Kelet-Magyarország, 1960. április (20. évfolyam, 78-101. szám)

1960-04-26 / 97. szám

A MEGYE sportja M A N A P L 0 I960. április 26. kedd. Névnap: ERVIN. A nap eseménye: Negyvenegy évvel ezelőtt, 1919 április ‘46-án a székely had­osztály letette a fegyvert.-f­A NAP KÉRDÉSE: Látta már, hogy néhány nyír­egyházi bolt felett milyen siral­mas állapotban fannak a cég- jelzá táblák? — Ja kérem, az idő múlása nemcsak a táblákat, de a szeme­ket is rongálja, amelyeknek mind­ezt észre kell venni... __ ★ MA DÉLUTÁN Nyíregyházán, a Bessenyei Klubban Balázs Já­nos, a nyelvtudományok kandidá­tusa, az értelmezd szótár főszer- Aésztője tart előadást, A délután i órakor kezdődd előadáson a magyar nyelv értelmező szótárá­nak szerkesztéséről és jelentősé­géről lesz szó. A belépés díjta­lan, „SAKK-HÉT'’ NYÍREGYHÁZÁN. Május 7—16 kozott Nyíregyházán, az Irodaház harmadik emeleti nagytermében rendezi meg a Magyar Sakkszövetség az orszá­gos bajnokság elődöntőjét, * HANGLEMEZPAK.ÁDÉS kinb- délutánt rendeztek vasárnap a fehérgyarmati Győzhetetlen Bri­gád Termelőszövetkezet kiszesei. A nemrég alakult KlSZ-szerve- zetnek ez volt az első, jólsikeriilt önálló összejövetele. VÁLASZTÁS. A Nyíregyházi Dohánybeváltó és Fermentáló Vállalat dolgozói május 4-én döntik el, hogy kiket jelölnek a járási és a megyei bíróságokhoz népi ülnököknek. KITARTÓ LOTTÓZÁS — NAGY NYEREMÉNY. A Lottó 17, játékhetén húsz darab négy találatos szelvény volt. A nye­remény egyenként 162 130 forint. A szerencse ezúttal Nyíregyhá­zára is ellátogatott: Krupánszki Kálmán előfizetéses szelvényével négy találatot ért el. A szeren­csés ember rendszeresen, kitar­tóan, a Lottó fennállása óta ját­szik. * „TŰL AZ ÓPERENCIÁN.. címmel színvonalasnak ígérkező estet rendeznek április 28-án a nyíregyházi Móricz Zsigmond Mű­velődési Házban. Kálmán és Le­hár legismertebb és legkedvel­tebb számaiból állították össze a műsort, ahol közismert debreceni énekesek vendégszerepelnek. Nyíregyháziaknak is tapsolhat­nak a nézők: fellép a Művelődési Ház harminc tagú zenekara és több nyíregyházi szólista.-¥• MATOLCS MÁSFÉL MILLIÓ­JA. Jelentős év lesz Matolcs köz­ség életében. A község szépítése, fejlesztése során kultúrházat, or­vosi rendelőt építenek és nagy­ban megjavítják az ivóvíz-ellá­tást is. Mindezekre közel másfél millió forintot fordítanak. A meglevő készpénz is jóval felül van az egymillión s a többit a társadalmi munka és a saját anyag érteke adja. •á SZÍNHÁZ. Április 28-án. csü­törtökön este Federico G. Lorca: Bernarda háza című háromfelvo- násos színművel vendégszerepei­nek a debreceni színészek a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban. ­1. Ny, Spart. 24 16 7 1 55 16 39 2. MM TE 23 12 8 3 47:21 32 3 M. Bányász 24 11 5 a 41:31 27 1. D. Kinizsi 23 10 7 6 36:36 27 5 DEAC 23 10 6 7 38:25 26 6. Egn Vay~ 23 9 U 6 3’ :24 '26 7. Egercsehi 24 9 3 7 31:34 26 H D. GCVIS "4 S 7 7 32:27 25 9 DVTK II. 10 5 a 56 51 25 le n. IlonV. 23 8 6 « 38 37 2J 11. Somsály 24 9 4 n 32 40 22 12. P MÁV ‘14 g 4 12 31:41 26 13. Nyírmada 23 8 4 U 32:56 20 ’4. Tiszalök 23 7 5 11 32:38 19 15. Putnok 24 6 6 12 26:4,3 '8 16. NYSZ3E 24 5 5 14 32:44 15 17. Ormosb. 