Kelet-Magyarország, 1981. június (41. évfolyam, 126-151. szám)

1981-06-18 / 141. szám

8 KELET-MAGYARORSZÁG 1981. június 18. HALLE: a 3. nemzetközi férfi és női sakkfesztiválon az első fordu­lóban a férfiak között Hazai sö­téttel remizett az NDK nemzet­közi nagymesterével, Vogttal. A nők mezőnyében rajtolt Kas Ri­ta vereséget szenvedett NDK-beli ellenfelétől, Kellertől. Befejeződött a küzdelem a labdarúgó NB l-ben Bravúros győzelemmel zárta az idényt a 7. helyezett Nyíregyházi VSSC Bajnok: az FTC, kiesett: a Kaposvár, az MTK-VM és a Dunaújváros Szerdán befejeződtek a küzdelmek a labdarúgó NB I- ben. A találkozók a még vitás kérdésekre megadták a vá­laszt. Az már korábban eldőlt, hogy a Ferencváros meg­nyerte a bajnokságot, a második hely sorsa azonban a Tata­bánya—Videoton és a Vasas—Nyíregyháza mérkőzéseken dőlt el. Külön örömünkre szolgál, hogy a szabolcsi csapat ebbe a kérdésbe jelentősen beleszólt, hiszen az ezüstéremre pályázó Budapesti Vasast verte meg otthonában. A Tata­bánya is győzött és így méltó helyre jutott a bajnokság ezüstérme. A kiesés a Kaposvár—FTC és a Diósgyőr—Rába ETO mérkőzésen dőlt el. Mindkét találkozó döntetlenül végző­dött, s ez a Diósgyőrnek kedvezett. így az NB I-től a ko­rábban búcsúzott Dunaújváros, MTK-VM méllett a Kapos­vár kényszerült alacsonyabb osztályba. Gólszüretet hozott a Volán—Békéscsaba, és a Pécs—Zalaegerszeg mérkőzés. Budapesten a Fáy utcában Győri játékvezetése mellett ötezer néző előtt került sor a Vasas—NYVSSC-találkozóra. KYVSSC—Vasas 2:0 (1:0) NYVSSC: Szendrei — Pó­lyák, Szűcs, Szekrényes, Cséke — Kléninger, Moldván, Gáspár — Kiss M., Fecsku, Czeczeli. Edző: Temesvári Miklós. Vasas: Mészáros — Török, Híres, Komjáti (Kántor), Rácz — Hegedűs, Halász, Zombori — Rixer, Kiss L., Izsó. Edző: Bundzsák Dezső. A mérkőzés előtti sajtótá­jékoztatón Simon János, a Vasas labdarúgó-szakosztá­lyának elnöke így értékelte a Fáy utcai gárda éves teljesít­ményét: — A második hely — amennyiben meglesz — na­gyon szép eredmény. Ennek ellenére nem vagyok elége­dett, mert a bajnoki címet mi vesztettük el, amikor hazai pályán kikaptunk Debrecen­től, valamint pontot vesztet­tünk a Pécsi MSC és a Tata­bányai Bányász ellen. A ka­posvári vereségről nem is be­szélve ... A Vasas—NYVSSC találko­zó esélyeit a két edző így la­tolgatta: — Nekünk létfontosságú a győzelem — mondta Bund­zsák Dezső. — Bár igaz, ne­héz lesz, én l:0-lal örömmel kiegyeznék. el. Aztán Fecsku lesről in­dult, a bírói sípszó azonban megállította. Az ötödik perc­ben viszont gólhelyzetet ala­kított ki első támadásánál a Vasas. Zombori lépett ki a védők közül, de az ötös sar­káról leadott lövése a vető­dő Szendreiről kipattant. Fo­kozatosan átvette az irányí­tást a hazai csapat. A tizedik percben Kiss László átadását Zombori 12 méterről nagy helyzetből mel­lé lőtte. Három perccel ké­SZENDREI JÖZSEF sőbb két szögletet rúgott a Vasas, eredmény nélkül. A másik oldalon Moldván 18 méterről lőtt mellé. A 16. percben Kiss László elől Fecs­ku az utolsó pillanatban adott haza. MOLDVÁN MIKLÓS balszélső beadását öklözte ki. A 36. percben Zombori szög­letét Híres fejéről szedte le