Kelet-Magyarország, 1962. július (22. évfolyam, 152-177. szám)

1962-07-17 / 165. szám

Jól mutatkozott be a „szomszédkor* NB l-es csapata DVSC—Nyíregyházi Spartacus 6:0 (3:0) A Nyíregyházi Spartacus NB Il-es labdarúgó-csapata vasárnap Debrecenben a DVSC ellesi vívta Nyári Totó Kapa mérkőzését. A találko- aót igen nagyszámú nézőkö­zönség nézte végig. A nagy érdeklődés azonban az elő- mérkőzésnek szólt elsősorban, melyen az NB I-es „új DVSC” mutatkozott be a közönség­nek. A GÖCS etilen vívott barátságos mérkőzést, s szép játék után 3:2 arányban győ­zött Ez után került sor a nyíregyházi csapat szereplé­sére. A találkozót a két csapat az alábbi összeállításiban kezdte: DVSC: Papp — Molnár, Nagykaposi, Varsányi — Oláh, Tamás — Gálfl, Lá­zár, Kézi, Zilahi II, Csekő. Spartacus: Hargitai II — Gallé, Divinyi, Lakatos — Ig- néczi. Boros — Kovacsics, Pál, Tóth, Aranyi, Kaskötő. Az első támadást a nyír­egyházi együttes vezette, s Haskötő elől Varsányi csak az utolsó pillanatban tudott ■menteni. Változatossá vált a játék, de egyik kapu sem ke­rült komoly gólveszélybe. A 20. percben Lakatos megsé­rült A DVSC a 33. percben sze­rezte meg a vezetést. Eki»or Csekő közeli erős lövé­sét Hargitai II, csak a gólvonalon tül tudta el­csípni. 1:0. ' Két perc múlva ismét Csekő vezetett szép támadásit, s a rosszul kifutó Hargitai mel­lett a hálóba lőtt. 2:0. Nem sokkal ezután Kovaosács előtt nyílott gólszerzési alkalom, de erős lövése elkerülte a kaput. Pár perccel a félidő vé­ge előtt Zilahi lövését Hargitai Kézi elé ütötte Id, aki közelről beállítot­ta a félidő eredményét. 3:0. Szünetben mindkét csapat cserét hajtott végre. A DVSC-ben Gálfi helyett Sidó, a Spartacusban Lakatos he-] lyett Fáiky, s Hargitai II he­lyett, Hargitai I kapott he- j lyet. A második félidőben is a többet támadó DVSC irányí­totta a játékot A nyíregyhá­zi játékosok sokat pepecsel­tek a labdával, e nem is tud­tak komoly gólhelyzetet kiala­kítani. Ezzel szemben a DVSC gólra törő csatárai — ha védelmi hibákból is — helyzeteiket biztosan értéke­sítették. A .vendégek Fáky - két hi­bájából szerezhettek újabb gólokat. Egy alkalommal a nyíregyházi játékos Kézihez passzolta a labdát, aki habo­zás nélkül a kapuba továb­bított. 4:0. Egy debreceni támadás után röviden szabadított fel a védelem, s Lázár a megszerzett labdát a há­lóba lőtte, 5:0. Majd egy újabb debreceni támadás végén Oláh lövése a ka­pufáról pattant vissza, amelyet Csekő a hálóba lőtt. 6:0. A tervszerűbben, minden csapatrészében jobban játszó DVSC’ilyen arányban is meg­érdemelte a győzelmet. A debreceniek közül Papp, Var­sányi, Zilahi II és Csekő ját­szott kiemelkedően, a Spar- tacusból Divinyi, Boros, Kas­kötő és Kovacsics játéka di­csérhető. A Totó Kupa borsodi cso­portjában vasárnap az Ózdi Kohász és a Budai Sparta­cus összecsapása az ózdiak 2:0 arányú győzelmével vég­ződött. BORSODI CSOPORT 1. DVSC 4 3 1 — 13: 3 7 2. Ózd 4 2 — 2 1: 5 4 3. Budai S. 4 2 — 2 5: 7 4 I u. Elektromos—Dinamó 4. Ny.