Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

99. Főczén Fortunatus füleki szerzetes Feja János nógrádi másodalispánnak a füleki kolostornak kiutalt pénzről és Borbély Mihály ügyében (Fülek, 1704. április 27.) - 100/a. Kishont kerület levele Nógrád vármegyéhez a postákról és a rézpénz ügyéről (Rimaszombat, 1704. április 28.)

99. Főczén Forturiatus füleki szerzetes Fej a János nógrádi másodalispánnak a füleki kolostornak kiutalt pénzről és Borbély Mihály ügyében (Fülek, 1704. április 27.) Főczén Fortunatus szerzetes, füleki házfőnök (Fr.; praesidens fülekiensís) kéri Feja János alispánt (Períllustri, ac groso Dno Dno; inclyti cottus Neogradiensis Vice Corniti, Dno, et patrono mihi; kedves Viceispány uram kglmed), hogy a füle­ki kolostor (clastromra) számára meghatározott 20 tallér kiutalása ügyében, amelyet sem a múlt esztendőben, sem az évben nem kaptak meg, járjon közbe Nógrád vármegyénél. Kéri továbbá, hogy Borbély Mihályt (nemzetes; mester) mentesítsék a fegyverfogás alól, hiszen keze súlyosan megsérült. NML XIV-3. C-5/5.163-164. Magyar és latin nyelvű irat. A levél külzetére felvezet­ték, hogy Bende János szolgabíró (Szolgabíró; uram) 1704. május 13-ai kérésére köl­csönadtak 12 tallért, azaz 18 rénes forintot. Feja Losoncon (Losoncz), 1704. április 28­án arról rendelkezett, hogy Bende adja meg a 20 tallért. 100/a. Kishont kerület levele Nógrád vármegyéhez a postákról és a rézpénz ügyéről (Rimaszombat, 1704. április 28.) Kishont kerület Rimaszombaton (RimaSzombat) tartott részleges nemesi köz­gyűlésén kelt levelében közli, hogy úgy gondolják, Nógrád vármegye is kézhez vette II. Rákóczi Ferenc* (méltóságos fejedelem kegyelmes urunk ö nagy­sága) két parancsát a postamesterekről (veredarius) és éves fizetésükről, vala­mint a hozzájuk tartozó legények (szolgalegények; posta legények) fizetéséről és a lovak ellátásáról. A fejedelmi parancs kivonatát mellékelve küldik. A Kishont kerületben a postalegényeket és a postalovakat a kerület tartotta fönn. A postamesterek postáinak esetében a fejedelem parancsával össz­hangban a lovas legényeket és a lovakat a postamesterek fogják tartani, en­nek végrehajtása miatt keresik meg a szomszédos Nógrád vármegyét. Kér­dezik továbbá, hogy a vármegyében lévő postának fognak-e csupán fizetni, vagy pedig arányosan a másutt levőknek is, s azt ki fogja meghatározni? A fejedelem másik parancsa, hogy egy héten belül tegyenek javaslatot a feje­delem által verettetni kívánt egymillió rézpénz árfolyamára vonatkozóan. A kerület kéri a nógrádiak véleményét a postákról és a rézpénz ügyéről. NML XIV-3. C-5/5. 165-166. Magyar és latin nyelvű irat. Részlegesen közli: Szirá­csik, 2004.150-151. és 155. Közgyűlés előtt 1704. április 28-án, ahol az esküdt jegyző (perjur. Notarium) olvasta föl. 105

Next

/
Oldalképek
Tartalom