Kelet-Magyarország, 1996. június (53. évfolyam, 127-151. szám)

1996-06-10 / 134. szám

SPORT, 1996. június 10., hétfő Túl a kezdőrúgáson Szombaton rajtolt a tizedik EB-döntő UEFA Euro96 lErujjIajul London-Nyíregvháza (MTI-KM) — Mi‘kell a férfiembernek nyáron? Pár hideg sör, és jó foci­meccs. Közel egy hónapig élvezkedhetnek majd a labdarúgás szerelmesei, a serről persze maguknak kell gondoskodniuk, a fo­cimeccseket a szombaton kezdődött Európa-bajno- ki döntő szolgálhatja. A tizedik konti­nensbajnoki dön­tő nyitómeccsét a sportág szentélyé­nek számító a londoni Wembley-stadionban ren­dezték. Terry Venables, a hazaiak szövetségi kapitá­nya nem kis meglepetést okozott azzal, hogy kihagy­ta a csapatkapitány Plattét kezdőegyütteséből. A sváj­ciaknál a német Dortmund színeiben bajnoki címhez jutott Chapuisat nem volt ott a kezdő tizenegyben; ez sem kis szenzáció. A-csoport. Ang­lia-Svájc 1-1 (1-0). A nyi­tómeccsek színvonalához képest azért jó kilencven perc végén végül a házigaz­dák örülhettek, hiszen az utolsó percekben Chapuisat a győzelmet is megszerez­hette volna a helvétek szá­mára. Gól: Searer (24. perc, illetve Türkiylmaz (11-es- ből. 83.). B-csoport. Spanvolor- szág-Bulgária 1-1 (0-0). Leedsben nem volt telt ház, pedig nem volt unalmas a pezsgő, két kiállítást is ho­zó meccs, amelyen a dön­tetlen igazságos. Gól: Al- fonzó (74.) illetve Sztoics- kov (11-esből, 66.). Piros lap: Pizzi (75.) illetve Hub- csev (71.). C-csoport: Németor­szág-Csehország 2-0 (2—0). Manchesterben ki­lencszer villant a sárga lap, ötször a németek kapták. Akik végig magabiztos já­tékkal simán hozták a győ­zelmet. Gól: Ziege (26.), Möller (32.). A D-csoport- ban a Dánia-Portugália ta­lálkozó lapzárta után ért vé­get. szuperválogatottat, az nem új. A svájci — közelebbről: zürichi — Sport című szak­lap formabontó módon már a rajt előtt közzétette „All Star”együttesét. íme: Vitor Baia (Portugália) — Sam- mer (Németország) — Onopko (Oroszország), Blanc (Franciaország), Maidini (Olaszország) — Sforza (Svájc), Möller (Né­metország), Del Piero (Olaszország), Boban (Hor­vátország) — Kluivert (Hollandia), Djorkaeff (Franciaország). John Major brit miniszterelnök azt mondta: túl kézenfekvő lenne az Eb legnagyobb játékose­gyéniségének a német Klinsmannt kikiáltani. — így hát különvéle­ményt formálok: a francia Djorkaeffvdgy az olasz Del Piero lesz a kontinensbaj­nokság két legfénylőbb csillaga. Anglia Gascoigne- nyal, Shearerrel és Ander- tonnal sokra viszi. Hogy mi ez a sok? Tippelni nem me­rek. Még egy dolog szól honfitársaim mellett: védel­me hermetikusan zár. Didier Des- champs, a francia labdarúgó-válo­gatott csapatkapi­tánya nem csak saját sport­ágában „aktív”. A Juventus francia középpályása vasár­nap egy horgászversenyen vett részt. A BEK-győztes futballista bottal a kezében egyelőre még nem olyan eredményes, mint a zöld gyepen; ugyanis semmi nem akadt a horgára... — Nem volt könnyű nap. Reméltem, hogy fogok pár lazacot, azonban egyet sem