-háza 4 —- 1 3 2:12 1 112. Várpalota—Szekszárd A TOTÓ 28. heti eredménye ! 1. DVSC—Nyíregyhaza 1 6KI j 2. Ózd—Budai Spart. 1 2:0 j 3. Sz. Vasas—Dunaújv. X 4M» I 4. Cegléd—SZVSE 2 1:3 5. EVTK—Bp.Spart. 2 1:2 6. Szentendre—Lombik 1 2:0 ’-----------------------------------------^ 7. Traktor—Sz. MÁV. X 3:2 | 8. Pilisi B.—III. Kér. I 311 9. UFC—Csillaghegy x 1:1 I ' 10. Esztergom—Gázművek 1 4:0 11. Elektromos—Dinamó 2 1:2 12. Várpalota—Szekszárd x 2:2 Megbeszélések az új labdarúgó bajnoki rendszerről Csapatunk egyenrangú ellen fél volt MVSC—Nyíregyházi Munkás 2:1 (1:1) MVSC: Novak—Homo vies, Szabó, Péter—Zoller, Szarka— Marosi, Tóth, Deák, Gyetván, Dobos. Munkás: Rácz—Kábái Bod­nár, László II—Gajdos, Szász— Bálint, Gelics, Cseminczki, Eszenyi, Gerliczki. A hazaiak támadásával in- dúlrt a mérkőzés. Eszenyi el­futásai és Cseminczki távoli lövései jelentettek veszélyt az MVSC kapujára. Már a má­sodik percben csak nagy bra­vúrral tudott tisztázni a mis­kolci kapus. Később a ven­dégcsapat vezetett több gyors támadást, de a Munkás védel­me jól állt a lábán. Élvezetes és változatos ját< alakult ki. A miskolci csapat nagy becs­vággyal küzdött és a tizedik percben megszerezte a veze­tést Gyors támadás végén Do- Bos jói ívelt be középre, és Deák a meglepődött védők között a jobb sa­rokba küldte a labdát, 1:0. Később ismét a Munkás tá­madott, Cseminczki hatalmas Lövését csak nagy üggyel-baj- jal tudta kivédeni Novák. A 20. percben a fél vonal tájé­kán szabadrúgáshoz jutott a Munkás csapata. Szász ívelte előre a lab- » dát, Eszenyi jó érzékkel ugrott fel, két miskolci védő közzül fejjel maga elé tette a labdát és a vé­dőket lefutva a kimozduló kapus mellett a jobb sa­rokba rúgta a labdát. 1:1. (Szép csatár teljesítmény volt.) A gól után a miskolci csa­pat fokozta az iramot, de a Munkás egyenlő ellenfélnek bizonyult. A 30. percben Ge­lics kicselezve a védőket min­tegy 10 méterről a kapura lőtt, de Novák merész vető­déssel hárított. Azután a Munkás több jó támadást ve­zetett a vendégek .kapujára. Eszenyi átcselezte a védőket, az alapvonalról beívelte a labdát, beadása azonban el­szállt a csatárok feje fölött. Szünet után hat játékost cserélt a Munkás. A kaput László I. őrizte, míg a csa­patban helyet kapott Listván, Fodor, Havacs, Bíró, és Var­ga­Az „új” csapat nehezen me­legedett játékba, így a mis­kolciak vették át a játék irá­nyítását. A harmadik perc­ben Deák a kapufát találta el. A játék csapkodóvá vált, a támadások nem voltak olyan gördülékenyek, mint az első félidőben, Varga feltűnően lassú volt, Hudák pedig nagy lámpalázzal küzdött. A jobbhátvéd posztjára beállí­tott Listván pedig nagyon bi­zonytalanul kezdett. A 23. percben gól született. Marosi be­adását Gyetván fejelte a hálóba. 