24 3 5 16 33.59 11 Ayírmada fölényes győzelmet aratott a Miskolci Munkás ellen i Debreceni Hon ved— Nyíregyházi Spartacus 2s2 (0:0) A Debrecenben lejátszott mér­kőzésen a Spartacus bizony nagy csalódást okozott a szurkolóknak, nem annyira az eredménnyel, mint inkább a pályán mutatott játék­kal. Az első félidőben ugyan többet támadott a nyíregyházi csapat, de ezek a támadások minden átgondolás nélkül, vér- szegénjren és eredménytelenül fu­tottak. Ezzel szemben a hazai csapat szórványosabb támadásai szinte minden alkalommal gólve­szélyt jelentettek. Szünet utón sem nyújtott kielégítőt a bajnok- jelölt nyíregyházi együttes. A deb­receniek alaposan ráijesztettek a szurkolókra, ugyanis két gyors góljukkal — úgy látszott — meg­nyerik a mérkőzést. Mintegy tíz perc lehetett hátra a mérkőzés­ből, amikor a nyíregyházi csapat rákapcsolt, s előbb Csürke fejes góljával szépített, majd az utol­só percekben Nagy szabadrúgás­ból elért góljával egyenlíteni is tudott. A mérkőzés nagy részében lé- lektelenül és rossz felfogásban játszott a Nyíregyházi Spartacus. Közülük Dankó, Siska és Balogh játéka érdemel dicséretet. További eredmények: DVTK II. —Egercsehi Bányász 7:2. DEAC— Ormosbánya 2:1, D. Göcs—Egri Vasas 1:1. Miskolci Bányász— Putnoki Bányász 1:1, Somsály— Püspökladány 2:0. Sikeresen szerepeltek a szabol­csiak az országos ITSK ökölvívó bajnokságban Az ipari tanulók országos ököl- vívó bajnokságának három napos versenysorozatán megyénk színeit nyolc ökölvívó képviselte. Sze­replésük jónak, mondható, s kü­lön sikerként könyvelhető el, hogy mindannyian bátor szellem­ben és igen szépen öklöztek. Az Orosz—Gergely találkozókon kü­lönösen sokat tapsoltak a nézők, de élete első komolyabb verse­nyén Vojánszki is megállta a he­lyét. A küzdelem folyamán Min- csik papírsúlyban bajnokságot nyert, Korbély pehelysúlyban lett második, Gergely pedig fél­nehézsúlyban harmadik. Rajtuk kívül Siklósi, Vojánszki, Orosz és Balta szereztek igen értékes negyedik helyet, súlycsoportjaik­ban. Végeredményben is szép a szabolcsi öklözök teljesítménye, ugyanis csapatban a harmadik helyet szerezték meg. Több pem várt eredmény szü­letett az NB III. vasárnapi mér­kőzései folyamán, s szinte min­den mérkőzésen heves küzdelem után alakult ki a végeredmény- A forduló kétségkívül legnagyobb meglepetését ezúttal Nyírmada szolgáltatta a mérkőzés nagyré- sze*ren tíz emberrel játszva biz­tosan győzte te a Miskolci Mun­kás együttesét. A Nyíregyházi Spartacusnak igen nehéz dolga j volt Debrecenben a Honvéd el­ten. s mondhatni, a szerencsének is köszönhetik, hogy végülis el tudták hozni az egyik pontot. A Nyíregyházán lejátszott SZSE-— Tiszalök találkozó gólnélküli döntetlennel. ért véget. Nyírmada— Miskolci Munkás 4.0 (1:0) A mérkőzés első perceiben a hazaiak kezdeményeztek többet. A 7. percben Simont (Nyírmada) sportszerűtlenség miatt kiállítot­ták. A 10 főre csökkent hazaiak •■izonban nem törtek te, s veszé­lyes támadások után a 23. perc­ben Kézi egyéni játék után meg­szerezte a vezetést. Szünet után változatosabb tett a játék. A 78. percben Siffmann a kapust is kicselezve gólt ért el, de, a játékvezető nem adta meg. (Súlyos tévedés volt.) Ezután ismét a madaiak len­dültek támadásba, s egyik táma­dásukat a miskolciak a 16-oson belül csak kézzel tudták háríta­ni. A megítélt büntetőt Kézi ér­vényesítette- További hazai tá­madások után a 82. percben Ké­zi egyéni játékkal növelte a gó­lok számát, s 3 perc múlva Ka­posi állította be a végeredményt. A két. csapat találkozójából a madaiak megérdemelten kerültek ki győztesként. Kár, hogy Simon a kiállítás sorsára került, s sport­szerűtlenségével rontotta a telje­sítmény értékét. A nyírmadai csapat minden játékosa dicsére­tet érdemel, de Kézi, Kovács és Kaposi játéka