Szendrei. Kapujához szorult a Nyíregyháza. A 40. percben Török szöktette Kiss Lászlót, aki 14 méterről mellé lőtt. Egy perc múlva sakk-matt volt a vendégvédelem, Ha­lász Kiss Lászlóhoz passzolt, a válogatott csatár azonban 8 méterről óriási helyzetből fölé emelt. A 45. percben gyors ellentámadást követően megszerezte a vezetést az NYVSSC. Fecsku kapott jó labdát az ötösön Kiss Mik­lóstól és higgadtan lőtt a ka­pu jobb oldalába, 1:0. Szünetben cserélt a Nyír­egyháza, a gólszerző Fecsku helyzett Pető jött be. A hazai­ak vezették az első támadást, Izsó azonban 12 méterről mellé lőtt. Az 50. percben Győri játékvezető Szendrei kapujától 18 méterre szabad­rúgást ítélt a fővárosiak ja­vára. Izsó legurította a lab­dát, Kiss László lőtt kapura, Szendrei azonban bravúrral mentett. Két perc múlva He­gedűs helyett Farkas folytat­ta a játékot. Támadásban maradt a Vasas. A 60. perc­ben Farkas faképnél hagyta a védőket, tíz méterről lőtt, s labdája a jobb oldali lécről pattant ki. A 67. percben a sérüléssel bajlódó Kiss Miklós helyett Lechner lépett pályá­85. percben kapu előtti kava­rodás után Pólyák a gólvonal­ról önfeláldozó vetődéssel a mezőnybe fejelte a labdát. Két perccel a befejezés előtt Török jól adott be, Kiss László öt méterről fejelt ka­pura, Szendrei azonban bra­vúrral védett. Az NYVSSC szokásos ide­genbeli taktikájával lépett pályára, biztonságos védeke­zésből gyors ellentámadások­kal kísérletezett. Ez kétszer be is jött, igaz közben a Va­sas nagy helyzeteket hagyott ki. A nyíregyháziak végül teljesen megérdemelten győz­tek és fosztották meg a fővá­rosiakat az ezüstéremtől. A mérkőzés lefújása után Szántó György, a Képes Sport főszerkesztő-helyettese adta át az ADIDAS-felszerelést a SZEKRÉNYES ANDRÁS nyíregyháziaknak, akik a Ta­tabányával együtt a legkeve­sebb gólt kapták az NB I- ben. Tatabányán egyébként hasonló díjátadásra került sor. Az NB I 34. fordulójának eredményei: Kaposvár—Ferencváros 1:1, Tatabánya—Videoton 2:0, Csepel—Debrecen 1:1, Volán SC—Békéscsaba 4:4, Dunaúj­város—MTK-VM 2:2, Bp. Honvéd—Újpesti Dózsa 0:0, Pécs—Zalaegerszeg 5:1, DVTK — A Vasas jobb csapat, egyértelműen esélyes, de azért mi nem adjuk fel — fejte­gette Temesvári Miklós, aki a sajtótájékoztatón bejelen­tette: az idény végén megvá­lik a nyíregyházi klubtól és az Újpesti Dózsa vezető ed­zője les?. Aztán Almási László, a Ké­pes Sport munkatársa tudat­ta: magával hozta a hetilap díját, amely a legkevesebb gólt kapott együttesnek jár. Remélte, hogy az NYVSSC- nek átadhatja majd az ADI­DAS-felszerelést. Nyíregyházi támadások ve­zették be a mérkőzést. A má­sodik percben Czeczeli bal oldali szabadrúgása okozott izgalmat, de a beadás mélyre sikerült, a társak nem érték A 21. percben Izsó beadá­sát Kiss László az ötösről a felső lécre fejelte, majd a visszapattanó labdát a me­zőnybe vágták az NYVSSC védői. A 23. percben Czeczeli alapvonalról leadott szabad­rúgása a léc mellett centimé­terekkel zúgott el. Nem sok­kal később Moldván hagyott ki óriási helyzetet. Czeczeli átadását követően szemben állt Mészárossal, de nem tud­ta mellette elhúzni a labdát. Élénkebb lett a játék. A 28. percben