láttam... — értékelte saját teljesítményét a francia já­tékos. Már az Európa- bajnokság nyitó­napján megkez­dődtek a letartóz­tatások. Az angol rendőrség a nyitómérkőzés után két és fél órával 23 személyt vett őrizetbe. A letartóztatottak (15 angol és 8 svájci szur­koló) elleni vád: ittasság és jegyüzérkedés. Megsérült Rober­to Donadoni, az olasz labdarúgó- válogatott közép­pályása, így kérdéses, hogy az amerikában játszó olasz pályára léphet-e kedden, az Oroszország elleni liverpo­oli találkozón. Turkyilmaz büntetőből egyenlített a nyitómecs- csen AP-felvétel Hogy egy-egy futball világvetél­kedő után megvá­lasztják a torna legjobbjaiból összeállított Mai program: A-csoport: Hollandia-Skócia (tv, 17.30). B-csoport: Fran- ciaország-Románia (tv, 20.30.) A kötelező most nem volt nehéz NB II: Csehi és Németh elosztotta egymás között a négy hazai gólt Csehi (6) lő. Kétszer a kapuba is betalált hetett panaszuk, hiszen már a harmadik percben 2-0 lehetett volna, de Németh és Csehi is kihagyta helyzetét. Utána az ismét támadó szerepkörben játszó egykori válogatott veszélyeztetett, majd Göncz baloldali szabadrúgása után fejesből meg is szerezte a ve­zetést csapatának. Jött viszont a válasz, méghozzá az első ép­kézláb vendégakciót követő szögletből Bozó közvetlen kö­zelről egyenlített. A rekkenő hőségben látszólag a vásárhe­lyiek kezdtek hamarabb fárad­ni, ezt használta ki fél óra el­teltével Németh, aki Túróczi beadását a kapufa segítségével fejelte a hálóba, majd nem sokkal később egy nagyszerű Göncz-Kákóczki-Göncz há­romszögelést követően a sző­ke középpályás beadását vál­totta gólra a nyíregyháziak há­zi góllövőlistájának vezetője. A második félidőre Drobni sérülése miatt Kovács mester átszervezte csapatát, de ez sem zavarta meg a hazaiakat, hi­szen kezdés után Csehit Luc- zás csak szabálytalanul tudta szerelni a büntetőterületen be­lül. A 11-est a sértett talán ép­pen a húsz évvel ezelőtti Eb­emlékére, az akkor megcso­dált Panenka módjára értéke­sítette. Ami pedig ezután kö­vetkezett, az nem sok említést érdemel. A szurkolók tapssal köszöntötték a tavasszal elő­ször pályára lépő Domokost, feltűnő volt még, hogy a védő Kiss háromszor is távoli lövés­sel veszélyeztetett, illetve az, hogy a vendégek is előre me­részkedtek egy párszor. A vé­gén már csak az volt kérdéses, hogy megismétlődik-e a két csapat őszi mérkőzésének eredménye — akkor 5-1-re nyertek Némethék —, ám mi­vel Kákóczki. Németh és Do­mokos sem tudta gólra váltani helyzetét, maradt a háromgó­los diadal. Egy elszalasztott lehetőség NB II: Nem csak a meleg miatt kaphattak volna gutaütést Nyíregyháza (B. T.) — Ha van tét nélküli mérkőzés, akkor a vasárnapi nyíregyházi másodosztályú találkozó ebbe a sorba tarto­zott. A hazaiak a hetedik hely megszerzéséért vete­kednek, a vásárhelyiek pedig már hetekkel ezelőtt kiestek. Mindez a nézőszámon is meglátszott, a kánikulai hő­ségben szinte meg lehetett volna számolni a mérkőzésre kilátogatókat. Nyíregyházi FC-Hódmező- vásárhely 