különösen kitűnt. Nyíregyházi SZSE—1 iszalök OiO A kiesés szempontjából fontos találkozón nagy küzdelem folyt s Antalóczi II. elől már az első percben nehezen tudtak tisztázni. A továbbiakban ismét a ciszalö- kiek előtt nyílott kimondottan gólszerzés! alkalom, de az SZSE kapusa a helyén volt. A szakszer­vezetiek ezután jöttek föl, í 32. percben csak a kapufa men­tette meg a vendégek hálóját Szünet után is az SZSE irányí­totta a játékot, s a tiszalökiek A bajnok jelöltek jó napja A megyei I. osztályban ezen a vasárnapon a bajnokjelöltek szinte mindegyike győzött, s így a bajnoki táblázat élén nem tör­tént különösebb változás. Megle­petésként hat, hogy Mátészalkán a Vasutasok ellen a telkes nyír- iassi együttes megérdemelt győ­zelmet aratott, míg a Mátészal­kai TK Nyírteleken nagy küzde­lem után győzött. A mérkőzé­sek mindegyikén sportszerű játék folyt, különösen jó teljesítményt nyújtott a miskolci HaSkó játék­vezető, aki az NYVSC—Fehér- gyarmat találkozót közmegelége­désre vezette le NYÍRBÁTORI SPARTACUS— NAGYECSED 5:0 <3:0) Már az első percekben heves bátori támadások futottak a pá­lyán, de a csatárok vagy elide- geskedték a helyzeteket, vagy pedig a tömörülő ecsedi védők akadályozták meg a gólszerzést. A félidő befejezése előtt 10 perc­cel még 0:0 volt az eredmény, amikor Molnár, majd Miczi két góljával 3:0-ra alakult az első játékrész eredménye. Szünet után is a bátoriak rohamoztak, de gólt csak a 65. percben értek el. Bacs- kay révén. Néhány perc múlva Miczi az egész védelmet kicse­lezve rúgta a mérkőzés utolsó, ötödik gólját A hátralévő időben végig Nyírbátor támadott, de az eredmény már nem változott. A nyírbátori együttes ilyen arány­ban is teljesen megérdemelten győzött. Jók: Bacskay. Miczi (a mezőny legjobbja). Seres illetve Kovács III. és Szűcs. NYÍR T ASS—M ATÉSZALK AI VSC 3:1 (1:1) A 20. percben Komáromi ré­vén a hazaiak szereztek veze­tést, amelyet még ebben a félidő­ben egyenlített Baranloovics. Szü­net után a vendég nyírtassiak több veszélyes támadást vezettek és a 75. percben Oláh, majd a 82. percben Béres II. révén be­biztosították győzelmüket- A lé­lek nélkül játszó mátészalkaiak elten Nyírtass megérdemelten győzött. Jók: Oláh, Béres II., Barankovics, illetve Komáromi és Herczeg. NYÍREGYHÁZI VSC— FEHÉRGYARMAT 1:0 (0:0) Már az első percekben a vas­utasok támadtak veszélyesebben, s Maár közeli lövése alig került a kapu fölé, majd Puskás szép lövését védte jó érzékkel a fehér- gyarmati kapus. A félidő máso­dik felében jöttek fel a vendég fehérgyarmatiak. Ekkor, Ács ré­vén, majdnem gólt értek el. Szü­net, után szintén a vasutasok kezdeményeztek többet, s egy ki­mondott gólveszélyes helyzetben Banda csak kifutással tudott há­rítani, míg a 75. percben Katona váratlan, erős lövése a kapus ke­zéről a hálóba pattant. Ezt kö­vetően a gyarmatiak is több ve­szélyes támadást vezettek, de az eredmény nem változott. A végig igen sportszerű mérkő­zésen igazságos eredmény szüle­tett. Jók: Kun, Papp. Szűrömé illetve Banda, Szegedi I., Szegedi II. További eredmények: Nyírbá­tori Dózsa—Demecser 2:0, Tisza- vasvári—Vásárosnamény 2:0, Nagy leálló—Nagyhalász 1:0, Kis- várda—Balkány 4:0, Mátészalkai TK—Honvéd Asztalos SE 2:1. .4 Kisvárdai Leánygimnázium és a Nyíregyházi Vasvári Gimnázium csapatni nyerték a középiskolás megyei kézilabda bujáokságot A hűvös időjárás ellenére is sokan keresték fel a Stadion ké­zilabda pályáját, hogy szemtanúi tegyenek a középiskolás csapatok számára kiírt megyei kézilabda döntőnek. Színvonalas és igen jó- iramú mérkőzéseket hoztak az egyes találkozóié s meglepetésnek számít, hogy a Nyíregyházi Vas­vári Gimnázium elhódította a ta­valyi bajnoktól, a Kisvárdai Bessenyei Fiúgimnáziumtól a bajnoki címet. Eredmények, selejtezők: Nyházi Kölcsey—Kisvárdai Bessenyei 4:0, Kisvárdai Leánygimn.