XIII. Kerületi Hírnök, 2014 (20. évfolyam, 1-24. szám)

2014-02-06 / 3. szám

XIII. KERÜLETI HÍRNÖK 20 I 4- FEBRUÁR 6. Sport Angyalföldi pálmafák Akár a körúton: négyes, hatos egutóbbi számunkban meg­ígértük, hogy az 1961 telén rendezett Vasas-Csepel edző- meccs (3-2) után felelevenítjük a tavaszi „igazit” is. Elvégre arra csaknem tízszer annyian — 14 ez­ren - látogattak ki, mint a gya­korló találkozóra, mivel komoly esély volt rá, hogy a Vasas átve­szi a vezetést a táblázaton a hosz- szú ideig az első helyen álló Új­pesttől. Ehhez győznie kellett, s bár negyven percig nem sikerült gólt szereznie, az első félidő haj­rájában olyan bemutatót tartott, mint az azokban a napokban Bu­dapesten turnézó Harlem Globetrotters. Az amerikai kosárlabdacirkusz tagjait a minden idők harmadik legjobb Globetrotters-artistájá- nak választott George Meadow­lark Lemon, a Vasas csapatát pe­dig az ugyancsak labdaművész Machos Ferenc vezérelte. Utóbbi négy gólt ért el, és persze ő lőtte a „jégtörő” elsőt is, melyet négy percen belül még kettő követett. Előbb - ki más? - Machos átadá­sát az akkor még csatárként fut­ballozó Ihász Kálmán pazar moz­dulattal a hálóba sarkazta... Itt álljunk meg egy pillanatra. Mert a húszesztendős gólszerzőről azt írták a meccs után: „Meglehető­sen tartózkodóan játszott.” Mi lett volna, ha csak kicsit is bát­rabb? De a Fáy utcában senki nem tűnődött ezen, mert a pará­dés megoldást gyorsan követte egy nem különben látványos Ba­kos Sándor, Farkas János, Machos akció, melynek végén már 3-0 volt az állás. Lehetne mondani, a Csepel­nek jót tett a szünet. Csak hát az nem lenne igaz, mert a helyzet később sem válto­zott. Farkast elbuktatták, a tizen­egyest pedig Machos a helyére küldte; aztán Kékesi Mihály cse­lezte ki az egész csepeü védősort, majd önzetlenül továbbpasszolt Machosnak, aki elmélyítette a lelkiismeret-furdalást Ughy Ti­borban. A csepeli labdarúgó ugyanis azt a feladatot kapta, hogy kapcsolja ki a játékból a kö­zépcsatárt. A küldetést - mi taga­dás - nem sikerült maradéktala­nul teljesítenie... Miként az a taktikai húzás sem vált be telje­sen, hogy a 9-es mezben, center­ként a pályára küldött Rottenbiller Istvánt rendelték hátra Farkas „bodyguardjának”. Ihász Kálmán bukfencet vet a esepeli kapu közelében. Igazából azonban a vendégek álltak fejre értékesítve fordított 3-2-re Pé­csett. Másnap azt jelentette a címol­dalán aNépsport: „AVasasabaj- nok!” Az újságírók amúgy is jóked- vükbeji voltak: a pécsi meccs napján rendezett SZÜR-on — Vándor Kálmán és Várkonyi Sándor főszereplésével - 4-2-re legyőzték a színészeket. Az újpestiek és a komédiások egyaránt elszúrták... Hegyi Iván, a Népszabadság rovatvezetője A tizenkilenc éves extraklasz- szis-jelölt gólt ugyan nem szerzett, de a büntetőt az ő kiugrása, a hatodik gólt pedig az a finom átadása előzte meg, amelyet Kékesi továbbított a hálóba (6-0). A forduló után így festett a tabella él­mezőnye: 1. Vasas 34 pont, 2. Újpest 33,3. MTK 31. Az osztrákok ellen készülő vá­logatott keretekbe pedig tíz an­gyalföldi játékost hívtak meg. Az A-ba invitálták Szentmihályi Antalt, Sárosi Lászlót és Machost, a B-be Mé­szöly Kálmánt, Berendy Pált, Mathesz Imrét és Farkast (erős „második sor” volt...), míg az U-ba Ihászt, Bakost, Kékesit. Közülük Machos gól­passzt adott Göröcs Jánosnak a nagyok találkozóján (2-0), Mathesz szerezte a B csapat első gólját (2-1), Kékesi pedig duplá­zott az utánpótlás-meccsen (4-0) .Jól mondta Szalay István, a Csepel edzője: „Szerencsés ösz- szetételű a Vasas csatársora. A négy fiatalnak kiváló karmes­tere a tapasztalt Machos.” A center a piros-kékek követ­kező bajnoki mérkőzésén megint sziporkázott, és 1-2 után húszmé­teres bombalövéssel, majd Bundzsák Dezső passzát érzéssel Vasas-Csepel 6-0 (3-0) Fáy utca, 14 000 néző. Jv.: Virág. Vasas: Szentmihályi - Kárpáti, Mészöly, Sárosi - Ba­kos, Berendy- Mathesz, Kékesi, Machos, Farkas, Ihász. Csepel: Tóth I - Kóczián II, Mednyánszky, Takács - Ughy, Kleibán - Kalmár, Kisuczky, Rottenbiller, Pál II, Németh. Gól: Machos (4144., 54. - I I -esből, 74-), Ihász (42.), Kékesi (77.). Elhunyt az ezüstcipős csatár Életének 61. évében vá­ratlanul elhunyt Várady Béla, a Vasas korábbi har­minchatszoros váloga­tott ezüstcipős csatára - adta hírül az mlsz.hu. A kiváló labdarúgó 1953. áp­rilis 12-én született a Borsod megyei Gömörszőlösön, 1970- ig a Putnoki Bányász, majd 1970-71-ben az Ózdi Kohász já­tékosa volt. Tizennyolc évesen került a Vasashoz, ahol rövid megszakítással 1985-ig játszott. Az 1970-es években ő volt a pi­ros-kékek első számú csatára, 338 bajnoki mérkőzésen 174 gólt rúgott. A kapusok és a sor­falba álló védők valósággal ret­tegtek iszonyatos erejű szabad­rúgásaitól. Legjobb idénye az 1976- 1977-es volt, amikor is a Vasas bajnoki címet szerzett. A bal­szélső elnyerte a gólkirályi cí­met, s egyúttal európai ezüstci- pős is lett. Várady Béla ezenkí­vül kétszeres Magyar Népköz- társasági Kupa-győztes (1973, 1981) és tagja volt a Közép-eu­rópai Kupa-győztes együttes­nek is. Később, 1983 és 1985 között a francia Tours csapatában fut­ballozott, majd visszatért An­gyalföldre, de hamarosan a Vá­ci Izzóhoz szerződött. Pályafu­tása „levezető” részében az osztrák UFC. Pama, és itthon a harmadik vonalban jeleskedő Magyar Kábel futballistája volt. A válogatottban 1972-ben mutatkozott be, 36 mérkőzésen 13 gólt szerzett, utoljára 1982- ben ölthette fel a címeres mezt. Három évvel ezelőtt, 2011- ben a Vasas örökös bajnoka lett, és 2012. augusztus 25-én róla nevezték el a putnoki sportköz­pontot. Várady Bélát a Magyar Lab­darúgó Szövetség saját halottjá­nak tekinti. N.L