülre, éle­sen, laposan lőtt, labdája a iobb kapufáról az ötösön ■ álló Kriskó elé pattant. A szélsői meglepte a helyzet és lyukat rúgott. A szünetben csak a Csepel cserélt. Kelemen helyett Csor­dás állt be. Hazai rohamok­kal indult a második félidő, s a 49. percben Szalai jobb oldal­ról beívelt labdáját Kriskó 5 méterről a kapu jobb oldalába fejelte. 1:0 Az 50. percben Vellai Kriskót felvágta. A szélsőt egy percig ápolták. Az 54. percben újabb nagy gól­helyzet adódott a csepeli ka­pu előtt. Kriskó az alapvonal mellől laposan adott köziépre, Jeck, a 11-es pont tájáról ma­gasan fölé bombázott. Csepe­li ellentámadás során a 63. öröm és ölelkezés Kriskó gólja után, egy szomorú csepeli védő asszisztálása mellett. Az öröm csak 33 percig tartott. (Fotó; Koppány) A gól után elkeseredett küz­delem folyt. A 89. percben Horváth 30 méteres jobb fel­ső sarok felé tartó lövését Fa­tér nagy bravúrral húzta le. A rekkenő hőségben leját­szott első félidőben Igen ala­csony volt a színvonal. A ha­zái mezőn yfő lényt a sok rossz leadás, elkapkodott lövés és kihasználatlanul hagyott szög­let miatt a támadósor nem tudta gólokra váltani. Ebben a játékrészben Magyaron és Fe­rencen kívül valamennyien át­lagon alul játszottak. A máso­dik félidőben lendületesebb volt a küzdelem, sok gólhely­zet is adódott, a helyzetek ki­használása ezúttal sem sike­rült. Az SBTC egygólos győzel­me a kihagyott helyzeteket fi­gyelembe véve reálisabb lett volna. A második félidőben Básti indításai, Kmetty felfu­tásai és Kriskó lendülete di­csérhető. A Csepelben Fatér a góltól eltekintve biztosan, helyenként bravúrosan védett A közvetlen védelemben Hu­nyadi volt a legmegbízhatóbb. Elöl Csordás és Losonezi je­lentett veszélyt Magyar kapu­jára. Mátyus László * Honvéd—Vasas 2:1, Diós­győr—Dunaújváros 2:1, Pécsi Dózsa—Egyetértés 3:0, Rába ETO—MTK 2:1, Tatabánya- Komló 1:0. Eredményesebb volt percben Loeonczi a jobb szélen közelítette meg a tarjáni ka­put, veszélyes beadását a jó ütemben érkező Ferenc szög­letre hárította. A 64. percben kbnnyelműsködött a hazai vé­delem, majd igen nehéz hely­zetben közös erővel tisztáztak. Az SBTC játékát Szalai, majd Bástl fölélövései jellemezték. A ii9. percben a fedezetlenül ha­gyott JeCk kapott labdát. A szélső a kapust is kicselezte, gyengén lőtt labdáját a csepe­li védők a gólvonalról a me­zőnybe vágták. Hazai támadá­sok közepette váratlanul ki­egyenlített a Csepel. A 82. percben Csordás a középvona­lon tört a kapu felé. Kmettyt átjátszotta, Ferenc a 16-os vo­nala előtt már csak szabályta­lanul tudta elválasztani a lab­dától. A megítélt szabadrú­gást Losonczi védhetetlenül vágta a bal felső sarokba. 1:1. Fehér. SBTC: Horváth K. (Szőke) — Márkus, Boskó, Tő­re — Antal, Toldi — Kökény, Kajdi, Tábori, Zöldi, Macs­ka (Szoó). CSEPEL: Novák (Mé­nes) — Burai, Gulyás, Légrá- dl — Varga, Mlcheller — Oláh (Molnár), Sebes, Faludi, Frits, Dudás (Bötkös). Rekkenő hőségben kezdő­dött a tartalékok összecsapá­sa, s ez rányomta bélyegét az első félidő színvonalára is. A két 16-os között lagymatagon folyt a játék, sok átadási hi­bával. A második játékrészben mintha kicserélték volna a hazai csapatot. Az 53. percben Macska a bal oldalról lőtt kö­zépre és Kajdi, a kapu torká­ból bepofozta a labdát a jobb alsó sarokba. A gól után is a hazaiak támadtak többet. Tá­bori volt a legveszélye­sebb támadó. Kapáslövé­nagy tapsot aratott. A 82. percben veszélyes hazai támadások után Kajdi átadását Zöldi mellre vette, majd kapásból, fordulásból a jobb alsó sarokba rúgta. A csepeliek a 89. percben Mol­nár révén szépítettek. Lövése a kapufáról pattant a hálóba. Jó: Márkus, Boskó, Antal, Zöldi, ill. Gulyás, Varga, Se­bes. t