XIII. Kerületi Hírnök, 2015 (21. évfolyam, 1-24. szám)

2015-05-14 / 10. szám

)0I^ERÜ^=T^ÍRNŰI^|^^^j5^ÁJU^^l Sport 11 Bajnokság Küzdősport kicsiknek Birkózó ovisok Az önkormányzat sportkoncepció­ja tágan értelmezi a sport fogalmát, mely magában foglalja a testneve­lés és sportkultúra valamennyi te­rületét. A helyi óvodák rendszere­sen igénybe veszik az intézményen kívüli sportlétesítményeket is, melynek egyre nagyobb a jelentő­sége az óvodai testnevelésben, mozgásfejlesztésben. A kerületi óvodások körében egyre népsze­rűbbek a Vasas SC birkózó szak­osztálya által tartott küzdősportok. A birkózófoglalkozásokat szak­képzett oktatók vezetik, melyre az 5-6-7 éves gyermekek heti egy al­kalommal járnak. Minden évben versenyt is szerveznek a kicsiknek, idén 200 gyermek jelentkezett, melyből 120-an kerültek be a má­jus 7-ei óvodás birkózóbajnokság­ra. Nyolc súlycsoportban számos egyéni győztest ünnepelhettek a pedagógusok és a társak, míg csa­patversenyben a Pitypang Tagóvo­da büszkélkedhet a legjobb ered­ménnyel, a dobogó második fokára a Mese Tagóvoda növendékei áll­hatták, a bronzérmesek a Futár ut­cai gyerekek lettek. A kerületi óvodások körében egyre népszerűbbek a Vasas SC birkózó szakosztálya által tartott küzdősportok Optika INGYENES SZEMVIZSGÁLAT Vegye kézbe engedményét! A kedvezmény a keret árából a kockákkal dobott értéknek megfelelő százalék! LEHEL Piac, Emelet (a mozgólépcsőnél) Hétfő-péntek 9-00-18.00 ■ szombat 9-00-13-00 Telefon: 288-6960 Angyalföldi pálmafák Kiss, a kétszer 9-es Csúcsra járt a Fáy utca futball- együttese 1983 tavaszán, a csepeli matiné után a lapok egyöntetűen azt írták, hogy „a legjobb napjaira emlékeztető játékkal rukkolt ki a Vasas”. Amúgy ritka vonzalom volt abban az időben a vasárnap dél­előtti meccsek iránt, mert a „sziget­városi” mérkőzéshez hasonlóan az FTC-MTK öVök rangadó (2-1) is 11 órakor kezdődött az Üllői úton. Négy nappal korábban a Fe­rencváros és a Vasas egymás ellen játszott (Népstadion, 35 000 néző). De még hogy! „A nagyszerű rang­adón nyújtott örvendetesen magas színvonalú teljesítményéért mind­két csapat dicséretet érdemel” — szögezték le a korabeli tudósítás­ban, és az amúgy is különleges ta­lálkozó további sajátossága volt, hogy a Népsport a vesztes együttes vezéregyéniségét nyilvánította a mezőny legjobbjának. Az oldalvo­nal mellől is kapura rúgó, s onnan felejthetetlen gólt szerző Kiss László 9-es osztályzatot kapott, jól­lehet szédítő alakításának tető­pontja (3-2) után az FTC fordított. Szintén nem akárhogyan. Néhány perccel a „taccs-downt” követően Kiss kicselezett minden­kit, akit lehetett, majd a tizenhato­son belül Rab Tibor elbuktatta a szlalomozó csatárt. A tizenegyest azonban Várady Béla mellélőtte, és a hajrában előbb Takács László egyenlített, aztán az utolsó percben a finoman emelő Nyilasi Tibor a győzelmet is megszerezte a kis hí­ján a padlóra kerülő zöld-fehér együttesnek (3-4). Azt hitte az ember, a már-már megnyert derbin elszenvedett vere­ségnek súlyos lélektani hatásai lesznek, de Csepelen sok minden látszott a Vasason, csak letörtség nem. Kiss és Várady megint fősze­repet vállalt, de most mindkettő po­zitívat. (Bár a bombázó Bé­la az FTC ellen sem ját­szott rosszul, sőt ő szerezte a mérkőzés első gólját.) Kiss ép pen Várady váratlanul oldalra gurított szabad­rúgásából lőtte az angyal földiek második gólját (1-2), hogy aztán súgó legyen a harmadik­nál... Az első félidő utolsó előtti percében újabb Vasas-szabadrúgás következett — a csepeli védők soha nem tartoz­tak a galamblelkű fiúk közé még­pedig a kezdőkörnek a házigazdák kapuja felőli részéről. Kiss azt tanácsolta Váradynak, rúgja olyan távolra a lab­dát, amilyen messzi­re csak tudja — aztán jön a szünet —, ám tá­madótársa azt válaszol­ta, hogy a csepeli háló mö­gött is háló van, ráadásul az négy­öt méter magas... Mivel a fölé kül­deni a lasztit (ne feledjük: vagy öt­ven méterről) még Váradynak is sok volt, a gólgyáros elhatározta: megpróbál kapura lőni, hátha... Mit gondolnak, mi történt? Idézet a Népsport akkori leírásából: „Bal belső rüszttel akkora gólt rúgott, hogy a labda kipúposította a hálót.” Ezzel lett 3-1 a Vasas javára, majd a második félidőben Kiss húsz perc alatt újabb két gólt ért el — az egyiket büntetőből, miután a tizenegy méterről átmenetileg bi­zonytalan, ötvenről már biztosabb Várady bölcsen átengedte neki a ti­zenegyes értékesítésének lehetősé­gét —, és az 5-2-es angyalföldi győ­zelem után bekövetkezett az, ami addig sohasem: egy játékos kétszer egymás után 9-est kapott a Nép­sporttól. A káprázatos Kiss - aki mostanában (ön)ironikusan azt emlegeti, hogy az utóbbi évtizedek során egyre inkább meggyötört szurkolók emlékezetében minden nappal jobb és jobb futballista lesz —Váradyval együtttönkre tette Ko­vács Attila kapust, viszont hozzájá­rult Illovszky Rudolf gyors felépü­léséhez, mert a mester lábát a mér­kőzés előtt operálták meg érelzáró­dás miatt. A találkozó lefújásakor, három­negyed egy tájban a XIII. kerületi piros-kék drukkerek vidáman éne­kelték: „Angyalföldi srácok megint győztek, két gól ellenében ötöt lőt­tek...” Mivel volt lakás a csepeli lakóte­lepen, amelyben már tálalták a le­vest, jó ebédhez szólt a nóta. ■ Hegyi Iván, a Népszabadság ROVATVEZETŐJE Csepel-Vasas 2-5 (1-3) Csepel, 8000 néző. Jv.: Hartmann. Csepel: Kovács - Varga, Kőhalmi, Godán, Gálhidi - Kelen, Paksi (Vincze, 66.), Lazsányi - Tulipán, Dékány, Budavári. Vasas: Kakas - Farkas Tibor, Híres, Rácz, Csima (Lukács, 44.) - Birinyi (Seres, 78.), Komjáti, Birkás - Kiss, Izsó, Várady. Gól: Izsó (10.), Kelemen (18.), Kiss (36., 50. és 65., a második 11-esből), Várady (44.), Dékány (80.).