Népújság, 1984. október (35. évfolyam, 231-256. szám)

1984-10-16 / 243. szám

6» NÉPÚJSÁG, 1984. október 16., kedd Meglestük a Tour d’ Europe rallye-t Szépek voltak, gyorsak kevésbé Az autóssport szépségei iránt a hagyományok miatt (hegyiverseny, rallye, au- aross) is érzékeny me­gyénk. örülhetünk hát, hogy 8 27. Tour d’Europe-rally mezőnye útjainkon átha­ladt. A mátraházi gyorsasági szakasz rajtjához tegnap délelőtt fél 10 tájban kezd­tek érkezni a rácsodálko- zásra érdemes autók. Már­kaválasztékban nem volt hiány, hiszen csapatot ne­vezett az úgynevezett gyári kupáért az Audi, a BMW, Dacia. Porsche, az Opel és a Toyota. Magyar induló nem akadt, de láttunk cseh­szlovákokat Skoda 120 LS- sel. jugoszlávokat Zastavá- val. néhány Ladát, így a kockalámpás, 1500 köbcentis 2107-es típust. Hogy valójában milyen is a Tour d’ Europe rallye? Amatőr verseny a javából. Bzt a gyanúnkat már a rajt előtt erősítette, hogy sok idős pilótát és navigátort vehettünk szemügyre, az időeredmények azu­tán később kétséget sem hagytak efelől. öt géposz­tályban küzdenek a legjobb helyekért. Hétfőn hajnalban negyvenegy kocsi lépett ma- gyar területre. A Mátrába a meggypiros 20-as rajtszámú Opel As- cona rendesen meggyűrt bal első sárvédővel érke­zett. A hibátlan, legfeljebb itt-ott sáros autók között felűnést keltett. A magya­rázattal maga a versenyző, Horst Mohaupt szolgált. — Cottwaldov környékén az egyik murvás gyorsa­sági szakaszon nagy sebes­séggel gödörbe hajtottam, majd az Opel kirepült, s az út menti dombon értünk talajt. , A hosszú Tour d’ Europe rallye mezőnye még fél táv­nál sincs. Vasárnap délelőtt kezdték meg Prágától a Bu­dapestig tartó szakaszt. a volánnál töltött éjszaka — Kíváncsi tekintetekben nem volt hiány (Szántó György felvételei) látszott az arcokon — meg­viselte a résztvevőket. Azt nem mondhatnánk, hogy a stratra váró „ínyencségek)) (Seat-lbi- za, Porsche 811 SC, Daim­ler Benz 280 E, Mazda RX —7, Ford Sierra, Toyota Co­rolla és Starlet között az érdeklődő nézők körüláll­ták volna a Daciákat, az egyikük mégis rászolgált a megkülönböztetésre. A brassói Bálint Lászlótól. tudtuk meg, hogy a 31-es rajtszámú Dácia Garett Tur­légelterelő lemezekkel dom­borított karosszéria orrá­ban 180—190 (!) lóreős mo­tor húz. Vele a Grigoras- Banca kettős a 11 kilomé­teres erdőgazdasági úton a legjobb időt mente (7:12,13). A románok a kategóriagyő­zelem mellett, az ezüstser­legért is versenyben van­nak — ha mindhárom ko­csijuk célba ér öt nap múlva. Becsületükre legyen mondva, kifejezetten spor­tosan ők autóznak. Az egri­ek egykori rallyesa, Krinsz- ky Bertalan is az ő idejükről kapott elismerő visszajel­zést a célból. bó feltöltővel van ellátva. Az 1394 köbcentis, spoylerekkel. A gyöngyösiek ötszörös magyar bajnok autósa, Ka­rácsonyi Tamás elragadta­tása másnak szólt: A szívem hasad meg ilyen szép autók láttán. Csak