Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

416/a. Esterházy Dániel levele Nógrád vármegyének Pálffy János átállásra felszólító leveleiről s az átállókról (Fülek, 1709. augusztus 19.)

Nógrád vármegye alispánjának, hogy akadályozza meg a falvak behódolá­sát. A pusztán maradt falvakban az ellenség nem talál ellátmányt, a hegyek­be nem tudnak lovasok menni, de a posta sem jut el, ezért mindezt mielőbb hirdesse ki, s a nép között fegyveres kapitányok (Ármányos kapitányok) telje­sítsenek szolgálatot. NML XIV-3. C-5/8. 173. Csak a Nagy Iván által adott cím utal arra, hogy a levelet Darvas Mihály alispánnak írta Bercsényi, a szövegben Darvas neve nem szerepel, az író a címzettet „kegyelmednek" szólítja. Magyar és latin nyelvű irat. Részlegesen közli: Schneider, 1976. 45. 416/a. Esterházy Dániel levele Nógrád vármegyének Pálffy János átállásra felszólító leveleiről s az átállókról (Fülek, 1709. augusztus 19.) Pálffy (Pálffi) János, a császári hadak generális (Ellenség Gralissa) Divényhez (Divinhez) érkezett seregével, s a nemességhez hitegető nyílt parancsokat, le­veleket intézett, amelyek Esterházy (Esterhas) Dánielhez is eljutottak. A le­velekben valótlanul azt állítja Pálffy, hogy a Dunántúl az ellenség kezére ke­rült, s a nemességet átállásra, hitszegésre szólítja föl. A Simontornyáról (Si­mony Tornárúl) augusztus 13-án kelt levelekből Esterházy arról értesült, hogy bár gróf Siegbert Heister* (Haiszter) Lepsény (Lepcsényhez) vonult, de Simontornyát (Simony Tornárúl; Simony Tornyát) nem tudta bevenni. Az el­lenség azt állítja, hogy II. Rákóczi Ferencnek* (Felséges Fejedelmünk) Nógrád vármegyében nincs serege, ami nem igaz, sőt a liptói sáncokban (Liptai Sán­czoknak) megfutamították az ellenséget. Esterházy utasítja a vármegye lakos­ságát, hogy ne álljon át, továbbra is harcoljon a fejedelem oldalán, azokat pedig, akik a legkisebb jelét adják az átállásnak, azokat árulónak minősítve öljék meg, s jószágait vegyék el. Mindezt hirdessék ki a vármegyében. NML XIV-3. C-5/8. 174-176. Magyar és latin nyelvű irat. Kivonatosan közli 1709. augusztus 9-ei keltezéssel: Schneider, 1976. 44-45. Közgyűlés előtt 1709. szeptember 4-én, ahol az esküdt jegyző (perjuratum Notarium) olvasta fel. 290

Next

/
Oldalképek
Tartalom