Fecsku pontos indí­tásával Moldván ugrott ki, de lövése mellé szállt. A má­sik kapunál Szendrei hárított Kiss László elől. A 32. percben Rixer lövését másodszorra védte a vendé­gek kapusa, majd utána a —Rába ETO 2:2. A 73. percben valóságos tű­zijáték alakult ki Szendrei kapuja előtt, de mindig akadt egy lelkes nyíregyházi védő, aki belevetődött a hálóba tartó lövésekbe. Végül pedig Kántorról mellé került a lab­da. A 70. perc után előbbre merészkedett az NYVSSC. A 77. percben jött is a második gól. Czeczeli beadását Szek­rényes vitte be a 16-osra, több jól csel után tisztára játszotta magát, és nagy nyu­galommal lőtt a jobb sarok­ba, 2:0. Az utolsó tíz percben tá- madgatott a Vasas, a vendé­gek azonban ügyesen véde­keztek. A 83. percben Hires került helyzetbe, lőtt, Szend­rei belevetődött a labda út­jába és szögletre mentett. A A BAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE 1. FTC 34 21 9 475-3351 2. Tatabánya 34 19 10 5 50-25 48 3. Vasas 34 18 10 6 68-38 46 4. Videoton 34 19 6 9 60-38 44 5. Bp. Honvéd 34 15 12 7 56-36 42 6. Debrecen 34 14 10 10 37-29 38 7. NYVSSC 34 11 16 7 30-25 38 8. U. Dózsa 34 10 16 8 53-49 36 9. Békéscsaba 34 13 10 11 51-48 36 10. Rába ETO 34 9 13 12 43-43 31 PMSC 34 9 13 12 43-43 31 12. Csepel 34 6 15 13 34-38 27 13. ZTE 34 10 7 17 52-70 27 Volán SC 34 8 11 15 39-57 27 15. Diósgyőr 34 5 15 14 28-50 25 16. Kaposvár 34 6 12 16 34-67 24 17. MTK-VM 34 4 14 16 34-60 22 18. Dunaújv. 34 4 11 19 34-72 19 Bagoly Dániel || Itelet­Inagyarország Az MSZMP Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5. 4401 Telefon: 11-277, 11-425, 11-525, 11-846 Telexszám: megyében 344, megyén kívül 73 344. Postacím: Nyíregyháza, Pl.: 47, 4401 Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5. 4401 Telefon hirdetésügyben: 10-150. Igazgató, főkönyvelő: 10-003, Pf.: 25 Felelős kiadó: Mádi Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 34,— forint, negyedévre 102,— forint, félévre 204,— forint, egy évre 400,— forint Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza NYÍRSÉGI NYOMDA Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 25 059 HU ISSN 0133—2058 RÁDIÓ 1981. június 18., csütörtök KOSSUTH RÁDIÓ 8,25: Romantikus muzsika. — 9,00: A csavargók. Részletek Ziehrer operettjéből. — 9,44: Zenevár. — 10,05: Thyl Eulen- spiegel kalandjai. Charles de Coster regénye rádióra alkal­mazva. — 10,36: Verbunkosok, katonadalok. — 11,00: Gastoldi madrigálok. — 11,19: Tessék a fizetés — elég lesz? ... A Vá­laszolunk hallgatóinknak kü­lönkiadása. — 11,39: .. . hogy hosszú életű légy a földön. Csák Gyula elbeszélésének rá­dióváltozata. III. rész. — 12,35: Ezt láttam. Riport. — 12,50: Zenemúzeum. Régi magyar énekesek albuma. — 13,49: Sza­badpolc. Világirodalmi könyv­szemle. — 14,19: Hollós Lajos fúvósmüveiből. — 14,40: Láto­gatóban a Szentlőrinci citera- együttesnél. — 15,10: A nagy­idai cigányok. 