lassúak... — majd védel­mébe vette a többségében bizonyára gazdag amatő­röket: — Itiner, pontos út­vonalrajz nélkül nehéz is. Prágától a tizenötödik gyorsaságit teljesítette a mezőny. A résztvevők zöme alig várta, hogy eljusson Pestre, az Intercontinetal Szállóba — a soros pihe­nőhelyre. Ez a Ford Sierra haladt a mezőny élén Átvezetett éjszaka, után... (budavári) MATRA-CSOPORT Ismét Hatvan került az élre SAKK Portisch javított A Tilburgban zajló, „!n- terpolis" elnevezésű nemzet­közi sakkverseny 9. forduló­jában Portisch Lajos világos­sal 28 lépés alatt legyőzte a holland Sosonkót, s ezzel javított addigi szerény he­lyezésén. Ribli Zoltán rang­adót játszott a szovjet Bel- javszkij ellen, s játszmájuk — a szovjet sakkozó ajánla­tára — a 22. lépésben dön­tetlenül végződött. Az állás: 1. Miles (brit) 7 p. 2—4. Ljubojevics (jugo­szláv), Ribli és Tukmakov (szovjet) 5.5—5,5. Újabb botrány Argentínában Az argentin bajnok­ság 27. lordulója után az Argentines Juniors vezeti a tabellát M pont. tál. jobb gólkülönbségé­vel megelőzve az Estu- diantest. A harmadik Ferrocarril Oesle 35 pnntot gyűjtött. A legutóbbi forduló­ban tömegverekedés tört ki az Independieníe — Chacarita (1:1) mérkő­zésen a két csapat szur­kolói között. A rendőr­ség csak nagy nehezen tudta szétválasztani a küzdőket, két nézőt sú­lyos sérülésekkel szál­lították korházba. A két szurkolótábor ellen­ségeskedése már ko­moly múltra tekint visz- sza. tavaly például 4 ha­lott és (öbb tucat sebe­sült maradt a nézőtéren, az összecsapások után. A területi labdarúgó-bajnoksag 9. fordulójának mérkőzéseiről a következő jelentéseket kaptuk: Hatvan—Hecsk 2—0 (1—0) Hatvan, 500 néző. V.: Lója II. Hatvan: Takács — Lakatos. Bóna. Kerek, Hegyi, Gohér, Bo- rics. Sváb, Juhász, Kovács (Pa­dár), Zombori. Edző: Gál Béla. Recsk: Magyar — Danyi, Me- gyesi. Nagy. Maksó, Gál J. (Bálák), Bencsok, Bódí I.. For­gó (Gál A.), Papp, Szabó. Ed­ző: Szabó Géza. A gólok története. 38. perc: jobb oldali szabadrúgáshoz ju­tott a hazai csapat. Hegyi a labdát a kapu elé Ívelte, melyei Sváb közelről a hálóba továbbí­tott. 1—0. 54. perc: gyors jobb oldali támadás végén belőtt lab­dát Juhász a hálóba perdítette. 2—0. Végig nagy iramú, sportszerű mérkőzést láthatott a közönség. Az első félidőben a gólig ki­egyenlített játék íolyt, ezt kö­vetően a hazaiak többet támad­tak és megérdemelten nyertek. Jók: Takács, Borics, Juhász. Zombori. illetve Megyesi, Bódi I. Ifik: 10—0. Keresztfalvi Ferenc Füzesabony—Ganz-MAVAG 3—1 (1-1) Budapest. Kőbányai út. 300 néző. V.: Molnár II. Füzesabony: Tóth — Lakatos J. . Barta. Mudriczki, Polgár. Mártha (Bari), Kiss ti.. Takács' Kása. Tolbavecz. Jónás. Edző: Káló Mihály. A gólok története. l. perc: Barta rosszul sikerült haza adását a szemfüles Kovács „el­csípte” és a kapu közepébe gu­rított. 0—1. 