2:1. Ebben a játékrészben a mis­kolciak több veszélyes táma­dást vezettek, László I. több alkalommal nehezein tudott hárítani. Az utolsó tíz percben ismét feljött a Munkás, Veszélyes támadások alakultak ki. Hu­dák a jobbszélső helyéről ne­héz. szögből erős lövést kül­dött a* miskolciak kapujára, Novák csak kiütni tudta a labdát. Egy p^r<i múlva Esze- ni a kaputól íj 5 méterre tisz­tán kapta a lapdát, de a kapu fölé lőtt. A befejezés előtt néhány perccel Havacs 16- osról küldött 1 lövése a felső lécet súrolva hagyta el a já­tékteret. A barátságos mérkőzésen bajnoki küzdelemhez méltó iá­tok alakult ki. A miskolciak jobban kihasználták gólhely­zeteiket.. A Munkás teljesen egyen­rangú ellenfélnek bizonyult. Az MVSC-ből Deák. Szabó és Dobos játéka emelkedett ki, mág a Munkás csapatából Bszenyei, László II, Gelics és Havacs játéka érdemel dicsé­retet. Megkezdődött az idei világkai nokság Tizennyolc ország 241 vívója a páston Ifjúsági birkózóink kiharcolták a döntetlent Lenkei ti i csúccsal győzte le Henningert NDK —Magyarország 128:95 A wittenbergi úszóviadal második napján váratlan si­ker született. A 200-as férfi mellúszásban a németek nagy reménysége, Henninger in­dult, akitől biztos győzelmet vártaik. Lenkei azonban egyenletes, szép teljesítmény- nyel, új magyar csúccsal nyert. A 400 m-es vegyes­úszásban Egervári és Blank vívott párharcot, a magyar versenyző a gyorson sokkal Magyarország női kézilabdacsapata ötödik lett a Vfí-én Szépszámú közönség előtt játszotta le utolsó mérkőzé­sét a világbajnokságon a magyar együttes. A lányok meglehetősen idegesen, de nagyon lelkesein készültek er­re a mérkőzésre s végül is nagy küzdelem után 12:10-re győzték le a Szovjetunió együttesét. A magyar csapat ezen a mérkőzésen időnként már jól játszott. Az első percekben jól időzített rendszeri átékkal sikerült széthúzniuk az ellen­fél védelmét és ezúttal a helyzeteket sem hagyták ki. jobbnak bizonyult eflenfelé- nél, és így megérdemelten aratott győzelmet. Eredmények: 200 m. hát 1. Csikány 2:19,7, 200 m mell 1. Lenkei 2:39,7, 1500 m gyors 1. Katona 18:39,4 4x100 m-es gyorsváltó 1. Magyarország (Szlamika, Gulrich, Katona, Dohai) 3:49,L Nők: 400 m vegyes: 1. Eger­vári 5:38,7, 2. Blank 5:43,2. 400 m gyors: 1. Zimmermann 5:09,6, 400 m-es gyorsváltó 1. NDK 4:19,7, 2. Magyaror­szág 4:21,5. Sikerült a bemutatkozás Vasárnap a Kisvárdai Va­sas NB Ill-as labdarúgó-csa­pata a Debreceni MTK együt­tesét látta vendégül, s igen jó játékkal 8:0 (3:0) arányban győzött. Az NB III szabolcsi újonca, a NagykáHói MEDOSZ xs elő­készületi mérkőzést játszott ezen a vasárnapon. Ellenfele a nagykállói járás válogatott­ja volt. A találkozó nem ho­zott színvonalas mérkőzést, a káliéi csapat könnyedén győ­zött 6:1 arányban, Az elmúlt heten nyilvános­ságra került a labdarúgó NB I őszi fordulójának sorsolása és