—Vásáros- naményi Gimn. 8:0, Nyházi Zrí­nyi—Mátészalkai Gimn. 2:1. Fiúk: Nyházi Kossuth—Vásáros- naményi G. 7:3. Nyházi Vasvári G. Mezőgazdasági Technikum 11:3, Kisvárdai G.—Mezőgazdasá­gi Technikum 9:6. Elődöntők: Kisvárdai Leány­gimnázium—Nyházi Kölcsey G. 3:2, (leány) Mátészalkai G.— Nyházi Kossuth 3:2, Nyházi Vas­vári—Kisvárdai G. 8:4. Döntők: Leányok: Nyházi Zrí­nyi—Kisvárdai Leánygimn. 0:5, Nyházi Kölcsey—Nyházi Zrínyi 5:0. Fiúk: Kisvárdai G.—Nyházi Kossuth 10:6, Nyházi Vasvári- Mátészalkai G. 12:5. Végeredmény, lányok: l. Kis­várdai Leánygimnázium' 10 pont. 2. Nyházi Kölcsey G. 8, 3. Nyhá­zi Zrínyi G. 6, 4. Kisvárdai Bes­senyei G. 2, 5. Mátészalkai G. 0, 6. Vásárosnaményi G. 0. Fiúk: 1. Nyházi Vasvári Gimnázium 12 pont, 2. Mátészalkai G. 8, 3. Kisvárdai Bessenyei G. 6, 4. Nyházi Kossuth G. 4, 5. Nyházi Pénzügyi Technikum, fi. Mező­gazdasági Technikum, 7. Vásóros- naményi Gimnázium. (Mindhá­rom 0—0 ponttal.) Vasárnap délután a Népsta­dionban játszották te az olimpiai selejtező 7. csoportjában a ma­gyar—csehszlovák visszavágó lab­darúgó mérkőzést. A találkozón — meglepetésre — a csehszlová­kok szerezték meg a vezetést. A II. félidőben kerekedett felül a magyar válogatott, s Novák és Sátori góljaival megérdemelten nyertek, ezzel veretlenül bejutva az olimpiai labdarúgó torna nyol­cas döntőjébe. UGYANCSAK VASÁRNAP ifjúsági labdarúgó válogatottunk nagyszerű sikert crt el. A bécsi Hohe Warte stadionban játszotta az UF.FA-iorna döntő mérkőzé­sét Románia együttese ellen, s 12:1 arányban győzött. Ezzel meg- [ érdemelten lett az 1960. évi I UEFA-torna győztese. 15 éves a Népsport. A népsze­rű sportláp nehéz időkben, alig néhány héttel az ország felsza­badulása után kezdte meg műkö­dését, és születése első, percétől bátor, harcos, szakszerű szószóló­ja, pontos tolmácsa volt a de­mokratikus Magyarország sport­életének. ★ A IX. sükcincma olimpiai já­tékok során a magyar süketne- mák válogatott labdarúgó csapa­ta is Csehszlovákia együttesével került össze a selejtezőben. A mérkőzésen 3:l-es félidő után a csehszlovákok győztek 3:2-re. 6 [inkább szórványos, de veszélyes; ! támadásokkal kísérleteztek. A j mérkőzés hátralévő részében j mindkét kapu előtt felváltva adódtak gólhelyzetek, ele a vé­delmek időben közbe tudtak lépni, illetve a csatárok elhibáz- j ták azokat. A játék és a helyze- j tek alapján talán az SZSE ér-1 demelt volna győzelmet. Jók:! Rácz, Lankó, Bodnár, illetve Sa- Iámon, Antalóczi II- és Nagy II. i AZ NB III. BAJNOKSÁG TÁBLÁZATA: A MEGYEI I. OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁG TÁBLÁZATA: 1. Kisvárda 22 12 6 4 40 18 30 2. M.-szalka 22 12 5 5 49:24 29 ' 3. N.-kálló 22 .12 5 5 44:24 29 4. Nyb. Sp. 22 12 4 3 50:31 28 5. N.-halász 22 12 3 7 47:33 27 6. NYVSC 22 12 3 7 33:26 27 7. F.-gyarmat 22 12 1 9 37:24 25 8. Balkány 22 10 4 8 34:34 24 9. Nagyecsed 22 10 3 9 39:43 23 10. V.-namény 22 8 5 9 32:35 21 11. T.-vasvári ■ 22 7 5 10 35:43 19 12. Nyb. Dózsa 22 6 6 10 33:44 18 13. Nyírtass 22 6 5 11 40:66 17 14. Honv. SE 22 5 4 13 26:40 14 15. MVSC 22 6 2 14 30:48 14 16. Demecser 22 1 5 16 15:51 7 Sporthírek