Bárth Dániel - Laczkó János (szerk.): Halmok és havasok. Tanulmányok a hatvan esztendős Bárth János tiszteletére (Kecskemét, 2004)

Egy tudomány forrásvidékén - Hála József: Hogyan gyűjtöttek elődeink? Anekdoták és történetek a magyar néprajztudomány klasszikusairól II.

rek, üveglemezek stb.), amelyek összsúlya körülbelül húsz kilogramm lehetett.33 Több mint háromszáz fényképet késztett, amelyek nyomdatechnikai okokból nagy müvében nem jelenhettek meg, csupán az azok alapján alkotott metszetek.34 S hogy hogyan hozta létre „Erdély egyik legjelentősebb fotográfiai életművét”35? Gyakran nagy nehézségek árán. Álljanak itt erről saját feljegyzései, amelyekből kiderül, hogy helyenként nem csupán a túlbuzgó hivatalnokokkal kellett „megküzdenie”, mint például az Ojtozi-szorosnál és a tömösi vámnál,36 hanem a nép előítéletével és már nehézségekkel is. Szentimre (Csíkszék) ,,[■■■] De mi a falun túl vas természtü czigány csapattal találkoztunk, s mivel ennek az egész Székelyfoldön elterjedt, eredeti néptöredéknek egy képét már régóta le akarám venni, a vajdával alkudozásba ereszkedtem, hogy engedjék magukat le­fényképezni, az alku egy kis borravalóban csakhamar megtörtént, s én is közelökben sátrat vonva, levettem sátruk körül települve, mint ide csatolt képük mutatja. 37 Tölgyesi-szoros (Csíkszék) ,,[...] Ide mellékelt képünk a vámot ezen gyönyörű háttérrel mutatja (lásd a 130. lapon), sőt még egy másik, a tölgyesi oláh népviseletet feltüntető képet is ide csatolunk (lásd a 131. lapon), melyhez meseszerüleg jutánk, mert elmondok már az oláhok azon előítéletes félelmét, melylyel ők mint ördögtől félnek a lefestéstől; ezen előítélet itt megvan, de a bekapott bírót s néhány ott levő más egyént rábeszéltünk, illetőleg ráitattunk arra, hogy engedjék magukat levétetni, s tudva, hogy mennyire félnek, sietve készitém el collodizált üveglapomat, s míg társam rendezgette, biztat- gatta, hirtelen, észrevétlenül lelopám őket, s jó, hogy igy tevék, mert midőn egy má­sodik nagyobb felvételt akarván tenni, a gépet kezökbe helyezém, annak reájok irá­nyuló csövétől úgy megijedtek, hogy mind szétfutottak. [...]”38 Esztelnek (Háromszék) „[...] Ezen építkezések által állott elő az igen regényesen fekvő s mellékelt ké­pünkben bemutatott esztelneki kolostor, melyre oly féltékenyek e falunak vallásos lakói, hogy midőn azt lefényképeztem, megpillantván a kolostornak szegzett gépemet és baljóslatú fekete sátramat, egy velem volt birtokosra távoztamkor komolyan rá­támadtak, hogy a kolostort eladta, s fenyegető megtámadásaikkal szemben csak is a tisztelt guardián közbejöttével sikerült magát igazolnia; de a nép ily féltékenységén nem kell csudálkoznunk, s azt nem lehet értelmi korlátoltságuk rovására feltudnunk, 33 ERDÉLYI Lajos 1993. 16., 23., 25. 34 ERDÉLYI Lajos 1993. 27. 35 ERDÉLYI Lajos 1993. 26. A fennmaradt értékes fényképeket a következő művekből ismerhetjük meg: ORBÁN Balázs 1971, 1993,2000. 36 ORBÁN Balázs III. 1869. 126-127., VI. 1873. 199-200. 37 ORBÁN Balázs II. 1869. 47.; idézi: ERDÉLYI Lajos 1993. 23. 38 ORBÁN Balázs II. 1869. 132.; idézi: ERDÉLYI Lajos 1993. 17. 552

Next

/
Oldalképek
Tartalom