18. perc: Kása ke­resztlabdáját Torbavecz Jónás elé csúsztatta, aki lefutotta vé­dőjét. s a vetődő kapus mel­lett biztosan helyezett a háló­ba, l—l. 86. perc: Torbavecz pontos átadásával Jónás tört kapura, s a jó formában játszó csatár ezúttal sem hibázott. 2—1, 89. perei Egy előrevágott lab­dára Jónás és Erdélyi kapus rohant. Utóbbi az oldalvonalon túlra akarta rúgni a pettyest, a berobbanó Jónást találta el. s a labda a jobb alsó sarokban kö­tött ki. 3—1. Az első félidőben kiegyenlített küzdelem folyt. Fordulás után fölénybe kerültek a hazaiajk- s időnként nagy nyomás neheze­dett a füzesabonyi védelemre. Az újoncok hősiesen verték vissza a gépgyáriak meg-meg- újuló rohamait, higgadtan hoz­ták ki a labdát. < s kontraak­ciókból érték el megérdemelt bravúros győzelmüket. A füzesabonyi csapat minden játékosa tudása javát nyújtotta, remekül küzdött, de közülük is ki kell emelni a mesterhármast elért Jónást. Ifik: 5—1. Szigetváry József H. Papp J. SE—Bélapátfalva 2—2 (3-0) Miskolc, 200 néző. V.: Takács. Bélapátfalva: Erdős — Fodor, Zágonyi, Sasvári. Józsa. Berecz E. (Dománszki). Szabó (Zay). Bartuska, Cseh, Kovács P.. Hor­váth. Edző: Várallyay Miklós. A piros-fehérek a 25. percben már 2—O-ra vezettek. Szünet után mind jobban elfáradtak a hazaiak, feljött az építők gár­dája és sikerült egyenlíteniük. A hajrában a nagy lelkesedéssel játszó vendégek közelebb álltak a győzelem megszerzéséhez. Ki­tűnő játékvezetés. G.: Jávorszky. Németh, illetve Kovács P. 11-esből, Bartuska. Jók: Já­vorszky, Németh, illetve Erdós, Zágonyi, Bartuska. Ifik: OVTK II.—Bélapátfalva l—l. Horváth Mihály Nagybátony—Gyöngyös 2—1 (1—0) Bátonyterenye, 500 néző. V.: Bozsik. Gyöngyös: Nagy A. — Molnár, Mádi, Jakab, Vágó. Szabó, Cso- mány. Vajda, Ferencz, Patócs (Soltész). Nagy G. Edző: Trei­ber Rudolf. A gólok története. 2. perc: Szabó beadását Szabadi leke­zelte. s mintegy i0 méterről a kapu közepébe lőtt, 1—0. 46. perc: Csomány faképnél hagyta védőit, s 8 méterről Kiss mel­lett az alsó sarokba továbbított, l—l. 58. perc: Egy jobbról be­ívelt labdát Szabó L. közelről helyezett a hálóba, 2—1. Közepes színvonalú és iramú mérkőzésen a győzelmet jobban akaró hazai gárda szerezte meg a két pontot. A gyöngyösi csa­patból Mád és Vajda nyújtott jó teljesítményt. Ifik: 1—0. Szkocsovszky Tibor További eredmények: Sajóbá- bony—B. Ep. Volán i—0. Rom­hány—BKV Előre l~0, St. Sík­üveggyár—Borsodnádasd 3—1, Edelény—MVSC 1-0. 1. Hamburg—Ulm 3—1 1 2. Freiburg—Saarbrücken 1—1 X 3. Fortuna Köln—Stuttg. Krickers 4—0 1 4. Darmstadt—Wattensch. 1—4 2 5. Duisburg—Offenbach 1—1 X 6. Atalanta—Cremonese 1—0 1 7. Avellino—Ascoli 2—0 1 8. Como—Udinese 2—0 1 9. Lazio—Napoli 1—1 X 10. Milan—Roma 2—1 1 11. Samdoria—Fiorentina 2—0 1 12. T orino—Internazion. 1—1 X 13. Verona—Juventus 2—0 1 +1 14. Empoli—Bologna 0—0 X Nyeremények: 13+1 találat (115 db) = 48 170 forint. 