ebből sokan arra következtet­tek, hogy most már minden­képpen változatlan marad a labdarúgás bajnoki rendszere, hiszen — úgy vélték — az esetleges változtatásokat csak a sorsolás nyilvánosságra ho­zatala előtt lehet bejelenteni. Márpedig az idevonatkozó sza­bályok úgy rendelkeznek, hogy a tervezett változtatáso­kat • a bajnokság kiírásának kell tartalmaznia. Ezt a kiírást pedig a labda­rúgó szövetség a bajnok­ság megindulásáig — augusz­tus 5-ig — még nyilvánosság­ra hozhatja. Annak érdekében, hogy a kiírás — a szükséges változ­tatásokkal — a még rendelke­zésre álló, nem túlságosan hosszú idő alatt nyilvánosság­ra is kerülhessen, megindul­tak a tanácskozások a labda­rúgósport különböző fórumain. Az elmúlt hét péntekén az MLiSZ elnöksége tárgyalt az elképzelésekről, szombaton pedig a vidéki titkárok ta­nácskoztak. Információnk sze­rint megvan az egyetértés ab­ban, hogy a bajnoki rendszer csúcsán — az NB I. után — létre kell hozni az egycsoportos NB I B osztályt, az alapoknál pedig — a városi és ,-ási bajnokságok mellett — í g kell valósítani a kör­zeti bajnokságokat és az ed­diginél is sokrétűbbé kell ten­ni az alapfokú bajnokságokat. Ugyancsak határozott elkép­zelések alakultak ki az edzői munka színvonalának, a játé­kosok nevelésének és a játék­vezetők tevékenységének meg­javítása érdekében. Remélhe­tő, hogy újból sor kerül, a Magyar Népköztársasági Kupa megrendezésére is. Nyílt títok azonban, hogy vita van akö­rül: a bajnokságokat öszi-tavasri, yagy tavaszi­őszi rendszerben bonyolítsák-e Bár az MTST elnöksége a többi sportágban tervbe vett elképzeléseknek megfelelően a labdarúgósportbah is szük­ségesnek látná a tavaszi—őszi rendszer bevezetését, nagyon helyesen mégis az MLSZ ille­tékes szentéire bízta a végle­ges álláspont kialakítását, s a szükséges határozatok megho­zatala alapján a bajnoki ki­írás nyilvánosságra hozatalát. Amennyiben pedig ez a kiírás tavaszi—őszi rendszer beveze­tését tartalmazná, úgy termé­szetesen az arról való döntést is, hogy erre a rendszerre milyen módon (esetleg három­fordulós bajnokság rendezése révén) kívánják a megfelelő átmenetet biztosítani. Nem indokolatlan hát az a kíváncsiság, amellyel a köz­vélemény a kiírás megjelené­sét várja, hiszem — még ha az időbeosztás változatlan marad is, — már maga a csoportok változásának ténye is azzaljár, hogy az NB I-től lefelé nem csupán az egy-két első és utolsó hely körül, ha­nem a bajnoki mezőnyök kö­zepén is kiélezett küzdelem folyik majd azért, hogy a most következő bajnokság be­fejezése után melyik csapat* melyik osztályban játszik majd tovább az újrendszerit bajnokságban. Kettős magyar győzelem a jugoszlárok ellen A magyar tekezök vasárnap kétfrontos találkozón mérték össze erejüket a jugoszláv női és férfi teke-válogatottal. Mint várható volt, a magyar nők biztos győzelmet arattak, jó képességű