2. rész. Arany János hőskölteményének rá­dióváltozata. — 16,05: Cseres Tibor: Én, Kossuth Lajos. Könyvszemle. — 16,15: A Busch vonósnégyes játszik. — 17,07: Tatarozás. Riport. — 17,39: 30 éves a Rádiószínház. A Nagy Kaland. Gáli István hangjátéka. — 18,15: Hol volt, hol nem volt... — 19,15: Benjamino Gigli operaáriákat énekel. — 19,45: Kapcsoljuk a 6-os stúdi­ót. Századunk mesterműveiből. — 20,40: Nótaest. — 21,40: A Dunánál. Történelmi figyelő. — 22,20: Tíz perc külpolitika. — 22,30: Művésztalálkozó. Érzések, gondolatok zenehallgatás köz­ben. Vendégeink: Pártay Lilla és Würtz Ádám. — 23,30: Tar- dos Béla műveiből. — 0,10: Dóry József nótákat énekel. PETŐFI RÁDIÓ 8,05: Dalok a munkáról. — 8,20: Tíz perc külpolitika. — 8,33: Napközben. — 10,00: Ze­nedélelőtt. — 12,33: Nemzetisé­geink zenéjéből. Német népda­lok és táncmuzsika. — 12,55: Kapcsoljuk a győri körzeti stúdiót. A padlástól a múzeu­mig. — 13,25: Látószög. Ifjúsá­gi jegyzet. — 13,30: Frey: Kis mesék a zongorán. — 14,00: Színe-java. — 16,00: Népzene­kedvelőknek. — 16,35: Időseb­bek hullámhosszán. — 17,30: Segíthetünk? Az Ifjúsági Rádió műsora. — 18,33: Hétvégi pa­noráma. Ajánlóműsor sok mu­zsikával. 19,55: Slágerlista. — 20,33: Szociológiai figyelő. — 21,08: Ballagjunk gyorsabban. A rádió Kabarészínházának jú­niusi bemutatója a budapesti Eötvös gimnáziumból. II. rész. — 22,18: Johann Strauss ope­rettjeiből. — 23,15: Emlékezetes dzsesszhangversenyek. NYÍREGYHÁZI RÁDIÓ műsora (sz). — 18,10: Reklám. — 19,10: Tévétorna (sz). — 19,15: Esti mese (sz). — 19,30: Tv-híracjó (sz). — 20,00: Kisfil- mek a nagyvilágból (sz). — 20,25: A haladás ára (sz). — 21,15: Reklámpanoráma Borsod- Abaúj-Zemplén megyéből. — 21,25: Fiatalok órája (sz). — 22,25: Tv-híradó 3. (sz). — 22,35: A XXI. miskolci filmfesztivál díjnyertes filmjeiből (sz). 2. MŰSOR 20,01: A szegedi körzeti stú­dió műsora. — 20,40: önfelszá­molás (sz). — 21,45: Tv-híradó 2. (sz). — 22,05: Szemle. SZOVJET TV 17,00: A Nagy Honvédő Hábo­rú kezdetének 40. évfordulójá­ra. — 17,40: Hangverseny. — 17,05: Tévéfilm. III. rész. — 19,00: Tv-híradó. — 19,35: Ta­lálkozó az osztyantinói stúdió­ban. — A szünetben: A világ eseményei. — 21,30: Kárpáton- túli hírek. — 21,45: Teljesítjük a párt határozatait. — 22,05: Hangverseny. SZLOVÁK TV 8,55: Hírek. — 9,00: Iskolaté­vé. — 9,20: Beszélgessünk a ne­velésről. — 9,50: Hármunk tör­ténete. Szovjet film. — 11,05: Hírek. — 16,15: Iskolatévé. — 16,45: Hírek. — 16,50: Üjítók szombatja. — 17,10: Az ördög és a kacsa. Vidám tévéjáték. — 18,05: A házasság és a család. Tévésorozat. III. rész. — 18,30: Esti mese. — 18,40: Incheba 1981. — 19,20: Idő járásjelentés és műsorismertetés. — 19,30: Tv-híradó. — 20,00: Mogador lakói. Francia tévésorozat. IV. rész. — 21,00: Tudomány és a gyakorlat. — 21,50: Ez történt 24 óra alatt. — 22,05: Arany Prága 1981. — 22,15: Szórakoz­tató műsor. — 22,55: Hírek. ROMÁN TV 16,05: Iskolatévé. — 16,55: Kul­turális híradó. — 18,05: Egy mítosz nyomában. — 18,35: Rajzfilmek. — 19,00: Tv-híradó. — 19,25: Gazdasági figyelő. — 19,40: Fiatalok órája. — 20,30: A föld fejlődéstörténete. — 21,30: Népdalok. — 22,15: Tv-híradó. MOZIMŰSOR Krúdy mozi: A XX. SZÁZAD KALÓZAI (SZ.) Kert mozi: PIEDONE AFRI­KÁBAN (ol— NSZK) E. k.: 21 óra! Pénztárnyitás: 19 óra! Béke mozi: JOBB FÉLNI, MINT . . . (csehszl.) 