13 ta­lálat (77 db) = 23 719 forint, 12 találat (3561 db) — 833 forint, 11 találat (29 663 db) — 102 forint 10 találat (149 643 db) = 30 forint. Jön a DVTK Holnap, szerdán barát­ságos előkészületi labdarú­gó-mérkőzésre kerül sor az egri városi stadionban, 14 órától. Az Égre SE ellenfe­le a DVTK lesz. Az Egri Finomszerelvénygyár természetjáró szakosztálya októ­ber 20-án a Heves megyei Ter­mészetbarát Szövetség egykori főtitkárának tiszteletére Tardos és Szarvaskő környékén termé­szetjáró versenyt rendez. * A labdarúgó Mátra-csoport állása: 1. Hatvan 9 6 1 2 22— 7 13 2. Ganz-MÁVAG 9 6 1 2 20—10 13 3. Nagybátony 9 5 3 1 11— 4 13 4. Sajóbábony 9 5 1 3 9— 3 11 5. H. P. J. SE 9 4 3 2 10—14 11 6. BKV Előre 9 3 4 2 11—12 10 7. St. Siküveggy. 9 3 4 2 8—10 10 8. Gyöngyös 9 3 3 3 13—10 9 9. B. Ép. Volán 9 2 4 3 *6— 6 8 10. Romhány 9 3 2 4 17—18 8 11. Recsk 9 3 2 4 6—10 8 12. Füzesabony 9 2 3 4 11—16 7 13. Bélapátfalva 9 1 5 3 10-15 7 14. Borsodnádasd 9 2 2 5 10—13 6 15. Edelény 9 2 2 5 10—18 6 16. MVSC 9 1 2 6 4—10 4 Vízilabda OB I Bíró remekelt EGER SE—TUNGSRAM SC 9—7 (3—1. 2—1, 1—3, 3—2) OB I-,es vízilabda-mérkő­zés, Eger, fedett uszoda. 400 néző. V.: Kőnigh, Gyerő. Eger: KISS — Ancsán 1, dr. Síké, Nagy Kelemen 1, Vinczel, BÜZÄ3. Cs.:BÍRŰ 3, Vecseri. Edző: Pozsgay Zsolt, Bodnár János. Tungsram: Kurta — Schmiedt 1, Tóth E. I, Nyá- rádi. KESZTHELYI 2, Tóth I. 1,' Nemecz. Cs.: Halmai, Danko 1, Kádas 1. Edző: dr. Martin György, Gulyás Zol­tán. Gól emberelőnyből: 8/5, illetve 7/3. Négyméteresből: 0/0, illetve 1/0. Az 1984/85-ös OB I-es vízi­labda-bajnokság őszi fordu­lójának utolsó hazai mérkő­zését játszotta az Eger SE. Az első negyedet 2 gólos előnnyel zárták úgy. hogy Ancsán, Vincze és Kelemen találatára a vendégek csak eggyel tudtak válaszolni. A hetek óta kitűnő formában védő Ki« két jó ütemű ki­úszással is elhalászta az el­lenfél orra elől a labdát, s többször hárított gólveszé­lyes helyzetben. A főváro­siak emberelőnyöket hagytak ki, Nagy lövése a kapufán csattant. A folytatásban több könnyelmű hibát vétett mindkét együttes, sőt a Tungsram négyméteresből sem tudott szépíteni. 5—2-nél fordultak a csapatok. Sokáig csupán úszópárbajt láthatott az uszoda közönsége, csak a negyedik percben zörrent meg a háló: Kádas volt eredmé­nyes. Ezt a hét percet 3—1 arányban elvesztette az ESE. A befejezésben először Búza remekbe szabott ejtésének, majd a csereként beállt Bíró távolról lőtt góljának tapsol­hattak a szurkolók. 8—5. Dankó faragott ugyan a hát­rányból, de a jó napot kifo­gó Bíró ismét bevette Kuna kapuját. A találkozó utolsó gólját Tóth 1. dobta, ez azonban nem veszélyeztette az egriek győzelmét. Jó iramú, helyenként élve­zetes — bár apró hibáktól nem mentes —, élményszám­ba menő gólokkal tarkított bajnoki mérkőzésen szerzett újabb két pontot a hazai gárda. (budai) A bajnokság állása: Vasas 18 BVSC 18 Szolnok 18 Eger SE 18 Ü. Dózsa 18 Honvéd II FTC 18 Tungsram 18 Szentes U Bp. Spartacus 18 M. OSC 18 Tatabánya 18 SZEOL AK 11 KSI 11 11-1 161-103 22 10 - 2 133- »4 20 813 117-104 17 813 106-100 17 7 8 3 113- 96 1« 6 2 4 181-111 14 624 118-114 14 615 116-109 13 3 8 7 115-119 8 281 108-181 6 228 108-181 6 3 - 9 95-118 6 210 100-131 5 - - 11 05-158 ­Sikeres visszavágás EGER SE—BVSC 3—1 (—4, 12, 7. 