ellenfelükkel szemben. A magyar férfi csa­pat meglepően biztos győzel­met ért el, jó formában lévő dobói révén a jugoszláv csa­pat ellen. A két csapatnak ez volt a felszabadulás óta a 10. találkozója, s ebből 9-rt a jugoszlávok nyertek. A ma­gyaroknak tehát most sikerült először — hazai pálya eíSttyét kihasználva —r. legyőzni nagy­nevű ellenfeleiket EREDMÉNYEK: Magyarország—Jugoszt&efe: (női) 2449—2318. A magyar csapat tagjai közül Hávlené 396, Steckl 421, Sallainé 420, Nádasmé 415, Schnettaé 391, Ballagóné 406 fa. Magyarország—Jugoszláviáé (férfi) 5311—5233. Révész 882, Rákos 899, Varga 906, Vár­falvi 878, Balogh 862, Szabó 884 fa. Tiszátok és Tiszavasvári a VIT Kupa döntőjében A Hajdúsági VIT Kupa má­sodik fordulójában, vasárnap Tiszalök Hajdúböszörményt, Tiszavasvári pedig Hajdúná­nást látta vendégül. A ti- szalöki együttes 2:1, a tisza­vasvári csapat pedig 4:3 ará­nyú győzelmet' aratott. így a VIT Kupa döntőjét a két sza­bolcsi csapat vívja meg. A harmadik és negyedik helyért Hajdúnánás és Hajdúböször­mény együttesei mérkőznek. Mindkét találkozót visszavá­góé rendszerben bonyolítják le. I K'svánlai Vasas a tiszakerecsenyí építőtáborban Szombaton délután a KISZ tiszakerecsenyi önkéntes ifjú­sági építőtáborának lakói nagy érdeklődéssel várták, hogy válogatott labdarúgó- csapatuk megvívja bemutat­kozó mérkőzését. A Kisvár- dal Vasas NB III-as együtte­se látogatott el hozzájuk ba­rátságos mérkőzésre. A találkozón a tábor válo­gatottja nem vallott szégyent, hiszen a színvonalas mérkő­zésen, mindössze 2:0 arányú vereséget szenvedett NB III-as ellenfelétől. Döntő előtt a bajnokcsapatok Dél-Amerikai Kupája Európai mintára az utóbbi években Dél-Amerikában is meg­rendezik a bajnokcsapatok ku­páját. amelyben mind 1960-ban, mind 1961-ben a Penarol Mon­tevideo (Uruguay) lett az első. Sőt a Penarol 1961-ben a Ben- fica Lisszabon ellenében nem hivatalos világgyőztes is lett (0:1, 5:0, és 2:1 volt az ered­mény). A bajnokcsapatok Dél-Ameri­kai Kupájáért 1962-ben eddig a következő mérkőzéseket játszot­ták. A-csoport: FC Santos '(Brazília) —Municipal La Paz (Bolívia) 4:3, 6:1. Cerro Porteno Asuncion (Pa­raguay)—Municipal 1:1; 1:0, Santos—Cerro 9:1, trl 1. Santos 4 3 l-abí 7 2. Cerro 4 12 1 4:11 4 3. Municipal 4 — 1 3 5:12 3 B-csoport: Nációnál Montevi­deo (Uruguay)—Racing Buenos Aires (Argen tm a9 tt-, 2:2. Cris­ta! Lima (Peru)—Racing 2:1; TA Nációnál—Cristal 3:2, 2:0. 1. Nációnál 4 3 1 — 10:6 7 2. Racing 4 1 1 2 7:8 3 3. Cristal 4 1 — 3 5:8 2 C-csoport: Universidad Cato­lioa Santiago (Chile)—Milliona- rios Bogota (Kolumbia) 4:1, 1:1. Em el ec Quito (Ecuador)—Bogota 4:2, 1:3. Santaigo—Quito 3:0. 2:7. 