17,00: Hírek, időjárás, lap­szemle. — 17,10: Kérni mindent szabad! Válogatás kívánságle­velek között. — 17,25: Tudás­műhely. Főzőkanál a laborban. Szerkesztő: Bálint Attila. — 17,35: Zenei hó-naptár. Szer­kesztő: Haskó József. — 18,00: Észak-tiszántúli krónika. — 18,15: Joe South énekel. —18,25 —18,30: Hírösszefoglaló, műsor­előzetes. MAGYAR TV 14,45: Iskolatévé. — 15,50: Je­lentés a fővárosi pedagógusta­nácskozásról. — 16,25: Hírek* — 16,30: Nagy folyók a történe­lem visszfényében (sz). —17,30: Tévébörze. — 17,40: Óvodások Móricz Zs. mozi: A TAJGA CSÁSZÁRÁNAK VÉGNAPJAI (SZ.) Kisvárda: Filmmúzeum. HA­LÁLOS TAVASZ (m.) E. k.: 14 és 20 óra! MÉRKŐZÉS (16 év!, m.) Mátészalka: A ZÖLDSÉGKE- RESKEDÖ (16 év!, NDK) Fehérgyarmat: RALLEY (sz.) Nyírbátor: RIPACSOK (14 év!, m.) Vásárosnamény: A HARMA­DIK TÍPUSÜ TALÁLKOZÁSOK I—II. (14 év!, am.) Nyitásra készen NYÍREGYHÁZA, 1981. JÜNIUS 23—28. Szerdán délután Nyíregyházán ülést tartott a XVII. Nyári Üttö- rő-olimpia bizottsága. A tanács­kozáson elhangzott: az előkészü­let befejeződött, az olimpia nyi­tásra kész. A nem egészen fél­éves előkészület idején több olyan milliós létesítmény született, mint a tiszadobi kajak-kenu pálya, a nyíregyházi stadion bővítése, amelyek a jövőben is jól szolgál­ják a sportot, a testedzést. A me­gye társadalmi, állami, gazdasá­gi szervei minden segítséget meg­adtak ahhoz, hogy az előkészü­let idejében befejeződhetett. Az ideutazás, a helyi közlekedés, az elhelyezés, ellátás, kulturális és szórakoztató programok megszer­vezése mind olyan szinten áll, hogy akár ma megszólalhatna a kezdést jelentő sípszó. Nyíregyháza fellobogózva, ün­nepi díszben várja az ország minden részéből érkező 2100 úttö­rőt és kísérőiket. Eddig is százak vettek részt társadalmi munká­ban az előkészítésben, a verse­nyek lebonyolításában pedig 1200 felnőtt működik majd közre. Az olimpia versenyszámai a városi stadionban, a volt vasutaspályán, a tanárképző főiskola #s.portléte- sítményeiben, Sóstón, az ipari szakközépiskolában, Baktalóránt- házán és Tiszadobon zajlanak. Az olimpiai központnak és a röplab­daversenynek a Nyíregyházi 19. számú Általános Iskola ad he­lyet. Az ünnepélyes megnyitóra június 22-én 19 órakor kerül sor a városi stadionban, ahol a ren­dező szervek telt házra számíta­nak. Tájékozódási futás Kitűnően szerepeltek a szabolcs- szatmári tájékozódási futók a Debrecenben megrendezett Szak- szervezeti Kupa országos váltó- versenyen, valamint az Alföldi Kupa egyéni viadalon. A váltó- versenyen a nyíregyháziak hár­mas kupagyőzelmet arattak, a Honvéd Bottyán SE két számban, a Konzervgyári SE pedig egyben nyert. Eredmények. Szakszervezeti Kupa váltóver­seny, férfiak, A-kategória: 1. Bottyán SE (Moravszky, Szokol, Hrenkó), 2. DVTK, 3. Haladás VSE. B-kategória: 1. Bottyán SE (Orosz, Kovács, Bartus), 2. MEAFC, 3. D. Műanyaggyári SE. Nők, B-kategória: 1. Nyíregyhá­zi Konzervgyári SE (Oláh, Kár­páti, Értei), 2. DUSE, 3. DVTK. Alföld Kupa, nők, 17—18, B-ka­tegória: 3. Oláh (Nyh, Mező­gazdasági Főiskola) 50:35,0. Fér­fiak, 21, A-kategória: 1. Mo­ravszky (Bottyán SE) 1:18,80. B- kategória: 2. Kovács (Bottyán SE) 1:03,31. C-kategória: 2. Boros (Nyh. Mezőgazdasági Főiskola) 36:55,0. FILM