7) NB I-es női röplabda-mér­kőzés Eger, 200 néző. V.: Szabó, Varga. Eger: Héri, Elesne MOL­NÁR, SEREGI, LIKTOR, Szakmár. Cs.: Bárányi, Pálos, Kovácsné. Edző: Bodnár Já­nos. Az első játékrészben nagy elánnal kezdtek a fővárosiak a láthatóan megilletődötten pályára lépő hazaiak ellen. Igaz, az egriek kétszer is az egyenlítés közelébe ke­rültek. de a vasutasok végül is biztosan szerezték meg a vezetést. Fordulás után mindkét csapat kitett magá­ért, a látványos labdamene­tek „tűzbe hozták” a közön­séget is, és ez döntőnek bi­zonyult, mert hatalmas csata után a piros-kékek egyenlí­teni tudtak. Az utolsó két játékrészben az egriek nagyon felgyorsí­tották az iramot; a végig kitűnően játszó Molnár és Lik- tor mellé felnőtt Seregi, meg a többi is, és 69 perc alatt biztos győzelmet arattak idei első hazai bemutatkozásukon, s ezzel sikeresen vágtak visz- sza a pénteki 3—2-es veresé­gért. Elesné leütésével szemben már tehetetlen a vendégek sánca (Fotó: Szántó György) Innen-onnan * Az egri Gép- és Műszeripari Szakközépiskolában megkezdő­dött a vitorlázó repülő tanfolyam. Az elméleti oktatást szerdán délután 3—5 óráig tartják, s még várják az orvosilag alkalmas 16—26 éves fiatalok jelentkezé­sét. • A labdarúgó NB II. eredmé­nyei: Volán SC—Salgótarján 3— 0, Hódgép Metrlpond—Baja l—l, Diósgyőr—Szekszárd 2—2, Ózd— Sopron 0—3, Dunaújváros—Keszt­hely 1—0, Szolnok—Nyíregyháza 1—1. Debreceni Kinizsi—Váci Iz­zó 1—1, Bauxitbányász—Bakony Vegyész 2—0, Nagykanizsa—22. sz. Volán 3—1, Siófok—Kazinc­barcika 3—1. A tabella állása: 1. Vác t* 8 2 2 39-11 18 3. Volán 13 8 3 3 25-11 18 3. Szolnok 12 7 3 2 27-13 n 4. Siófok 12 7 1 4 22-18 1!> 5. Nyíregyháza* 12 8 2 2 22-11 14 0. D. Kinizsi 12 5 4 3 18-15 14 7. Hódgép Metr. 12 4 5 3 14-10 13 8. Dunaújváros 12 5 3 4 12-14 13 9. Diósgyőr* 12 7 2 3 26-16 12 10. Nagykanizsa 12 4 4 4 20-21 12 11. Ózd 12 4 4 4 17-19 12 12. Salgótarján 12 3 5 4 13-13 11 13. Sopron 12 3 4 5 14-16 10 14. Keszthely 12 4 1 7 15-14 9 15. Kazincbarcika 12 2 4 6 12-21 8 16. Szekszárd 12 2 4 6 12-24 8 17. Bakony Vegy. 12 3 2 7 8-22 8 18. Tapolca 12 2 3 7 12-20 1 19. Baja 12 2 3 7 8-20 7 20. 22. sz. Volán 12 2 2 8 19-36 6 * = a Nyíregyházától és a Diós­győrtől 4—4 büntetőpont levon­va. * Az Agria Bútorgyár NB ll-es tekecsapatának eredményei: Ceglédi Közgép—Agria 6—2, (2617:2456) Agria—Kinizsi Sör 3-3 (2476:2404). Nyíregyházi Tau- r us—Agria 2—6 (2339:2377). Ag- ria—SZEOL AK 3—5 (2425:2427). Borsodi ÉVSC—Agria 7—1 (2094:2394). Agria—Egri Sparta­cus 4—4 (2441:2443).