1. Santiago 4 2 1 1 Wh 9 5 2. Emel ec 4 2—2 12 :10 4 3. Bogota 4 112 7:10 3 A Penarol mint védő a cso­portküzdelem alól felmentést kapott, s most a Nacionallal vív' ja ez elődöntőt. A másik oldal* ról a Santos már bekerül ar döntőbe. A Santos legutóbb ott-' hon l:0-ra nyert a chileiek éP len. Ilyenformán a Santosnak, Feí# csapatának az uruguayi csapatoH közül az egyik lesz az ellenfele Hétfőn, a verseny első nap­ján regigei a férfi tőr egyé­ni selejtezővel .kezdődtek meg a küzdelmek. Az ünne­pélyes megnyitóra délután került sor. . A magyar főiskolai sakkozók a 4—5. helye» Marienske Laznéban foly­tatták a főiskolai sakkcsapat­világbajnokság küzdelmeit. A 3. fordulóban Magyarország 2:2 arányú döntetlent ért el Bulgária ellen. A verseny állása: 1. Szov­jetunió 10,5 pont, 2—3. Cseh­szlovákia és Románia 6,5—6,5 [ pont, 4—5. Magyarország és NDK 5—5 pont, 6. Bulgária 14,5 pont, 7. Jugoszlávia 4 1 pont. 8—9. Lengyelország és Mongólia 3—3 pont. A vivéspart figyelme ezek­ben a napokban Dél-Amerika fete fordul, ahol július 16— és 28. között rendezik meg az 1962. évi világbajnokságot Az UPI amerikai hírügynökség jelentése szerint hétfőn 18 or- CTáp 241 vívójának részvéte­lével megkezdődtek a világ- bajnoki küzdelmek. A VB-n induló országok a követke­zők: Argentína, Ausztrália, Bolí­via, Brazília, Fraqpaország, Japán, Magyarorszag, Len­gyelország, Olaszország, NSZK, Romania, Szovjetunió, Svédország, Svájc, Chile, Egyesült államok, Uruguay és Venezuela. A legtöbb versenyzővel az argentinok indulnak, az euró­paiak közül minden számban a magyar és szovjet vivők szerepelnek. A legkevesebb részvevővel — egy-egy spor­tolóval —; Chile és Svájc je­lent meg a világbajnokságon. zépsúly: Horváth—Tóth B. *5:,OS. 3:2 Risváltósúly: csepela pgy. Tóth L. ellen. 3:2. Nagyrálio- súly: Mányoki pvsz. Kovácstol. S:3. Középsúly: Toldi pgy. Prokecs eUen. 4a. Nagyközép- súly: Varga—Konstantínovics 0,5:0,5, 4,5:3,5. Félnehézsúly: j Major—Bartus »,5:0,5. 5:4. Ne­hézsúly: Csatári pvsz. Törőcsik­tőL 5:5. Olasz—síid dints Vasárnap befejeződtek ■ Da­vis Kupa európai zónájának elő­döntői. Milánóban az olasz—an- ; goi találkozó a hazaiak fölényes, 1 5:0 arányú győzelmével végző­dött. A másik elődöntő Baestad- t>an az első nap l:l-re állt. a párost és az utolsó két egyest azonban a svédek nyerték és végeredményben 4:1 arányban győztek a dél-afrikaiak ellen. A zóna döntőjét tehát Olasz- ! ország és Svédország csapata vívja. __ Távbeszélő-jelentésünk. — (Szabadka, július 15.) Szom­baton a késő esti órákban a Szpárt-akusz szabadtéri pályá­ján mintegy 1500 néző előtt ke­rült sorra a Jugoszlávia—Ma­gyarország ifjúsági birkózó- viadal. A küzdelmekre általában az volt a jellemző, hogy a ju­goszláv ifik jobb erőnléttel ren­delkeztek, de ezt a magyarok lelkesedésükkel ellensúlyozni tudták. Magyarország—Jugoszlávia St5. Eredmények (elől a magyar versenyzők) lepkesúly: Ide pontozással győzött Kecskés el­len. lú>. t.égsúly: Erdős ponto­zásos vereséget szenvedett Vide- kovicstól. 1:1. Pehelysúly: Czi nege—Varga 0:5:0,5. 1,5—1,5. Kö­4