4-1 (3-1). Városi Stadion, 300 néző, v.: Mezei (Láncíos, Nyilas). NYFC: Fé­ké — Drobni, Szatke, Kiss — Túróczi, Kovács, Unchiás, Göncz — Németh, (£sehi{Ká- kóczki. Edző: Kovács János. Hódmezővásárhely: Soós — Márta — Luczás, Talmácsi, Bánfi — Sipos, Varga, Csáki, Mucsi — Fazekas, Bozó. Edző: Pataki Tamás. Csere: Drobni helyett Sira (a szünetben), Fazekas h. Szűcs (56. perc), Csehi h. Do­mokos (60.), Kákóczki h. Herczeg (75.), Mucsi h. Ba­logh (77.). Gól: Csehi (19.), Bozó (21.). Németh (31.), Németh (39.). Csehi (11-esből. 49.). Sárga lap: Unchiás (22.), Csáki (64.), Talmácsi (76.), Balogh (82.). — Minden azon múlik majd, hogy milyen lesz a kez­désünk — hangsúlyozta még jóval a találkozó előtt Kovács János, a hazaiak mestere. Mert bizony ebben a találkozóban úgymond benne volt a nagy­arányú nyíregyházi győzelem, de a nyögvenyelős (lásd a vá­sárhelyiek Tiszavasváriban ví­vott mérkőzését) kilencven perc lehetősége is. Nos, a kez­désre a hazaiaknak nem is le­Sényő (KM - M. L.) — Két kecseke- méti hazajött! Va­sárnap délután a jobbik Hirös-városbeli NB Il-es csapat látogatott Sé- nyőre, és az együtteséből ketten is hazajöttek. A kis- padon az a Dajka László ült, aki Kisvárdáról indult és lett nagyszerű játékos immár szakvezető. Hazajött Ró­zsákba az a Bücs Zsolt, aki viszont most nem játszhatott a sárgák miatt. FC Sénvő-Kecskeméti TE 1-2 (1-1). Sényő. 800 néző. v.: Bede (Vámos, Rad­vánszky). Sényő: Mező — Torda. Barna M.. Stefanik — Bemáth. Kovács, Rubóczki. Horváth. Paulik — Tóth. Ba­logh T. Edző: Falatovics László. KTE: Kopsitz — Má- rics, Balogh G.. Faragó — Vi- rágh, Pintea, Raducu, Bende, Sass — Barna Cs., Major. Edző: Dajka László. Csere: Balogh T. helyett Lelt (61. perc), Sass h. Farkas, Pásztor h. Laczina (mindkettő 68.). Stefanik h. Ványi (83.). Kovács h. Svelta (87.). Gól: Major (13.). Kovács (I Les­ből. 17.). Barna Cs. (75.). Sár­ga lap: Faragó (17.). Kiállít­va: Faragó (55.). A nagy kánikula ellenére fürgén kezdtek a csapatok, és ez a lendület sokáig tartott. így aztán nem unatkozott a közön­ség, a 13. percben pedig bosszankodtak a sényői szim­patizánsok. Egy baloldali szögletnél Mező bizonytalanul lépett ki a kapujából, az egy­koron nyíregyházi színekben is játszó Major pedig nem hi­bázott, a kapuba fejelt. A kö­zépkezdés után azonnal egyenlíthettek volna a sényői- ek. ám Bemáth nagy ziccer­ben a kapusba rúgta a labdát. Jó három perccel később egy szép hazai akció után ugyanezt tette, ám a visszapattanó lab­dái már nem tudta megszelídí­teni, mert Faragó ellökte. A jogos büntetőt Kovács bizto­san (kapus jobbra, labda balra) értékesítette. Ezzel minden kezdőhetett élőiről. A labdát többet birtokolták a rutinosabb és képzettebb vendégek, ám a hazaiak sem játszottak rosszul Kovács adott pár szép labdát, ám a befejezésekkel gond volt. A frissítő szünet után jó tíz perc telt el, amikor a kiugró Tóthot Faragó utolsó védőként hátulról megfaragta a 16 vo­naltól nem messze. Bede egy­ből a pirosat mutatta fel a ko­rábban már besárgult kecske­métinek. Na ez megvan — gondolhatták a sényőiek. Nem játszott rosszul a csapat, vol­tak helyzetek, ráadásul immár emberelőnybe is kerültek. Az­tán csak nem akart megszület­ni a nagyon óhajtott vezető gól. Pedig akadt rá lehetőség. Es jött a hideg zuhany! A szo­katlanul bizonytalannak tűnő Mező ismét rosszul lépett ki a kapuból és a jobbról érkező labdát Barna Csaba fejelte a kapuba. Váratlan változás: ve­zettek a vendégek! Nem sok­kal később Bernáth harmadik ziccerét is kihagyta (a kapufa is segített a kecskemétieknek), majd Paulik kapáslövése halt el a kapus kezébe. És bekövet­kezett az, amire az első hatvan perc és a kiállítás után nem­igen lehetett számítani: nyer­tek a vendégek. A nagy meleghez képest ki­fejezetten jó iramú és érdekes meccset láthattak a nézők. A hazaiaknál hiányzott két biz­tos pont. a két szélsőhátvéd (Czap és Sin ka). Ennek ellnére jól játszottak Kovácsék. és a helyzetek alapján több góllal nyerhettek volna. Sajnos a ko­rábban barvúrokkal pontszer­zéshez hozzájáruló Mező kis­sé bizonytalankodott, és ez sokba került. Persze nem ezért kaptak ki a hazaiak, hanem azért, mert nem tudtak élni a lehetőségekkel és elpuskázták a helyzeteket. Aztán amíg a vendégeknél frissítést jelentet­tek a cserék, nem tűnt jó hú­zásnak a lelkes Balogh lecse­rélése, mert Lelt nem váltotta meg a világot. Mindent egybe­véve bosszantó, hogy jó játék­kal. elkerülhető gólokkal ka­pott ki a sényői együttes. Ez­zel nagy lehetőséget szalasz­tottak el a hazaiak. Falatovics László: Miköz­ben kihagytuk a helyzeteket, egy elkerülhető góllal kikap­tunk. Dajka László: Tíz emberrel nagyon meleg perceket éltünk át. szerencsére a pár szép tá­madásunk egyikél sikerült pontosan befejezni. Balázs Attila felvétele A kötelező győzelem a leg­nehezebb — tartja a labdarú­góközhely. Fél óráig úgy tűnt, hogy ez ezúttal is beigazoló­dik, ám a kapu előtt most jóval határozottabb nyíregyháziak fittyet hánytak a fenti állításra. Ha jó játékkal nem is, gólok­kal és pár szép akcióval szóra­koztatták a legutóbbi mérkő­zéshez képest siralmas képet festő lelátón helyet foglalókat. A vásárhelyiek becsülettel igyekezetek, de tudásukból többre nem futotta. Kovács János: Megszüle­tett végre a nagyon várt győze­lem, bár a kapu előtti helyze­tekben továbbra is javulnunk kell. Pataki Tamás: Úgy látszik, játékosaim fordítva nézik a ta­bellát, mert három-négy em­berem olyan könnyelműen ját­szott. mintha csak mi lennénk az elsők. Amúgy, teljesen megérdemelt a hazaiak győ­zelme. Graf és Kafelnyikov Párizs (MTI) — Német és orosz sikerrel fejeződött be a francia nyílt teniszbaj­nokság. a Roland Garros Párizsban. Szombaton a női egyes döntőjében az el­ső helyen kiemelt német Steffi Graf (képünkön) nyert a spanyol Arantxa Sánchez-Vicario ellen. A vasárnapi férfi finálé­ban Kafelnyikov és a német Stich csatázott. Az orosz a játszmák végén rendre job­ban összpontosított, így szintén nagy csatában, de három játszmában szerezte meg a győzelmet.